De heer Yolck te Utrecht, administrateur der Nederlandsche poolexpeditie-fondsen, meldt ons het volgende: Het personeel voor de expeditie naar Dickson- haven is nu geheel compleet na het engageeren van een medicus. Als chef treedt op de heer Maurits Snellen, doctor in de philosophie, geboortig uit Zeist; de luitenant ter zee L. A. H. Lamie, geboren te Utrecht, is zijn opvolger, hij is belast met de astronomische bepalingen en het adsisteeren bij de magnetische waarnemingen, tevens is hij chef der huishouding en als zoodanig direct gesteld over de onderhoorigen als medicus zal fungeeren de heer H. J. Kremer, arts en doctorandus, geboren te Termunten, prov. Groningen; de heer J. Mar. Ruys, doctorandus in ■de philosophic, geboren te Amsterdam, gaat mede als natuurhistoricus, hij is daardoor belast met onderzoekingen en het maken van verzamelingen op het gebied van plant- en dierkunde; aan den heer H. Ekama, ook doctorandus in de philosophie, geboren te Haarlem, zijn de waarnemingen op physisch gebied en het photographeeren opgedragen. Deze vijf heeron vormen den wetenschappelijken staf. De vijf onderhoorigen zijn Svend Pedersen, geboren in Noorwegen, timmer man; A. A. D. Yan Dolder, geboren te Middelburg, machinist en apotheker; 0. De Bruin, geboren te Botterdam, kok en bakker; C. M. Beutler, geboren te Herkingen, stuurman; J. "W. Stapper, geboren te Purmerend, stoker en matroos. De belangstelling in de expeditie bleef onver minderd zooals weder blijkt uit de volgende met erkentelijkheid ontvangen geschenkenuit Rotterdam van den heer N. Driessen een kist chocolaad en van den heer "W. v. d. Linden zeven deelen met platen en kaarten van „de Aardbol", magazijn voor land- en volkenkunde; uit Utrecht van den heer Y. E. een kist met soep in blikken, van den heer G. H. Yan "Wijngaarden een kist met een grooten voorraad ontbijtkoek en twee blikken bestemd voor St.-Nicolaas, van den heer F. H. Armee en twee bezoekers van zijn lokaal vier dozijn spellen speel kaarten (goudranden) benevens lei en griffel. Uit Berlijn van den heer J. H. Schorer twee jaargangen van het „Doutsches Familiënblatt"van den heer H. H. Ten Cate te Groningen een partijtje anti-septische verbandmiddelenvan den heer Louis Devet te Breda een pak fijn aromatische bitter- of elixer-kruiden en een proeffleschje elixer; van den heer P. Majoor te Beverwijk 82 afleveringen van de geschiedenis der wereld; van den heer Laurens Van Hulst te Kampen een pak boekenvan den heer H. M. Speel man een lithographie, voorstellende de „défence de la porte de Longboyau." Bovendien werd behalve door den heer Van Wijngaarden, hierboven gemeld, nog aan de oproeping van den goeden Heilige, wiens naam eiken 5den December herdacht wordt, op voorkomende wijze gevolg gegeven, uit Utrecht door mej. E. P. en door G., A. en K. en uit Kampen door mevr. Yan Anrooy (aan wie de expeditie reeds zooveel te danken heeft) en eenige harer kennissen. Nog zal de expeditie zeer te pas komen do be langrijke aanbieding van een stel telephoons en microphoon8 met zes kilometer draad door de Amster- dam8che Telephoon-Mij., directeur dr. Hubrecht. Zooals men weet, zal op zes kilometer afstand van het hoofdstation een observatiepost gebouwd worden ter waarneming en hoogte-bepaling van het Noorder licht; de genoemde toestellen moeten dan dienen, om met elkander te kunnen correspondeeren. De tijd van vertrek begint langzamerhand te naderen, daar de zeildag nog steeds bepaald blijft op 5 of 6 Juli a. s. Op de voordracht voor leeraar-directeur aan de H. B.-School te Amersfoort staan: dr. J. Cam- pert, te Leiden; dr. B. C. Goudsmit, te Zutfen; dr. G. I. Michaelis, te Arnhem; dr. D. A. Kerkhoff, te Alkmaar; dr. C. A. Scheltema, te Delft, en dr. B. J. Goossens, te Amersfoort. Door de afdeeling Noordwijk en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal op het Doelenveld te Noordwijk op Donderdag 28 September a. s. eene tentoonstelling worden gehou den van vet rundvee, stieren, melkvee, kalveren, varkens, schapen, paarden enz. Ieder mag op deze tentoonstelling inzenden, mits da-ar van vóór of op den 20ston September aan den' secretaris der afdeeling schriftelijk kennis gevende. Inzenders, geen lid der Maatschappij zijnde, betalen f 1 Lnleggeld voor ieder nommer dat wordt inge zonden ter mededinging. Niemand mag vee ofpaar- deu inzenden, dan waarvan hij ten minste drie maanden eigenaar is geweest. Al het gevraagde zal des morgens vóór halfhegen op de plaats der tentoonstelling moeten aanwezig zijn; hetgeen later komt zal niet kunnen mededingen. Bij het vee en de paarden moeten bekwame gelei ders zijn, die gedurende de tentoonstelling daarbij znllen moeten blijven. Eigenaars mogen geene ge leiders zijn. De tentoonstelling zal aanvangen des voormiddags te elf uren en eindigen des namiddags te halfdrie. De toegang is bepaald op 25 cents de persoon. De leden der Hollandsche Maatschappij van Landbouw hebben echter, op vertoon van hun doorgaand be wijs, met één vrouwelijk lid van hun huisgezin, vrijen toegang, de leden der afdeeling met de leden van hun huisgezin, alsmede de inzenders voor hun persoon. Voor de uitgeschreven geldleening ad ƒ50,000 tegen 4 pet. ten behoeve der gemeente Zutfen is ingeschreven voor 52,000; toegewezen zijn 2 aandeelen tegen 1001/0, 6 tegen 1001/16 en 42 te gen 100 pet. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrond. 's-Gravenhage, ter standplaats Scheveningen, gemeente 's-Gravenhage, B. L. Loeff, thans notaris te Geertruidenbergtot notaris binnen het arrond. 's-Gravenhage, standplaats de gemeente Delft, A. J. Bakker, thans notaris te Pijnacker; - aan A. W. Philip8e, op verzoek, eervol ontslag verleend als refe rendaris bij het dep. van justitie, onder dankbet. Telegrammen. ST.-PETERSBURG,|jl6 Juni. Officieel is ter al- gemeene kennis gebracht dat voortaan maandelijks de opbrengst van de Staatsinkomsten zal medege deeld worden. Yan 1 Januari tot 1 April hebben zij bedragen 152,272,700 roebels, zijnde 6,742,322 meer dan in het eerste vierendeeljaars van 1881. LONDEN, 16 Juni. De volksvertegenwoordiger, die zich in het Kaapsche Parlement van deNeder- landsche taal bediende, gaf zijne voldoening te ken nen over het bealut waarbij zij als wettelijke taal is erkend, maar verklaarde tevens dat hij voorne mens is in het vervolg Engelsch te spreken. PARIJS, 16 Juni. Yan Alexandrië worden alleen morgen meer dan duizend Europeauen als vluchte lingen te Triest verwacht. Tusschen de zes- en zevenduizend zijn reeds vertrokken. Zij die niet in de gelegenheid waren de vracht vooruit te betalen, namen met geweld op de stoombooten plaats, zonder van kaartjes of biljetten voorzien te zijn. De zaken staan stil. De Anglo-Egyptische bank heeft hare succursale te Cairo tijdelijk gesloten; door de Egyptische bank is aan hare succursale al daar last gegeven het personeel en do waarden naar Alaxandrië over te brengen. LONDEN, 17 Juni. De „Morning Post" meldt, als gerucht, dat de Engelsche regeering, in overleg met Frankrijk en Turkije, besloten heeft hetSuez- kanaal door Engelsche troepen te doen bezettenen de handhaving der orde in Egypte aan den sultan over te laten, tot welk einde eenige Engelsche transportschepen ter beschikking van de Porte zijn gesteld om Turksche troepen naar Alexandrië te zenden. Do „Times" bericht uit Konstantinopel, van gis teren, dat de Porte niet voornemens is troepen naar Egypte te zenden, maar een nieuwen commis saris daarheen zal afvaardigen, waarschijnlijk Mukh- tar-pacha. PARIJS, 17 Juni. Het „Journal officiel" meldt dat de heer De Saint-Foix, raad van legatie, be noemd is tot consul-generaal van Frankrijk te Am sterdam, ter vervanging van den heer Blanchard Defarges, die als zoodanig naar Londen wordt over geplaatst. ALEXANDRIE, 17 Juni. Ragheb-pacha heeft zich met de vorming van een nieuw kabinet belast. LEIDEN, 17 Juni. De Staten der provincie Zuid-Holland zijn tot het houden hunner aanstaande zomervergadering opgeroepen in het lokaal der zittingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De bescheiden betreffende onderwerpen, welke daarin ter tafel zullen worden gebracht, zijn in druk aan de leden rondgedeeld. Onder de in te leveren stukken behooren o. a. de voordrachten tot vernieuwing op de huishoudelijke begrooting 7an de provinciale subsidiën ten behoeve van: de ambachtsteekenscholen te Noordwijk en te Woerden, de ambachtsschool te Alphen, de school voor aankomende ambachtslieden en de vereeniging tot opleiding van bewaarschoolhouderessen te Leiden. Aan de vergadering is ter vaststelling aangebo den een door Ged. Staten ontworpen verordening ter voorziening in scheepvaartbelangen. In den Koninklijken Zoologisch Botanischen Tuin te 's-Hage, door het bestuur welwillend afge staan, werd hedenmiddag te 12 uren de tentoon stelling geopend, door de Haagsche Postduiven-ver- eeniging „de Ooievaar" uitgeschreven. In tegenwoordigheid van den vertegenwoordiger des ministers van oorlog, generaal Yan der Star, van den wethouder Yan Stralen namens het gemeen tebestuur, van vele officieren van het leger, hot be stuur van den Tuin, bestuur en leden der Postdui- venvereeniging, heette de eerevoorzitter dier ver eeniging, tevens directeur van den Tuin, de heer J. C. J. Yan Ogten, de aanwezigen welkom en wees op de belangstelling die de wel jeugdige, maar zich toch zoo krachtig ontwikkelende vereeniging mocht ondervinden, allereerst van Z. M. den Koning, die bepaald zijn verlangen had kenbaar gemaakt dat op de medailles voor den wedstrijd der oor- logsdniven door het Departement van Oorlog uit geloofd, zijn borstbeeld zou worden gestempeld. De generaal Yan der Star verzekerde dat de minister van oorlog en hot rijksbestuur met de messte belangstelling de pogingen der vereeniging gadesloegen om door middel van postduiven be vorderlijk te zijn aan de weerbaarheid des lands. Hij wees op het nut der oorlogsduiven, dat reeds vóór 300 jaren, in den Spaanschen tijd, erkend werd. De duiven, die aan de internationale wedvlucht uit Parijs deelnemen, zijn 270 in aantal en van 12 deelnemers uit 12 verschillende plaatsen: 's-Gra- venhage, Rozendaal, Yenloo, Rotterdam, Leiden, Haarlem, Arnhem, Tilburg, Hulst, Delft, Breda en Amsterdam, afkomstig. Zij zijn heden naar Parijs gezonden en zullen morgen vroegtijdig van daar worden opgelaten. Het feestlokaal is evenals de ingang van den Tuin met vlaggen en tropeeën gedecoreerd In het midden van het serregebouw zijn de oorlogsduiven in korven opgesteld, gerangschikt naar de plaatsen van waar zij over eenige weken zullen worden opgelaten. Door het ministerie van oorlog zijn voor deze duiven uitge loofd een groote gouden medaille, een verguld zilveren en een zilveren medaille, terwijl door den Tuin verscheidene zilveren medailles zijn beschik baar gesteld, zoomede door parrticulieren tal van voorwerpen. De taak der jury was vaak niet licht en de keuze moeielijk. Yan 37 inzenders uit 's-Gravenhage, Rot terdam, Arnhem, Leiden, Hulst, Amsterdam, Haar lem en Doesburgh zijn 139 inzendingen van duiven van allerlei ras en soort ontvangen. Tot laat in den nacht waren de bestuursleden der vereeniging dan ook bezig met schikken, nummeren, enz. Uit Leiden werd niemand bekroond. De postduiven blijven heden en morgen ter be zichtiging in den Tuin. Een matinée-musicale schonk den talrijken bezoekers heden een aangename afleiding. Naar men verneemt, zullen de waarnemende burgemeester, de wethouders en leden van den ge meenteraad der residentie en corps het stoffelijk overschot van den oud-burgemeester, jhr. Gevers Deynoot, grafwaarts leiden. De Koning-Groothertog heeft aan den heer J. H. Yöllmar, directeur der Kon. Militaire Kapel van het regiment grenadiers en jagers, de medaille van de Eikokroon toegekend. Het stoomschip „Conrad", van Java, wordt morgenavond of Maandagochtend in IJmuiden ver wacht; de „Pollux" vertrok gisteren van Nieuw-York naar Amsterdam; de „Nemesis", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde heden Lizard. CORRESPONDENTIE. - In antwoord op het ingezonden stuk kunnen wij berichten dat de goot steen van de pomp op de Ruïne, bij de Doezastraat, de volgende week zal worden in orde gebracht. Het stuk van D. C. zal in een volgend nommer geplaatst worden. M arktberichten. Leiden, 17 Juni. Heden aangevoerd: Tarwe 8 hectoliter. Win tertarwe lsteqnal. ƒ12.— a ƒ13.2de qual. ƒ7.a ƒ7.50. Zomertarwc 9.— a 11.—. Rogge 10 H. L. Winterrogge 7.a 7.50. Zomerrogge 6.a 0.50. Gerst 7 H. L. Zomergerat 5.50 a 6.ChevaJier-gerst 7. a f 7.go. Haver 8 H. L. Zware Haver 5.a ƒ5.50. Lichte Haver 4.25 a ƒ4.50. DuivenbooneD 5 hectol. ƒ8. a 8.50. Paardenboonen 0 hectol. 7.50 a 8.25. Boter: 11360 kilogr., late qaalit. Va rat 52.— a 60.— 2de qualit. V* vat 44.a 50.Boter late qaalit. per kilogr. 1.80 a 1.50, 2de qualit. per kilogr. 1.10 a 1.25. Lange Zwarte Turf 6000 dubb. hectol., ƒ0.24 a ƒ0 30. London, 16 Juni. Lijnolie. Uitvoer der week van Hull 290 ton. Pretroleum. Voorraad .282,198 v. geraffineerde. lijnzaad, invoer 13,486 qr. Friesche boter 80 a 90 pd. st.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2