buitenland. Groot>Britanniè. De behandeling der dwangwet heeft gisteren in het Lagerhuis aanleiding gegeven tot zeer leven dige debatten. De regeering deed het voorstel de huiszoekingen tot 3 dagen te beperken, behalve waar het bestaan van een geheim genootschap ver moed wordt. De conservatieven en vele "Whigs be streden dit voorstel met warmte. De heer Gladstone verklaarde dat verwerping van het voorstel hem aan leiding zou geven voor zijn persoon in overweging te nemen in hoever hij in zijn ambt zou kunnen blijven. Het voorstel werd daarna verworpen met 207 tegen 194 stemmen, zoodat de meerderheid tegen de regeering 13 stemmen bedroeg. De heer Gladstone zeide daarop dat hij onder gewone om standigheden na dit votum het Huis zou verzocht hebben zijne zittingen te schorsen, maar in verband met de toestanden in Ierland en het karakter van het wetsontwerp, vroeg hij voortzetting van het debat, hetgeen in de avondzitting zou plaats hebben. Gordon-pacha, die thans in de Kaap het com mando heeft aanvaard over de troepen, bevond dat voor een leger van 1800 man, waarvan 600 inboorlingen, was uitgetrokken een som van 246,500 pd. st. Hij begon dadelijk met de traktementen te verminderen en hij zelf bracht zijn salaris van 1200 pd. st. op 800 pd. 8t. Er is een schip naar Brindisi vertrokken om generaal Evelyn Wood, die op weg is naar Egypte, naar Malta te brengen. Het eskader van het kanaal vertrok gisteren naar Alexandrië met twee regi menten infanterie en een detachement ingenieurs. Twee transportschepen zullen bovendien elk twee honderd man aan boord nemen. De héér Gladstone heeft, in antwoord aan den heer Northcote, verklaard dat de regeering geene verontrustende berichten uit Alexandrië heeft. Oostetstv.-XïöTig:. Monarchie. Uit Budapest komt het belangrijk bericht dat de Hongaarsche regeering thans definitief besloten heeft tot de regularisatie van den Donau over te gaan; het werk zal in het volgende jaar beginnen; de kosten zijn op 10 millioen geraamd, die over acht jaren verdeeld zullen worden. De instructie der geheimzinnige zaak van Tisza-Eszlar (het verdwenen meisje Esther Soly- mossi) wordt ijverig voortgezet, maar schijnt nog weinig opgeleverd te hebben; althans men hoort er niets van. - De regeering laat eenige anti-semitisch- gezinde bladen strafrechterlijk vervolgen, die van bovengenoemde zaak een middel tot opruiing der bevolking trachten te maken. Rusland. Er is een keizerlijke ukase openbaar gemaakt, volgens welke in het Transbaikelsche gebied, dat van den Amoer en dat van de zeeoevers, de in vaten en flesschen ingevoerde wijnen, spiritus, arak, rum, Fransche brandewijn, likeuren, portwijn en bier aan hooge rechten worden onderworpen. Generaal Michael Skobeleff is gisteren plotse ling overleden. Eg-ypte- De arbeid aan de verdedigingswerken te Alexandrië is sedert het ultimatum van admiraal Seymour ge heel gestaakt. Bij eene verkenning per schip telde men eergisteren rondom de haven 98 kanonnen, alle tegen de haven gericht. Bijna al de koopvaardij schepen zijn naar de buitenhaven gegaan, de binnen haven aan het eskader overlatende. De Fransche consul-generaal te Alexandrië heeft de instructie ontvangen, allo pogingen in het werk te stellen om het uitbreken van vijandelijk heden tegen te gaan. In de diplomatieke kringen wordt het antwoord van Ragheb-pacha op het En- gelsche ultimatum onvoldoende geacht. In den namid dag van gisteren had een bijeenkomst van alle con sul 8-'generaal, met uitzondering van den Engel- schen, plaats, ten einde gezamenlijk Ragheb-pacha te bewegen een meer verzoeningsgezind antwoord te geven. De Engelsche consul-generaal heeft ge weigerd de samenkomst bij te wonen en ook het voorstel van de hand gewezen om de instemming van admiraal Seymour met bemiddelingsvoorstellen te vragen. Zuid-Amerika. Omtrent de mishandeling van Europeanen in Uru guay leest men in een brief uit Montevideo, dd. 15 Mei 11., de volgende, schier ongelooflijke bijzonder heden, medegedeeld door een naar Brazilië gevlucht Franschman, Louis Napolle. Deze was, naar hij verhaalt, met zes andere Fran- schen en een Spanjaard, José Olivarez, aan den arbeid, toen zekere kapitein Ortega met eenige man schappen hun beval hom naar het legerkamp te volgen. Tevergeefs betoogden zij, tot den krijgs dienst in Uruguay in geenen deele verplicht te zijn. Men deed hun dadelijk handboeien aan, bond hen met den hals twee aan twee vast en sleepte hen zoo naar het kamp, waar zij tweemaal daags ge drild werden. Des nachts werden hun de voeten geboeid. Den achtsten dag wilde men hun uniformen aantrekken, maar de Spanjaard wierp de zijne ver achtelijk op den grond, verklarende dat hij haar niet verkoos te dragen. Een sergeant bracht hem tot antwoord een sabelhouw toe en een oogenblik daarna stiet kapitein Ortega hem zoo woest met de kolf van een geweer tegen de borst, dat de ongelukkige Olivarez in den loop van den nacht overleed. Den daarop volgenden nacht 3laagde Napolle er in, met een mesje, dat hij in zijn hoed had weten te verbergen, het touw, waarmede zijne voeten vast gebonden waren, door te snijden, en ontkwam in een naburig bosch, waar hij, geruimen tijd tot den hals in een moeras gedoken en het hoofd onder eenige takken schuil houdende, den hem nazettenden soldaten het spoor bijster maakte, om voorts de grens te bereiken. Napolle verzekerde dat in het Uruguay8che kamp meer dan honderd zoogenaamde vrijwilligers, Brazilianen, ParagueezeD, Franschen en Spanjaarden, eiken nacht met geknevelde voeten doorbrengen. Aan zijne polsen en schenkels waren duidelijk de sporen dor boeien zichtbaar en de pink zijner rechterhand wa? geheel ontwricht door het touw, waaraan men hem naar het kamp had gesleurd. koloniën. BATAVIA, 3 Juni. De Preanger wordt in de Jav. Crt. weder vrij van veepest gerapporteerd sedert 11 Mei. Volgens eon door tusschenkorast van den direc teur van onderwijs enz. ontvangen bericht van den resident van Samarang van 20 Mei jl., heeft zich onder de Europeesche bevolking ter hoofdplaats aldaar een geval van cholera met doodelijken afloop voorgedaan. Blijkens een van den gouverneur van Celebes en onderhoorigheden onder dagteekening van 20 Mei jl., via Soerabaia, ontvangen telegram, doen zich ge vallen van cholera nog altijd in eenige gedeelten van 's gouvernements gebied aldaar voor. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië aijn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. V e r 1 e e n d Een 2-jarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan den onderwijzer 2de kl. N. Laeeor. V eranderd: Het aan den coutrolear 1ste kl. bij het bin- nenlandsch bestuur op de bezittingen bniten Java en Madura P. I. Kooreman, wegens 12 jaren onafgebroken dieDst iu deze gewesten, verleend 2-jarig verlof naar Enropa, in een verlof derwaarts, voor deozelfdeH tijd, wegens ziekte. Ontslagen: Eervol uit 'a land3 dieüst, de onderwijzer 2de kl. H. L. Berckenboff en de klerk op het res.-kanloor te Pati (Japara) I. D. B. Risa; eervol, w. ziekte, de 2de commies bij de wees- en boedelkamer te Samarang C. H. Pfaff;"cervol, de klerk ter algeraeene secretarie J. Timmermans. Benoemd: Tot commies 2de kl. bij den post- en tele- gaafdienst, Ch. Toorop; tot 2den commies bij de wèes- eu boe delkamer te Samarang, J. C. Van Doyn; bij het binnenlandsch bestuur op Java en Madura: tot contr. lste kl. A. C. Schepper en A. C. Andreas; tot contr. 2de kl. F. "W. M. Straeter; tot lid van do wees- en boedelkamer te Samarang L. Van Wou- drichem Van Vliet; tot lid van het coll. van boedelm. te Bata via, J. L. Hanozet Gordon; tot sdj.-secr. bij de wees- en boe delkamer te Soerabaia H. C. Van der Liiiden; tot comm.-boekh. bij de weesk. te Batavia G. Riekerk. Departement van Oorlog. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, w. 15 jaren onafgebr. dienst in Ned.-Indië, aaD den liten lnit.-kwBrtierm. bij de militaire administratie J. Focke. Geplaatst: Bij het departement van oorlog, de majoor A. M. P. Krijger bij de inf bij het 2de depot-bataljon, de kapt. P. L. A. Collard. Hersteld: Bij de infanterie in activiteitde lnit.-kol. G. P. Ejken, zijnde hij in verband hiermede geplaatst als plaatselijk commandant te Batavia. Overgeplaatst: Bij den gewestelijkcn en plaatselijken staf, als off. vau wapening te Kotta Radja, de lste luit. A. Van Veen; bij de inf.: bij het 4de bat., de 1ste luit. 1). J. A. E. De Branwbij het 7de bat.; de kapt. I. H. Van den Broek; bij het 9de bat, de 2de luit. J, SchDijder; bij het 14de bat., de majoor W. J. Thieme; bij het 15de bat., de kapt. H.F. Holz; bij het 16de bat., de 2de luit. H. Verschool!; bij bet 3de depot.- bat., de lste loit. J. H A L. Von Frijtag Drabbe; bij het 4de depot.-bat., de kap». W. Van SaDlen Kolff en de 2de luit. A. G. F. A. Aciok; bij het garn.-bat. in de 2de mil. ofJ. op Java de de lste luit. F. G. J. Bosschartbij het garn.-bat. van Atjeh en onderh. de majoor N. Van Marion, de kapt. II Bendien en de 2de luit J. Boot; bij de garn.-comp. van Benkoelen de lste luit. D. De Moulin. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten van Ned.-Indië. GEHUWD. L. Manrcr en J. C. H. Hojel, Magelang eu 's-Hage. A. E. Brainier en A. J. L. Mnlder, Bauda. F. VV. Raat en A. Augelbeek, Kendal. BEVALLEN. A. C. E. L E. Hielckert geb. Schrijver, Batavia, Z. A. Glaser geb. Glaser, Samarang, D. P. J. Ondegeest geb. Gelpke, l'adang Z. Mevr. Weijoschenk. Djocja, Z. A. G. A. Lourens geb. Van Loon, Batavia Z. E. J. Betting geb. Leasden, id., Z. A. Cv\Villems geb. Stein, idv Z. A. J. H. Pont geb. Rochell, id., Z. J. W. C. Kareseboom geb. Gouijn, id., Z.F. Wouters geb. Barentz, Sa marang, Z. H. H. J. Hovens Greve geb. Van der Poel, Tagal, Z. C. F. A. Jelleima geb. Van Renesse van Duiven- bode, Amoerang, D. A. A. Van Hengel geb. Beets, Sama rang, D. R. M. Hogenraad geb. Van Zutphen, Soerabaia, D. W. London geb. Mc. Neill, id Z. Mevr. Stolteahoff, Kedirie, Z. D. A. S. Keyzer geb. Molenaar, Batavia, D. Mevr. Magniez geb. Brender a Brandis, Bandong, Z. C. J. Klnijver geb. Towsend, Samarang, Z. Mevr. Stibbe, Loeboe Selassi, D. J. F. E. Nooy geb. Willemsen, Poerwokerto, D. A. M. Joekes geb. Liefriuck. Rau, Z. A. S. Van der Waarden geb. Dommere, Fort de Koek. D. W. De Brajjn geb. Gernler, Batavia, Z. OVERLEDEN. L. A. Gijsing, Samarang. J. Maagdenberg geb. Botellho, Padang. C. C. S. Maagdenberg, k. 36 d.. id. E. H. Postma k. 5 m., Soerabaia. J. C. Th. Hansen m., Malang. J. Hansen, id. E. E. Croes k. 5 j., Sama rang. Al. N. A. Pille k., Batavia. F. Keiler m. 25 j\, id. M. A. Van Deventer m., Buitenzorg. A.M.Timmer mans geb. Bartholomews, 44 j., Batavia. ingezonden. Blocmcnroof. "Wanneer men in het Plantsoen wandelt en be denkt, hoe dit er voor een tiental jaren uitzag, dan moet een ieder bekennen dat dit wandelpark al heelwat verfraaid en verbeterd is, en is het voor ons Leidenaars bepaald eene zelfvoldoening dat bij schoon weder zoo nu en dan vreemdelingen, ja soms met een Baedeker in de hand, per tram tot aan de Plantage rijden, ten einde het Leidsche Plantsoen in oogenschouw te nemen. Dank hiervoor aan het wakkere gemeentebestuur. Allereerst trekken dan de aandacht de beide rozenperken, met werkelijk prachtige exemplaren. Dat is schoon, nietwaar? Maar hebt ge deze stam men en struiken weieens wat nader bekeken? Ik vermoed van neen; uw oog werd te veel gestreeld door de enkele schoone bloemen. Er is echter een man, die de rozeboompjes wat nauwkeuriger bekijkt: dat is de tninbaas van het Plantsoen, en men kan gonoemden persoon hoofdschuddend en met droevig gestemd gelaat, hier en ginds de talrijk ingescheurde rozetakjes met een snoeimes zien bijsnijden, omdat aan deze takjes, nu eigenlijk stompjes, grootere takken met rozen en volop rozen in knop door bal dadige handen ontrukt zijn, om gauw te worden weggemoffeld in pet of in schort, ja soms een eind verder in het Plantsoen als verlept of verhavend weder te worden weggesmeten. Nu vraagt gij, wien behooren deze baldadige handen en wanneer worden deze baldadigheden ge pleegd? Die handen behooren meest aan school gaande kinderen on rukken angstig die hloeraen af als er weinig passage in het Plantsoen is, zoo als 's morgens vroeg; 's middags tusschen twaalf en twee uren, indien het regenachtig weder is; zoo ook na vier uren 's namiddags, bij gelijke weers gesteldheid, en des avonds als de wandelaars in het Plantsoen in aantal sterk verminderen en die kinderen reeds te bed moesten liggen. Maar nu vraag ik: lo. Waarom worden er hier niet strafbepalingen in het loven geroepen, zooals bijvoorbeeld deze: Een ieder wordt gewaarschuwd op eene boete van drie gulden niet op het gras te loopen. (Die bloemen plukken wil moet allereerst al over het gras). In Haarlem heeft men een dergeliike strafbepaling en deze werkt zeer gunstig. 2o. Waarom letten de politiedienaars in het wacht huisje aan de LUrechtsche brug niet beter op, om dit kwaad tegon te gaan? 3o. Waarom ziot men bij regenachtig weder of des avonds als er nog maar enkele wandelaars zijn, zelden agenten in het Plantsoen? Deze vraag neem ik gaarne terug, zoo er stille agenten rondwandelen. 4o. Zou de koetsier of de conducteur van den tramwagen, die den ganschen dag midden op de Plantage staat, ook niet eens een oog in het zeil kunnen houden? Mijnheer de Redacteur, bovenstaand stukje stelde ik op, ten einde die bloemonroof te helpen tegen gaan. Nu heeft het plaats met de rozenruim een maand geleden werden de magnolia's en rododen drons afgerukt. Ik wil hopen dat door deze regelen de dahlia's en andere bloemen gespaard mogen blijven. Voor de toegestano ruimte in uw blad blijft u dankbaar Een Bloemexbeschermer. Leiden, S Juli. Htaeu tiaü*evüeru. 'i'arwe 11 hectoliter. Win tertarwe lste qual. ƒ12.— a /"IS.—. 2de qnal. f 7.— a ƒ7.50.— Zomertarwï 9.— a 11.—. Rogge 3 H.L Winterrogge 7.a 7.50 Zomerrogge f 0 a G.50. Gent 9 H. L. Zomergerat 5.50 a f 6.—. Chevalier-gerst 7.— a 7.50. Haver 9 H. L. Zware Haver 5.a 5.50.— lichte Haver 4.25 a ƒ4.50. Doivenboonen 4 hectoL 8.— a S.öO. Paardeiiboouen 6 bectol. 7.50 a 8.25. Boter: 8930 kilogr., lste qnaüi. Va v3*. 52.a f 60.— 2de qnalit. K'\ vat f 44.a 50Boter 1st* qaalit- per kilogr. 1.30 a 1.50, 2de qaalit, per kilogr. 1-10 a 1.25. Lmsp Zwarte T;trf 14.0CO dnbb. hectol., ƒ0.22 a ƒ0 27.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2