LEÏDSOH DAGBLAD. 6858. Woensdag £1 Juni. A0. 1882. Avond-editie. N° PBIJS DEZEB COUBANT: Voor Leiden per 3 maanden.f 1.10, Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB ADVEBTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsroimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt/0.10 berekend. Voor de lnteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 112 tot 116 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. Het laatste nommer bevat het bekende .adres (met de handteekeningen) betreffende de bebouwing der Ruïne en zal morgen voor onze Abonné's aan het BureelDoeza- straat No. 1, kosteloos worden verkrijgbaar gesteld. LEIDEN, 20 Juni. Heden is aan de universiteit alhier de heer I. J. Hage, geh. te St.-Maartensdijk (Zeeland), bevor derd tot doctor in de geneeskunde met academisch proofs., get.„Iets over de hóréditeit der phthisis." Het gemeentelijk vergunningsrecht, bedoeld bij art. 6 der wet van 28 Juni 1881 (Stbl. No. 97) hondende wettelijke bepalingen tot regeling van den kleinhandel in sterken drank, op f 6000 geraamd, heeft hier f 11,825 opgebracht. De lnit8. ter zee 2de kl. A. H. Hoekwater, non-actief, en F. M. A. Mathon, dienende aan boord van het wachtschip te Amsterdam, worden met 1 Juli gedetacheerd hij de Kweekschool voor Zee vaart te Leiden. Het beroep naar de Chr. Ger. gemeente te Waddingsveen is door den heer Engelbregt, te Mid- delharnis, aangenomen. Yoor het voorjaars-toelatings-examen aan de Vrije Universiteit hadden zich drie candidaten aan gemeld. De uitslag van het examen was dat twee werden afgewezen en êên toegelaten, nl. de heer J. D. v. d. Velden te Oldebroek. Waarschijnlijk zal het cijfer van zeventien nieuwe studenten, die zich hebben aangemeld, hierdoor tot vijftien slinken. Door den kerkeraad der Hervormde gemeente te Pernis is de jaarwedde voor den nieuwen predi kant vastgesteld op f 1500. Vroeger bedroeg het f 1150. Voor het toelatings-examen tot de Rijks- Kweekschool voor onderwijzers te Haarlem, in de laatste helft van Jali te honden, hebben zich aan gemeld 82 adspiranten, t. w.: uit N.-Holland 35, Z.-Holland 28, Friesland 14, Utrecht 2, Overijsel 2 en Zeeland 1. Tegen 1 Sept. a. s. zijn aan boven genoemde inrichting 20 beurzen ad f 300 vacant gesteld. De bekende predikant der Herv. gem. te Moerdijk, ds. W. C. H. Koeken, die ten vorigen jare door zijne houding zoo menigwerf aanleiding tot geschrijf heeft gegeven, is thans in het genees kundig gesticht voor krankzinnigen te Dordrecht •overleden. Dezer dagen is op zijn buitenverblijf te Eysden in den ouderdom van 70 jaren overleden jhr. Von Gensau, raadsheer in het voormalige gerechtshof van Limburg. In de a. s. zomervergadering der Prov. Staten van Zuid-Holland zal nog worden behandeld het praeadvies van Gedep. Staten over een klacht over den ouden weg onder de gemeente Reeuwijk. Gedop. Staten adviseeren op die klacht te antwoorden dat or geen termen zijn gevonden om aan het verzoek gevolg te geven. Ter benoeming van een leeraar in de nlgemeene geschiedenis aan het gymnasium te Amsterdam wordt door B. en Ws. den gemeenteraad aanbevolen dr. H. A. Raabe te Utrecht. De luit. ter zee 2de klasse B. J. G. Yolck, thans gedetacheerd bij het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut, die vroeger een werk „over het kompas en zijne afwijkingen" het licht deed zien, dat bij do marine algemeen in gebruik is gesteld, maakte zich onlangs weder verdienstelijk door de bewer king van een boek: „Het drijvend oorlogsmateriëel". Z. M. heeft, volgens het Utr. Dbl., als blijk van belangstelling in dien arbeid den heer Volck een gratificatie toegekend van f 500. De feesten ter herdenking van het 250-jarig bestaan der instelling van hooger onderwijs te Amsterdam zijn gisteren aangevangen. Om half- twaalf vereenigden zich de loden van het Amster- damsch Studentencorps aan het universiteitsgebouw, on zij begaven zich te twaalf uren in optocht naar het centraal-station, om de oud-studenten en ver tegenwoordigers der bevriende studentencorpsen af te halen. In plechtetatigen stoet begaven zich de feestvierenden, het ongunstige weder trotseerende, langs den vooraf bepaalden weg naar „FelixMeri- tis", waar de rector van den „Illnstrisimns Senatns Studioaorum Amstelaedamensinm", de heer W. F. V^n Leeuwen, den saamgekomenen met een wel sprekend woord welkom heette en de feesten met een toespraak opende, die luide toegejuicht en met overtuiging en vuur uitgesproken werd. Zij werd op even gemoedelijke als geestige wijze beantwoord door mr. Herman J. Van Lennop. Daarop had de aanbieding plaats van een adres van gelukwensching aan het Amsterdamsch Stu dentencorps door het Leidsche studentengezelschap „Amstelodamum", bij monde van den beer Pante- koek, voorzitter van dat gezelschap. Eene vervol gens gehouden receptie van het gemeentebestuur en curatoren voor de reünisten en studenten aan de Amsterdamsohe universiteit, in het gebouw der hoogeschool, werd zeer druk bezocht en daarbij werden vele hooggeplaatste personen opgemerkt. Hierop begaf men zich naar het gebouw van het Genootschap „Natura Artis Magistra", waar te vier uren ds. J. A. Böhringer eene boeiende en opge wekte feestrede hield. Het Noord8ch Venetië, zoo zeide hij 0. a., is niet ter ruste gegaan, gelijk hare zuster aan de Adria- tische Zee. Er wordt hier geen feest op de graven gevierd. De steden zijn niet als de menschen; zij hebben meer dan éóne jeugd. Ook de wetenschap veroudert niet, al spreekt zij liefst niet meer in eene doode taal. Zij voelt steeds meer den prikkel van de steeds grooter wordende eischen des levens zij vindt haar recht en hare kracht steeds meer in de vragen, die het veelzijdig streven der mensch- heid haar stelt. Eene universiteit is daarom zoo uitnemend op hare plaats in de hoofdstad des lands. Nooit is dan ook alddar een gedenkdag van de „Illustre School" begroet gelijk thans. Nooit hebben de oud- studenten haar „Alma-Mater" mogen huldigen gelijk wij. „U vertrouwen wij haar toe", aldus eindigde de feestredenaar, „kloeke mannen! die waardigzijt de hoofdstad in haar tijdperk van ontwikkeling en bloei te besturen. U vertrouwen wij haar toe, hoog leeraren, die, haar dienende, de wetenschap eert en u zei ven. U vertrouwen wij haar toe, studenten, studenten onzer hoogeschool! Wij hebben goede verwachting van n! Breed is uwe opvatting van het feest, ons aangeboden, breed zij uwe opvatting voor de studie en het leven. Laat niet varen het hoogste ideaal, houdt het vaandel hoog!" Na don afloop van deze rede, die luide en daverend werd toegejuicht en, als volkomen in den geest van alle aanwezenden vallende, als uitnemend geslaagd kan beschouwd worden, vereenigden zich de reünisten ten getale van 160 aan het feestelijk reunie-diner in het lokaal „Plancius" in de Plantage, tegenover „Artis" en hield het gezelschap 's H. A. G. E. eon feestmaaltijd in het „Hotel Suisse." (Zie laatste her.) De heer L. C. Bouman van VHertogenbosch, wien de betrekking van directeur der Maatschappij van Toonkunst te Batavia was aangeboden, heeft daarvoor bedankt. Op den sterfdag van wijlen den Kroonprins,. Prins Willem van Oranje, werd door een onbekende Zwitsersche dame een krnis met witte rozen naar Den Haag gezonden om op het graf van den Prins te worden neergelegd. Naar aanleiding daarvan schrijft men uit 's-Hage aan de St. Crt.„Eenige jaren geleden was er ernstig sprake van een echtverbin tenis van den Prins. Zijne Koninklijke Hoogheid had namelijk een ernstige liefde opgevat voor een jonge dame uit een onzer aanzienlijkste adellijke geslachten en die liefde werd beantwoord. Ofschoon de dame niet behoorde tot een vorstelijk geslacht, wenschte de Prins haar/te huwen overeenkomstig de bepalingen der Giftidwet, zoodat zijne gemalin kroonprinses en later koningin zon zijn en de kin deren, die uit dit huwelijk mochten geboren worden, tot de troonsopvolging zouden gerechtigd zijn. Het toenmalige ministerie was gezind om aan den ernstigen wil van den Prins toe te geven en een wet tot goedkeuring van dit huwelijk aan de Staten-Generaal voor te dragen; en er was alle reden om te veronderstellen dat van de zijde der vertegenwoordiging geen bezwaar zou worden ge maakt wegens de niet-vorstelijke afkomst der uit verkorene van den Prins. In vele kringen was er zelfs ingenomenheid met dit huwelijksplan, dat in elk geval een echt nationaal karakter droeg." Het huwelijk kwam evenwel niet tot stand en welke de redenon daarvan kunnen zijn, ligt thans nog in het duister. De aanzienlijke jonge dame, die Prins Willem tot Nederlands kroonprinses bad wil len verheffen, leeft sedert het mislukken van het huwelijksplan in stille afzondering en vertoeft sedert gernimen tijd in lijdenden toestand in - Zwitserland. Tot gedeputeerd grootmeester nationaal der orde van de vrijmetselaren is gekozen mr. P. J. G. Van Diggelen te Zwolle. De tentoonstelling der Nederlandsche Welda- digheids-Vereeniging te Brussel, welke heden zou gesloten worden, is tot den 2den Jnli a. s. verlengd. Het stoomschip Conrad", van Batavia naar Amsterdam, is Zondagnamiddag Dnngeness gepas seerd de „Gelderland", van Java naar Rotterdam, vertrok Zaterdag van Batavia; de „Amsterdam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde gister voormiddag Lizard. De Rijkscommissie voor de examens ter ver krijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, zal, van 11 Juli a. 8., zitting honden in het Yachtclubgebouw te Rotterdam. Zij, die tot een dier examens wenscben toegelaten te worden, moeten hiervan vóór 4 Juli schriftelijk ea vrachtvrij kennis geven aan den voorzitter der com missie, met overlegging van geboorte-akte en opgave der tegenwoordige woonplaats. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist bij de Nederlandsche Bank op 17 dozer en de som der betaalmiddelen op dat tijdstip bij de betaalmeesters aanwezig, to zamen een bedrag uitmaakten van ƒ11,090,026l69L De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag as. niet plaats hebben. Z. M. heeft den duur der detacheering b^de landmacht in West-Indië van den sedert tot Isten luit. bevorderden 2den lnit. K. M. Van Pesch,van het wapen der inf. hier te lande, aanvankelijk vastgesteld op 3 jaren en late? verlengd met 3 jaren, andermaal verlengd met 3 jaren; - verleend een pensioen van f 2200 aan den heer A. P. Boel- laard, controleur der dir. belastingen- met 1 Juli a. s. benoemd tot commies der posterijen van de 4de klasse, A. H. M. B. Vis Dieperink, A. Van der Baan, P. Rentmeester en G. G. Beuningb, thans surnumerairs der posterijen; - den lsten lnit. der infanterie K. F. Yan de Wall, thans op non- activiteit, weder in actieven dienst geplaatst, met bepaling dat hij zal worden ingedeeld bij het reg*

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1