Nabij Beers (Friesland) is een 1 5-jarige jongen onder een zandtrein geraakt, welke hem de beide beenen verbrijzelde. Naar de „Z. Crt." verneemt zijn er ver moedens gerezen, dat H. D., die wegens verschil lende zware diefstallen in voorloopige hechtenis is, de moordenaar is van de voor eenigen tijdteZuid- wolde vermoorde dienstmeid. In het laatst van September zullen er te Nijmegen weder wedrennen gehouden worden. Tribune en stallen worden dan ook niet weggebroken. Onder Ossendrechtis de schuur van den landbouwer J. J. Jacobs in de asch gelegd4 paar den, 1 veulen, 1 stier, 9 balveren en 3 varkens zijn in do vlammen omgekomen. Eenige dagen ge leden is van dienzelfden landbouwer de stal afge brand. Men vermoedt dat in beide gevallen kwaad willigheid in het spel was. Naar men verneemt, is door de maró- chaussée te Heerlen proces-verbaal opgemaakt tegen de kerkelijke overheden, die zich Zondag ter gele genheid van de groote jaarlijksche procession in kerkelijk gewaad op straat hadden begeven. Het jongste militaire oproer te Kroon- stadt is krachtdadig onderdrukt. 4 mariniers zijn daarbij gedood en 30 anderen gewond. Volgens nieuwe bepalingen in Japan zal daar geen man vóór zijn 20ste jaar mogen trouwen. Vrouwen zullen reeds op haar 18de jaar een huwelijk kunnen sluiten. Een grappig staaltje van boekhouding met behulp van hiërog[c*ohen komt ons in een Ame- rikaansch weekblad, onder de oogen. Ofschoon het mooielijk gaat zich er een denkbeeld van temaken wanneer men de naïeve teekening niet voor zich heeft, willen wij toch beproeven er een denkbeeld van te geven. Generaal Brisbin, bevelhebber van fort Keoghin het verre westen van Noord-Amerika, had eene loopende rekening met het hoofd van een Indiaan- schen stam, Vuurwolf genaamd, die op geregelde tijden, tegen betaling, in het magazijn van het fort eenige benoodigdheden ontving. Volgens het maga- zijnboek was hem achtereenvolgens afgeleverd een paar schoenen van 2 dollars 50 cent, een knipmes van 1 d. 50 c., een nijptang en een zakje suiker voor 1 d. 50 c. te zamen, een mes en een lap katoen voor een halven dollar elk, een paar kousen voor een halven dollar, een klein zakje koffie en een grootere zak suiker, voor een halven dollar elk, een groote zak kaakjes en een pak tabak, voor welke laatste twee artikelen hij twee dollars schuldig was gebleven. Toen de Roodhuid de volgende maal terug kwam om af te rekenen, bracht hij een boekje mede en daarin bevond zich een volledige „rekening courant". Zij was ingericht als volgt: Beneden aan het papier zag men een klein schoentje geteekend; daarboven, door een bochtige lijn er mede verbonden, twee groote nullen en een kleine dito. Dit stelde het paar laarzen en de 2\ dollar voor. Naast den schoen, beneden aan het papier, een knipmes, door een lijn verbonden met een groote en eene kleine nul. Naast het knipmes oen nijptang en een zakje; van ieder loopt een kronkelende lijn naar boven uit in een kleine onder een groote nul, die aan elkaar vastgeteekend zijn, om aan te duiden dat het één koop is. Daarnaast weder, op dezelfde manier, een mes en een vierkant, voorstellende het katoen, meteen groote en kleine dollar-nul verbonden. Vervolgens een kous, aan een kleine nul vast. Dan weder twee zakvormige figuurtjes, het eene groot en het andere klein, elk vereenigd met een nulletje. Eindelijk een groote zak en een klein vierkant, waaruit iemand, die het weet, een pakje tabak lezen kan, en daarboven twee groote nullen; doch het lijntje, dat de andere nullen met de teekenin- gen beneden verbindt, ontbreekt. De twee nullen zweven dus in de lucht. Dat beduidt, dat de twee dollars nog betaald moeten worden. Toen Vuurwolf zijn rekening voldaan had, rustte generaal Brisbin niet vóór hij het merkwaardig product van Indiaansche boekhouding in zijn be zit had. (Arnh. Crt De opperstuurman Meiling was vroeger op kosten der Duitsche admiraliteit om het Rus sisch te leeren naar St.-Petersburg gezonden, en verwekte in den laatsten tijd te Kiel opzien en arg waan door de groote verbeteringen welke hij er maakte. Meiling is nu te Berlijn gevangengenomen en heeft bekend dat hij voor meer dan een half millioen mark aan de Russische regeering alle Duit sche vestingplannen verraden heeft, speciaal ook die, welke voor Pillau, Dantzig, Königsberg ont worpen en in hot aanstaande najaar uitgevoerd wor den zouden. In mariDekringen wekt het feit te meer opzien en onrust, daar men niet begrijpt hoe iemand van betrekkelijk lage positie in het bezit kwam van zóóvele gewichtige geheimen. Dit bericht werd gisteren officiéél bevestigd, met de bijvoeging echter, dat de omvang van het ver raad niet zoo veelbeteekeoend is als de openbaar geworden geruchten doen gelooven. Daartegenover staat echter een bericht dat nog vier of vijf per sonen in hechtenis zijn genomen, waaronder een Russisch student, die zich kort daarna in de gevan genis door ophanging van het loven beroofde. De inhechtenisneming dier personen moet reeds kort na Paschen zijn geschied, zoodat de zaak tot heden met opzet geheim gehouden is. Ook in Dantzig hebben huiszoekingen plaats gehad. De Fransche schoener „Sirène" is den lOden dezer bij de Newfoundland Banks door het ijs stukge8tooten, zoodat het vaartuig zonk en de geheele bemanning van 17 koppen verdronk. Te Marseille heeft verleden week een jongen van 13 jaar een ander van 10 zoodanig geslagen en geschopt, dat deze eenige dagen later aan de gevolgen overleed. Hevige wervelstormen hebben weder in het westen van Amerika gewoed. Te Kansas City, in Missouri, werd Vrijdag-nacht voor 200,000 dollars schade aangericht en kwamen drie men- schen om het leven. Te Leavenworth, Kansas, kwa men vijf vrouwen om. Te St.-Louis werden ver scheidene huizen vernield en ten oosten dier stad zonken twee stoombooten en werden zes andere zwaar beschadigd. - De helft van de stad Grinnel, in Iowa, is verwoest en niet minder dan 70 men- schen moeten daar het leven verloren hebben; an dere ongelukken in het midden van dien Staat ver meerderen het getal slachtoffers tot meer dan 100. Een groot aantal personen zijn bovendien ernstig gekwetst. Een goedertrein werd van de rails afge waaid, waarbij twee beambten omkwamen. Krachtens besluit van den gemeente raad zal het Pare Monceau, eene van de fraaiste openbare wandelplaatsen te Parijs, met electrisch licht naar het stelsel van Jablochkoff voorzien wor den en tot des nachts 2 uren open blijven. Ook voor de voornaamste wandelplaatsen zullen voor stellen in dien geest worden gedaan. Het genootschap voor lijkverbranding te Milaan heeft een vergadering gehouden, waarin besloten werd bij de familie van Garibaldi aan te dringen op de uitvoering van zijne uiterste-wilsbe- schikking betreffende zijn lijk. Afschrift van het genomen besluit zal gezonden worden aan deze familie, aan de Italiaansche regeering, aan den senaat en aan de Kamer. - Naar verschillende bladen melden, heeft de familie besloten, het eiland Caprera, dat Garibaldi, zooals bekend is, toebehoorde, aan Italië te schenken, met al de meubelen der sterf kamer, enz. Voor het hof van Toulouse stond te recht zekere Quoriech, die in een vechtpartij met een zijner makkers hem in de wang had gebeten en het uitgebeten stuk had ingeslikt! Het hof ver oordeelde hem tot één maand gevangenisstraf. M. B., koopman te Vincennes, gehuwd en vader van verscheidene kinderen, had zijn schoonvader en zwager ten eten gevraagd. Men sprak over gewone zaken, doch na het eten nam het gesprek een ernstiger wending, welke aanleiding gaf tot geschil; woedend vloog toen de vader op, vertoefde in een andere kamer en kwam terug met een revolver in de hand. Te midden zijner kinde ren en ondanks het smeoken zijner vrouw, schoot hij af en twee kogels drongen in zijn borst, zoodat de dood onmiddellijk volgde. Te Varenne-Saint-Maur is een man ge arresteerd, die zijn kind, dat om eten vroeg, op sloot en liet doodhongeren. De buren hadden het kind nog voor de ramen gezien met ingevallen ge zicht en uitpuilende oogen. Het „Journal de Genève" gelooft niet dat er ooit heviger storm en hagelbui waargeno men zijn dan laatstleden Zondag te Schaffhausen. Het booze weder begon om kwart voor vjjven. De eerste hagelsteenen, die door een noordenwind voort- gezweept werden, waren ter grootte van gewone Meikersen, doch dit was slechts een voorspel, dat gevolgd werd door groote zware ijsblokken en ke gels, waarvan er verscheidene zes centimeters lang en vier centimeters dik waren. Hunne ongelijke op pervlakte deed bijna nog meer schade dan hun gewicht, ofschoon dat bij velen 30 grammen be droeg. De vensters en de luiken, zelfs de pannen op de daken, werden er door aan stukken en tot gruis geslagen. Te Neuhausen vond men stukken ijs zon groot als kippeneieren en de meeBte hadden de gedaante van zeesterren. Een groot gedeelte van Zwitserland heeft daardoor groote schade geleden* In een huis van de rueVivienneteParija heeft men het echtpaar Guyon dood gevonden. Zn hadden zich doen stikken. De man was 50, de vrouw 43 jaar oud. In een brief werd als reden van den zelfmoord opgegeven, dat mme. Guyon, aan eene pijnlijke en ongeneeslijke ziekte lijdende, besloten had een einde aan haar leven te maken en dat haar man, dit wetende, met haar had willen sterven. BUITENLAND. Franliryk. In de couloirs kondigde de heer Périer den heer De Freycinet gisteren aan, dat hij hem ondervra gen zou over Frankrijks houding ten opzichte der conferentie. De minister verzocht den heer Périer te wachten tot morgen, Donderdag, wanneer hij hem zeggen zal of de staat van zaken een antwoord toelaat* De Kamer heeft met 345 tegen 90 stemmen het voorstel tot vervreemding der kroonjuweelen aan genomen, met de bepaling dat de opbrengst zal die nen tot schepping van een kas voor invalide werk lieden, ofschoon de heer Ferry de oprichting eener kas voor de staatsmusea verzocht. Eene commissie, onder voorzitting van den prefect der Seine, Floquet, waarin leden van den Senaat, de Kamer, den Parijschen gemeenteraad en hoogere beambten der prefectuur, heeft, naar men in de „République Fran^aise" leest, besloten eene „Arbeids-Beurs" op te richten, welke 12 millioen zou kosten en bestemd is om werkverschaffing ge makkelijker te maken. Genoemd blad is van oor deel dat deze Beurs tot niets nut en eene krachtige ontwikkeling der werklieden-vereenigingen verre verkieslijk zou zijn. Groot^Britannlëk In het Lagerhuis heeft de minister Dilke gisteren gezegd dat de regeering tot de bekrachtiging van de conventie over de Noordzee-visscherij bereid is zoodra de andere betrokken regeeringen daartoe bereid zijn, maar dat het nog onzeker is of Frank rijk, België en Nederland daartoe gezind zijn. Aan de Egyptische regeering is gemeld, zeidede minister, dat Engeland volledige voldoening voor de gepleegde gewelddadigheden verlangt. Hij verzekerde voorts dat in de tot nu toe afgelegde verklaringen geenszins is te kort gedaan aan het groote gewicht van de belangen, die Engeland bij het Suez-kanaal heeft. Engeland en Frankrijk hebben voorgesteld dat de vertegenwoordigers der zes groote mogend heden a. s. Donderdag te Konstantinopel zullen samenkomen. De Porte heeft zich niet bij de con ferentie aangesloten. De Engelsche regeering had gewenscht dat de Porte er aan deelnemen zou; de sultan is van een ander gevoelen. Het Huis heeft vervolgens na een lange discussie met 253 tegen 97 stemmen Gladstones voorstel aangenomen om van alle aanhangige wetsontwerpen de prioriteit te geven aan het ontwerp tot kwijt schelding van achterstallige pachten, echter eerst na afdoening der dwangwet. Michael Dawitt is te Nieuw-York aangekomen en werd door een delegatie van Ieren verwelkomd. Hij begaf zich dadelijk naar Boston, waar Zater dag a. 8. de Iersche vereenigingen van Nieuw- Engeland eene algemeene vergadering houden ter viering van den verjaardag van den veldslag bij Bunker-Hill. Uit Londen wordt aan de „Figaro" geschre ven dat koningin Victoria zeer geschokt is door het verwerpen in het Hoogerhuis van het ontwerp, waarbij huwelijken met zusters van de overleden echtgenooten worden toegestaan. Zij kan dienvol gens nog geen uitvoering geven aan haar voorne men om prinses Beatrice te laten trouwen met den groothertog van Hessen, weduwnaar van prinses Alice. Men heeft opgemerkt dat de prins van Wales en de hertogen van Edinburg en Albany vóór het ontwerp stemden. In de gezamenlijke Iersche graafschappen zijn in Mei jl. nog 698 familiën, bestaande uit 3581 personen, van hare pachthoeven uitgezet. De burgemeesters van de voornaamste steden van het Vereenigd Koninkrijk zijn Zaterdag 11. door den lord-mayor van Londen aan een diner op hot

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2