LEIDSCH DAGBLAD. T. 6851. Maandag 19 Juni. A". 1882. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Abonderl^jke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB ADVERTENTIE»: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J»' Grootere letters naar plaatsrnimte. Voor het incassee- ren baitea de stad wordt ƒ0.10 berekend. Tweede Blad. LEIDEN, 17 Juol. Voor het nu afgeloopen overgangs-examen B aan de Polytechnische school te Delft hadden zich aangemeld 73 candidaten, waarvan er zich 12 terugtrokken, terwi]l geslaagd zijn de heerenvoor artt. 6162: B. M. Blijdenstein, G. L. Driessen, J. J. 's Jakob, K. Pringle, L. Van der Sande, A. L. Snouck Hurgonje, G. C. Snouckart van Schauburg, A. J. M. Stoffels, J. G. M. E. Vliolander, N. Wil- deboer, T. J. Van Bent, P. J. Bertel; - artt. 61, 6264I. Andró De la Porte, I. A. Beye- rinck, J. De Bruyn, J. B. Cores do Vries, H. Doyer, D. Drost, A. G. H. Van Eelde, H. Van Gorsel, H. J. Heuvelink, W. Massink Az., F. H. De Montó van Loron, F. J. Van Oppen, A. M. H. G. Van Pel ser Beronsberg, A. M. Peman Kakebeek, I. Pompe, I. F. Rebel, G. Den Tex, A. H. W. Van der Vegt, C. H. Verhulst; - artt. 63—64: J. T. J. De Bruyn Kops, J. 't Hooft, I. P. Teding Van Berkhout; - art. 64: P. J. A. M. Van den Bergh, S. Bouma, W. C. M. Van Eeten, B. V. E. Houthuijsen, F. L. E. M. Kersten8, A. Van Lennep, J. M. C. Quarles de Quarles, L. Bienfait, W. H. L. Janssen Van Raay, H. Loudon, L. C. Nijenhuis, I. H. Peelen, G. I. Van Thienen; - artt. 6465: C. J. Van Loon; - art. 65: I. G. F. Rooker en C. M. J. Wertheim. Aan het vergelijkend examen voor de betrek king van hoofd der openbare school te Goudswaard hebben van do 16 sollicitanten slechts tien deelge nomen. In Mei 1882 heeft de accijns op hot gedis tilleerd zestig duizend zes honderd zes gulden min der opgebracht dan in Mei 1881. Er werden dus in Mei van dit jaar 1063 vaten of 106,300 liters minder voor accijns aangegeven dan in Mei van het vorige jaar. Ongetwijfeld mag die vermindering als gevolg van de drankwet een verblijdend verschijn sel worden genoemd. Aangenomen dat er ook wer kelijk evenveel minder verbruikt dan veraccijnsd is - en er is alle grond om het aan te nomen - dan is or per etmaal in de vorige maand 3429 liters minder gedronken. Verrassende cijfers, vooral als men bedenkt dat do bovolking sinds het vorige jaar niet verminderd maar toegenomen is. Bij de verdediging van de wet verklaarden do warme voorstanders dat zij reeds zeer tevreden zonden zijn, indien er een einde kwam aan de voortdurende stijging van den accijns op het gedistilleerd. Dat reeds zoo schielijk de op brengst aanmerkelijk zou verminderen, had men bijna niet kunnen hopen. Ook in de eerste vier maanden van dit jaar was de opbrengst reeds minder, nl. f 72,048. In Mei was dus de vermindering f 60,606) bijna even groot als in do vier vorige maanden te zamen. De onderstelling is zeker niet gewaagd dat do groote vermindering van opbrengst in Mei in nauw ver band staat met de opruiming van kroegen en drankwinkels, die op 1 Mei II. heeft plaats ge vonden. (Vad.) Bij de firma W. Hulsclier GJz. te Deventer is een 4de druk ter perse van Kaiser's „Sterrenhe mel", bewerkt door professor J. A. C. Ondemans. De heer U. Riedel, arts te Veendam, is be noemd tot officier van gezondheid 2de kl. bij het leger hier te lande, en als zoodanig ingedeeld bij het 2de bat. van het 3de reg. infanterie te Mid delburg. In het te Madrid verschijnend blad „El Pro- grö3o" komt een gunstige beoordeeling voor over het werk „Het grondgebied van Nederlandsch Oost- Indië in verband met do tractaten met Engeland, Spanje en Portugal" door den heer J. E. De Sturler. Thans is verschenen do „Feestwijzer" voor de viering van het 250-jarig bestaan der instelling van Hooger Onderwijs, thans de stedelijke universiteit te Amsterdam. De feesten znllen plaats hebben van 19 tot 24 Juni. Met 1 September a. s. is de betrekking van leeraar in de Fransche taal aan de R. H. B. school te Yenloo jaarwedde f 1500 te vervullen. Sollicitanten moeten zich vóór of uiterlijk op 1 Juli e. k. aanmelden bij den hoogleeraar, inspecteur van het M. O. dr. M. Salverda, te 's Gravenhage. De directie der Nederlandsche Handel-Maat schappij heeft het dividend over het afgeloopen boekjaar bepaald op f 47, d. i. 4.7 pet. Door den minister van marine is, langs tele- graphischen weg, aan den commandant der oefenings divisie bevel gegeven om, bij aankomst te Malta, het tot die divisie behoorende schroefstoomschip 2de kl. „Marnix," onder bevel van den kapt.-luit.- ter-zee jhr. C. C. Six, zoo spoedig mogelijk naar Alexandrië te doen vertrekken, tot bescherming van de aldaar gevestigde Nederlandsche onderdanen. Het stoomschip „Prins Frederik," van Am sterdam naar Java, is te Padang aangekomen; de „Noord-Holland," van Batavia naar Rotterdam, pas seerde gisternamiddag Quessant. Naar men verneemt, zal eerstdaags te Am sterdam de officieele courant verschijnen van de Internationale, Koloniale en Uitvoerhandel Tentoon stelling, in 1883 aldaar te honden. Het blad zal ge redigeerd zijn in twee talen, Hollandsch en Fransch. Yoor de betrekking van rentmeester-secretaris van het Zaltbommelsche gasthuis op een jaarwedde van ƒ800 hebben zich Ï47 sollicitanten aangemeld. Gemengd Nieuws. Door het ongunstige weder, gedurende deze, week hetwelk de temperatuur van het Rijn water tot 14° Celsius deed dalen, werden op „Rbyn- zigt" slechts 148 zwembaden door heeren en 4 door dames genomeD. Slechts óén schoone zomer dag is voldoende om het water weer op de meest gewenschte temperatuur te brengen voor een heer lijk bad. Gisternacht heeft Pieter Kok, wegge jaagd matroos op een oorlogsschip, te Amsterdam op de Noordermarkt een met scherp geladen pistool gelost op een meisje, waarmee hij liefdesbetrek kingen bad aangeknoopt, welke in den laatsten tijd echter zeer waren bekoeld. De dader, aanvankelijk ontvlucht, is in handen der justitie en bekende met voorbedachten rade uit minnenijd te hebben gehandeld. Het pistool is door hem in de Haar lemmervaart geworpen. Yoor zijn slachtoffer bestaat vooreerst geen levensgevaar; hare kleederen ge raakten door het schot in brand; het schot werd op slechts een paar passen afstand gelost. Het bericht omtrent den te Groningen bij het regiment ingelijfden loteling met een hou ten been is, naar men nader van Haarl. Crt. meldt, voor een deel volkomen juist, doch voor een ander deel het gevolg eener mistificatie. De loteling met zijn eone been is ingelijfd omdat hijdienst plichtig was en verzuimd had reden van vrijstel ling op te geven. Hij is naar de infirmerie gezon den en wordt, zoodra de stukken „uit Den Haag" zijn teruggekomen, als ongeschikt voor den dienst ontslagen. Men schrijft d. d. 16 Juni het volgende: Tijdens de kermis te Delfzijl stond daar een cirque onder directie van H. Braun. Van Delfziil vertrok dit naar Apingadam en thans is het op reis, naar men verneemt, naar Winsum. De clowns hebben echter eenige huishoudingen te Delfzijl in diepe verslagenheid gebracht door namelijk 2 dienstmeis jes zóó in de war te brengen, dat zij hareu dienst des naohts heimelijk hebben verlaten en met den troep naar Winsum op reis zijn. Volgens gerucht zijn zij den gepasseerden nacht door hunne ontvoer ders per rijtuig afgehaald. Twee buurvrouwen te Koudekerke kre gen over een kleinigheid twist. De man van een der vrouwen, thuis komende, nam de partij op voor zijne wederhelft, ging in de schuur en laadde zijn geweer. Op het terrein van den strijd gekomen, loste hij zijn vuurwapen op do tegenpartij zijner vrouw, gelukkig zonder haar te raken. De politie heeft togen hem proces-verbaal opgemaakt. Te Indianopolis in Indiana is, naar van 14 dezer gemeld wordt, eene brug door het sterk gezwollen water weggeslagen. Negen van de menschen, die er zich op bevonden, stortten in den vloed en verdronken. De achttienjarige dochter van een zeer vermogende Oostenrijksche familie, te Parijs woon achtig, is spoorloos verdwenen. Eiken morgen be gaf zij zich onder geleide eener dienstbode naar een onderwijsinrichting in de nabijheid, waar zij les kreeg in het Fransch en dan 's avonds eveneens in gezelschap der dienstbode terugkeerde. Op zekeren dag echter kwam zij, om welke reden dan ook, te laat en deelde men haar mede dat hare meesteres, het wachten moede, was heengegaan. Sinds dien tijd heeft men de jonge dame niet teruggezien. Moet hier aan ontvluchting, ontvoering of zelfmoord wor den gedacht? Uit de groote wereld te Parijs. - Groo- ten opgang maakte indertijd in de hooge kringen een dame, bekend als „het zwarte gravinnetje." Deze gevierde schoonheid, in 1857 op Haïti geboren, was de dochter van generaal graaf d'Eilva en trad op achttienjarigen leeftijd in het huwelijk met den graaf Peygers, van wien zij later scheidde vanwege 's mans onverdraaglijk humeur. De graaf keerde toen terug naar zijn vaderland, waar hij eigenaar is van een goudmijn, en de gravin bleef te Parijs met haar dochtertje. Thans heeft die dame zich door het in nemen van een flinke dosis laudanum van het leven trachten te berooven, wat haar echter, dank zij de tijdig ingeroepen geneeskundige hulp, niet gelukte. "Wellicht dat zij nu weer in de mode komt, althans wanneer zij hersteld is van de uitwerking der haar toegediende braakmiddelen. Weder komt uit Fr an krij k het bericht van een vadermoord. In de gemeente Dingy-Saint- Claire (Haute Savoie) hadden twee broeders een hooggaanden twist gekregen. Toen bun vader tus- schenboiden wilde komen, sloeg een hunner in drift den ouden man met een schop dood. Een Brussolsch advocaat, de heer Ber den, die sinds meer dan dertig jaren in het bezit was van acht brieven van de beroemde tragódienn© mile. Rachel, heeft die kostbare aatographen aan do koninklijke Belgische bibliotheek ten geschenke gegeven De guides exerceerden op een vlakt© nabij Brussel, toen een der ruiters plotseling het gelid verliet, zijn paard de sporen gaf en in galop verdween. In het eerst daeht men nog dat het paard er van door was gegaan en de man wel weer spoedig zon terugkeeren; maar jawel, de vrijheid lievende zoon van Mars was en bleef weg; eerst den volgenden morgen keerde hij vrijwillig met zijn ros terng; het paard ging naar den stal en zijn be rijder naar de politiekamer. Te Antwerpen kwam een zesjarig meisje dat de spoorbaan wilde oversteken, met denlaaK sten wagen van den rangeertrein in aanraking. Hevig verwond werd het arme kind opgenomea en overleed terwijl het naar het ziekenhuis werd. over gebracht. Een wissel wachter, die, het ongeluk ziende aankomen, het meisje wilde te hulp snellen, moe6t zijne zelfopoffering boeten met een ernp/ige verwon ding aan een been en een arm.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1