LEIDSCH DAGBLAD. N\ 6855. Vrijdag 23 Juni. A8. 1882. Avond-editie. PBIJS DEZER COURANT: Voor LeideD per 8 maanden.f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 rtgelï 1.08. Iedere regel meer 0.I7J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Bij dit nommer van het Leidsch Dagblad behoort voor de inteekenaren daarop het officieel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: zitting van Donderdag 15 Juni, bladz. 35 tot en met 39. LEIDEN, 22 Juni. Heden is aan de universiteit alhier de heer W. R. K. L. M. Yon Motz, geb. te Arnhem, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „De leer der culpa bij verbin tenissen." De hedenmiddag door ons via Marseille ont vangen Indische bladen zijn van 15 toten met 19 Mei# Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Maas", waarvan de laatste bus lichting aan het postkantoor te Rotterdam is be paald op Vrijdag den 23sten Juni a. s., des avonds te 11 uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk des avonds te 9.55 bezorgd zijn. Eene te Waddingsveen voor de uit Rusland verdreven Israëlieten gehouden collecte heeft opge bracht f 177,07. De collecte voor het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst heeft te Heemstede f 173.12£ en te Bennebroek f 25 opgebracht. Yan het regiment grenadiers en jagers heb ben verzocht om in aanmerking te komen, voor een detacheering bij het wapen der artillerie in Oost-Indië de 1ste luitenants J. W. Van BergeD, R. W. Roelants en H. R. Hagedoorn. De minister van financiën heeft bepaald dat de conducteurs, machinisten en koetsiers der spoor- en tramwegmaatschappijen volgens art. 3 letters V en W der wet op de patenten, als vrijgesteld zijn te beschouwen, doch dat de controleurs, opzichters, ladingsmeesters, boekhouders en kantoorbedienden dier maatschappijen naar tabel XI worden belast. Men meldt aan het Evangelisch Zondagsblad dat het plan om het gymnasium te Zetten te ver plaatsen naar de nabijheid eener academiestad, waarover ook in het jaarverslag dier inrichting wordt gesproken, vooreerst is opgegeven. Reuter seint dat Dilke in het Engelsche Lager huis verklaarde, dat de regeering bereid was de conventie over do Noordzeevisscherij te ratificeeren, zoodra andere natiën daartoe bereid waren. Het was nog onzeker of Frankrijk, België en Nederland daartoe zouden overgaan. Dit bericht is niet heel duidelijk. Nederland heeft, voor zoover bekend is, bij het sluiten der conventie geen bezwaren aangevoerd; integendeel schijnt de uitslag der conferentie, op welke o. a. onze afge vaardigden mr. Rahusen en mr. Buys de belangen van Nederland behartigd hebben, in hoofdzaak in overeenstemming met de wenschen der Nederlandsche regeering en met de belangen van onze zeevisscherij te zijn. Van een onzekerheid of onze regeering de conventie zal ratificeeren, kan dus geen sprake zijü. Waarschijnlijk is dan ook bedoeld de onzekerheid of onze vertegenwoordiging de conventie, voor zoo veel dit noodig zal zijn, wel zou goedkeuren. Doch welke reden nu Dilke zou hebben om aan die goed keuring te twijfelen, begrijpen wij niet. (Vod.) Dat de Eotterdamsche schilderij-tentoonstel ling ook in het buitenland de aandacht trekt, kan blijken uit hot feit dat twee groote en invloedrijke Eng. bladen hunne kunstvorslaggevers hierheen gezonden hebben om van de tentoonstelling uit voerig bericht te geven. Voor onze jonge Neder landsche schilders, die nog niet algemeen in het buitenland bekend zijn, is dit bericht vooral vau belang; de aandacht van den vreemdeling wordt aldns te eer op hun werk gevestigd. Directeuren der Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen hebben aan de heeren G. Bakker en G. J. Vis, commandanten van stoomschepen der Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij, den „Prijs Robin" toegekend wegens het redden van de bemanning eener Engel sche bark op 10 December jl. Directeuren van het Bataafsch genootschap hebben tot lector des genootschaps benoemd dr. J. L. Hoorweg, leeraar aan de rijks hoogere burger school te Utrecht. Het stoomschip „Prinses Amalia" van Am sterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Marseille. De minister van financiën maakt bekend dat in de tweede helft van de maand Augustus a. 8. te 's-Gravenhage een examen zal worden gehouden voor de betrekking van landmeter van het kadaster. Z. M. heeft aan den heer H. B. A. SasseD, consul van Venezuela, te Brussel, verlof verleend tot het aannemen van het ridderkruis der orde van Isabel la Catolica en der medaille van het openhaar onderwijs, hem respectivelijk door Z. M. den koning van Spanje en door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. Gemengd Nieuws. De alhier gehouden collecte "ten be hoeve van het fonds ter aanmoediging en onder steuning van den gewapenden dienst heeft opge bracht f 201.20. Bij de a. s. manoeuvres zallen de troe pen een ration vleesch in blik medekrrjgen, dat zij in tijd van nood gebruiken kunnen. Die blikken - wier inhoud (drie ons) van uitstekende qualiteit is - worden geleverd door de bekende Leidsche firma Van Hoogen8traaten. Te Schevoningen doet zich dezer dagen het bijzonder geval voor, dat eenige volgens de wet voor een bepaald vaartuig aangemonsterde ma trozen met dat vaartuig niet mogen uitzeilen, omdat een andere wet het verbiedt. Het betreft hier een schuit, wier reeder vóór een paar weken in staat van faillissement werd verklaard. De curator inven tariseerde, maar de reeder kwam in hooger beroep, waardoor de schuit niet kan afvareD, voor het ge rechtshof uitspraak heeft gedaan. In het belang van de gezinnen, die buiten hun schuld reeds een paar weken zonder middel van bestaan zijn, is het wel te hopen dat de beslissing van het hof alhier niet lang uitblijve. De stuurman G. De Ruiter, varende op een schnit van den reeder P. De Niet, te Sche- veningen, bekwam 11. Maandag tijdens het storm achtig weder zulk een hevige slag dat hij inwendig zwaar gekwetst aan land is gebracht. Bij gelegenheid der aanstaande ker mis te "Waddingsveen zal op Woensdag 5 Juli een harddraverij worden gehouden, waarbij als prijs een met zilver beslagen tilburietuig (waarde f 100) en als premie een harddravershoofdstel met dek en singel (waarde f 40) wordt uitgeloofd. Een jacht over de daken. - Zaterdag jl. had in de Spuistraat te Amsterdam een jacht over de daken plaats, die heel wat personen gedurende eenigen tijd in spanniDg hield. Een 19-jarige jongen, zegt het „G. P. N.," die, ondanks zijn jeugdigen leeftijd, de gevaDgenis en het leven daar binnen van nabij heeft leeren kennen, kwam ten huize zijner moeder in het bezit van een horloge en ket- tiög. De antecedenten van den jongen in aanmer king genomen, begreep zijn moeder al spoedig dat die voorwerpen op oneerlijke wijze waren verkregen, waarom zij hem daarvoor onderhield, hetgeen onge noegen veroorzaakte en wel zóó erg, dat de politie in aantocht was. Haar ziende naderen, vloog de jongen naar boven, het dakvenster uit, waarna een jacht over de daken begon tnssohen hem en eenige agenten. Een inspecteur van politie juist in de na bijheid, stelde een onderzoek in op den Voorburg wal, ten huize der familie, alwaar men meende, den persoon op het dak te zullen aantreffen. Hierin werd men telenrgested, daar de klimmer inmiddels eenige daken verder was en toen een hnis was binnengegaan, waar hij in een slaapvertrek een ware verwoesting aanrichtte. Niet tevreden met het geen hij reeds had gedaan, trok hij een jas aan van den heer des huizes en kwam in de keuken te recht, alwaar hij der vreeselijk onthutste dienst bode toeriep, hem te verbergen. Op het hooren van het tumult, naderde mevrp;tjv, die gelukkig spoe dig van den „nit de lucht 'gevallen" gast werd be vrijd, door de hulp der politie, die voor een wel is waar minder hoog, doch veiliger verblijf voor den jonkman zorgde. De zoogenaamde millioen enj uffron w woont niet te Rotterdam, maar nog steeds te Am sterdam. De Maasbode was verkeerd ingelicht. De stoomtram overreed eergisteren in de "Walstraat te Vlissingen een meisje van 21/2 jaar, dat vóór de woning der ouders speelde; in verminkten toestand, met verlies van een been en arm, werd bet arme kind nog levend opgenomen. Haar toestand is ovenwei hopeloos. Een treurig voorval heeft te Haren plaats gehad. Het ruim 13-jarig zoontje van den logementhouder K. aldaar was, zonder voorkennis zijner ouders, met den watermolenaar naar den molen gewandeld. Eenige oogenblikken daarna zag de molenaar hem levenloos beklemd tnsschen de de schroef van den molen. De jongen was ten ge volge van een hersenziekte niet heel wel bij het hoofd. Gistermorgen even vóór negen uren werden op het Hofplein te Rotterdam twee meisjes, die naar school gingen, door een gistwagen over reden; het een werd aan het gelaat ietwat gekwotst, het andere eenïgszins erger aan het hoofd, doch nadat zij door een in de nabijheid wonend chirurgijn behandeld waren, konden beiden toch door do onder wijzeres naar school worden gebracht. Een landbouwer t© Fochteloo is van den stal op den steenen vloer gevallen en was dadelijk een lijk. Men meldt uit Kaarden: Het brand brief-schrijven is ook hier in zwang. Enkele dagen geloden had zekere J. Groen de dwaasheid om op een briefkaart de eigenaars van het hoenderpark bij Naarden te dreigen met het in brand steken hunner woning en „het braaien" van de hoenders, indien een voorgewende schuld niet werd voldaan. Werkelijk schijnt hij reeds te voren een begin van uitvoering aan zijn plan te hebben gegeven. Ondanks de ijverige nasporingen der politie is de dwaze mis dadiger nog niet gevat. Men meldt uit Brakel: Nadat men den 3l8ten Mei jl. begonnen was met het lichten van het bij den storm van 1 October 11. gezonken vaartuig vóór de steenoven alhier, kreeg men het eergisteren met de gangboorden boven water. Bij het uitscheppen van het zand in de roef, vond mon daarbij het lijkje van een kindje van vijfmaanden, dat vermist werd. Het is op het kerkhof bijgezet in het graf, waarin het stoffelijk overschot van zijn toen eveneens noodlottig omgekomen moeder on broertje rust. Is er niets aan te doen - vraagt de Mid- delb. Crt. - om de „Nederlandsche" Harddraverij en Renvereeniging wat meer Nederlandsch te doen zijn in de manier waarop zij zich uitdrukt? Haar blad heet „De Sport", - een woord dat in 't Hollandsch niets anders beduidt dan een stuk van een ladder of van een stoel. Intusschen is het

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1