der vlammen geworden. Een 65-jarige grjjsaard is bjj dit ongeval omgekomen. De zoogenaamde „bouw man ie" in de resi dentie is vrijwat bedaard, sinds een tweetal hnizen in de Yan Speijkstraat aldaar tevergeefs pnbliek ten verkoop zijn aangeboden. 900 boven- en beneden huizen en eenige villa's staan onbewoond en ruim 1000 werklieden zijn op dit oogenblik zonder werk. Aldus meldt het N. v. d. D. - Naar de Arnh. Crt. verneemt - een Haagsch architect o. a. verzekerde dat - telt men in den Haag minstens vijftien hon derd ledigstaande woningen. Er is te Amsterdam sinds eenigemaan- den ernstig sprake van een gnnniog-aanvrage voor een stoomtram van het einde Yondelspark naar Amstelveen. Thans wordt bericht dat ook bij anderen het plan bestaat gunning daarvoor aan te vragen. Bij een Zondag-middag boven Gronin gen woedend allerhevigst onweder is een man, die zich te slapen had gelegd op het geslechte vesting terrein, bij het opstaan door den bliksem getroffen en terstond gedood. Voorts zijn twee koeien in de weide gedood en is aan den Heereweg een zware iepeboom gespleten. In het dorp Zuidhorn is eene boerenplaats door den bliksem in brand geraakt. Te Beilen sloeg bijna gelijktijdig de bliksem in het kerkgebouw en in een aan de andere zijde van het dorp gelogen molen van Hartsuiker. De molen is totaal afgebrand, doch de kerk behouden gebleven. Te Assen hadden drie jongelieden eene schuilplaats gezocht onder een boom. Twee werden getroffen, doch men hoopt dat zij nog in het leven zullen blijvende derde bleef ongedeerd. Ook te Thesiöge, Noordhorn en bij Appingadam moet de bliksem in hui zen zijn geslagen. Reizigers, die met de boot naar Emden waren en in de gegeven omstandigheden juist niet voor hun pleizier uit, deelden mede dat ook te Emden de bliksem was ingeslagen. In de brievenbus van den landbouwer II. te Engelum is dezer dagen een nestje gevonden met 7 meesjes. Een 67-jarige arbeider te Nieuwbildt is van een wagen met hooi gevallen en was onmid dellijk een lijk. Het acht- a negenjarig zoontje van G. v. K. te Montfoort, met zijne twee oudere broeders in den kersenboomgaard zijnde, wist zich daar meester te maken van een geladen geweer, waar mede men op de musschen enz. schoot, en kreeg weldra de volle lading in den onderbuik. Genees kundige hulp, alhoewel schier dadelijk bij de hand, kon niet meer baten; het knaapje was zoodanig getroffen dat het weinige minuten later stierf. In het Belgische dorp Ylijtingen, nabij Maastricht, had dezer dagen het volgende voorval plaats. Een jongeling had betrekkingen aangeknoopt met een meisje uit genoemd dorp. Die betrekkin gen waren echter afgebroken en het meisje zou met een ander in den echt treden. Vóór eenige dagen nu kwam de voormalige minnaar bjj het meisje op het veld en bracht haar met een spade een slag op het hoofd toe, waardoor zij bewuste loos) nederyiol. Meenende dat hij haar gedood had, vluchtte hij en wierp zich in een put, waar hij den dood vond. Het meisje, dat slechts gewond was, kwam spoedig weder bij en is thans buiten gevaar. Alles maakt zich van kant tegen- woordig. Na den zelfmoord te "Weenen heeft zich weder een dame te Athene door een pistoolschot van het leven beroofd. Gabrielle Roux was ge ëngageerd bij de Fransche opera in die plaats en. alweer kwam de liefde in het spel, die haar onge lukkig zóó slecht bekwam dat zij besloot zich om het leven te brengen. Op een middag dat zij uit eten gevraagd was en wat lang wegbleef ging men naar hare kamer en daar vond men het lijk, uit gestrekt op den grond en het pistool nog in de hand geklemd. De kogel had het hart getroffen, zoodat de dood onmiddellijk volgde. Weder zijndeWeBtelijkeendeZui- delijke Staten van Amerika door een verschrikke- lijken cycloon geteisterd. Te Independence (Jowa) werden drie, te Minnesota twee en te St.-John's Is land, nabij Charleston (Zuid-Carolina) drie menschen gedood. Te Columbia (Zuid-Carolina) heeft de blik sem het prachtige grafmonument voor de soldaten der Zuiderconfederatie vernield, dat als het schoonste beeldhouwwerk in het zuiden der Unie werd aan gemerkt. Ten gevolge van het ontdekken der nihilistische BamenzweriDg te St.-Petersburg, waar van wij melding maakten, zijn veertien personen, onder welke eene vrouw, in hechtenis genomen. Op het oogenblik dat de politie hen vatte, waren zij gereed het huis te verlaten. Gelijktijdig werden in een tegenoverstaand huis ook twee verdachten in verzekerde bewaring genomen. Verleden week is in de gevangenis te Darmstadt brand ontstaan, die echter door de snelle hulp der brandweer tot de bovenste verdieping be paald is. Een der gevangenen, die weldra ontslagen zou worden, schijnt den brand aangestoken te hebben. Hij is een gevaarlijk, reeds meermalen bestraft mis dadiger, die gedreigd had vóór zijn ontslag nog „iets te zullen doen". Een jonge Noor, Frederik Norman ge- heeten, wil met eene roeiboot van Engeland naar Amerika oversteken, en wel geheel alleen. Daarom zal hij een zoogenaamd drijvend anker medenemen, dat de boot met den boeg tegen den wind houden moet, als hij slaapt. Zijne boot zal 12 voet lang en 4 voet breed zijn, met een diepgang van 2 voet en van voren en van achteren van een dek voorzien. Als proviand wil hij niets dan beschuit, geconser veerd vleesch en groenten, gecondenseerde koffie en 50 gallons water medenemen. Hij denkt in 100 dagen zijne gevaarlijke reis te volbrengen. Een bloedverwant van den vermisten Noordpoolreiziger Leigh Smith, wiens schip, de tEira", vermoedelijk in het ijs is ingesloten ge raakt, heeft eene stoomboot uitgerust, die dezer dagen uit de Schotsche haven Peterhead naar de Noordpool zal vertrekken, om in den omtrek van Spitsbergen naar de „Eira"te zoeken. Deze stoomboot, de „Hope," heeft mondvoorraad voor twaalf maanden aan boord om daarvan de „Eira", zoo zij gevonden wordt, te voorzien. Zij staat onder commando van Allen Young en kan twee jaren uitblijven. Volgens bericht uit Havannah is de kanunnik Bernard, die zich met de bisschoppelijke kas van Doornik uit de voeten maakte, aldaar gevat. De brand te Riga is tot het gebouw van het theater beperkt, maar dit is dan ook ge heel uitgebrand. Menschenlevens zijn niet te be treuren. De oorzaak van den brand, welke ontstond tijdens de repetitie van „Luchtka6teelen", was een ongeluk met het verlichtingstoestel. Yan de garderobe en de decoratieB iB slechts weinig behouden; de bibliotheek en de kas daarentegen zijn gered. Het gebouw is van binnen geheel uitgebrand. Het theater was voor ongeveer 34000 roebels verzekerd, en waB een beroemd kunstwerk van den architect Bohn- Btaedt uit Gotha. Het tooneel te Riga heeft groote renommée. BUITENLAND. Frauhryk. De minister De Freycinet heeft in de Kamer, in antwoord op eene vraag van den heer Lockroy be treffende de terugroeping van den heer Sienkiewicz nit Egypte, gisteren gezegd dat dit in het belang van den dienst geschied was en geene verandering in Frankrijks politiek ten aanzien van Egypte be- teekende. De minister wilde liever niet antwoorden op andere vragen en daarmede was het incident afgeloopen. Duitschland. Omtrent de zaak van den opperstuurman Meiling, die van landverraad beschuldigd wordt, vindt men thans in de Duitsche bladen eenige nadere berichten. Over het geheel blijkt daaruit dat de beschuldigde kwalijk iets anders kan verraden hebben dan mede- deelingen van betrekkelijk gering belang over de Duitsche kustverdediging, want alleen deze komen in handen of ter kennis van onderofficieren en officieren van lageren rang. Stukken van meer ge wicht worden zoodanig behandeld en bewaard, dat diefstal of het maken van afschriften zoogoed als onmogelijk is, en in elk geval onmiddellijk ontdekt zou worden. Do behandeling van Meilings zaak ge schiedt overigens streng in het geheim, zoodat nadere bijzonderheden niet aan het licht komen. Volgens een Hamburgsch blad zou een ondergeschikt ambte naar van het Russische gezantsohap te Berlijn Meilings verraad aan den chef der admiraliteit hebben medegedeeld. Meiling zou de bedoelde stukken voor 450,000 roebels aan het gezantschap verkocht hebben. De jury voor de prijsvraag van het nieuwe Rijksdaggebouw heeft uitspraak gedaan; de eerste prijs werd toegekend aan den architect Paul Wallot te Frankfort a/M. en aan professor Friedrich Thiersch te Munchen; de tweede prijs werd toegekend aan drie Berlijnsche firma's; Kayser und Grasshoïm, Cramer und "Welfenstein en Heinrich SeeliDg. Yoor den derden prijs kwamen in aanmerking vijf architecten. Groot-Brltannie. De heer Bradlaugh, de „béte noire" van hot Briisohe Parlement, verscheen Donderdag weder in hot Lager huis en beweerde recht te hebben tot het indienen van eene petitie. De speaker verzocht hem terug te gaan en hij gehoorzaamde. Volgens de „Daily News" meent Bradlaugh ontdekt te hebben dat een ge kozen lid, al heeft hij don eed niet afgelegd, recht heeft om alle aan het lidmaatschap verbonden func tion uit te oefenen, behalve zitting nemen en stem men. Hij zou dus voornemens zijn, niet alleen voort te gaan met het indienen van petitiën, maar ook van tijd tot tijd het woord te voeren en dit eerst daags over de dwangwet inderdaad te beproeven. In het Lagerhuis vroeg de heer Larson gis teren of de regeering bevestigen of logenstraffen kon, dat de transportschepen „Rapid", „Portsmouth" en „Chatham" geroed gemaakt worden, en is dit zoo, of de rogeering dan de bestemmingsplaats dier schepen kon opgeven. - Sir Ch. Dilke verklaarde dat hij op die vraag meende niet te moeten ant woorden. Hij gaf verder te kennen dat hot Engel- sche consulaat-generaal te Cairo aanzegging heeft gekregen om geen deel te nemen aan de commissie tot onderzoek naar de moorden te Alexandrië, als die commissie door Ragheb-pacha gevormd wordt. Vanwege de regeering is in het Lagerhuis ver klaard, dat verder uitstel van Cetewayo's reis naar Engeland thans onnoodig geworden is. Uit Chatham wordt gemeld dat de regeering, naar men verzekert, voornemens is 1000 man mari niers te zenden ter versterking van de troepen in de MiddellandBche Zee. De Raad van vreemde fondsenhouders te Lon den hoeft uit Caracas van 3 dezer bericht ontvan gen, dat 6888 pd. st. is afgezonden voor de coupon- betaling der geconsolideerde Bchuld van Venezuela. In 1832, dus 50 jaren geledon, werd de heer Gladstone voor den eersten keer tot lid van het Lagerhuis gekozon. Men wil te Londen dit jubiló door een groot feestmaal vieren. De correspondent van de „Daily News" te Maritzburg bericht, dat hem uitdrukkelijk is verzocht het publiek te waarschuwen tegen overdreven be richten uit het Zoeloeland. Hoewel de toestand daar kritiek is, hebben op zeventig mijlen van de Natal- sche grens geen ongeregeldheden plaats. Te Londen stierven in 1881 54 personen van gebrek. Usypte- De khedive heeft aan Ragheb-pacha, minister president, oen brief geschreven, waarin de jammer lijke indruk wordt geconstateerd, welke door de ongeregeldheden van 11 Juni is veroorzaakt en de overijlde vlucht der vreemdelingen, handelaren en ambachtslieden, ten gevolge had. In weerwil van de proclamatie, waarbij het herstel der orde wordt aangekondigd, zijn de zaken blijven stilstaan, is alle handel verdwenen, het krediet geschokt, en door dit alles heeft het land zware verliezen ge leden. De khedive verlangt een zeer streng onder zoek, daar hij zich overtuigd houdt dat de wanor delijkheden niet van zoo ernstigen aard geworden zouden zijn, indien onmiddellijk paal en perk er aan ware gesteld geworden. Hij gelast Ragheb, hem (khedive) de namen der opruiers tot de rustver storing en die van hunne medeplichtigen op te geven, opdat de schuldigen ten strengste gestraft mogen worden. „De tegenwoordige toestand moet niet langer duren", schrijft de khedive ten slotte. „Het is volstrekt noodig krachtige en doortastende maat regelen te nemen, om de orde en de openbare veiligheid te herstellen, ten einde de zaken hervat en de vroegere vriendschapsbetrekkingen tusschen inboorlingen en Europeanen weder aangeknoopt kunnen worden". Hij rekent op de vastberadenheid van Ragheb, wat betreft het nemen van zoodanige middelen als geschikt zijn om den voorbeeldeloozen toestand waarin Egypte verkeert te doen ophouden. De Engelsche telegrammen betreffende ongerust heid ten opzichte van de veiligheid op het Suez- kanaal hebben te Port-Said groote verwondering gewekt. Men schrijft ze toe aan belangzuchtige be rekeningen. Langs het kanaal is alles rustig. De geruchten over het leggen van torpedo's, om de vaart op het kanaal af te snpen, zijn volkomen ongegrond. Turkije. In de jongst gehouden zitting der conferentie hebben alle mogendheden het protocole de dósin- tóressement getoekend. Daarop heeft het onderzoek over den algemeenen toestand van Egypte een aan vang genomen, waarmede heden zou worden voort gegaan.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2