is zelfs nog tamelijk onzeker. Ook naar Duitsch- land worden er aardappelen uitgevoerd. De aan wezige voorraad van oude aardappelen hier en daar en de nadeelige invloed van den velen regen op den smaak der nieuwe, hielden de marktprijzen in den beginne laag. Thans schijnt dit wat te beteren. Droogte en warmte wordt er intasschen zeer ver langd. Wordt het weder spoedig gunstiger en oefent men wat geduld, dan kan er nog een tamelijk goede uitkomst verwacht worden. Dat dit voor zulk een aanmerkelijken tak van bestaan, als de aardappel teelt voor het Westland is, een zaak van het grootste belang is, zal wel door ieder worden erkend. De 15-jarige jongen, die Maandag nabij Beers onder een zandtrein geraakte, waardpor zijne beide beenen werden verbrijzeld, is in het stads ziekenhuis te Leeuwarden overleden. Volgens berichten uit Londen was in de omstreken van Brighton en Preston de runder pest uitgebroken. Op eene hoeve bij Brighton moesten in de vorige week 40 melkkoeien geslacht worden. De wekelijksche veemarkt te Brighton is voorloopig gesloten en naar Lewes verlegd. Nabij Preston werden eveneens 22 koeien gedood. Bij dejaarlijksche militaire manoeuvres in het Belgische kamp van Brasschaet worden de bewoners van een in de nabijheid gelegen pacht hoeve aanhoudend in gevaar gebracht door de pro jection, die zelfs nu en dan op het erf te land komen. Thans is een meid van den pachter door een bom verwond geraakt. Een h an delate;;, van Amiens, dietePa rijs aan het Crédit Foncïer een som van 42,000 franken in ontvangst had genomen, bracht den nacht in een der cercles van de Avenue de l'Opéra door, en toen hij des morgens vertrok, bemerkte hij dat hij al het geld kwijt was. In wanhoop begaf hij zich naar een hotel, vroeg daar een kamer en schoot er zich dood, nadat hij in een brief aan zijn familie de reden had opgegeven. Te Dallah, in Britsch-Indië, is een doof stomme door den bliksem getroffen en geheel ver lamd geraakt, terwijl hij daarbij bovendien het ge zicht verloor. Alleen het kloppen van het hart be wees den geneeskundigen dat de man nog leefde; ook verteerde hij het hem toegediende voedsel. Daar alles doet veronderstellen dat de ongelukkige zijn bewustzijn heeft behouden, kan men hier dus spreken van iemand, die levend is begraven in zijn eigen lichaam. Dezer dagen meldde zich bij den aarts priester der O. L. Y. kerk te Parijs een beeldschoon zestienjarig meisje aan, dat zoolang haar heugde met rondreizende kunstenmakers de kermissen, vooral in Duitschland, bezocht, maar aan het sterf bed van de vrouw des directeurs vernomen had, dat zij omstreeks veertien jaren geleden te Parijs gestolen was. Daarop had zij bij de eerste gelegen heid de beste zich van eenig geld meester gemaakt, was gevlucht en had over Straatsburg Parijs be reikt. In den trein had zij eenen geestelijke haar wedervaren verhaald en deze had haar aangeraden zich aan de O. L. Y. kerk te vervoegen. Zij is nu voorloopig in een weeshuis geplaatst en de politie doet onderzoek. Omtrent hare afkomst weet zjj niets dan dat haar linnengoed met de letters A. Y. gemerkt was. Bij de kunstenmakers had zij onder den naam Flora voor „de gomelastieke vrouw" ge speeld en steeds meer slaag dan voedsel gehad. Het wordt niet twijfelachtig genoemd, dat de zelfmoord, dien de heer Hogde, secretaris van de Europeesche finantieele controle in Egypte, gepleegd heeft, in een aanval van brandende koorts plaats had. Er bestaat tegenwoordig een buitenge wone gelegenheid om kosteloos een reis om de wereld te maken. Gij begeeft u naar Rusland en deelt aan eenige beambten mede, dat men Israëliet is; zij zullen alsdan zorg dragen u naar Brody te doen transporteeren; daar aangekomen, geeft ge uw verlangen te kennen om naar de Nieuwe Wereld te verhuizen en de Alliance Israelite zal weer zorgen, dat het noodige u bij uw gratis-reisbiljet niet ont breekt. Op uw verzoek maakt men geen bezwaar u naar San-Francisco te vervoeren, waar ge u ijlings het haar kunt laten snijden om u voor een Chinees te laten doorgaan, die zijn staart kwijt geraakt is. Volgaarne verleent de overheid u aldaar gratis- overtocht naar China, waar ge eenigen tijd moet vertoeven voordat uw hoofdhaar het weder toelaat om als Rus gemotamorphoseerd weder naar Rusland overgebracht te worden. Uit Pest wordt gemeld dat het lijk van het vermiste kind, Esther Solymosi genaamd (het Christenmeisje dat door Joden geslacht heette te zijn), uit de rivier de Theiss is opgehaald. Er waren goene teekenen van geweldpleging aan het lijk te bespeuren, zoodat het kind vermoedelijk bij ongeluk te water geraakt en verdronken is. Armand èn Leon Peltzer worden nog eiken dag, dikwijls tot laat in den avond, gehoord door den rechter van instructie Ketels. In weerwil van alle geruchten die als gewoonlijk in zulke ge vallen verspreid worden, is het zeker, zoo schrift de „Etoile Beige", dat de zaak nog lang niet ten eiode is. Eenige dagen geleden viel een werkman te Parijs uit een venster van de vijfde verdieping waar hij zijne kamer had. In zijn val brak hij de ledematen. Toen hij naar het hospitaal vervoerd werd, gaf hij reeds den geest. Een zijner vrienden verklaarde dat de ongelukkige waarschijnlijk het slachtoffer van wraakzucht was. Geveilde pcrccelen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Yrijdag 23 Juni, ten overstaan van den notaris P. Yan Greuningen te Oude "Wetering: Drie per- ceelen weiland, in den Blauwen Polder, onder de gemeente Alkemade, Sectie F, Nos. 387, 388 en 389, gecombineerd, J. kooper Kastelein te Rijpwetering voor f 12,500; eene bouwmanswoning met stal lingen, zomerhuis, fraaien tuin aan de Rijpwetering, benevens div. perceelen wei- en hooiland in den Blauwen Polder, alles binnen de gemeente Alke made, Sectie F, Nos. 376,377,429,436,440,443 450, 453—458, 530, 531, 532, gecombineerd, kooper J. Straathof Dz. te Rijpwetering voor 48,300; een perceel weiland aldaar Sectie F, Nos. 434,437, 438, 441 en 442, kooper Arie Straathof te Rijpwetering voor f 11,800; een perceel weiland aldaar Sectie F, No. 335, kooper Jac. Yan der Yoort te Alke made voor f 6000; twee perceeltjes buitenland aan de Kever, binnen Alkemade, Sectie E, Nos. 43 en 44, kooper P. Yerkley te Rijpwetering voor f 625. BUITENLAND. Frankrijk. In de Kamer van Afgevaardigden zeide de minister president De Freycinet gisteren, in antwoord op de aan hem gerichte vraag betreffende Egypte, dat de conferentie door alle natiën van Europa is aange nomen, op den grondslag van het status quo en het herstel van het gezag van den sultan en den khedive. De natiën onderteekenden een protocol van onbaatzuchtigheid; dientengevolge opende de con ferentie gisteren onder zeer gunstige voorteekenen voor den Europeeschen vrede. Mochten onverhoopt de belangen van Frankrijk bedreigd worden, dan zou Frankrijk zijne vrijheid van handelen herne men. Daarop werd onder luide toejuichingen het incident gesloten. De Senaat heeft verworpen het ontwerp tot vrijen invoer van gezouten varkensvleesch, omdat in het buitenland onvoldoend toezicht wordt gehouden. Uit Oran wordt gemeld dat afgevaardigden van de dorpen in de oasis Fiquig een bijeenkomst hielden, waarop besloten werd Frankrijk te vragen of zij op vriendschappelijken voet de handelsbe trekkingen met Algerië mochten hervatten. De ellende, die men er lijdt, bewoog de afgevaardigden tot dezen stap. Men geloofde dat Frankrijk wel zal toestemmen. De vergadering besloot Fransche troepen, die bijgeval in de oasis mochten komen, goed te ontvangen, mits zij niet den voet zetten in de dorpen. Groot-Brltannlê. In het Lagerhuis zeide sir Dilke gisteravond dat Engeland het nieuwe ministerie in Egypte niet er kend hoeft en dat de heer Malet den last ontving zijne betrekkingen met dat ministerie te beperken tot zaken betreffende de veiligheid van personen en eigendommen, maar niets te doen noch te zeggen hetgeen erkenning in zich sluiten zou. De Fransche consul-generaal handelt in denzelfden geest. Ook zeide sir Dilke dat de onderteekening van het protocol nopens de belangloosheid bij de Egyp tische zaken Engeland verzwakken zou en niet gerechtvaardigd werd door Egyptes toestand. Enge land neemt aan de conferentie deel met een duide lijk omschreven politiek. De Oostenrijksche en de Duitsche consuls hebben waarschijnlijk den khedive een ministerie-Zagheb aangeraden, om de voorloopige bescherming van het leven en den eigendom der Europeërs. Yerder zeide sir Dilke nog dat er vol doende versch water in het Suez-kanaal voorhanden is. De heer Ashley zeide dat de regeering geen be richt heeft over feitelijke vijandelijkheden in Zoe loe-land. De vice-admiraal Watson, inspecteur van het dok te Chatham, heeft een brief ontvangen, waarin hij met den dood wordt bedreigd. Men denkt dat die van de Fenians komt. Te Croydon ontving de politie twee anonieme brieven, eindigende met „God behoede Ierland", waarin werd gedreigd dat men het stadhuis, het politiebureol en de kazerne in de lucht zou doen springen. Rusland. Uit St.-Petersburg wordt gemeld dat tengevolge van de ontdekking eener nihilisten-schuilplaats te Waszilostrow, in den nacht van 17 op 18 dezer in de Tomarystraat eene tweede dergelijke schuil plaats is ontdekt, waar eveneens verscheidene nihi listen zijn gevat. De St.-Petersburger berichtgever der „Kölnische Zeitung" meldt dan ook dat de politie een aanslag tegen het leven van den czaar ontdekt heeft, die tegen den tijd der kroning te Moskou werd voor bereid. Dientengevolge werden in den nacht van Zaterdag op Zondag jl. een vijftigtal personen te St.-Petersburg in hechtenis genomen, verdacht van deelneming aan de toebereidselen voor dien aanslag. De aanstoker moot een veearts zijn, Kribiloff genaamd. Deze had in zijne woning eene groote hoeveelheid ontplofbare stoffen verzameld, waaruit hij met zijne eedgenooten bommen samenstelde. De politie wist dat hij voornemens was zijn huis met allen die hem in hechtenis mochten willen nemen in de lucht te laten vliegen, liever dan zich levend over te geven. Met een list moest zij dus te werk gaan. Een aantal politie-agenten verkleedden zich als arbeiders en kwamen zoo vermomd bij Kribiloffj alsof zij bewoners van het minder aanzienlijk ge deelte van het door hem bewoonde kwartier waren, om te dansen, gelijk dat daar veelal gebruikelijk is. Maar te midden van den dans werd Kribiloff plot seling gegrepen en in hechtenis genomen en even zoo zijne keukenmeid, die een verkleed manspersoon bleek te zijn. De list was alzoo volkomen gelukt. De Russische agent in Egypte, de heer Lex, is met verlof van twee maanden naar Rusland vertrokken. V©reeni^dl© Staten. Yerleden Maandag zijn te Nieuw-York weder 5300 emigranten geland. Een 1300 Russische Joden, die sedert Donderdag te voren waren aangekomen, konden door het comité maar niet van werk voor zien worden, en deze week werden er weder 900 verwacht. Een veertigtal zijn reeds als nooddraf- tigen naar Duitschland teruggezonden. Sommigen zijn tienmaal in verschillende betrekkingen ge plaatst geworden en werden telkens als onverbe terlijk, lui en met allerlei ondeugden behept weder weggezonden. Omstreeks 50 van deze lieden zouden deze week weder naar Europa worden ingescheept en het comité heeft getelegrapheerd, dat geene Joodsche uitgewekenen meer kunnen geplaatst worden. Telegrammen. DARMSTADT, 21 Juni. De groote gevangenis alhier staat in brand. TRIEST, 22 Juni. De directie der Lloyds maakt bekend dat in Alexandrië thans volkomen de orde is hersteld. Het bericht is gekomen dat geen sche pen meer noodig zijn voor de vluchtelingen. BERLIJN, 22 Juni. Thans is gebleken dat een ondergeschikt beambte van het Russisch gezant schap den diefstal der vestingteekeningen door Mei- ling verraden heeft. Rusland moet voor de gesto len plannen bijna een half millioen roebels hebben betaald. ALEXANDRIË, 22 Juni. Derwisch-pacha heeft gisteren eene depeche van den sultan ontvangen, hem uitnoodigende om Arabi-pacha mede tedeelen dat de sultan over zijne houding tevreden is en om alles aan te wenden, ten einde hem over te halen om zich vóór de eerste vergadering der conferentie naar Konstantinopel te begeven. Men houdt het er voor, dat Arabi hierin niet zal toestemmen. Te zelfder tijd heeft de onderkoning van den sultan eene depeohe ontvangen, waarin deze hem zijne tevredenheid kenbaar maakt en belooft, al het mogelijke te zullen doen om zijn gezag te bevestigen. PEST, 22 Juni, (R. N.J De zaak te Tissa-Asslar neemt een ernstig karakter aan. Het uit de Theiss opgevischte lijk is niet dat van de vermiste Esther Solymosi, maar droeg slechts gelijke kleederen als het. meisje gedragen had op 't laatste oogenblik dat men haar gezien heeft. Blijkbaar werd dat

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2