LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6866. Donderdag 6 Juli. A". 1882. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Voor LeiJco per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DER ADVERTESTIESi Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.I7J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voer het iacassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIBEN, Juli. Aan den Alston verjaardag van H. K. H. Wil- helmina Frederika Anna Elizabeth Maria, Prinses der Nederlanden, gehuwd met Z. D. H. den Prins j Von Wied, werd heden alhier op de gebruikelijke wijze gedacht. De heer J. C. A. Binnendijk alhier is be noemd tot onderwijzer te Katwijk aan Zee. Voor den aanstaanden cnrsus der Hoogere Burgerschool voor Meisjes alhier zijn ingeschreven 30 nieuwe leerlingen. De alhier zitting gehouden hebbende staats commissie voor de practische geneeskundige en tand heelkundige examina heeft haro tweede zitting ge sloten. De laatste dag was voor de examinandi ongunstig. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „P. Caland", waarvan de laatste buslïchting aan het postkantoor te Rotterdam is be paald op Vrijdag den 7den Jnli a. s., des avonds te 10 uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk des avond3 te 5.30 bezorgd zijn. Voor het eerst werd het vierde der acht op Zomerzorg te geven concerten gisteren door een prachtigen zomeravond begunstigd. De inteekenaars waren dan ook met hunne dames in zulk een grooten getale opgekomen, om èn van de mnziek èn van de eohoone natuur volop te genieten, dat er bijna geen plaats onbezot bleef. Zelfs do vogels in het loof der boomen schenen met hun gezang den bezoekers in den vooravond oen welkom toe te roepen. Huu lieflijk gekweel verstomde evenwel toen het gaslicht werd ontstoken, hetgeen weer een uitbrei ding heeft verkregen aan het einde van den vijver ter vervanging van de vroegere afwisselende lam- pionsverlichtiog. Do nieuwe pyramide van gasballons is niet enkel op effect van uit de verte berekend, maar ziet er ook van meer naderbij met den fraaien bloemenkorf keurig uit on mocht na afloop van het concert de goedkeuring van allen, die nog een wandeling door den tuin maakteD, wegdragen. Ds. P. Bartstra, predikant te Wassenaar, is beroepen naar Amerongen. Door burgemeester en wethouders van Haar lemmermeer is H. Rinck te Hoofddorp benoemd tot schatter voor de lokalen, waarin sterke drank in g. het klein wordt verkocht. Tot brieven- en telegrambesteller te Haar- T lemmermoer is benoemd H. Lieuwes aldaar, om den 16den Juli in functie te treden. Op de Zondag te 's-Gravonhage in de „Loge" gehouden algemeeno vergadering van kapittels is de heer J. J. F. Noordziek benoemd tot Grootmeester- Nationaal voor de hooge graden der orde van "Vrij metselaren in het Koninkrijk der Nederlanden, onder- boorige koloniën en landen. Voorts zijn leden van bet opperbestaur daarbij di heerenJ. C. De Graaf, mr. C. G. Bijleveld, D. A. Van Heemskorck Yeeckons, A. J. Schouten, J. D. Gerlings, J. H. De Groot, mr. N. J. W. Smallenburg en S. H. De La Sablonière. De Commissaris des Konings in deze provincie bood gisteren een diner aan op het Groot Stedelijk Badhuis te Scheveningen aan de leden van de Pro- q vinciale Staten van dit gewest. Prinses Hendrik is gisteren uit Pyrmont op Soestdijk aangekomen. In de vorige week werd te Rotterdam de Beuuio der heeren afgevaardigden van de Waalsche kerken gehouden, waar door dr. W. N. Du Rieu uit naam van de commissie voor de geschiedenis van dat kerkgenootschap verslag werd uitgebracht over 1881 82. Daarvan is o. a. het volgende ontleend Het plan om in een „Bulletin", dat op onbepaalde tijden het licht zal zien, eenige vrachten van haar onderzoek nit te geven heeft de commissie vastge steld; zij hoopt weldra het prospectus daarvan te verzenden. De doop- en trouwakteD, zoover daarvan nog de registers bestaan, alsmede de dood- of begrafenis- akteD, die men mocht verzamelen, zijn allen op losse stroken overgeschreven, welke in aïpbabetische orde geschikt wordennu begon de commissie op strooken te brengen al de lidmaten der Waalsche kerken, hetgeen voor de ontbonden kerken reeds is voltooid, altijd voor zoover de registers nog aanwezig zjjn en voor Breda en Haarlem, terwijl het meerendeel der lidmaten van Amsterdam, Den Haag, Leiden, Den Bosch, Middelburg en Rotterdam evenzoo is overgeschreven. Doch de commissie betreurt het, dat dit gedeelte van haar werk zoo onvolledig moet blijven, daar de meeste registers der lidmaten uiterst gebrekkig zijn ingericht en bijgehouden; zij moet er das van afzien om daarvan de statistiek op te maken zij zal trachten geographische lijsten te maken van de plaatsen en gewesten, van waar de duizenden réfugiés in verschillende tijden naar de gastvrije Nederlanden kwamen, waar vrijheid van geweten en eerbied voor eens anders godsdienstig gevoelen werd gehuldigd. Deze „Collection de fichos" is ook vermeerderd met talrijke strooken, waarop de namen der réfa- giés zijn geschreven, die te Leidon en te Amster dam ondersteund zijn, alsook die Wallons, welke vermeld zijn in do Resoluties der Staten van Hol land en W.-Friesland tot 1730. Yerder die, welke volgens besluit dier Staten van 1709 gratis gena turaliseerd zijn en die van 1670 tot 1793degroote naturalisatie met f 500 - behalve f 30 aan zegel recht - verwierven. De commissie betreurt het dat in de Poorterboeken slechts zelden de afkomst en het geloof is opgeteekend bij de namen van hen, die, om in de gilden opgenomen te kunnen worden, eerst het burgerrecht moesten verkrijgen. De commissie wees er met voldoening op, dat deze bron voor genealogisch onderzoek met vrucht werd geraadpleegd door familiën in Engeland en Zwitserland, in Noord-Amerika en de Kaap, wier voorvaderen tot de Waalsche kerken van Nederland hebben behoord. Vele vroeger onbekende bijzonder heden mocht zij aan belanghebbenden opgeven, ter- wjjl zij besloten heeft, voortaan allen, die in deze collectie van doop-, trouw- en dood*aktes der Waal sche familiën eenige nasporingen wenschen te laten dooD, daartoe op schriftelijke aanvrage aan een der leden of aan den secretaris, dr. W. N. Du Riou, de gelegenheid te geven. UC.) Vroeger is melding gemaakt van een vlug schrift, waarin mr. P. Van Bemmelen aanbeveelt het domein van Prins Frederik tot kroondomein te maken, als waardiger bron van inkomst voor den Koning, dan do post op de staatsbegrooting. Hij heeft thans in een tweede bij den heer M. Nijhoff te 's-Hage verschenen vlugschrift nader uiteengezet, dat de Grondwot dit geenszins belet en verdere be denkingen tegen zijn eerste brochure beantwoord. In de gisteravond door de Eerste Kamer ge- honden zitting tot hervatting der werkzaamheden, heeft mr. B. Van Royen, nieuw gekozen lid der Kamer voor de provincie Groningen, die reeds in handen van don Koning den eed had afgelegd, zit ting genomen. Voorts werd modedeeling gedaan dat waren ingekomen verschillende ministeriëele mis sives en stukken, zoomede de wetsontwerpen die in de vorige week door de Tweede Kamer zijn aan genomen. De voorzitter bracht daarna in herinne ring dat, toen in do laatst gehouden zitting de werkzaamheden werden geschorst, reeds in staat van wijzen waren de wetsontwerpen betrekkelijk de zegel- en registratie-belastingen en eenige andere J ontwerpen van het ministerie van waterstaat enz., terwijl daarna aan de orde zou zijn de interpel latie van den heer Van Stirum aangaande de water- verdeeling op de rivier de Waal. - Hij stelde thans voor deze ontwerpen in behandeling te nemen in eene vergadering, te houden op morgen, Donder dag, te elf uren en heden in de afdeelingen te onderzoeken de wetsontwerpen welke in deze ver gadering waren ingekomen. - Dienovereenkomstig werd besloten, waarna do afdeelingen werden ver nieuwd en de vergadering uiteenging. Dezer dagen is het overlijden gemeld van den heer J. R. Kleyn, notaris niet te Amsterdam, maar te Batavia. Hij had zich korten tijd geleden van daar naar Nizza begeven tot herstel van ge zondheid, maar vond er den dood. Hij behoorde tot d© meest bekende en geziene bewoners van Batavia. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat, met 1 Sep tember 1882, de betrekking van leeraar in natuur kunde en co8mographie aan de Rjjfes hoogere bur gerschool met vijfjarigen cursus te Tilburg te ver vullen is. Jaarwedde f 2000. Het stoomschip „Utrecht", van Rotterdam naar Java, passeerde 3 Juli Gibraltar; de „Insu- linde", van Amsterdam naar Batavia, is denzelfden dag van Marseille vertrokken; de „Edam", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde gisterna middag Dover. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal Zaterdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft jhr. R. W. J. Van Pabst van Bingerden benoemd tot schoolopziener in het arr. Tiel; aan don heer M. J. Kok, op verzoek, een eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van adj.- commies bij het dep. van buitenl. zaken; den 1 sten luit. op non-act. A. W. J. J. baron Van NagelI, van het wapen der artillerie, op zijn aanvrage, een eervol ontslag uit den mil. dienst verleend; aan Wilhelm Classen, geb. te Brachelon (Pruisen), ver gunning verleend tot het geven van hooger onder wijs aan het college van Sint-Albertus te Venloo; bij het personeel van den geneesk. dienst der land macht benoemd tot reserve-officier van gez. 2de kl. den bnrgergeneesknndige P. W. Mari, arts, te Bui tenpost, en F. L. Arentz, arts, te Oudelande. Gemengd Nieuws, Per Hollandsche spoor zijn hedenmor gen met den feesttrein van hier 365 personen ver trokken ter bijwoning van het 19de Christelijk nationaal zendingsfeest op Nijenburg te Heiloo. De kermis te Rotterdam zal dit jaar gehouden worden van 14 tot 23 Augustus. Door het gemeentebestuur is bepaald dat niet meer dan acht draaimolens die kermis zullen mogen bezoeken. Zonder toestemming van hot stedelijk bestuur zullen ook op particuliere gronden geen kermisgetimmerten mogen opgeslagen worden. Daar die getimmerten in den regel tijdelijke tapperijen waren, zal, onder den invloed der drankwet, zeker ditmaal de aanvraag om toestemming vrij wat minder sterk zijn dan andere jaren. Mevrouw Hoe tink-S t r ui k, dieals„d millioenen-juffrouw" te Amsterdam zooveel van zich heeft doen spreken, heeft thans degenen, die iets van haar te vorderen hebben, verzocht hunne wet telijke schuldvorderingen vóór 15 Augustus in te zenden, zullende die vóór 15 September a. s. door haar worden uitbetaald. Door een combinatie van Amster- damsche heeren is een groot perceel op den hoek van Rokin en Kapelsteeg aangekocht met het doel om er een groot Fransch restaurant in op te richten. Hoewel het in Amsterdam niet aan gelegenheden ontbreekt, waar men zich voeden en laven kan,

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1