juicht, geen hulde kunnen en willen bewijzen, door zich het lot van zijne hulpbehoevende weduwe en kinderen aan te trekken? Het zou een weldaad zijn, ons volk waardig, en de kroon zetten op het geen reeds voor de Transvaal zelve hier is gedaan. Het is ons bekend, dat van meer dan eene zijde dit denkbeeld instemming vindt; en gaarne ver- leenen wij onze tusschenkomst, om hetgeen men voor mevrouw Burgers mocht willen afstaan, uit sympathie voor de nagedachtenis van haar echtgenoot, zijne bestemming te doen bereiken. (Arnh. Crt.) Z. M. heeft, te rekenen van 1 April 11., aan "W. A. Peereboom, gewezen commies bij het depart, van waterstaat, een pensioen verleend van f 1377 'sjaars; den ritmeester H. W. J. E. baron Taets van Amerongen van het 3de reg. huzaren, op pen sioen gesteld en het bedrag van dat pensioen be paald op f 1300 's jaars; met 1 Juli a. s. P. J. L. De Chateleux, luit. ter zee 1ste kl., benoemd tot hoofdopzichter der Zuiderzee-visscherij. Gemengd Nieuws. In ons vorig nommer maakten wij er reeds met een kort woord melding van dat het niet onwaarschijnlijk is op Vrijdag en Zaterdag 23 en 24 Juni te kunnen profiteeren van de „bui tengewone gaven, waarover de heer Otto Thieme als solodanser te beschikken heeft." Immers, het hangt slechts van de Leidenaars af of die voor stellingen doorgaan of niet, daar bij geringe deel neming de kosten niet bestroden kunnen worden en het voornemen onmogelijk tot verwezenlijking kan komen. Uit de Rotterdamsche bladen vernemen wij dat een bezoek aan dit ballet-gezelschap alleszins te recommandeeren is. Alle partijen en in 't bijzonder de comische zijn in goede handen en verreweg is het geheel beter georganiseerd dan vorige jaren. Personen die den directeur, den heer Thieme, heb ben zien dansen, getuigen van hem. Zelden zagen i wij een balletdanser op de planken verschijnen die zóóveel sierlijkheid in bewegingen, zóóveel vlugheid en elasticiteit on wikkelt als hij. Zouden zulke woorden dan niet ieder uitlokken eens een kijkje te gaan nemen bij een gezelschap, dat zoo hoogst zelden, ja we kunnen haast zeggen nooit hier verschijnt? Wij hopen er het beste van, tevens als waarborg dat Leiden bij volgende ge legenheden niet als „een droge stad" wordt uit gesloten. De inspectie over de miliciens-ver lofgangers liep ook te Woubrugge ordelijk af, doch een achttal hunner, waarvan zes uit Alkemade en twee uit Leimuiden, bij het eind van het dorp Wou brugge en dicht bij het veer het Paddegat genaderd en toen niet meer begeleid wordende door de veld wachters dier gemeenten, konden in hunne brood dronkenheid het niet nalaten om een boerenknecht, die met een kar, bespannen met een ezel, naar het land ging, duchtig te mishandelen, zoodat hij door de omliggende huisbewoners, zoo mannen als vrou wen, moest worden ontzet; op verzoek van den mishandelden boerenknecht is dan ook door den burgemeester, die de kwaaddoeners heeft laten ont dekken, proces-verbaal opgemaakt, en men ver trouwt dat zij hunne straf niet zullen ontgaan. Te Zandvoort is het lijk aangespoeld van Maarten Rog, behoord hebbende tot de beman ning van de verongelukte pink „Onbestendig." Gistermorgen is aan het station van den stoomtram te Scheveningen een 65-jarige ar beider, die daar bij een wissel werkte en voor een vertrekkenden trein wilde wjjken, door den eersten trein uit de stad overreden, met het treurige gevolg dat het rechterbeen boven den enkel bijna van het lichaam gescheiden werd. Nadat de voet door dr. Yan der Mandele geamputeerd was, is de ongeluk kige per rijtuig naar het gasthuis te 's-Hage over gebracht. Yan een jongetje te Kaatsheuvel werd door den stoomtram een zijner voeten geheel ver brijzeld, zoodat het been even onder de knie moest worden geamputeerd. In zekere gemeente van ons vaderland- niet te Kampen - werd onlangs een gaslantaarn geplaatst, die weigerde licht te geven. Het verstand van den lantaarnopsteker, die anders toch geen kruk in zijn vak was, stond er voor stil. Er werd nu een beambte geraadpleegd, die hooger stond, Fransch had geleerd, Engelsch sprak en „technische" be kwaamheid bezat. Hij inspecteerde de lijderes met de meeste nauwkeurigheid, gaf raad, maar ook al geen goeden raad, want de lantaarn bleef halsstar rig weigeren licht te geven. Het publiek fluisterde reeds allerlei geheimzinnigheden, toen de oorzaak gelukkig gevonden werd: men had verzuimd de lantaarn in verbinding te brengen met de gas leiding Te Arnhem werd gis ternacht een vrouw wegens dronkenschap in een der cellen van de poli tiewacht geplaatst. Wakker geworden, wist zij een ijzeren pin uit de brits te trekken en bracht zich daarmede een gevaarlijke keelwonde toe; men wan hoopt haar in het leven te kunnen behouden. De uitslag der gisteren te Nijmegen gehouden harddraverijen is geweest als volgt: Harddraverij voor inlandsche paarden (aange spannen), toebehoorende aan Nederlanders, afstand 2400 metersPrijs, uitgeloofd door Z. M. den Koning, bronzen ornament, voorstellende een jockey te paard, benevens f 750, behaald door de bruine merrie „Telegraaf' van den heer P. Smit Jr. te Rotterdam, pikeur P. Yan Santenpremie, f 250 en 1/3 der inleggelden, door de bruine merrie „Sophie" van jhr. L. P. Quarles van Ufford te Loosduinen, be rijder de eigenaar. Aanmoedigingsprijs voor paarden van alle rassen, toebehoorende aan Nederlanders, onder den man bereden, afstand 3200 meters: Prijs, f 750 en 2/3 der inleggelden, behaald door de bruine merrie „Sophie" van jhr. L. P. Quarles van Ufford te Loosduinen, pikeur P. Yan Santen; premie, f 250 en y3 der inleggelden, door den bruinen hengst „David" van J. De Boer te Wateringen, pikeur J. G. De Boer. Internationale prijs voor paarden van alle lan den en rassen (aangespannen), afstand 4000 meters Prijs, f 2000, door „Gramoticy" van A. Stechow te Berlijn. Promie, de inleggelden, door „Lady Annie"" van vie. do Tingny te Deux Sèvres. De uitslag der wedrennen was: Betuwe, Stakes, 3000 meters op de vlakke baan Prijs, f 2000 en 2/3 der inleggelden en forfeits, door den hengst „Martinet" van vic. de Buisseret te Casteau. Premie, !/3 der inleggelden en forfeits, door „Yétiver" van Gaston de Lichtervelde te Gent. Gelderland Stakes (selling steeple chase), afstand 3400 M.: Prijs 1500 en 2/3 der inleggelden en forfeits, door „Andrassy," van Then Berg te Werne. Premie J/3 der inleggelden en forfeits, door „Ballade", van J. Cardon te Gent. Hurdle race (Gentlemen riders), 3200 M. afstand: Prijs 1000, door „Mon premier" van Yon Helden te Hannover. Premie, de inleggelden en forfeits, door „Mau- viette" van vic. de Buisseret te Casteau. Consolation Stakes, 1800 M. afstand, vlakke baan Prijs, f 500 en 2/3 der inleggelden en forfeits, door „Boraine" van vic. de Buisseret. Premie, y3 der inleggelden en forfeits door „Yé tiver" van Gaston de Lichtervelde te Gent. Do tribunes waren vol, maar het middenterrein was slecht bezet, waarschijnlijk ten gevolge van het weder, dat, althans bij den aanvang om twaalf uur, niet gunstig was; nu en dan viel er regen. Later op den dag werd het beter en het feest ein digde met goed weder. Twee jockeys werden van het paard geworpen. Een paard stortte dood neder. De jockey's werden niet gewond. Dr. Yan Dnijl verleende zijn bijstand. Door de verschillende treinen waren tot 's middags 1 uur 5340 personen te Nij megen aangevoerd. Te Ostende heeft een soldaat, die op post stond, op een korporaal, die hem een terecht wijzing toediende, zijn geweer gelost. De kogel drong den korporaal door den linkerarm, vervolgde zijn loop langs de borst, zonder die te raken, en doorboorde vervolgens den rechterarm. De schuldige, die in de vestinggracht was gesprongen, werd met een ladder op het droge gebracht en vervolgens aan de militaire overheid uitgeleverd, die uitspraak zal hebben te doen in dit ongehoord geval van in subordinatie. Weder is in het Hippodrome te Parijs een ongeluk voorgevallen, en, weder met een vrou welijke artiste. Mejuffrouw Dupré, een gevierde paardrijdster, verloor, terwijl zij haar span wat al te fel aanzette, het evenwicht en kwam onder het door haar bestuurde voertuig, waarvan de wielen over haar heen gingen. De kunstenares verkeert in hopeloozen toestand. Yerleden Zondag is te Denver, in Colo rado, groote schade aangericht door eene waterhoos. Yerscheidene huizen sloegen weg en vijf personen verloren het leven. Te Liverpool heeft zich een fatsoenlijk man, Arthur Golding genaamd, aangegeven wegens het bij ongeluk doodschieten van zijne meid. Hij liet haar eene revolver zien, en zij vroeg hem: wat zoudt gij doen, als men u eens dreigde dood te schieten? Hij lichtte zijne revolver op, vergetende dat hij ze geladen had om een hond te dooden, haalde over en trof de meid vlak voor het voorhoofd. Zoo althans luidde zijne verklaring. De zaak wordt onderzocht. In een der stembureelen te Brussel heeft op den dag van de verkiezingen voor de Kamers een ongeluk plaats gehad, dat' ernstige ge volgen had kunnen hebben. Het lokaal was bekrom pen, de toevloed buitengewoon en plotseling stortte de planken vloer krakend onder de opeengepakte kiezers in. Ongeveer 150 personen kwamen zoo onverhoeds in een souterrain terecht en de verwar ring kan men zich voorstellen. Gelukkig stond men zoo dicht opeen, dat niemand onder den voet ge raakte. Enkele personen ontvingen niettemin letsel. De stemming werd in eene schuur voortgezet. De beroemde rozeboom te Hildosheim, in nannover, die gezegd wordt door Karei den Grooten geplant te zijn, bloeit dit jaar weder echoo- ner dan ooit. De takken van den boom zijn 11 meters hoog en 10 meters in doorsnede. Yerleden week is een wisselaar in de Lafayettestraat te Parijs gevlucht, een passief van 800,000 fr. achterlatende. De toegang tot de Vendóme-suil, die in de laatste tijden weer meermalen het treurig tooneel van zelfmoord was, zal in het vervolg voor het publiek gesloten zijn. De Parijsche bladen vragen of het niet beter was boven op de Zuil een tralie werk te maken, dat de menscben zou bei at ten zich naar beneden te storten, als hun de verzoeking te sterk wordt. Lerzenkoot, schoenmaker te List bij Rhenen, heeft in een twist zijn 25-jarigen zoon met een mes twee steken toegebracht, waaraan de ongelukkige weinige uren daarna bezweek De dader is in hechtenis. BUITENLAND. Duitscbland. Na een beraadslaging, die acht uren duurde, nam de Rijksdag gisteren nopens het tabaksroonopolie met 155 tegen 150 stemmen do resolutie aan, dat na de verhooging van de belasting op tabak dd. 16 Juli 1879 verdere belasting en verontrusting der tabaks-industrie onraadzaam schijnt De rijks kanselier stelde daarop voor de zittingen e verda gen van 19 Juni tot 30 November. Hierover zal heden een besluit worden genomen. De Duitscho kanonneerboot de „Habecht" heeft last ontvangen van Malta naar Alexandria te gaan, om aan de Duitschers aldaar, ::00 het noo- dig is, bescherming te verleenen. De afgevaardigde van den Rijksdag Mommsen is vrijgesproken van de aanklacht van beleediging jegens prins Bismarck. (Zie telegrammen.) De berichten omtrent den toestand van prins Karei van Pruisen blijven gunstig, de p ias betert langzaam aan; er worden geene bulletins meer uitgegeven. - De keizer werd er gisteren verwacht, om zich persoonlijk van den toestand van zijn broe der te overtuigen. Italië. De heer Crispi heeft in de „Riforma een brief openbaar gemaakt, waarin hij o. a. uiteenzet, om welke redenen na rijp beraad, waaraan hij zelf met dr. Albanese deelnam, beslist was dat aan den wil van Garibaldi betreffende de verbranding van zijn lijk geen gevolg kon worden gegeven. Zooals de generaal die had voorgeschreven, zegt de heer Crispi, zou de verbranding niet minder dan twaalf uren hebben geduurd en de asch van het lichaam zou met die van het hout vermengd zijn geworden. Bovendien waren van tal van gemeenteraden tele grammen ontvangen, waarin tegen de verbranding werd opgekomende burgemeester van Palermo was persoonlijk naar Caprera afgevaardigd om hetzelfde te doen, enz. Yele burgers smeekten dat althans het hart zou bewaard blijven, anderen wilden ook het hoofd behouden hebben, weder anderen ook de rechterhand. Naar aanleiding van dit alles, vervolgt de heer Crispi, werd goedgevonden tot balseming over te gaan, welke volkomen geslaagd was. Met deze beslissing had zich, wat de heer Crispi niet vermeldt, doch gelijk men van elders reeds weet, vooraf nog de familieraad, welke den 7den des avonds gehouden werd, vereonigd.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2