DAGBLAD. N\ 6847. Woensdag 14 Juni. A". 1882. Avond-editie. LEIDSCH PBIJ8 DEZEB COURANT: Vest Leiden per 8 msanden1JLO. Fraac-o per post.1-40. 6fscodsrlyke Nommers.0.05. Dew Ooniant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ADVERTENTIES: Van 10 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bot incassee- ren bniten da stad wordt 0.10 berekend. Oöiciëele Kennisgevingen. De Burgemeester, Hoofd van het Gerneentebas'uur van Leiden, Brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld twee op den 12den Juni jl. invorderbaar ver klaarde kohieren van de belasting op het personeel, dienst 1882/83, wijken I, TI en III, en herinnert voorts een ieder aan zijne verplichting om zijnen aanslag op denbijdewet bepaalden voet te voldoen. Leid e n, De Burgemeester voornoemd, 13 Juni 1882. DE KANTER. LJBXWJÏÏ'tf, 13 Jnnl. Heden is aan de universitoit alhier de heer J. C. G. Jonker, gob. te Amsterdam, bevorderd tot doctor ia de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, getiteld: „Over Javaansch Strafrecht". Do opbrengst van het vervoer over den spoor weg LeidenWoerden in de vorige maand was als volgt: reizigers (14,771) f 8089.785, bagage (16 ton) f 96.25, bestel-, ijl- en vrachtgoederen (1575 ton) f 1852.04, levende dieren en rijtnigen f 289.52. Totale ontvangst f 10,327.59s. Totale ontvangst van af 1 Januari 1882 f 42,513.32s, tegen f 42,7G6.02S in 1881, zijnde por dagkilometer f 7.82, tegen f 7.86. Door een vrij groot aantal letterkundigen en vereerders is dezer dagen een vergadering gehouden ter bespreking van de vraag, op welke wjjze men aan de begaafde schrijfster mevr. A. L. G. Bosboom- Toussaint hulde zou kunnen brengen bij gelegenheid van haar 70aten verjaardag, den 16den Söpt. a. s. Na ampele bespreking werd besloten haar een buste ïn marmer en een album aan te bieden. Een com missie, bestaande uit de heeren dr. Jan Ten Brink, president.; A. A. Yorsterman Yan Oyen, secretaris Henri d. Stemberg, penningmeester; mr. C. Vosmaer ©n A. Werumeus Buning, werd met de uitvoering van dit plan belast. De Prins van Oranje heeft aan de Neder- landsche Yereeniging van Weldadigheid te Brussel een prachtig zilveren tafel-middelstuk uit de fabriek te Voorschoten toegezonden, welke met een vroeger door den Koning geschonken groep in brons onder de prijzen van hare tombola eene eerste plaats inneemt. De letterkundige afdeeling van de Koninklijke Academie van Wetenschappen vergaderde gister middag in het Trippenhuis te Amsterdam. De vol gende zes nieuwe leden werden door den president, den heer Opzoomer, in hartelijke woorden welkom geheoton; nl.: de heeren dr. C. Billaer Spruyt, prof. te Amsterdam; dr. C. P. Tiele, prof. te Leiden; dr. W. Pleyte, conserv. oudheidk. museum te Leiden dr. B. F. Matthe8 te 's-Gravenhage, dr. J. H Wijnno en mr. M. S. Pols, beiden prof. te Utrecht. Nadat de secretaris kennis had gegeven van het ©verlijden van het buitenlandsche lid F. J. Chabas te Ch&lon, sprak de heer De Geer over Cicero's rede pro Caecina en de heer Leemans over een plaats van Paulus Aegineta, betreffende verschil lende pijlsoorten bij de ouden. De gemeenteraad te Reenwijk heeft de jaar wedde van het hoofd der openbare school aldaar vastgesteld op 900 met vrije woning. Yoor het beroep naar Wagoningen is door den heer Ph. Peter, predikant te Ginneken, bedankt. De Vereoniging tot bevordering van 's lands Weerbaarheid te Rotterdam heeft een schietwedstrijd uitgeschreven, te houden tusschen corpsen van de zee- en landmacht, schutterijen en scherpschutters- corpsen, te houden van 16 tot 23 Juli a. s. Er zal worden geschoten naar corps- en personeele prijzen en op vrije banen en op geen mindere afstanden dan van 300 passen. Het corps Koninklijke Scherp schutters van Rotterdam blijft buiten mededinging. De heer Onen, die den heer Wanthy als directeur van de Haagsche Tramway-Maatschappij zon opvolgen, heeft om redenen van gezondheid gemeend voor de benoeming te moeten bedanken en zal voorloopig door den heer Liobrecht worden vervangen. De heer Wauthy treedt morgen af om zich naar zijne nieuwe bestemming, Athene, te begeven, waar hij de directie zal aanvaarden over de tramlijnen, welke de firma Y. Demerbe Co. to Jemmapes aldaar zal exploiteeren. Uit Wildungen meldt men aan het R. N. Het Nederlandsch koningspaar leeft hier uiterst teruggetrokken en hoogst eenvoudig. De Koning en de Koningin verschijnen eiken morgen aan de bron, de eerste in politiek en met strooien hoed op, ter wijl de voorname verschijning der Koningin nog verhoogd wordt door het zwarte rouwkleed. De dood van prinses Wilhelm van Wnrtemburg, de zuster der Koningin, heeft do Koninklijke vrouw in den diepsten rouw gebracht, zoodat zij zich onthoudt van alle verstrooiing en alleen voor wandelritten en wandelingen hare woning verlaat. De Raad van Administratie van de Hollandsche IJzeren-spoorwegmaatsch. heeft op hare lijnen aan schoolgaande kinderen en kinderen van weoshuizen of gestichten, onder geleide, eene reductie van vracht toegestaan. Twee kinderen beneden de 15 jaren kunnen op één retour reizen, terwijl voor kinderen boven de 15 jaren, alsmede hunne geleiders, de volle vracht wordt betaald. Naar men verneemt, zal aan het Centraal Spoorwegstation te Rotterdam van 1 Juli a. s. af do dienst op het tolegraafbureel en op het bureel voor de afgifte van plaatskaartjes uitsluitend aan vrouwelijke ambtenaren wordon opgedragen. Onder bovel van den lsten luitenant der artillerie J. M. Braam zal den 2lsten dezer van Harderwijk vertrekken een detachement suppletie- troepeD, sterk 50 man, benevens 3 onderofficieren, met bestemming naar Java, aan boord van het stoomschip „Insulindo". Do 2de luitenant der inf. J. H. Stadhouder is als medegeleider van genoemd transport aaDgowezen. Blijkens bij het departement van marine ont vangen telegrammen, is de oefenings-divisie, onder bevel van Zr. Ms. adj. in buitengewonen dienst, den kapt. ter zee F. H. P. Yan Alphen, in den na middag van 11 dezer van Beyi'uth vertrokkeD, koers stellende naar Malta; - is Zr. Ms. schroefstoom- schip 4de kl. „Aruba", onder bevel van den luit. ter zoo lste kl. D. G. Brand, laatst gestationneerd geweest te Suriname, in den morgen van 12 dezer te IJmuiden binnengekomen. Aan boord was alles wel. Do gewone audiëntie van den minister van marine zal Yrijdag a. s. niet plaats hebben. Bij resolutie van de Algemeene Rekenkamer zijn, met iügang van 1 Juli a. s., benoemd: tot lsten klerk bij dat cellege, de tweede klerk A. J. C. Zeldenrijk, en tot tweeden klerk A. J. M. Stumpff, tweede klerk bij het departement van waterstaat. Z. M. heeft tet leeraar aan de Polytechnische School benoemdmet ingang van 1 Augustus a. s., J. A. Yan der Kloes, te Dordrecht; en voor het tijdvak van 1 September 18821883, P. Yan der Burg, te 's-Gravenhage. Gemengd Nieuws. Te Noordwijk aan Zee is heden aan gedreven, ODgeveer 3/4 uur benoorden het dorp, een kleine walvisch, circa 36 voet lang, welke al in staat van ontbinding was. Op de markt te Bodegraven werden heden aangevoerd 139 wagens met kaas met 7265 stuks, wegende 36,500 kilogram, waaronderwaren 6 partijen Derbykaas en 1 wagen Edammerkaas; de lste qualiteit werd verkocht van f 29 tot en met f 32 en de 2de qualiteit van f 24 tot f 27, de Derbykaas voor f 26 tot f 28 en de Edammer kaas voor f 28; -31 stukjes boter, wegende 15£ kilogram, waarvan de prijs beliep f 1.20 het kilo- voorts eenig pluimvee, bloemen enz. De handel was matig. De aardbeziën beloven te Oegstgeost een ruimen oogst. Do aardappolen, kool en de gra nen staan er prachtig te velde, de uien staan alge meen niet zoo dik als men wenschte, doch de oogst kan evenwel ruim worden, dank zij do vele akkers, - daarvoor in cultuur gebracht. De weilanden liggen frisch en groen, zoodat er genoeg voedsel voor het vee is en een goede hooibouw wordt verwacht. Te Nieuwkoop zijn de pokken uitgebro ken in een gezin, waarvan in de vorige week een lid aan dezelfde ziekte overleed te "Woerden. In tegenwoordigheid van de wethouders de heeren Vaillant en Yan Stralen, alsmede van den directeur van de gasfabriek te 's-Hage heeft een onderzoek plaats gehad naar den toestand der gas leiding in het Schevoningsche Park; naar men ver neemt, werd geen lekkage waargenomen, zelfs niet bij hooge drukking. Daar slechts één lek ontdekt is en de boomen op verscheiden plaatsen sterven, is men nog niet overtuigd dat gasvergiftiging de oor zaak is. Er zal nu een wetenschappelijk onderzoek volgen; eenige wortels van doode en levende hoo rnen uit het Park benevens een hoeveelheid zand en humus, waarop de boomen eerst welig tierden, zijD voor dat doel naar Leiden gezonden. Door den krijgsraad in het lste mili tair arrondissement, standplaats 's-Gravenhage, was een huzaar van het lste esc. 3de reg. in garnizoen aldaar, ter zake van het met woorden dreigen van zijn meerdere in rang, veroordeeld tot een militaire detentie van twee maanden, met last dat de ver oordeelde na zijn ontslag uit de detentie zou ge plaatst worden in een klasse van militairen aan eene gestrengere krijgstucht onderworpen voor den tijd van één jaar. Op 20 Maart jl. werd een pa trouille uitgezonden om een beschonken huzaar uit de herberg „De roode Lantaarn" te 's-Gravenhage te verwijderen. Daar gekomen, werd waargenomen dat de huzaar een bloedende wonde aan het hoofd had en verder bij onderzoek geconstateerd dat die arrestant verschillende gestoken wonden in den rng had. Eerst naar het bureel van politie en daarna naar het hospitaal vervoerd, trachtte de verwonde in zijn beschonken toestand onder het bezigen van beleedigende uitdrukkingen het te doen voorkomen alsof hij door den sergeant der patrouille was ver wond. Na zijn ontslag uit het hospitaal in verhoor gekomen, verklaarde deze militair echter dat hij zoo beschonken was geweest, dat hij zich niets van het gebeurde kon herinneren. Door den auditeur Melchers was tegen den veroordeelde geëischt twee maanden militaire detentie, zonder plaatsing in eene klasse van militairen aan eene gestrengere krijgs tucht onderworpen. Het hoog militair gerechtshof heeft bij vonnis van 26 Mei jl. op het appèl van den gedetineerde en zich vereenigende met den eisch van den auditeur-militair den duur der detentiestraf bepaald op drie maanden, met opheffing van het bevel hem aan eene gestrengere krijgstucht te onderwerpen. Op uitnoodiging van het comité voor de wedrennen te Nijmegen heeft de heer K. J. Ent hoven, hofhorlogemaker te 's-Hage, een achttal tijd meters van zeer fijne constructie ontworpen en in zijne werkplaatsen doen vervaardigen die den 15den Juni tijdens de wedrennen dienst zullen doen om- met juistheid het oogenblik aan te geven waarop allo mededingende paarden den eindpaal bereiken. De groote verdienste van deze tijdmeters is hun onderling volkomen gelijkmatige gang. De wijzerplaat van 5 decimeter middellijn is in 60 deelen verdeeld, welke de secondewijzer in één minuat doorloopt. Elke secoBderuimte is bovendien in vieren verdeeld,

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1