N#. 6862. Zaterdag 1 Juli. A0. 1882. Avond-editie. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Ft*snco per post.1.40. Afzonderlijke Piommers.0 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met mtzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE*: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer O.I7|. Crootere letters natr plaatsruimte. Voor het incassee- rea buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIBEN, 30 Jnnl. Heden is aan de universiteit alhier de heer F. J. Munzebrock, geb. te Amsterdam, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Iets over forum privilegiatum." Gedurende het kampeeren van het 4de reg. inf. zullen de garnizoenen van dat reg., zijnde Leiden, Delft, Haarlem en Gouda, bezet worden door detachementen van het 1ste reg. infanterie. Naar aan de N. R. C. wordt medegedeeld, is de IJselstoomtramweg-maatschappjj thans tot stand gekomen. De heer H. Linse zal als adviseorend ingenieur optreden, en de werkzaamheden zullen aanvangen met den aanleg der verbinding Leiden- VoorBchoten-Wassenaar-Den Haag. De volgende officieren zijn door den minister van oorlog aangewezen om - na het doorloopen van den cursus te Delft, te beginnen met 1 Juli a. s. - voor B jaar gedetacheerd te worden bij de artillerie van het Oost-Ind. legende 1ste luits. W. C. Gobins van het reg. grenadiers en jagers, P. A. H. E. Tergan van het 2de en C. Van Dnra van het 4de reg. infanterie, en de 2de luits. A. L. Klerk De Rens van bet 8ste, M. W. De Vries van het 7de en R. Hantingh van het 5de reg. infanterie. De Koning en de Koningin znilen, naar men verneemt, in de eerste dagen van AngnstnB uit het buitenland torngkoeren en zich dan niet dadelijk naar het Loo begeven, maar eerst eenige dagen in de residentie vertoeven. De Prins van Oranje heeft het beschermheer schap aanvaard over de Rotterdamsche liodertafel „Amphion" en is benoemd tot honorair lid van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs. De burgemeester van Amsterdam, mr. G. Van Tienhoven, is door den prefect der Seine uitge- noodigd, om in de helft der volgende maand de inwijding van het nienwe stadhuis te Parijs te ko men hijwonen en moet die uitnoodiging hebben aangenomen. De heer F. Schaefer, leeraar aan de R. H. B.-S. te 's-Iïertogenbo8ch, heeft voor de wis- en natuur kundige faculteit te Utrecht candidaats-examen af gelegd cum lande. In een particulieren brief uit Pretoria komt het volgende voor: „Waarom is Holland toch zoo langzaam om zijn voordeel hier te gaan zoeken? Het torrein, mits met verstand gekozen, ligt voor hen open. Er is hier kolossaal veel geld te ver dienen, maar met geld. Niettegenstaande oorlog en niettegenstaande sedert Augustus geen oigenlijke bankzaken zijn gedaan, heeft de Standard Bank een dividend van 10 pet. uitgedeeld. Als ik meer tijd had, zou ik aan dekenfabrikanten schrijven. De regeering zal een goede Hollandsche maat schappij voor dekens gaarne een monopolie geven. De grondstof is hier wol en de markt, met de Kaffers, bijna onbegrensd." Het vreemde is, dat de schrijver door zijne po sitie niet onkundig kan zijn van de velerlei pogingen om met do Transvaalsche regeering in aanraking te komen en niet daarvan spreekt. De onderstel ling dat sommige brieven niet aan han adres zon den zijn gekomen, is geen voldoende verklaring voor dit raadsel. Men moet bijna aannemen dat zaken onafgedaan en hangende blijven. In een an deren particulieren brief lezen wij dat de leden der Regcering en van den Volksraad zeer ingeno men zijn met de pogingen hier aangewend, om Transvaal nienwe krachten toe te voeren en de schrijver kan verzekeren dat daar alles zal wor den gedaan, om die zaak te bevorderen. Intueschen ontvangt men niet van regeerings- wege rechtstreeks de opgaven, die volstrekt noodig zijn, om de hand aan het werk te slaan. Misschien kunnen die nu eerstdaags worden verwacht. (Hbl.) De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat met 1 Sept. a. s. de betrekking van leeraar in de staatswetenschappen aan de R. H. B.-S. met 5-jarigen cursus te Mid delburg te vervullen is. Jaarwedde f 1000. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenaohen te komen, moeten zich vóór of uiterlijk op 12 Juli a. s. aanmelden bij den hoogleeraar, inspeotenr van het M. O., dr. M. Salverda, te 's-Hage. Dezelfde minister heeft bepaald dat de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal in het hoofdkiesdistrict Maastricht, ter vervanging van het overleden lid mr. M. V. Nijst, zal plaats hebben op Dinsdag 18 Juli a. s. en de herstemming zoo die noodig is op Dinsdag 1 Aug. d. a. v. Het stoomschip „Insulindo", van Amsterdam naar Batavia, is 28 Juni Kaap Vincent gepasseerd de „Schiedam" vertrok dien dag van Nieuw-Vork naar Amsterdam met de mail voor Nederland en 35 passagiers. Z. M. heeft met 10 Juli a. s. aan den vee arts W. F. Steygerwalt, te Leiden, den titel toe gekend van gouvornements-kenrmeester van vee ter visitatie van vee te Rotterdam, vóór de inla ting naar het buitenland; - voor het studiejaar 18821883 tot rector-magnificas van de Rijks universiteit benoemd: te Utreoht dr. J. J. P. Va- leton Jr. en te Groningen dr. P. De Boer; - be noemd tot ridder dor orde var. den Ned. Leenw, den majoor A. J. Voorduin, van het wapen der genie, hoofd der 5de afd. van het dep. van oorlog F. W. Raabe te Utreoht, met 1 Sept a. s., benoemd tot leeraar aan de R. H. B.-School te Gouda; H. Henkels, onderwijzer bij de Rijks-kweekschool voor onderwijzers te Nijmegen, met 1 Sept. a. s. tijdelijk belast met het geven van onderwijs in landbouw kunde aan die school; dr. M. Hesselink, leeraar aan de R. H. B.-School te Groningen, benoemd tot onderwijzer in de kennis der natnnr aan do Rijks kweekschool voor onderwijzers aldaar, met vergun ning beide betrekkingen gelijktijdig te bekleeden; met 1 Sept. a. s. tot leeraar aan de R. H. B.-S. te Leeuwarden benoemd: G. S. Hofstra, thanBleeraar aan de R. H. B.-S. te Warffum, uit welke laatst genoemde betrekking hem eervol ontslag wordt verleend. Gemengd Nieuws. Het gerechtshof te's-Gravenhage heeft in hooger boroep uitspraak gedaan in de zaak van W. J., schipper en koopman te Rijpwetering, die door de rechtbank te Haarlem was veroordeeld tot 4 maanden celstraf ter zake van diefstal van een bankbiljet van f 100 ten nadeele van don graan handelaar G. te Haarlem. Het hof echter oordeelde de schuld van den bekl. niet bewezen en heeft hem vrijgesproken. - Hierna heeft het hof tot 1 jaar cel straf veroordeeld E. S., nit Rotterdam, wegens dief stal bij nacht in een bewoond huis en de mede plichtige aan dien diefstal R. H. K., huisvrouw van J. S. E. v. B., uit Rotterdam, tot 3 maanden cel straf. - M. B., uit Alblasserdam, werd veroordeeld tot 45 dagen eenzame opsluiting ter zake van dief stal nit de portemonnaie haars meesters. Den Haag bezit sedert eenigen tijdeen Chineeschen tuin; morgen wordt de residentie met een Oostorschen tuin verrijkt. Deze is aan het Café du Passage in de Lange Pooten verbonden en, naar hetgeen men er van hoert, moet de Oostersche pracht, die er heersaht, werkelijk fabelachtig zijn. Het gerechtshof te 's-Gravenhage hield zich gisteren bezig met de behandeling van het gruwelijk feit dat 1 Maart jl. ten huize van S. aan het Kaaperspad te Dordrecht voorviel. F. S., oud 56 jaren, zakkendrager van beroep, stond te recht ter zake van poging tot moord op zijne huis vrouw. Uit de verklaringen der vrouw, van dege- tnigen en deskundigen bleek dat de echtgenooten ongeveer 32 jaren waren gehuwd, maar dat vooral in den laatsten tijd onaangenaamheden voorvielen, zoo zelfs dat de vrouw de echtelijke woning ont- vluohtte. Dit was ook het geval den 27sten Fe bruari, toen zij bij haar zoon Matthijs haar in trek nam. Den lsten Maart verlangde de besch. zich met zijne vrouw te verzoenen, maar vond toen eene afwijzing, waarop hij in toorn ontstak en met een vooraf bij zich gestoken scheermes zijne vronw belangrijke wonden aan den linkerhals en pols toe bracht. Alleen door de spoedige geneeskundige hulp werd de vrouw behouden. De man begaf zich onmiddellijk in arrest, terstond bekennende dat hij zijne vrouw den hals had afgesneden, of zij dood was wist hg niet. - Voor het hof ontkende hij, eene bekentenis te hebben gedaan; hij had zich met zijn scheermes tegen zijne kinderen, die hem hadden aangevallen, verweerd en toen waar schijnlijk de verwonding toegebracht, ofschoon hij zich daarvan niets bewust was. - Adv.-gen. mr. Bijleveld oordeelde, naar aanleiding van het onderzoek, voldoende gebleken dat besch. met voorbedachten rade en om te dooden de verwon ding aan zijne vronw had toegebracht en eischte 8 jaren tuchthuisstraf. De verdediger, mr. Cort Van der Linden, bestreed de aan hot feit gegeven qnalificatie. Het kwam hom voor dat beBch., die ter goeder naam en faam bekend stond, in geeaen- deeie het plan had gehad zijne vronw te dooden, ofschoon hij wel misdreven had. Naar zijn oordeel, was zijn cliënt bij de afwijzing der door hem aan geboden verzoening woedend geworden en had toen de verwonding toegebracht, doch deze handeling moest z. i. slechts als moedwillige verwonding en niet als poging tot moord worden aangemerkt. Hij hoopte dat het hof zjjne meening mocht deelen en den beschuldigde een geringe straf opleggen. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op heden middag te 3 uren. In de Scheveningsche bosehjes nabij de waterpartij is gistermiddag door een der bosch wachters een vreemdeling gevonden, armoedig ge kleed en uitgeput van vermoeienis. Hij werd door de politie per brancard naar het gasthnis te 's-Hage overgebracht. Te Soheveningen is door debadknechts een zeehond gevangen, die naar het strand kwam zwemmen. Heden ontvingen wij de akte van be- sohnidiging in zake contra Lonis Joseph Jacobns- Roland, geboren te Veere, den 3den Augustus 1858, banketbakkersbediende, thans gedetineerd in het hnis van verzekerde bewaring aldaar, waaruit blijkt dat den 9den Juli a. s. het gerechtshof te 's-Gra venhage zich zal hebben bezig te honden met de zaak, die bekend is onder den naam van „de moord van Veere" en die voor eenigen tijd zoo groote belangstelling in ons land heeft opgewekt. Volgen» die akte leefde in het op zich zelf reeds zoo eenzaam plaatsje Veere - nog eenzamer dan wel- licht eenig ander ingezetenen - de verslagene Cornolis Hendrik Snijders, een weduwnaar van 66 jaren, die in den vollen zin des woords een zonder ling mocht genoemd worden. Tijdens zijn huwelijk te Middelburg wonende, waar hij ook geboren was, verliet bij die plaats na het overigden zijner vronw, om zich te Veere te gaan vestigen. Daar bewoonde hij geheel alleen een vrij ontredderd hnis aan de Kade, bevattende een voorkamer met suite, een opkamer met daaronder gelegen keuken en daar achter gelijkvloers met die keuken een open erf of bleek, dat door middel van een poortje in den twee meter hoogen muur, toegang geeft tot de Kwartier- straat, ook genaamd het Achterstraatje.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1