DAGBLAD. N°. G871. Woensdag 12 Juli. A". 1882. Avond-editie. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel moer 0.17$. Grootere letters naar plaatsraimle. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Bij dit nommer van het Leidsel"j Dagblad behoort voor de inteekenaren 'daarop het officieel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraadzitting van Zat.erdag 1J uli, bladz. 47 tot en met 50. LEIDEN, 11 Juli. Op hot verzoek van J. Smit om een kolk met «en kanaal van duikerpotten te leggen van zijn huis cp de Uiterstegracht naar de gracht, wordt gunstig geadviseerd. Et wordt voorgesteld op hun verzoek eervol ont slag "te verleenen aandr. J. Campert, uit zijne be trekking van leer&ar in de natuur-, werktuig-, scheikunde en cosmographie aan de gemeente- instellingen voor hooger- en middelbaar onderwijs in deze gemeente, tegen 1 September a. s.; aan De Jong, uit zijne betrekking van tweeden onder wijzer aan de openbare school der 3de klasse n°. 1, met den 15den Augustus a. s.aan mej. L. Kuyl, uit hare betrekking van 2de onderwijzeres aan de Ueisjesschool <ïer 2de klasse, en aan mevr. Koppe- schaar-Essing, als lid van het Collego van Yrouwen- Jüraammoeders, onder dankbetuiging voor de velOj belangrijke diensten in hare genoemde qualiteit aan de gemeente bewezen. De commissie van financiën heeft den in hare handen gestelden suppletoiren staat van begrooting en staat van af- en overschrijving op de begrooting voor 1881 van het Heilige Geest- of Arme "Wees- en Kinderhuis onderzocht en daarop geene bemer kingen, zoodat zij in overweging geeft beide staten goed te keuren. Nadat de tentoonstelling van Tuinbouw en Plantenkunde op Zomerzorg gedurende de beide vorige dagen, dank zij het meer gunstige weder, drukker was bezocht geworden, werd ze gisteravond besloten met een concert door de kapel van dodd. schutterij, by welke gelegenheid opnieuw een zeer talrijk publiek was opgekomen en tus6chen het af- deelingsbeetuur en de sub-commissie voor de ten toonstelling in de z. g. theekamer verschillende dronken op -het welslagen werden uitgebracht. Wij vestigen de aandacht op de advertentie, die heden in onze kolommen voorkomt en waarbij het publiek opmerkzaam wordt gemaakt op de nieuwe reisroute tusschen Nederland en Zwitserland via Brussel-Luxemburg-Metz-Straatsburg-Basel. Niet alleen dat deze route eene aanmerkelijke bekorting daarstelt zoo men de reis naar Basel recktstreeks maakt, maar bovendien munt zij uit door de zeer lage prijzen de? dertigdaagscbe retour kaar ten. Tal van tourieten uit Nederland zullen ongetwij feld van deze nieuwe reisgelegenheid gebruik maken, vooral aan die reizigers, welke Zwitserland niet voor het eerst bezoeken en steeds de Rijnroute volgden, wordt hiermede een welkome afwisseling aangeboden, te meer omdat de retourbiljetten hun recht van oponthoud geven te Brussel, Namen, Jemelle (Grotte de Han), Luxemburg, Mefcz en Straatsburg. Te Basel kunnen de touristeu zich voorzien van allerlei rondreisbiljetten door Zwitserland, waarom trent aan het Centraalstation aldaar alle gewonschte inlichtingen worden verstrekt. Reizigers die het Schwarzwald wenschen te bezoeken zullen weldoen retourkaarten te nemen tot Straatsburg om zich van daar naar Offenbrug te begeven; aan laatstge noemd station worden weder rondreisbiljetten voor de Schwartzwaldbahn uitgegeven. Ten slotte zij nog aangeteekend dat de in de advertentie vermelde sneltreinen te Basel directe aansluiting vinden met de sneltreinen op den onlangs geopenden Gothard-spoorweg. Des namiddags te 1.50 uit Rotterdam (Beurs) vertrekkende is men den volgenden avond te 7.41, alzoo binnen dertig uren in Milaan. Binnen zeer korten tijd zullen door de hoofd stations van den Hollandschen Spoorweg over de nieuwe route kaarten naar de Italiaansche hoofd stations worden uitgegeven. In eene te Alphen gehouden openbare verga dering der Yoroeniging tot oprichting eener zwem en bad-inrichting is het ontworpen reglement goed gekeurd en vastgesteld. Na een nauwkeurig onder zoek naar het terrein, voor de inrichting het meest geschikt, werd bevonden dat de inham in den Rijn naast het huis van den heer*A. J. Schouten er zich het best toe leent, wijl daar een gemiddelde diepte is van 2 meter en het water er zuiver en helder is. Eenparig werd dan ook besloten, aan den eigenaar, den heer De Kanter, toestemming te verzoeken. Naar men verneemt, zijn de 40 aan- deelen a f 25, door de vereeniging uitgeschreven, bijna volteekend. Door mej. de wed. Tuinder geboren Teunissen, vroeger te Nieuwveen woonachtig, zijn de volgende legaten vormaakt: aan de diakonie der horv. ge meente eene som van f 200 en aan de armmees- ters der roomsck katholieke gemeente eene van f 100. De Koning heeft volgens een Engelsch tijd schrift het huis van Grant Duff, „York House", te Twickenham, gehuurd voor den tijd van drie jareD, in te gaan den Isten Aug. a. s. Prins Leopold van Engeland, hertog van Al bany, zal met zijne gemalin, de zuster onzer Koningin, eerlang een bezoek brengen aan onzen Koning en Koningin, op het Loo. Het stoomschip „Maas" arriveerde Zondag ochtend te Nieuw-York van Rotterdamde „Drente" vertrok Zondag van Batavia, via Padang, naar Rotterdam; de „P. Caland," van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde des namiddags Lizard. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip „Marnix", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee jhr. C. C. Six, den 9den dezer van Alexan dria vertrokken, koers stellende naar Malta. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's Rijks schatkist bij de Nederlandsche Bank, op 8 dezer en de som der betaalmiddelen op 'dat tijdstip bij de betaalmeesters aanwezig, te zamen een bedrag uitmaakten van f 11,640,473.76. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Yrijdag niet plaats hebben. Z. M. heeft L. H. A. De Chalmot, inspecteur der posterijen voor de provinciën Overijsel, Fries land, Groningen en Drenthe, benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw; - benoemd tot ridder dor orde van den Nederl. Leeuw den heer A. J. baron Schimmelpenninck Van der Oye, admi nistrateur van financiën in de kolonie Suriname, en Mohamad Safi Oeddin, sultan van Sambas (resi dentie Wester-afdeeling van Borneo); - aan den, «net 1 Juli, eervol uit zijne betrekking ontslagen ■hoofdcommies bij het dep. van oorlog "W". H. Gen- gor, een pensioen verleend van f 1643- den 2den luit. K. R. L. Koene, van het wapen der infanterie hier te lande, die o. a. bij kon. besluit van IS Maart 1881 voor 5 jaren werd gedetacheerd bij het leger in Ned.-Indië, in zijn rang en ouderdom in dien rang overgeplaatst bij het wapen der infanterie van laatstgemeld leger, te rekenen van de dagteekening van het tegenwoordig besluit. Gemengd N ieuwis. "Wij vernomondathedenmorgendewerk- zaamheden op do weverij der heeren De Heyder Co. op de bestaande voorwaarden zijn hervat. Door het onheilspellend geroep van brand waren gisteravond om negen uren heel wat menschen op de been. En geen wonderreeds waren twee spuiten klaar om zoo noodig hulp te verlee nen, welke eerst op de Heerengracht aan de katoen- fabriek, toon weder in den omtrek van het Le vendaal tevergeefs een brandend huis zochten, ter wijl door andere personen verklaard werd dat de Mare de plaats des onheils was. Er was echter nergens een vlammetje te bespeuren. Ruzie tusschen oen echtpaar dat pas vier of vijf weken door de hier wel wat al te koellende banden van het hu welijk vereenigd was, liep zóó boog dat de vrouw „moord" riep hetgeen jeugdige omstanders in „brand" veranderden en dit gaf aanleiding tot het loos alarm. Omtrent de oorzaken van het ver gaan van de „Adder" verkeert men nog in volkomen onzekerheid. Woensdag-ochtend om halftien zou de „Adder" uit IJmuiden vortrekkenWoensdag-avond of Donderdag-ochtend kon ze te Helvoet zijn aan gekomen. Yan het vertrek uit IJmuiden is geen officiëel telegraphisch bericht aan het departement van marine gezonden, ook Diet aan den commandant der marine te Hellevoetsluis. Toen „de Adder" Donderdag-ochtend nog niet te Hellevoetsluis was aangekomen, dacht men daar niet anders dan dat de commandant om weersgesteldheid of andere rede nen het vertrek van IJmuiden had uitgesteld. Het was Woensdag echter goed weer; de zee was vrij kalm en de wind niet sterkmet het oog op het goede weer maakte de commandant Simon Van der Aa dan ook, blijkens het van hem door zijn familie ontvangen telegraphisch bericht, niet het minste bezwaar om met zijn schip op het door hom bepaalde uur van vertrek IJmuiden te verlaten. De monitors van het model „de Adder" zijn, als slechts voor de binnenwateren en de kust bestemd, geen goede zeebouwende schepen, maar tochtjes als van IJmuiden naar Hellevoetsluis hebben zij tallooze malen zonder het minste bezwaar en zonder geleide verricht. De rammonitors „Tijger" en „Hei- ligerlee" zijn o. a. zonder geleide van andere schepen van Glasgow en Liverpool naar onze havens gevaren. Sedert 1875 heeft de „Adder" jaarlijks voor de zomermanoenvres den tocht van IJmuiden naar Hellevoetsluis gemaakt. Volgens het Yad. was aan boord, zooals op onze oorlogsschepen steeds het geval is, alles in orde voor seinen; vuurpijlen en vuurblikken waren aan boord; desnoods had men zich van het geschut kunnen bedienen, als er teekenen van gevaar haddon moeten gegeven worden. Er waren vijf uitstekende zee waardige sloepen aan boord, voldoende ruimte voor de bemanning aanbiedende. Het roer liet vroeger te wenschen over, maar in 1878 was het schip van een stoomstuurtoestel voorzien, dat blijkens de ervaring op den laatsten tocht van de „Adder" door den luit. t. z. 1ste kl. Arriëns opgedaan, zeer goed werkte. Het feit dat eenigo lijken zijn gevonden met red dinggordels, andere niet, is daaruit te verklaren dat de wachtdoende manschappen aan boord van de monitors steeds een reddinggordel dragen voor het mogelijk gevaar van door een zee van het lage dek te worden afgeslagen; de met een gordel ge vonden manschappen zullen dus die van de wacht zijn, terwijl de anderen hoogstwaarschijnlijk zelfs geen tijd zullen gehad hebben om nog dezen voor zorgsmaatregel te nemen, die echter helaas zelfs de anderen niet heeft kunnen baten. Door welke ramp de „Adder" vergaan is, kan slechts gegist worden. Het schip kan zijn aange varen, maar dan had men toch licht iets van het andere schip vernomen; het kan hebben gestooten, maar de dubbele bodem zou dan hebben kunnen voorkomen dat het zóó plotseling zonk, dat de opvarenden zich niet in de sloepen hadden kunnen

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1