zoodat deze tijdwijzers gelijkelijk met juistheid het kwart van een seconde kunnen aangeven. Door een electrische inrichting kan een hefboom bij sluiting van den stroom don balancior van het drijfwerk tegenhouden en is het mogelijk den gang van al de acht werktuigen op hetzelfde oogenblik te stuiten en ook ze alle acht te gelijk in gang te hrengen, terwijl voor elk der acht een afzonderlijke commutator in staat stelt het een en het ander voor ieder in het bijzonder te doen. Do tijdmeters zullen op een vrij aanmerkelijke hoogte worden opgesteld, zichtbaar voor het publiek en de jury. Nadat de wijzers zijn gelijkgezet, brengt de jury op bet gegeven sein dat een wedren aan vangt, door middel van den algemeenon commutator al de werken te gelijk in gang. Yoor ieder der met de genummerdo klokken overeenkomende stoom- sluiters staat een persoon gereed om op het oogen blik, dat het paard waarvoor het nummer bekend is, den eindpaal bereikt, door verschuiving van een knop den stoom te sluiten en zijn klok dus te laten stilstaan. Na afloop van eiken rit kan ieder alzoo op de klokken tot op een kwart-seconde aflezen in hoe veel seconden elk paard de baan aflegde. Bij de bezichtiging in het atelier van den ver- nuftigen mechanicus beantwoordden de klokken vol komen aan het doel, en daar de heeren Wisse en Piccaluga de zorg voor de electrische geleiding in het groot op de renbaan hebben op zich genomen, mag men verwachten dat ook daar het doelmatige van doze tijdmeters zal blijken. In de provincie Zuid-Holland zijn de vorige week de volgende gevallen van pokken voor gekomen: Barwoutswaarder 1, Gouda 2, Rotterdam 6 en te Woerden 7, waarvan 4 in één huis. Door den waterschout te Scheveningon is heden weder tegen drie schepelingen proces-ver baal opgemaakt wegens desertie. Wetenschap en kunst hebben eene merk waardige overwinning behaald. Een loteling, wiens eene been was afgezet en door een kunstbeen ver vangen, is, naar men meldt, in weerwil hiervan voor den militairen dienst geschikt verklaard en te Groningen bij de militie ingelijfd en ingedeeld bij het 1ste regiment infanterie, 3de bat. De wisselwachter nabijhet station Ros- malen is door den laatsten trein van Nijmegen over reden. Beide beenen werden van het lichaam ge scheiden en de dood volgde onmiddellijk. Eene vrouw met 4 jeugdige kinderen betreurt door dit ongeluk het verlies van haar man en kostwinner. De sedert enkele jaren uit's-Hertogen- bosch voortvluchtige baukroetier Rogier Yan den Dries is uit Antwerpen gevankelijk naar 's-Herto- genbosch overgebracht. De rechter, de officier van justitie en de griffier bij de rechtbank to Breda, zijn naar Rozendaal vertrokken tot gerechtelijk onderzoek naar den moord, door L. Rommers op zijn schoonzoon Toon Suykerbuik gepleegd, in woede over mishan deling zijner dochter, echtgenoote van genoemden S. Rommers nl., door zijn schoonzoon met een stoel be dreigd, greep een mes en bracht zijn aanvaller daarmede een stoot toe, waarop deze onder den uitroep: „Yader, ge vermoordt mij 1" terstond ineen zakte. Suykerbuik, die geenszins als een beminne- lpk schoonzoon, echtgenoot en vader bekend stond, is 's anderdaags aan de bekomen wonden overleden, eene vrouw en vier kinderen hulpeloos achterlatende. Hij was met zijne vrouw in eene hevige woorden wisseling geraakt over het verdwijnen van 2 slag hoedjes, welke twist voor de vrouw uitliep op een geduchte rammeling met de tang. Suykerbuik ging daarop bij zijn schoonvader op zijn poot spelen, zoo erg het maar kon, en begaf zich vervolgens terug in zijne woning, waar een tweede twist met zijne vrouw ontstond. De schoonvader, dit bemer kende, ging by zijn schoonzoon binnen, ter voorko ming van verdere mishandeling zijner dochter, maar werd door zijn schoonzoon dusdanig onthaald, dat hij den schoonzoon in de linkerzijde den messteek toebracht. De schoonvader, die zelf de justitie van het voorgevallene in kennis stelde, is aangehouden en gevankelijk naar Breda overgebracht. Aan een kantoor waar reeds de post- pakketdienst is ingevoerd. - Bediende: „Kompli- ment van mevrouw Y., en of het pakket al aan gekomen is." - Ambtenaar (nadat hij alles door zocht heeft, doch geen pakket aan het opgegeven adres heeft gevonden): „Weet je niet, of't een groot of klein pakket is, dat mevrouw verwacht?" - Be diende: - „Neen, mevrouw zei alleen dat er een piano inzat." (Historisch.) Nauwelijks zijn de moordenaars van den ongelukkigen apotheker Aubert te Parijs gevat, of weder heeft men, bij de Jena-brug aldaar, het lijk van een man uit de Seine gehaald, met den hals in een strik, waaraan een keisteen hing, en met den mond gestopt. Het lichaam, dat tien dagen ongeveer iu het water moest gelegen hebben, was goed gekleed, geheel in het zwart. Er is weder een doel van den Risikopf in de vallei van Elm nedergestort. Gelukkig echter viel de rotsmassa op dezelfde plaats, waar in Sep tember jl. de bergstorting nederkwam, zoodat het toen gespaard gebleven deel van het dorp ook nu niet geleden heeft. Te Mureaux, in het Franscho departe ment der Seine en Oise, is het geheele gezin van den heer Andrieux aldaar behalve deze zelf na het gebruik van giftige paddestoelen overleden. De heer Andrieux had er niet van mede gegeten, daar hij op reis was. Tehuis komende, vond hij zijne vrouw, zijn schoonzoon en vier kinderen, een jongen van veertien en drie meisjes van 15 tot 25 jaar, aan afgrijselijke smarten ten prooi. Zij bezwe ken spoedig, ondanks alle aangewende middelen. Te Radcliffe heeft een mijnwerker, die sedert eenige weken zonder arbeid was, terwijl zijn vrouw afwezig was, zijne twee kinderen in een kuip met water verdronken en zich zeiven daarna onthalsd. Uit Glasgow wordt bericht dat bij Ir vine eene groote hoeveelheid dynamiet is gespron gen. Een man kwam om en een fabriek werd geheel vernield. In do vier mijlen ver gelegen stad wer den ruiten verbrijzeld. Armand Peltzer verscheen Zaterdag weer voor het Hof van appèl te Brussel, daar hij in hooger beroep was gekomen van het vonnis der Raadkamer, waarbij zijn voorloopige gevangen houding is bevolen. Peltzer en adv. Yan Galster brachten ook ditmaal tevergeefs hun bezwaren in. De verdachte zag er zeer kalm uit, ook nadat de uitspraak van de Raadkamer was bevestigd. Het is thans zeker, dat de zaak-Bernays niet in de Juli-zitting der assises zal worden behandeld, want de instructie is nog in vollen gang. Op een der voor Reval liggende Rus sische kanonneerbooten zijn twee officieren in hech tenis genomen onder verdenking dat zij tot de ni hilistische partij behooren. Een Fransch photograaf te Tanger heeft van den keizer van Marokko opdracht ont vangen om zijne vrouwen, op dit oogenblik 364 in getal, te photographeeren. De portretten zijn bestemd voor een album tot persoonlijk gebruik van den sultan. Een ander dergelijk album zal, naar „men" beweert, aan president Grévy ten geschenke worden gegeven. De wolven schijnen in Frankrijk erg huis te houden, althans er is door de regeering een wetsontwerp ingediend waarbij opnieuw premiën worden uitgeloofd, van 40 tot 200 fr., voor het dooden van wolven, drachtige wolvinnen of jonge wolven. Een onderwijzer in het dorp Natoyebij Namen, die des morgens op het naburige kasteel van den baron Frésart een toelage van 750 fr. in ontvangst had genomen, is den daarop volgenden nacht in zijn woning, waar de 22-jarige ongehuwde man geheel alleen zijn verblijf hield, door drie ge maskerde personen in den slaap overvallen, die hem knevelden, vervolgens zich van het geld mees- termaakten en uit dankbaarheid twee revolverscho ten op den onderwijzer losten, waarvan een hem in de dij trof. De andere kogel drong gelukkig slechts in den muur. Yolgens een overlevering bevinden zich in een moskee bij Hebron de graven van Abraham, Izaiik en Jakob, Sarah, Rebecca en Lea. Geen Christen wordt daar toegelaten en alleen aan den prins van Wales en den kroonprins van Duitsch- land zou het krachtens een hun verleende fir man van den sultan vergund zijn geweest de moskee binnen te treden, zonder dat men hen echter een blik in de grot met genoemde graven liet slaan. Een Italiaansch architect, Pierotti, gelukte het, als Arabier vermomd, de marmeren sarcophagen met de, naar men wil op Egyptische wijze gebal semde lijken der voorouders van het volk van Israël te beschouwen. Onlangs nu zou een commissie op last van den sultan den toestand der grot hebben onderzocht en alles in orde bevonden. Alleen de zijden weefsels, die de naast elkander geplaatste grafgesteenten bedekten, waren vergaan en zouden thans door nieuwe kostbare doeken, een geschenk van den sultan, zijn vervangen. Een Duitschor van deftige afkomst wist het hart van een 17-jarig meisje uit zijn laud te veroveren. De familie was echter daarmede niet bijzonder ingenomen en om dezen tegenstand te overwinnen, haalde hii zijne geliefde over om met hem het ouderlijke huis te ontvluchten. Holland was natuurlijk de wijkplaats en na eerat als ge huwde lieden een paar dagen te Zutfen te hebben vertoefd, vereerden zij ook Arnhem met een bezoek. Intusschen was langzamerhand het geld opgeraakt, enkele voorwerpen waren reeds verkocht en toen trachtte het jongemensch op een eigenaardige wijze in hot geldgebrek te voorzien, door zijn meisje buiten haar weten in een huis van verdachte zoden te presenteeren. De politie, met dit feit in keDnis ge steld, zette hem als zonder geld zijnde over de grenzen en bracht de ontvluchte weder aan de ouders terug. De jonker zal iu zijn „Heimath" zich wegens onwet tige ontvoering van een minderjarige voor den rech ter moeten verantwoorden. BUÏ TENLAND IFVaouliLrSjli. Do „Temps" zegt dat do minister van justitie en eeredienst, Humbert, zijn ontslag gevraagd heeft. Toen de president Grévy dit geweigerd had, heeft de minister verlof voor ééne maand gevraagd. Iu de Kamer vroeg de heer Tenat gisteren aan den heer De Freycinet welke berichten hij had ontvangen nopens de gebeurtenissen >le Alexan- drië en welke maatregelen hij genomen had. De minister gaf in zijn antwoord een overzicht van de reeds bekende feiten en verzekerde der Kamer, dat alle maatregelen waren genomen om Frankrijk en de Fransche vlag te doen eerbiedigen, de nationale belangen te beveiligen. Deze mededeeling werd met toejuichingen begroet, en daarmede was de zaak afgeloopen. De inschrijving voor de vrije scholen in Frankrijk bedraagt reeds 782,465.70 franken. Duitschland. Iu don Rijksdag van gisteren heeft bij de tweede lezing van het ontwerp op het tabaksmonopolie prins Bismarck verklaard dat hij niet bestrijden wilde dat hot tabaksmonopolie een kwaad w;:s gelijk ieder monopolio. Maar hervormingen zijn aan de Rijks- regeering en de Bonds-regeeringen niet mogelijk, als de middelen niet verschaft worden. Thans moot daarover beslist worden, of die noodig zijn of niet. Yooral het Pruisische belastingwezen behoeft her vorming, Hij wenscht afschaffing van klassenbelas- ting en toont aan dat hierdoor, in verband met de gemeentelijke belastingen, een toestand van maat schappelijke ellende geschapen en landverhuizing bevorderd werd. Daartegenover moeten toch de be stendige bedenkingen van eene principieel© opposi tie verdwijnen, die in de regeeriug een algemeenen vijand ziet. Men verliest de welwillende bedoelingen van het hoofd van den Staat uit het oog, dat de ellende kent en wil lenigen. Het hoofddoel der regeering is: de belastingschuldigen te ontlasten. Aan den Pruisischen Landdag zal het „Yerwen- dungsgesetz" (handelende over het gebruik dat van de bijdragen der Duitsche staten gemaakt wordt) weder voorgesteld worden. Ingeval van verwerping zal hij een beroep op de kiezers doen. In den Rijks dag wordt het monopolie bepaaldelijk uit politieke beweegredenen der fractiën bestreden. Zoo hij des niettemin zijn ambt bleef bekleeden, dan was het alleen om aan de gelofte trouw te blijven, die hij in 1878, toen hij des keizers bloed vloeien zag, had afgelegd. Zijne hoop rust voornamelijk op de Duit sche dynastieën, die rug aan rug tegen buitenland- sche gevaren en ter verdediging der monarchale rechten de nationale denkbeelden trachten te hand haven. Duitschland heeft vaste verbintenissen met buitenlandsche groote Monarchieën, die met Duitsch land dezelfde belangen bij den vrede en het in stand houden van het bestaande hebben. Hij ge loofde dat de vereeniging van twee rijken zooals men die in 1848 en later gewenscht heeft, steeds vaster en duidelijker worden zal en eene sterke macht in het midden van Europa zal zijn. Hij be sloot met den wenseh dat de polilieke denkbeelden der fractiën weder op den achtergrond zullen treden voor eene nationale politiek. Qroot-Britnn nlë. In het Lagerhuis heeft air Ch. Dilke medegedeeld dat de wonden der consuls te Alexandrië van ge ringen aard zijn. De militairen handhaven er thans de orde. Do commandant der „Superb" is gemachtigd, zoo noodig, mariniers aan wal te zetten, doch heeft getelegrapheerd dat de onlusten geen politiek karakter hebben. Gisternamiddag te 2 oren was het is de

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2