LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6S63. Maandag 3 Juli. A9. 1882. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post.1A0. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$: Grootere letters naar plaatsraimte. Voor het incassee- ren builen de stad wordt 0.10 berekend. Tweede Blad. Gemengd Nieuws. "Wij vernemen dat ingevolge eischen tot verhooging van loonen, welke door de eigenaren niet kunnen ingewilligd worden, aan de weverij der beeren Do Heyder Co. alhier eene werk staking plaats heeft. Ten einde de orde te hand haven is de militaire macht gerequireerd. Aan de zwem- en badinrichting „Rhyn- aigt" werden deze week genomen 766 zwembaden door heeren en 40 door dames. De temperatuur van het water was bij voortduring 19° Celsius. Hedenmiddag omstreeks halftweo had het zoontje van den heer K. het ongeluk in de Langegracht te vallen. Door spoedig aangebrachte hulp werd de jeugdige drenkeling behouden op het droge gebracht en kwam hij er slechts met een nat pak af. Men meldt ons nit Sassenheim: Werd reeds VToeger, mot het oog op art. 3 No. 2 der wet van 28 Juni 1881 (Stbl. No. 97), aan den ont vanger der rijks directe belastingen eene kamer in het raadhuis afgestaan tot hot houden van zitdagen, ook de gemachtigde van den rentmeester van Rijn land zal voortaan in het raadhuis zitting houden tot het ontvangen van Rijnlands bundergeld. De Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtram weg-Maatschappij vervoerde gedurende de maand Juni 26,572 reizigers, met eene opbrengst van f >6091.32. Do ^Maasbode" houdt vel dat de mil- lioenenjaffrouw zich te Rotterdam bevindt, aldaar sedert een paar dagen onder geneeskundige be handeling is en de stad niet verlaten heeft. Haar echtgenoot schijnt, volgens het blad, sedert eenige dagen elders te sijn; is het goed ingelicht, dan worden in het Bathhotel te Rotterdam kamers voor hem gereed gehouden, zoodat hij die weder dadelijk kan betrekken als hij terugkeert. De millioenen- juffrouw woont evenwel elders. -Het gerechtshof te 's-Hage deed gis- ternamiddag uitspraak in de zaak van F. S. uit Dor drecht en veroordeelde hem tot zes japen tucht huisstraf, wegens poging tot moedwilligen doodslag (moord) op zijne huisvrouw, welke poging echter hare uitwerking miste, onaf kankei jjk van den wil des daders. - Het hof bevestigde voorts het vonnis der Dordüsche rechtbank, houdende vrijspraak van W. D. C. te Gorkum, beklaagd van mishandeling der gezusters Gr. aldaar. Van af Bles ken sgraaf tot Ottoland heeft -zich eene geweldige waterhoos, vergezeld van een onweerebui, ontlast. Het water stroomde met .zulk -een geweld neder, dat in 10 a 12 minuten 13 a 3.4 Rijnl. duimen (3^ palm) water op het vlakke veld stond, en hooimijten alsmede het vee en de personen die in het veld waren, stemden te waggelen. Men vo81£gt onze aandaeht op het ge vaar, dat de tegenwoordig in den handel gebraehte seer goedkoope albums met plaatjes om op te plak- hen, voor de kinderen opleveren. Een geval van vergiftiging daarmede had in eene thans te Zand- voort verblijfhoudende familie plaats. Vooreen twaalf jarig knaapje, dat aan de gekleurde zijde gelikt had^ moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. Wij willen geen schrik opwekken voor de onschul dige uitspanning, maar meenen toch wèi te doen dit voorval mede te deelen, opdat de kinderen er voorzichtig mede mogen zijn. ArrihCrt Als een door lange ondervinding be proefd middel tegen het hooibroeien noemde men ealangs het maken van een luchtkoker, door, bij het opzetten van het hooi, eene mand in het midden van den berg te plaatsen, die, naarmate de belt rijst, omhoog getrokken wordt. Daarop deelde de eigenaar der havezathe Oosterbroek mede, dat hij door de ondervinding van meer dan eene halve eeuw van de doelmatigheid van dergelijken lucht koker is overtuigd; sedert meer dan dertig jaren heeft hij daartoe, midden in de ruimte, voor hooi- berging bestemd, een koker van latwerk, 8.75 el hoog, aan het ondereind 27 ned. duim, aan den top 12 duim wijd. De 66-ja7ige Patrick Cahill, die eeni- gen tijd het toezicht hield op een geboycotte" pachthoeve te Ashill (Ierland), is vermoord. Men vond hem dood met eenige wonden in de borst. Reeds vroeger, was op hem geschoten geworden. - John Mc. Clauseland, een pachter bij Ballycare, werd door twee man aangerand; zij kloofden hem den schedel met een zeis. Te Raton (Nieuw-Mexico) trachtte de sheriff Dolmann den speler Mentzel te arresteeren* Mentzel gaf vnnr en wondde Dolmaun en twee anderen; bij een latere poging om hem te arres- teeren schoot hij een rechter dood, terwijl een sheriff aan de bekomen wonden overleed. Het volk werd woedend, bestormde Mentzels huis en hing Mentzel op. Aan oen school te Brussel meldde zich een ongeveer 25-jarig, net gekleed heer aan om een der leerlingen te halen. Daar men hem echter niet kende, werd het verzoek geweigerd, en gelukkig, want eenige oogenblikken later verscheen de groot moeder van den knaap, verklarende dat niemand anders om het jongske gezonden was. Men had hier dus ongetwijfeld met een mislukten kinderroof te doen, en dientengevolge heeft de politie alle hoofden van onderwijsinrichtingen tot omzichtigheid aangemaand. Ook wij ontvangen uitLonden verschei- dene op geelachtig papier gedrukte exemplaren van de volgende proclamatie: „Victoria Claflin Woodhull, candidaat voor het presidentschap der Vereenigde Staten bij de aan staande verkiezing van 1884. Zij doet deze oproeping uitgaan, opdat alle menschen in geheel Europa, Amerika, de gansche wereld, zich scharen mogen rondom hare banier en haar ondersteunen in haar recht om het Amerikaansche volk te vertegenwoor digen en daarvoor te arbeiden en om, door zijne presidente te worden, voor het eerst in de wereld geschiedenis het bewijs te leveren, dat dit volk tot zijn president gekozen heeft, niet noodzakelijk een man, maar de geschiktste persoon om het te ver tegenwoordigen, te regeeren, zijne rechten te hand haven. „Deze oproeping gaat van het vrije Engeland uit en van Victoria C. Woodhull, ondersteund door Engelsche kapitalisten. „Vietoria C. Woodhull is vóór eenige jaren in Engeland gekomen, gebroken naar lichaam en geest, maar dank zij den goddelijken bijstand, rust en lief hebbenden vrienden, is zij hersteld en opnieuw met hare gewone toewijding aan haar land, aan de zaak der gansche mensehheid, gereed om dit werk op zich te nemen, en zij geeft onvoorwaardelijk al hare kracht, hare enthusiasme en al den rijkdom, dien zij in Engeland vergaderd heeft, voor deze verkiezing. „Laat men op het ontvangen van deze oproeping in alle groote en kleine steden en alle dorpen van Europa, en de staten en territoriën van Amerika, openbare vergaderingen beleggen, motien aannemen, gedelegeerden benoemen, notnlen afschrijven en deze aan den secretaris dezer oproeping zenden, opdat die voor den verkiezingsstrijd kunnen gebruikt worden." Verkozen gedelegeerden ontvangen vrijen overtocht heen en terug voor het bijwonen eener te Londen te beleggen „conventie"; andere „vrfonden" kunnen zich bij den secretaris (H. T. Belmont, 32 Thistle Grove, Souih-Kensington, Londen) om retojarbiljet- ten tegen verminderde prijzen aanmelden. Eene Nieuw-Yorksche conrant noemt „het ontem bare vrouwtje", zooals het zicht uitdrukt, „mevrouw" V. C. Woodhull. Van den heer Woodhull echter wordt noch door dat blad noch in de proclamatie gewag gemaakt. Te Bordeaux kreeg een zaakwaar nemer hevigen twist met een kleermaker, dien hij over een zaak kwam spreken. De oneenigheid liep eindelijk zoo hoog dat de kleermaker een schaar opnam en die zijn minder welkomen bezoeker door de hersenpan stak, zoodat de man in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. In een magazijn te Antwerpen wilde een vrij slordig gekleede vrouw een bankbiljet van 100 franken in betaling geven, doch de eigenares van het magazijn bemerkte dat het valsch was en weigerde het aan te nemen. Daarop bood de koop ster een 20-franksstuk aan, doch ook dit was valsch, en toen nu de magazijnhoudster met de politie be gon te dreigen, verklaarde de andere dat zij de vahche waarden van een „vriend" had gekregen? en tevens liet zij een portemonnaïe met een flinken voorraad valsch bankpapier en goudstukken zien waarmee zij op den loop ging, doch spoedig achter haald werd. Ongetwijfeld heeft zij een aantal mede plichtigen. Een werkman te Antwerpen, die in twee verschillende fleschjes jenever en vitriool had ge haald, wilde onderweg een hartige teug van het eerstgenoemde vocht nemen, doch vergiste zich in de fleschjes en verzwolg een hoeveelheid vitriool. Na een hevig lijden bezweek de ongelukkige. Volgens een opgave van professor Bru- niati in de „Archivio di Statistica", zou het aantal Israëlieten, over den geheelen aardbol verspreid, zeven millioen zielen bedragen, waarvan alleen ia Europa 5,620,000, die over do verschillendelanden tamelijk ongelijkmatig verdeeld zijn. Zoo zou Europeesch Rusland alleen 2,700,000 Iraëlioten tellen, d. i. 41 op de 1000 inwoners; Oostenrijk- Hongarije 1,500,000 of 39.5 op de 1000; Duitsch- land 650,000 of 14.4 op de 1000; Rumenië 400,000 d. i. 80 op de 1000; Europeesch Turkije 100,000 of 11.3 op de 1000; Nederland 70,000 of 17.5 op ae 1000 enz. Onder de Europeanen van het La- tijnsche ras zijn de Israëlieten het minst vertegen woordigd; zoo in Frankrijk 1.34 op de 1000, in Italië 1.42. Voorts zou Afrika 450,000 Israëlieten tellen, Azië 400,000, Amerika ruim 300,000 en Australië 20,000. Het is in alle geval moeielijk na te rekenen. Te Charleroi verschenen dezer da gen drie paren voor den ambtenaar van den bur gerlijken stand om te trouwen; met de getuigen waren er dertig personen en allen zonder onderscheid moesten verklaren dat zijn niet konden schrijven- In de Belgische gem eente Willebroeck is dezer dagen een zeker niet alledaagsch huwelijk voltrokken. Bruid en bruidegom nl., Marie Lóonie De Strobbeleere en Antoine Leroy, waren beiden blind en beiden pianist van beroep. Een dicht opeengedrongen menigte staarde met den angst op het gelaat naar het dak van een huis in de avenue des Termes te Parijs. Geen wonder! Op die gevaarlijke plek bewoog zich een schoone, in een peignoir gekleede jonge vrouw met loshangende kareD, op het punt naar beneden te storten. Daar nadert een doodsbleek man en snelt onder den uitroep: „Mjjn vrouw!" het huis binnen. Enkele oogenblikken later vorschijnt ook hij op hot dak en nadert de vrouw, die hij tevergeefs tracht te overreden hem te volgen. Eindelijk, in wanhoop, neemt hij haar in zijne armen. Zullen zij beiden naar beneden storten? Neen, Goddank, de man over wint en brengt zijn vrouw, die in een aanval van ijlende koorts op het dak was geklommen, behouden in de echtelijke woning terug.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1