LEIDSCH DAGBLAD. iV. 6869. Maandag 10 Juli., A". 1882. PRIJS DEZEB C0ÜBANT: Voor Lei<ten per 8 maanden1.10. Franco per pon.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zou- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS BEE ADVERTENTIES: t Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootere lellen naar plaatsruimte. Voor hel incassee- ren boilen de stad wordt 0.10 berekend. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. OfUciëele Kenuisgeyingen. BUSGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Genen het door den Heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland in hunne handen gesteld adres van het Bestuur der gemeente Leiden, houdende verzoek om vergunning tot uitbreiding van de Stedelijke Gasfabriek door de oprichting van een zesden gashouder op het per ceel gronds toebehoorende aan de gemeente Leiden en gelegen in den kleinen Stadspolder in de gemeente Leider dorp, bij het kadaster dier gemeente bekend onder Sectie A Nu. 2334; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 4875 ^Staatsblad u°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Vrijdag den 21sten Juli a. 's voorraiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 7 Juli f882. E. KIST, Secretaris. De Leidscho Vliet. In <ms Dommer van 15 Jani 11. kwam een inge zonden stnk voor, waarin de schrijver de vraag deed, of het nierfc mogelijk bou zijn den Vliet, de groei-© doorvaart van Leiden, waar bijna alles moet pasöeeren, eens goed te laten uitbaggeren, desnoods met -oen stoommachine. Terecht vestigde de geachte inzendor verder de aandacht op het onhoudbare van den toestand, die - 't is voor onze stadgenooten waerljjk geen geheim - herhaaldelijk aanleiding geeft dat door het vastzitten van een schip de vaart wordt gestremd, zoodat soms de gebeele Vliet en ook een gedeelte van het Rapenburg vol groote en kleine schuiten ligt, die haar weg niet kunnen vervolgen. Dat ingezonden stuk, of liever de toestand zelf, gaf het geachte raadslid, den heer De Goeje, aan leiding in de raadsvergadering van IC Juni 11. die hoogst belangrijke aangelegenheid ter sprake te bren gen onder bijvoeging, dat, terwijl B. en Ws. maat regelen genomen hebben, dat buiten Leiden de Vliet met een baggermachine gezuiverd wordt, hier slechts een gewone bcggerman eenig vuil komt uithalen. die interpellatie, nodh op een tweetal daaraan voorafgaande volgde tot veler verwondering eenig antwoord of ook maar de geringste toelichting, ge lijk dat weleene pleegt te geschieden, en toch de zaak is hoogst gewichtig -en heeft, wat meer is, •ook ouiten odeo gemeente de aandacht getrokken. In „het Vaderland" van .29 Juni 11. vindt men onder het opschrift „een der belangrijkste, -een der elechfeete waterwegen in Zuid-Holland" een inge zonden stuk, waarin de schuiver, die zich T. onder- tcekent, begint met te wijzen op het groote belang van den door hem bedoelden waterweg, den Leidschen Vliet, hot vaarwater tusschen LeideD, 's-H&ge en Delft, daar volgens bijlage I van het belangrfk verslag van Gedeputeerde Staten van Zaid-Hoïlaed van 12 October 1881, in één jaar niet minder dan 33;971 binnenschepen en 33 houtvlot-ten de sluis aan den Leidcehen Dam passeerden. Na te hebben opgemerkt dat dit getal geen ver bazing kan wekken, daar de Leidsche Vliet de eemge waterverbinding is van 's-IIage en Delft met Leiden, Haarlem, Ameterdam, Utrecht, de nijvere Rijnstreek, heit aan landbouwproducten rijke West- land en alle tusschengelegen plaatsen, wijst de schrijver op den gebrekkigen toestand van dien waterweg buiten Leiden: de schier middeleeuwsche kleine sluizen aan den Leidsehendam; van daar tot de Hoornbrug een kanaal dat meer gelijkt op een poldersloot dan op een vaarwater enz. Wat de vaart binnen onze gemeente betreft, zegt 1. het volgende: „Keeren wij echter terug tot Lei den aan de Naakte Sluis gekomen, vindt men door Leiden tal van vaste bruggen en nauwe, ondiepe grachten, om eindelijk langs verschillende kronkel wegen te komen in den Rgn en dan vervolgens door andere, gelukkig beweegbare bruggen de Leid sche haven te bereiken. Maar T. geeft ook de middelen tot verbetering aan, althans buiten Leiden, en beantwoordt daarna de tegenwerping, die hij verwacht: wat dat alles baten zal, als de toestand in Leiden dezelfde blijft, volgenderwijze: „Men moet de vaart door Leiden verlaten, de zoogenaamde Lamme-of Driegatenbrug onder Zoetorwoude vervangen door een beweeg bare; van daaruit moet een kort kanaal gegraven worden naar den Rijn. De monding van dat kanaal kan nagenoeg recht komen over de Spanjaardsbrug en Zeilwetering en bijgevolg nabij de haven van Leiden. Ziedaar een open vaarwater van Delft en 's-Hage naar Leiden en Amsterdam, dat boven alle andere voordeelen dit groote, belangrijke ten gevolge heeft, dat de afstand langs den waterweg tusschen 's-Hage, Delft en Amsterdam met minstens twee uren bekort wordt, doordat men de lastige, moei lijke vaart door Leiden mist, zonder Leidens welvaart te deren." Het advies van T. komt dus eenvoudig hierop neer: „vaar buiten Leiden om," en dat advies wordt gegeven op een wijze, alsof de schrijver zoggen wilde: met die gemeente is toch niets aan te vangen, daar komt de hoofdvaart nooit in orde met beweeg bare bruggen en flink uitgediepte grachten. De beweegbare brnggen, ja, deze zijn moeilijk met een tooverslag te voorschijn te roepen, maar het streven moet zeker zijn er allengs toe te komen het behoorlijk diephouden der Ylietvaart daarentegen is een zaak, die onmiddellijk kan en moet behar tigd worden, een zaak, wel de moeite waard, wan neer er in den Raad de aandacht op wordt geves tigd, dat zij nader besproken en toegelicht worde. Wij weten wel, dat het door T. voorgestelde kanaaltje buiten Leiden om er nog niet is; maar wat niet is, kan komen, als de toestand binnen Leiden niet beter en voortdurend beter wordt. De aandacht van de bekende Schuttevaar-vereeniging en van Provinciale en Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, welke laatste reeds een som tot gedeel telijke verdieping van het vaarwater tussehen Leiden en Leidsehendam toestonden, is ernstig op de zaak gevestigd. Het is dus zaak dat onze gemeente, die - het blijkt ook ®it het betoog van T. - bij de schip perij niet preeïee in een goeden reuk sehijnt te 6tean, al haar krachten inspanne om de zooveel vertier govende schipperij meer en meer tot zich te trekken, in stede van die te weren, wat thans bijna het geval zou schijnen. Althans onze stadgenooten zullen het wel niet met T. eens zijn, dat de thans nog door Leiden loopende scheepvaart buiten de gemeente om zou kunnen worden verlegd „zonder Leidens welvaart te deren." Wij achten de zaak ton minste belangrijk genoeg om er aan het hoofd van ons blad de aandacht ©p te vestigeD, ook in verband met de interpellatie van den Gemeenteraad. LEÏMW, S Juli. In do maand Juni zijn binnen deze gemeente geboren 119 kinderen,, als: 66 zoons en 53 dochters, waaronder zjjn begrepen 4 tweelinggeboortenover leden 9@ personen (waarvan 10 elders woonachtig waren), als: 17 mannen, 13 vrouwen, 40 zoons en 20 dochters; gehuwd 32 paren. Yoor het eerste admissie-examen aan de Hoo- gere Burgerschool voor meisjes alhier hadden voor de lste klasse zich aangemeld 25 leerlingen, waar van 22 onvoorwaardelijk en 2 voorwaardelijk werden toegelaten, terwijl 1 leerling moest worden afgewe zen. Eén leerling, die zich voor de 2de klasse had aangemeld, kon niet voor die klasse, doch wel voor de lste kl. worden toegelaten. De 3 leerlingen voor de 3de klasse werden allen voorwaardelijk toe gelaten. De heden via Napels ontvangen Indische bla den zijn alleen van 3 Juni, zoodat die van 28 Mei tot 2 Juni nog ontbreken. De tentoonstelling op Zomerzorg van „Tuin bouw en Plantenkunde" vindt veel belangstelling. Gisteravond, toen ook het muziekcorps der dn. schut terij het door heeren officiereu aangeboden concert in den tuin gaf, was men zelfs genoodzaakt enkele malen de zaal voor verdere bezoekers tijdelijk te sluiten, daar er niet meer in konden. Heden viel de expositie opnieuw oen goed be zoek ten deel. Jammer dat de regen- en hagelbuien op de fraaie collectie stamrozen om don muziektem pel zulk een nadeeligen invloed hebben uitgeoefend. Ze waren bij de opening zoo schoon. Het diner der leden kenmerkte zich door een opgewekten toon. Er werd veel getoast op de feest vierende afdeeling, op de Maatschappij, op verschil lende personen met haar en de tentoonstelling in betrekking staande enz. enz. Gedurende deze week zijn dagelijks in hot Werkhuis alhier opgenomen van 4259 volwassen personen en van 710 kinderen. De „Nederlandsche Maatschappij tot bevor dering der Pharmacie" heeft in hare 31ste alge meen© vergadering, te Rotterdam gehouden, besloten tot het uitschrijven van een prijsvraag op kinolo- gisch gebied en er werden maatregelen genomen, waardoor de uitgave van een „Proeve van de ge schiedenis der Pharmacie in Nederland" kan worden tegemoet gezien. Als honoraire leden der Maatschappij zijn benoemd de heerenprof. E. A. Yan dor Burg, te Leiden, apotheker P. J. Haaxman te Rotterdam, apotheker F. J. Moet te 's-Hage, prof. P. C. Plugge te Groningen, prof. W. Stoeder te Amsterdam, prof. H. Wefers Betting te Utrecht. In het volgende jaar zal een buitengewone algemeene vergadering te Amsterdam gehouden worden. De minister van binnenlandscho zaken heeft een ondubbelzinnig blijk gegeven van belangstel ling in een voor de volksgezondheid zoo gewich tig onderwerp. Naar men verneemt, zou de heer Pijnacker Hordijk, naar aanleiding van eenige in het vorige jaar ingekomen adressen van vier genees kundige raden om wettelijke bepalingen ten opzichte van het drinkwater, aan de geneeskundige inspecteurs hebben opgedragen een rapport in te zenden om trent den toestand van het drinkwater in alle ge meenten van Nederland. Tevens zou aan de ver gadering van inspecteurs zijn opgedragen te over wegen of het, wanneer wettelijke regeling noodig mocht blijken, mogelijk is doeltreffende en practisch uitvoerbare maatregelen, ook wat het financieel ge deelte der quaestie betTeft, vast te stellen. Hier door zon dns ook worden voldaan aan het bekend streven van de Association Internationale pour l'ean potable (de Internationale Yereeniging voor het drinkwater) in overeenstemming met de adressen van de vereeniging van en voor Nederlandsche industriëelen en van het hoofdbestuur van de Maat schappij tot Nut van het Algemeen. Na eene korte, doch hevige ongesteldheid is te Deventer overleden dr. J. A. Yan Ketwich Yer8chuur, geboren te Zwolle den loden Augustus 1821, secretaris van het Geneeskundig Staatstoezicht in Overijsel en Drente, schoolopziener in het arron dissement Deventer, enz., en vroeger de praktijk van geneesheer uitoefenende. De Volksraad in de Transvaal heeft op den brief van de heeren A. G. C. Yan Duyl en anderen te Amsterdam, ter zake van een stoomverbindiDg tusschen Nederlandsche en Zuid-Afrikaansche havens, het verlevendigen van den handel met Nederland en het bevorderen van emigratie uit Holland, - besloten een commissie te benoemen bestaande uit

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1