LEIDSCH DAGBLAD. N\ 6859. Woensdag 2B Juni. A0. 1882. Avond-editie. PRIJS DEZER COÜRAIÏT: Voor Leiden per 8 maanden1.1®. Franco per post.1-*®» AboDdefl^jke Nommers.a 0.05. Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels f 1.05. Iedero regel meer 0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het iocassee- ren builen de stad wordt ƒ0.10 berekend. Ollïoiëele Kennlsgevingeii. Vergadering van den Gomeenteraad van Leiden op Zaterdag 1 Jnli 1882, des namiddag te 2 uren. LEIDEN, 27 Jont. Gewoonlijk geven wij bij de verschijning der in gekomen stukken van den gemeenteraad in het kort den inhoud daarvan weer. Ditmaal echter achten we het overbodig, in verband met de mededeeling van onsen uitgever, dat door hem de stnkken be treffende de bekende bebouwing der Rnïne voor al onze Abonnés in bun geheel kosteloos worden verkrijgbaar gesteld. We herinneren er alzoo aan dat zo van ons bureel van 's morgens 9 tot 's avonds 8 uren kunnen worden afgehaald. De heer D. J. H. Wüstenhoff, hulpprediker (bij de Waalsohe gemeente alhier, heeft het beroep naar Wilnis en Ondhoizen aangenomen. Tot hoofd der school te Leidschendam is benoemd de heer C. L. M. Brinkman te 's-Hage. De collecte voor den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft te Oegstgeest opgebracht f 41.S0, te Voorhout ƒ11.75 on te Bodegraven 48.68. Tot onderwijzeres aan de openbare lagere school te Voorhout is benoemd mejuffrouw Jacoba De Groot te Edam. Hot zendingsfeest op Nijenbnrg te Heilo zal 5 Jnli a. s. plaats hebben. Aan de stations van do Holland,che- en Oosterspoorwegmaatschappijen te 's-Gravenhago, Botterdam, Amsterdam, Haarlem, Leiden, Utrecht, Amersfoort, Zaandam en Den Helder zijn dezer dagen plaatsbiljetten en programma's voor de feosttreinen verkrijgbaar gesteld. De minister van waterstaat heeft eene nota tor beantwoording van het verslag omtrent het wetsontwerp tot afschaffing van den ijk der weeg werktuigen aan de Tweede Earner ingezonden. De minister ontkent geenszins dat in de bestaande wet geving omtrent den ijk verbeteringen zouden kunnen worden gebracht, maar meent dat op dit oogenblik geene dringende aanleiding bestaat tot eenige andere voorziening dan die, welke in het tegenwoordige ontwerp is opgenomen. Met de afschaffing van den ijk der gasmeters, waarop ook thans weder in het verslag wordt aangedrongen, kan de minister zich niet vereenigeD. Dat geheel ten onrechte de gasmeters te dezen epzichte met de weegwerktui gen zouden worden gelijkgesteld, iB reeds vroeger aangetoond, en bij het ingestelde onderzoek is dan ook gebleken dat van verschillende zijden het be houd van den ijk der gasmeters zeer op prijs werd gesteld, ook al werd tot afschaffing van dien der weegwerktuigen geadviseerd. Waarom de verplichte gasmeter-ijk niet, en het facultatieve onderzoek, hetwelk volgens het voorstel der commissie van rapporteurs daarin zon worden opgenomen, wel in het kader eener ijkwet zon passen, kan de minister niet inzien. De minister bestrijdt het voorstel der commissie van rapporteurs om den verplichten ijk der gasmeters te vervangen door een facultatief onderzoek van rogeeringswoge, en meent dat aldns een eerste stap zon worden gedaan tot eone uit breiding van staatsbemoeiing, waarvan de grenzen niet wel te overzien zijn. Het vroeger aangekondigd voorstel van mr. D. Van Eek en enkele andere Kamerladen tot wijzi ging van het reglement van Orde van de Tweede Kamer is thans bij den voorzitter der Kamer in gekomen. Naar aanleiding dor benoeming van den heer D. CoQwenhoven alhier tot directeur-instructeur van het stedelijk muziekcorps te Deventer, op een jaar wedde van 1000, schrijft men van daar dat het einds lang aanhangige plan om er een stedelijk muziekcorps op to richten thans Bchijnt te znllen worden verwezenlijkt. De commissie voor de op richting van een dergelijk corps had een bestuur van 7 leden benoemd, om zich met de bestaande vereenigingen op muzikaal gebied te dier stede zoowel als met het bestnnr der mnziekschool in betrekking te stellen, de noodige maatregelen te nemen om de vastgestelde plannen ten nitvoer te brengen en vóór den lBten Januari 1883 een regle ment voor de vereeniging „het Deventer muziek corps" te ontwerpen, alles met machtiging om ge durende een jaar over de door contribuanten inge schreven bijdragen te mogen beschikken, waarna door de vergadering van contribnanten een nienw bestnnr zal worden gekozen. Als leden van dit bestuur zijn gekozon de heeren R. A. Van Otter- beek Bastiaans, J. A. Coldewey, E. J. Hnlscher, A. Piethaan, dr. E. D. Pijzei, C. Slichtenbree Gz. en dr. J. H. Wilmink. Voor de betrekking van directeur-instructeur waren 13 sollicitanten. Een ond-Leidsch student, die zich H. teekent, maakt in een schrijven in het „Alg. Hdbl." zijn compliment aan de Amsterdamsche studenten, dat zij een academisoh lustrum wisten te vieren, zonder een kostbare maskerade, die hij geesteloos en kinder achtig noemt. De ond-student hoopt ,dat men te LeideD, Utrecht en Groningen een lesje zal willen nemen aan wat te Amsterdam is geschied, en dat voor het vervolg de kostbare verkleedpartijen plaats znllen maken voor meer aesthetische, genotvoller, den studenten waardiger vertooning." Deze oud-student toont dat men m\ een feest niet in de beste stemming is om over andere feestvieringen een oordeel te vellen. De maskeradefeesten in de andere academiesteden hebben te veel genoegen aan duizenden studenten en ond-stndenten verschaft, dan dat men er alleen kwaad van zou mogen ver tellen. (Fad.) Naar het Vod. verneemt, is het nog onzeker of het wetsontwerp betreffende de geldleening nog in deze bijeenkomst van de Tweede Kamer in de afdeelingen zal worden behandeld. Vermoedelijk zal dienaangaande in een openbare vergadering een beslissing worden genomen. De regeering heeft geantwoord op het verslag van de Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp van een overeenkomst met de Holl. IJzeren-Spoor wegmaatschappij. Do regeering meent dat er geen reden is om de eindbeslissing over dit ontwerp te verschuiven totdat do resultaten der enquête over de spoorweg-exploitatie bekend zullen zijn gemaakt. Ook indien de regeering geweten had dat die parle mentaire enquête zon plaats hebben, zou zij toch niet anders hebben gehandeld dan zij nn heeft ge daan. Bovendien, wat ook de enquête leeren mag, het is niet te verwachten dat zij er toe zal leiden om de algemeen geldende regelen voor de exploitatie omver to werpen; hoogstwaarschijnlijk zal zij slechtB leiden tot aanwijzing van enkele leemten en gebreken. Na een verblijf van eenige weken in het bad Neuenahr is de aartsbisschop Schaepman te Utrecht teruggekeerd. Volgens de „Tijd" is de gezondheids toestand van den lijder zoodanig verergerd, dat tot de toediening der laatste Sacramenten is besloten, welke do heer Schaepman dan ook heeft ontvangen. De heer J. H. Gunning, doctorandus in de klassieke letteren te Amsterdam, is benoemd tot tijdelijk leeraar in de oude talen aan het stedelijk gymnasium te Utrecht. Het bestuur der Stoombootmaatschappij „Zee land" is door de aaideelhouders gemachtigd tot het nemen van de noodige maatregelen voor het verkrijgen vkn een vierde stoomschip van de type „Prkis Hendrik." Op Woensdag 2 Augustus zal aan het ministerie van waterstaat worden aanbesteed het maken en stellen van den metalen bovenbonw voor do brng over de Beneden-Merwede nabij Baanhoek. Bedrag der begrooting 701,000. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip „Marnix", onder bevel van den kapt.-lnit. ter zee jhr. C. C. Six, in den namiddag van den 24aten dezer, van Malta naar Alexandrië vertrokken. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's Rijks schatkist bij de Nederlandsche Bank, op 24 dezer en de som der betaalmiddelen op dat tijdstip bij de betaalmeesters aanwezig, te zamen een bedrag uitmaakten van ƒ14,152,327.35. Het stoomschip „Prins Hendrik" arriveerde gisteren van Batavia te Suez en zal heden de reia naar Amsterdam vervolgen; de „Rotterdam" ia Zondag te Nienw-Vork aangekomen; de „Maas", van Rotterdam naar Nienw-York, passeerde gister middag Scilly, en de „P. Caland", van Nieuw-York naar Rotterdam, het eiland Wight. Gemengd Nieuws. Door een veldartillerist werd Zater dag-avond omstreeks negen uren de politie-assisten- tie ingeroepen tegen eene tapster, genaamd M. De V., die aan de Yischmarkt met een boer liep, van wien zjj een horloge ontvreemd zou hebben. Bij onderzoek der politie bleek zulks inderdaad waar te zijn, maar inmiddels ook dat die boer kort te voren door de bordeelhondster B. Van B. met bohulp van twee vrouwen van zijne gelden ad 40 was bereofd geworden. Tegen de daderessen is proces-ver baal opgemaakt, terwijl tevens twee hnnner naar de gevangenis te 's-Gravenhage zijn overgebracht. Nadat gisternacht de 60-jarige wednwe U. in nachtgewaad, hetgeen men aan de in hare woning aan de Kalvermarkt achtergelaten kleederen ontdekt had, spoorloos was verdwenen, bestond al ras het vermoeden dat zij zich verdronken moest hebben. Werkelijk bleek dit laatste dan ook het geval te zijn, toen men hedennacht te circa 12 uren haar lijk vond in den Znidsingel nabjj de Kalver markt. De inmiddels ingeroepen geneeskundige hulp van den heer B. constateerde den dood der vrouw, die nogal misbruik maakte van sterken drank. In den nacht van Zondag op Maan dag tnsschen kwart over twaalven en halfeen is op eene binnenplaats der katoenfabriek aan de Heeren gracht een begin van brand ontstaan in een ton met vette lompen, en wel door broeiing daarvan. Door de spoedige werking van de waterleiding en de spnit der fabriek is de brand direct geblnscht, waardoor grootere onheilen werden voorkomen. Op de uitBpanningsplaats „O verbosch" aan het Beznidenhont te 's-Hage brak de schom mel, waarop twoe jongens bezig waren zich te ver maken. Een hond, die in den omtrek rondliep, kreeg een dier jongens op zich, waardoor het beest do bek werd opengescheurd en 't twee pooten brak. De jongens kwamen met den schrik vrij. De eerste HollandBche haring is te Ylaardingen aangebracht door den logger „Alpha" na een reis van 8 dagen. De eerste jager had aan boord 89'/4 ton haring, waarbij Blechts 10'/, ton volle; 32 schepen hebben er hun hariDg afgegeven. Over 't algemeen zijn do eerste vangsten in verge lijking met die van vorige jaren zeer schraal; ze bedragen ditmaal circa 3 ton per vaartuig, in 1881 was het 8 ton en in 1880 5 ton. In de vorige week zijn in de provincie Zuid-Holland de volgende gevallen van pokken voor gekomen Gouda 2, Reeuwijk 1, Woerden 1, IJsel- monde 2. Per stoomtram GoudaBodegraven zijn in de eerste maand van zijn bestaan 10,377 per sonen vervoerd. Te Wijnbergen (bij Doetinchem) zijn twee arbeiderswoningen met al de have een prooi

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1