LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6872. Donderdag 13 Juli. A". 1882: Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Fraaco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.-9 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. 7 PRIJS OER ADVERTENTIE!*: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaalsroimte. Voor het iacassee- 1 ren builen de stad wordt 0.10 berekend. Ofllciëele Kennisgevingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 6 der Verordening van den 27sten November 1879 (Gemeenteblad No. 10); Brengen ter algemeene kennis dat door hen is benoemd: tot Heer der Gebuurte No. 21 of No. 3 van Wijk VI de heer BERNARDUS GERARDUS BEULINK, in de plaats ▼an den heer LOUIS CHR1STIAAN AFFOURTIT, aan wien wegens het metterwoon verlate» van de Gebuurte, een eervol ontslag is verleend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 12 Juli 1882. E. KIST, Secretaris. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den ontvanger der directe belastingen is ter hand gesteld een op den lOden Juli jl. invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht, dienst 1881/82, 4de kwartaal, en her innert voorts een ieder aan zijne verplichting om zynen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 12 Juli 1882. DE KANTER. LJBIDEN, 12 Juli. Door het bestuur der Rijnlandsche Stoom tramweg-Maatschappij is ingevolge machtiging van de aandeelhouders aanvrage gedaan tot wijziging van de voorwaarden, waaronder krachtens raadsbe sluit van 26 Februari 1880 vergunning is verleend voor den aanleg en de exploitatie van een stoom tram tnsschen Leiden en Katwijk, in dier voege dat de rentegarantie tot een maximum van f 2500 per jaar, welke de gemeente heeft op zich genomen gedurende 25 jaren, vervalt en tevens do voorwaar den waaronder die rentegarantie is verleend. Het komt B. en "We. voor dat er geenerlei be zwaar bestaat om aan dit verlangen te voldoen en dat het in het belang der gemeente is ontheven te worden van de verplichting tot eventueele be taling van rente, al is tot dusverre de rentegarantie niet noodig geweest en al bestaat er weinig uit zicht dat in de eerstvolgende jaren de gemeente zou moeten bijbetalen, terwijl evenmin het behoud der bedongen voorwaarden voor de gemeente van noemenswaardig belang is. Wel is waar bekomt dan de Maatschappij volle vrijheid in de bepaling van het aantal reizen per dag, doch het ligt in den aard der zaak dat in dit opzicht de belangen van de Maatschappij en die van het publiek nauw zijn verbonden, zoodat eene vermindering van het aan tal reizen meer dan noodig en wenschelijk is, niet is te vreezen. Bij het vervallen van de rentegarantie zal tevens moeten worden overgegaan tot de terugbetaling van bet gestort waarborgkapitaal ad f 5000. Hiertegen kan eveDmin bezwaar bestaan, terwijl die gelden op andere wijze voor de Maatschappij meer produc tief kunnen worden aangewend. Intusschen achten B. en Ws. het wenschelijk dat in verband met de voorschotten der gemeente we gens het onderhoud der bestrating voor rekening der Maatschappij en met oog op een eventueel her stel van den weg in vorigen staat, bij opheffing van de onderneming, een zeker bedrag als waar borgkapitaal in de gemeentekas blijft en daarvoor wordt een som van f 300 voldoende geacht, met het oog op het klein gedeelte weg waarbij deze gemeente is betrokken. Blijkens eene resolutie van het departement van financiën behooren luchtpompen, ook die voor een bijzonder doel zijn ingericht, bijv. tot aanvoer van lucht in duikerpakken, tot den tariefpost ia struinen ten. Volgens eene resolutie van den minister van financiën zijn de conducteurs, machinisten en koetsiers van spoor- en tramwegmaatschappijen volgens art. 3 lett. v en w der wet te beschouwen als vrijgesteld van patentrecht. De controleurs, opzichters, lading- meesters, boekhouders en kantoorbedienden dier maatschappijen moeten naar tabel XI worden belast. Zeven leden van den gemeenteraad te 's-Hage, de heeren Yaillant, Huygens, Scbimmelpenninck, Rasch, LismaD, Yan Hardenbroek Yan Bergambacht en Gevaerts Yan Simonshaven, hebben bij den gemeenteraad een voorstel ingediend tot verbouwing van het Gemeente-Badhuis te Scheveningen tot een volledig Kurhaus, met opheffing van het logement, doch met behoud, zelfs met uitbreiding der binnen baden. De voorstellers wenschen dat het Badhuis gemaakt worde tot het groote middelpunt der be weging en uitspanning der badplaats te Scheveningen, welk doel niet anders kan worden bereikt dan door eene geheele hervorming, die, naar de meening der voorstellers, niet van den ondernemingsgeest van particulieren is te verwachten en die dus door de gemeente zelf in het leven moet worden geroepen. In de gisteren gebonden zitting van den ge meenteraad te 's-Hage is de luitenant der infante rie D. Aitton, leeraar aan den hoofdcursus te Kam pen, benoemd tot leeraar in de geschiedenis en aard rijkskunde aan het Gymnasium. Onder dankbetuiging voor het ten behoeve der nabij Den Haag te geven wedrennen verleend sub sidie, heeft het bestuur der Nederlandsche Harddra verij- en Renvereeniging aan den gemeenteraad mede gedeeld, dat die wedrennen zullen plaats hebben op 17 Augustus e. k. Met 1 Juli is op de postkantoren in do be handeling van aangeteekende brieven een wijziging gekomen. In plaats van met den stempelafdruk „aangeteokend", worden de brieven thans voorzien van een kleine strook op rood papierwaarop de letter R en het nommer van inschrijving in het register zijn afgedrukt, terwijl er ruimte is gelaten voor de vermelding van het gewicht van den brief. De heer Volck uit Utrecht ontving van onze Noordpool-expeditie het volgend telegram uit Drontheim „De fiords nabij Skudesnaes binnengeloopen tegen Vrijdag-middernacht; stopten op Zaterdag-middag drie uren in Bergen en kwamen alhier Maandag middag aan. „Denken acht dagen te blijven en Hammerfest te bereiken tegen 22 Juli. Hadden fraai weder; alles wel aan boord, vonden het poolhuis gereed." De heer Yolck geeft naar aanleiding van boven staand telegram in overweging, om na Zondag 16 Juli geen brieven of pakketten meer te zenden naar Drontheim, doch naar Hammerfest aan het adres van mevrouw Elisabeth Scbjetlein, Hotel Nordpolen. De Znid-Afrikaansche mail van gisteren bracht den hoogleeraar P. Harting twee fraaie albums. Eén daarvan is gevuld met Afrikaansche gozichten en het andere met do beeltenissen van eenige vrienden in den Oranje-Vrij staat. Op initiatief van mr. Reitz en dr. Brill zijn er in den Oranje Vrijstaat gelden verzameld tot den aankoop dier albums, om daar door den hoogleeraar Harting een klein stoffelijk be wijs te geven van hunne dankbaarheid wegens de vele betoonde belangstelling door hem in den jong- sten Transvaalschen oorlog. De heer Olland heeft beide albums voorzien van het wapen van den Oranje-Yrij staat en een net op schrift: „Aan den Weled. Hooggel. Heer Doctor P. Harting door eenige vrienden uit den Oranje-Vrijstaat aangeboden als een bewijs van erkentelijkheid voor de vele diensten, door Z. Hooggel. hunnen Trans vaalschen Broederen bewezen. - Bloemfontein, 82." Het Utr. Dgbl., waaraan dit bericht is ontleend, geeft ook de namen der onderteekenaars. Door den genie-commandant in de 5de stel ling te Dordrecht is, onder nadere goedkeuring van den minister van oorlog, in het openbaar aan besteed het verbeteren van het fort Prin9 Frede- rik, in de positie van Ooltgensplaat, onder het be heer der genie te "Willemstad. Minste inschrijver was de heer J. J. Yan Sluisdam te Dordrecht, voor f 328,950. De raming bedroeg f 335,000. Naar het Yad. verneemt, zal Zr. Ms. schroef- stoomschip „Marnix", commandant kapt.-lnit. ter zee jhr. C. C. Six, thans op reis naar Malta, waar heen het eenige vluchtelingen nit Alexandria zal overbrengen, weder naar het oosten van de Middel- landsche Zee worden gezonden, om, zoo noodig, voor de belangen der Nederlandsche onderdanen te zorgen. Tegenover de klachten wegens te hooge pacht voor de plaatsruimte op de Internationale Koloniale en uitvoerhandel-tentoonstelling, verklaart, naar uit Berlijn aan het Rott. Nbl. gemeld wordt, de daar vertoevende generale correspondent der tentoonstel ling, de heer August Hoddick, dat reeds eert paar honderd vaste aanmeldingen, deels van voorname Duit8che firma's en verschillende takken van indus trie, zijn ingekomen. Duitscbland schijnt 1/i van de geheele ruimte in beslag te willen nemen. In elk geval is voor enkele afdoelingen echter de pacht zeer hoog, vooral voor de machine-afdeeling; maar de dure bouw maakt dit noodzakelijk. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat met 1 Septem ber de betrekking van leeraar in het Nederlandsch aan de rijks- hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus te Utrecht te vervullen is. Jaarwedde f 2500. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór of uiterlijk op 25 Juli 1882 aan te melden bij den hoogleeraar, inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. M. Sal ver da, te 'a-Gravenhage. Dezelfde minister brengt ter kennis van hen, die het examen ter verkrijging van het diploma van geëxamineerd en beëedigd landmeter wenschen af te leggen, dat zij zich daartoe vóór 31 Augustus a. 8. schriftelijk bij het departement van binnen landsche zaken moeten aanmelden. Blijkens een bij het departement van marine ingekomen telegram is de oefeningsdivisie onder bevel van Zr. Ms. adjudant in buitengewonen dienst, den kapitein ter zee F. H. P. Yan Alphen, Maan dag-namiddag te Cadix aangekomen. Aan boord der schepen was alles wel. De gewone audiëntie van den minister van binnenl. zaken zal Zaterdag a. s. niet plaats hebben. Gemengd Nieuws. Met den pleiziertrein naar Arnhem ver trokken hedenmorgen van hier 240, van Alphen 120 en van Den Haag ongeveer 700 personen. Na wel den zomertijd, maar bijna geen zomerweder gehad te hebben, schijnt nog vóór half Juli het najaar8-8eizoen reeds in aantocht te zijn: de bladeren - en nog wel gele - vallen al van de boomen, te midden der regenplassen welke voort durend de straten bedekken. De overjas is heden ook alles behalve een onwelkom kleedingstuk. Ook in den omtrek van Leiden zij n reeds sporen van de aardappelenziekte ontdekt. Een boer te Oude-Wetering hadheton- geluk uit een hooiberg te vallen, ten gevolge waar van hij zijne ribben brak. Met de stoomboot naar Leiden vervoerd, werd hij van de Haven naar het ziekenhuis alhier gebracht, om daar geneeskundig te worden behandeld. De vrouw van A. De Vries te Oude-We- tering zou jl. Dinsdag met haar eenigst zoontje van huis gaan, omdat hij alsdan zijn 5den ver jaardag vierde; doch wie beschrijft de ontsteltenis der ouders toen het zoontje 's avonds te voren dood werd thuis gebracht. Hij was in de Oude- Wetering verdronken. De toestand van den timmerman P. Klaa8sen te Hoofddorp, op wiens hoofd een zware balk is gevallen en die in zeer bedenkelijken toe stand verkeerde, is, naar men verneemt, iets gunstiger.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1