Het eenigst kind van den heer N. te j Voorburg geraakte gisternamiddag te water en zon er zeker den dood govonden hebben indien dehee- ren Keiler en De Keuning uit Leiden geen hnlp hadden verleend. Hoewel niet kunnende zwemmen, aarzelden genoemde heeren niet den drenkeling na te springen en zij mochten dan ook het genoegen smaken hem behouden op het droge te brengen. Drie jongens vielen te Amsterdam in het IJ nabij de Suezsteigersdén werd er gered, de twee anderen werden levenloos opgehaald. Te IJmuiden is binnengekomen het Bra- ziliaansche oorlogsschip „Vilta Oliveira", geheel bemand met negers, uitgezonderd do officieren, ko mende het laatst van Nieuwediep. Het heeft plan een dag of wat in de buitenhaven te blijven liggen, om de werken in oogenschouw te nemen en niet naar Amsterdam op te varen. De vrouw van den timmerman J. De Vroeg te Terwispel is van drielingen bevallen. Het driewerf gelukkig oudrenpaar krijgt ontzaglijk veel bezoek van belangstellenden, zóó, dat de vader be sloten heeft een kijkgeld van f 2.50 te vragen. Een man te Burum (Friesland) is ten gevolge van het overmatig gebruik van jenever gestorven. De „Frans Naerebout" zou gister- avond of hedenochtend met den lnit. ter zee Nijgh uitgaan om naar do plaats, waar vermoedelijk de „Adder" vergaan is, een onderzoek in te stellen. De Scheveningsche stuurman Arie Den Dnlk, die zegt het schip Woensdag-avond gezien te hebben, zal do reis medemaken, om zoo mogelijk plaatse lijke aanwijzingen te kunnen doen. De stuurman Den Duik verklaart wel gedacht te hebben dat het schip, toen hij het 's avonds laat zag, in nood ver keerde, doch daar geen assistentie gevraagd werd, achtte hij die niet noodig. Onverantwoordelijk noemt het Vad. het echter, dat hij niet onderzocht heeft of er wellicht hulp noodig was voor schipbreuke lingen, en dat hij zoolang heeft gewacht met mede- deelingen omtrent hetgeen hij gezien heeft. Hij be weert dat de monitor gezonken moet zijn tusschen Scheveningen en Ter Heyden, een halve mijl dwars uit den wal. In sommige bladen was gemeld dat het vertrek van de „Adder" van IJmuiden naar het departe ment van marine en naar Hellevoetsluis zou zijn geseind. Dit is, naar genoemd blad zegt, onjuist. Bij onderzoek is nl. van zeer goed ingelichte zijde gebleken dat noch aan het departement van marine, noch te Hellevoetsluis bericht van het vertrek van de „Adder" van IJmuiden is ontvangen. Er is wel van Amsterdam naar Hellevoetsluis geseind dat de „Adder" van Amsterdam was vertrokken, maar men dacht te Hellevoetsluis zoowel als aan het departement dat de „Adder" to IJmuiden wasbljj- ven wachten. Geregeld toch worden allo vertrek kende schepen van IJmuiden door den seinpost van daar aan het departement geseind; dit volgt dan de bewegingen der schepen. Doch de man, die dat altijd doet, heeft op jl. Woensdag-ochtend op onverantwoordelijke wijze verzuimd het vertrek van de „Adder" te seinen, en vandaar dat men onkun dig was gebleven van het vertrek. In het niet ontvangen van een bericht kan men niets vreemds zien, omdat het dikwijls gebeurd is, vooral bij de rammonitors, dat de commandant eenige dagen wacht op wind en weer om uit te gaan. Zoo is eens een vroegere commandant van dezelfde „Adder" acht dagen te IJmuiden blijven liggen. Van het Departement van Marine worden dan geen telegrammen gezonden om te vragen waarom een commandant niet vertrokken is ot wanneer hij vertrekken zal, omdat allicht zulk een vraag als een wenk zou worden opgevat of als een teeken van ongeduld. JuiBt om volstrekt geen pressie uit te oefenen, worden de commandanten volkomen vrij gelaten om te vertrekken; het volgen van het plan van vertrek op het door hen bepaalde uur is voor hunne verantwoordelijkheid. Zoo nu is het gebeurd, dat men te 's-Hage aan het Departement van Marine en te Hellevoetsluis niet bekend was met het vertrek van de „Adder", maar dit schip nog te IJmuiden waande. De „Adder" en rammonitors 2de kl. „Haai", „Panter", en „Tijger" hebben telken jare geregeld tochten van IJmuiden naar Hellevoetsluis gemaakt, zelfs van Nieuwediep naar Hellevoetsluis. Om hun mindere zeewaardigheid wordt steeds door de com mandanten zooveel mogelijk op goed weer en kalme zee gewacht; ook nu zal de commandant van do „Adder" zeker in het uitloopen geen bijzonder ge vaar hebben gezien, want anders zon hij met zijn bekend zeemanschap wel zijn reis uitgesteld hebben. Dit IJmuiden meldt men dat gisteren aldaar de begrafenis plaats had van de twee mariniers en twee matrozen, welke bij de ramp zoo jammerlijk om bet leven zijn gekomen en wier lijken aldaar waren aangebracht. Zeer plechtig was deze begra fenis niet. De vier kisten werden op eene soort goederenwagen geladen mot een kleed en Holland- sche vlag overdekt, en begeleid door vier politie agenten grafwaarts gebracht. Yan de marine was niemand tegenwoordig. De loods Duinker werd plechtig door het corps loodsen naar zijn laatste rustplaats gebracht, met hunnen commissaris aan het hoofd en tal van vrienden volgden deze lijkstatie. Ingevolge de bevelen van den vice-admiraal R. L. De Haes zal do plechtige teraardebestelling van de te 'Willemsoord aangebrachte lijken van de onder officieren en verdere schepelingen, plaats hebben op morgen, Donderdag. Een marine-officier zegt het N. v. d. D. vestigt de aandacht op de wenscbelijkheid van het gebruik van de „Yerklikker", uitgevonden door dr. Kaiser te Leiden, ter opsporing van de „Adder". Doze verklikker is een toestel, geplaatst in een ijzeren ladingskist, die, zoodra een gepantserd schip binnen den vernielingskegel van de mijn komt, den electrischen stroom sluit, zoodat een torpedo ontploft. Met het oog op het wellen van het zand, waardoor de „Adder" binnen oen zeer kort tijds verloop niet meer te vinden zal zijn, is er haast bij dat het schip met den genoemden toestel aan boord dadelijk uitzeile. Door de onderofficieren van het opleidingsohip „Admiraal Van Wassenaer", en het wachtschip te Amsterdam is het voornemen opgevat om een assaut en concert te geven ten voordeele der nagelaten betrekkingen van den rammonitor „Adder." Het Paleis voor Volksvlijt is reeds door het bestuur voor dat doel kosteloos beschikbaar gesteld. Te Leeuwarden werden de vorige week een huisgezin van zeven personen ongesteld, waarbij zich verschijnselen van vergiftiging voor deden. Een 19 jarig meisje is dientengevolge gis teren overleden. De overigen herstellen. Bij Cork kwamen t w e e t re i n e n m e t elkander in botsing30 personen werden gevaarlijk gewond, terwijl bovendien een groot aantal lichte wonden bekwam. In het klooster te Drunen iseenfrater, terwijl hij bezig was met het witten van een pla fond, van een stellage van geringe hoogte gevallen. Hij kwam op het hoofd neder en was onmiddel lijk dood. Te Rome heeft zich een 82-jarige man in de Tiber geworden; hij liet aan den oever een brief achter, waarin hij zeide dat teleurgestelde liefde de aanleiding was tot den zelfmoord 1 Van don bekendon reiziger Stanley zijn, volgens de „Manchester Guardian", brieven ontvangen, waarin hij mededeelt dat de uitkomsten van zijn onderzoek betreffende de bevaarbaarheid van de rivier do Congo zeer gunstig zijn, en voor spelt, dat die rivier weldra de voornaamste han delsweg naar Middel-Afrika zal worden. Van Muntok wordt aan hot met de jongste mail hier ontvangen Bat. Hbl. het volgende geschrevenMet de mailboot, welke den 20sten Mei deze plaats aandeed, zouden op last van den resi dent van Banka een twintigtal Atjehsche gevangenen naar Batavia worden overgevoerd. Toen die boot echter ter reede kwam, verklaarden die Atjehers niet te willen vertrekken en liever te sterven dan naar Batavia te worden opgezonden. Toen een aan gevraagd detachement Europeesche militairen zich aan de gevangenis vertoonde en de secretaris den Atjehers aanmaande goedwillig te vertrekken, ter voorkoming van anders te nemen strengere maat regelen, vielen de bijna allen van parangs en rent- jangs voorziene Atjehers op een gegeven oogenblik de soldaten aan, ontwrongen aan een militair zijn geweer en brachten vervolgens een sergeant en twee fuseliers belangrijke verwondingen toe. Een der bel hamels werd onmiddellijk aan de bajonet geregen; een tweedë ontving van een soldaat met een kap mes zulk een geduchten houw over het hoofd, dat hij met gespleten schedel neerzeeg, terwijl nog eenige Atjehers meer of minder ernstige verwondingen be kwamen. Zoo spoedig doenlijk liet de secretaris de deur der gevangenis sluiten en gelastte een paar politie-oppassers een gat in den muur te maken. De gevangenen werden nu gesommeerd eerst de wapenen neder te leggen en vervolgens één voor één door het gat de gevangenis te verlaten. Aan dien last werd voldaan en de Atjehers kropen als slangen door het gat naar buiten, waar zij onmid dellijk geboeid en gedeeltelijk naar het ketting kwartier, gedeeltelijk naar de kazerne werden gebracht. BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer heeft eene oommissie benoemd tot het onderzoek der kredieten voor eene mogelijke interventie in Egypte. De gekozen leden waren een stemmig ten gunste van die kredieten; doch de meerderheid verlangde eene opheldering van de regeering, en behield zich de beslissing der Kamer voor. - De heer Goblet verklaarde dat de politiek der regeering ten doel had om Frankrijk weder te doen toetreden tot het Europeesche concert. De heer Tirand zeide dat er achter de kredieten niets ge heime stak; zij waren eene voorzorg met het oog op gebeurtelijkheden. De heer Gambetta zeide dat men de kredieten moest toestaan, doch tevens eischen dat de regeering verklare of zij eene poli tiek wit volgen van vereenzelviging. Met meer door tastendheid, liet hij er op volgen, zou men Frank- rijks invloed in Egypte versterkt hebben. Groot-Britnnniö. De heer Childers heeft gisteren in het Lagerhuis de verwachting te kennen geven dat, naar hij ge looft, wegens het achterwege blijven der horfstma- noeuvre8, de kosten der krijgstoerustingen de be grooting van oorlog niet zullen doen overschrijden. Ingeval tot actieve operation moet worden overge gaan zal er echter, zeide hij, een nieuw krediet noodig zijn. Sir C. Dilke, de toezegging gevende dat de tot het tijdstip van het bijeenkomen der conferentie gewisselde stukken zoo spoedig mogelijk zullen worden overgelegd, zeide dat vóór het bombarde ment de conferentie voor twee of drie dagen ver daagd was om de antwoorden der versohillende mo gendheden betreffende zekere pnnten in te wachten. Thans waren van bijna alle mogendheden toestem mende antwoorden ingekomen. De heer Gladstone heeft verklaard dat het bom bardement behoorde tot die gevallen, welke bij het zoogenaamde „protocol de désinteressement" uit drukkelijk waren uitgesloten. Volgens een officieel bericht bedroeg het verlies der Engelschen 5 dooden en 27 gekwetsten. Het bericht dat sir Evelyn Wood reeds naar Egypte was vertrokken, is onjuist. Hij is nog te Chatham. Tui-kije. De minister van buitenlandsche zaken telegns- pheerde gisteren aan MusuruB het volgende: „Ik heb aan Dufferin gemeld dat de Forte hedenavond een besluit moet nemen. Ik verzocht hem stappen te doen te Londen, ten einde het bombardement af te wenden. Hij telegrapheerde daarop naar Londen en aan Seymour. Doch wij vernemen dat Seymour hedenmorgen het vuur op Alexandrië geopend heeft. Het is onnoodig uit te weiden over de zeer ernstige beteekenis van dit feit. Ik bepaal mij er toe, u te verzoeken oogenblikkelijk bij Granville er op aan te dringen, dat hij, om grootere rampen te voor komen, bevel geve terstond het schieten te staken." Said-pacha, de vroegere eerste minister, is als zoodanig weder benoemd. Egrj-pto- Bij het bombardement van Alexandrië vernielden drie pantserschepen de twee batterijen „Lighthouse" en „Pharos". De kanonneerbooten vernielden ook de batterij „Marabout" aan den ingang der haven. Het fort „Mex" werd tot zwijgen gebracht door de „Invincible", „Monarch" en „Téméraire." Eene afdee- ling matrozen van de „Invincible" ging aan wal en vernagelde de kanonnen van dit fort. Het paleis „Raseltin" is een puinhoop. De Egyptische soldaten vochten goed. Het verlies der Engelschen bedraagt 40 gekwetstendat der Egyptenaren is onbekend, maar wordt geacht aanzienlijk te zijn. Tegen den middag had het bombardement bijna opgehouden. In den namiddag beschoten de pantserschepen het fort „Napoleon", dat de stad bestrijkt. Een officiëele depeche van vijf uren meldde dat al de forten aan den zeekant tot zwijgen waren gebracht, en dat de „Monarch" en „Penelope" de forten aan de binnen zijde van de haven beschoten. Admiraal Seymour heeft den koopvaardijschepen verboden gedurende het bombardement het Suez- kanaal door te gaan.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2