LEIDSCÏÏ DAGBLAD. N\ 6845. BSfoandag *2 JrniL A". 1882. 1 III i Wil II mmmm FBIJS DEZER COURANT: ▼oer lAidea per 8 maandenUO. Franco per post,a 1.40. Afzonderlijke Nonuners.B 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. FBIJS DEB ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$ Grootere lellen naar plaatsruimte. Voor bel incassee* ren builen de itad wordt 0.10 berekend. Tweede Blad. EEIBEN, 1» Jnni. Dr. C. J. Van Ketwich heeft gisteravond zijne betrekking als regent van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis alhier aanvaard. Bij het bin nentreden in de kerkschool, waar de weezen en verdere geëmployeerden aanwezig waren, werd hem door dezon Psalm 68 vers 10 toegezongen, waarna prof- Prins eono toespraak hield. De hedennamiddag door ons per Hollandsche mail ontvangen Indische bladen zijn van 2 tot en met 5 Mei. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 44—63 volwassen personen en van 512 kinderen. Door de Raden der gemeenten Zoetermeer en Zegwaard is besloten aan de gemeenschappelijke school dier gemeenten tegen 1 Juli e. k. eene hulp- onderwijzeros aan te stellen op eene jaarwedde van f 600. Tot opzichter van den Binnenwegschen Pol der onder Zegwaard en Bleiswijk is benoemd de heer J. Van Os, timmerman to Zegwaard. Tot leden van den gemeenteraad te Zegwaard zijn gekozen de heeren J. Van Leeuwen en A. J. Van Reeuwijck, in de plaats van den hoer J. Lam mens, oud-burgemeester, die ontslag had genomen, an do heer J. Ruigrok, die naar elders is vertrokken. Van „Onze hedendaagsche Schilders" (uitgave Henri J. Stemberg) zijn kort na elkander afl. 7 en 8 verschenen. Bilders en Bakker Korff worden daarin door Yosniaer op de degelijke wijze, welke men van hem gewoon is, besproken, terwijl fraaie por tretten van beide meesters en proeven van hun talent aan den tekst zijn toegevoegd. Van Bilders vindt men „Bleekerij achter het Spieker te Beek bij Nijmegen", „Eikeboom te Wolfheeze" en „Bij do Vischkaar te Vorden"; van Bakker Korff „De Fuch sia", „Partant pour la Syrië" en „De Courantleester." Het veertigjarig jubilé van den heer Völlmar is ook te Delft, waar de kapel van het regement grenadiers en jagers een concert op „Reineveld" gaf, herdacht. In de pauze word den jubilaris de ©erewijo aangeboden en wenschte de heer De Lint als voorzitter van het bestuur der sociëteit den heer Völlinar gelnk. In enkele woorden dankte deze voor de hartelijke ontvangst. Twaalf mannen uit den ambachtsstand hebben in Den Haag eene coöperatieve brookbakkerij opge richt. Hot doel is, goedkoop en goed broed aan de leden dezer Vereeniging te verschaffen, van wier entree-gelden, a f 1 voor de terstond toetredenden, de zaken gedreven zullen worden. Leden der Ver eeniging zijn ambachtslieden of hunne weduwen, als zij ter goeder naam bekend staan. Men geeft des Zaterdags op hoeveel brood men in do volgende week verlangt en betaalt 's Maandags. Dezö organisatie is, gelooven wij, nieuw. Met belangstelling zien wij daarom de berichten te ge- moet of do zaak slaagt. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is de oefeningsdivisie, onder bevel van Zr. Ms. adjudant in buitengewonen dienst, den kapitein ter zee F. H. P. Van Alphen, den 8sten dezer to Beyrut aangekomen. Aan boord der sche pen was alles wel. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrondissement Haarlem, ter standplaats Haarlem, G. C. Merens, candidaat-notaris aldaar; binnen het arr. Amsterdam, ter standplaats Amsterdam, J. A. Callonfels, candidaat-notaris aldaarbinnen het arr. Utrecht, ter standplaats Utrecht, mr. A. H. W. Crommelin, cand.-notaris te Deventer- met 1 Sept. a. 8., aan dr. W. H. Van de Sande Bakhayzen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B.-S. te Utrecht; - den kapitein S. J. A. De Quertenmont, van het 4de reg. vesting artillerie, op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; - den kolonel Tscheremissinow, commandant van het 2de Russische regiment grenadiers van Rostow, benoemd tot ridder 3de kl. der Militaire "Willemsorde. Gemengd Nieuvrs. In eene in dit nummer voorkomende ad vertentie wordt een nieuw gevonden olie, „Helios- olie" genaamd, het publiek aanbevolen. Uit inlich tingen daaromtrent verkregen, blijkt dat het bran den van die olie zeker oen goede verbetering is, daar het lo. slechts brandt - natuurlijk zonder kous - bij een temperatuur van 98° Celsius en men gerust een lucifer er bij kan houden zonder voor ontbran ding bevreesd te zijn; 2o. de Helios-olie zweet niet door zooals petroleum, waardoor men van vuile lampen en handen verschoond blijft; 3o. is zij reu keloos en 4o. is de lichtkracht t/5 sterker gewor den. Bekende scheikundigen onderzochten deze olie en allen hebben een gunstig attest uitgebracht. Allicht zou zich het bezwaar opdoen om een nieuwe lamp aan te schaffen, doch door den „Helios"-bran- der op de petroleum lamp te schroeven is men ge holpen. In ieder geval is het gemakkelijk te beproe ven; nadeelen zal hot zoker niet opleveren. Aan de zwem- en bad-inrichting „Rhyn- zigt" zijn in de afgeloopen week genomen 1056 baden door heeren en 62 door dames. Temperatuur van het Rijnwater hedenochtend 18° Celsius. Een sorgeant v a n het 4deregiment infanterie, alhier in garnizoen, trachtte zich gister avond door een pistoolschot van hot leven te be- rooven. De kogel drong in de zij door tot aan het schouderblad. De ongelukkige word naar de infir merie gebracht, doch er bestaat hoop op zijn behoud. Hedenmorgen althans was de toestand iets gunstiger en de pijn minder. De kogel is verwijderd. Heden is door de politie alhier een I manspersoon, genaamd R. D., te dezer stede niet I te huis behoorende, wegens bedelarij aangehouden en naar de gevangenis te 's-Grnvenhage overgebracht. Tegen zekeren W. S. is door do politie alhier proces-verbaal opgemaakt wegens het zich te Delft arglistig toeëigenen van een paard ten nadeele van een landbouwer te Waddings veen, welk paard op de markt alhier verkocht is. W. S. bevindt zich in hechtenis. Een in aanbouw zijnd huis in denVeer- polder aan de Leidsche-vaart, toebehoorende aan R. Van Riemsdijk, te Haarlem, is geheel uitge brand; ook het aangrenzende perceel heeft veel schade geleden. De perceelen waren verzekerd. Er hebben vier spuiten gewerkt. Te Rotterdam had gisteren op plech tige wijze de begrafenis plaats van het lijk van een der twee deze week verdronken jongens van het opleidingsschip „Anna Paulowna." De liikkist was gedekt met de Nederlandsche vlag, welker slippen werden gehouden door vier kameraden. Alle jongens der oudste jaren volgden in groot tenue den lijkwagen, terwijl de tamboers en een vuurpeleton der mariniers den stoet openden, die door een marine-officier werd gecommandeerd. Een groote menigte vergezelde met alle blijken van deelneming don treurigen stoet. Te Veendam heeft een droe vig ongel uk plaats gehad. De heer 't Hooft, leeraar aan de Rijksnormaalschool aldaar, des avonds nit een ver gadering komende, is doordat een klapbrug was opengelaten, door de duisternis misleid, in het water geloopen en verdronken. Gisteravond is te Amsterdam eenknaap uit een huis aan de Weesperzijde gevallen. Hij was j onmiddellijk dood. Een timmermansleerling, die in de Paterskerk te Rozendaal op een stelling aan den arbeid was, stapte mis en stortte naar beneden. Een werkman, die op een stelling lager stond, greep den jongen juist in zija val, doch daardoor verloor ook hjj zijn ovenwicht en viel mede naar benedon. Eerstbedoelde leerling werd zwaar gewond opgeno men en zoogoed als dood naar huis vervoerd. De andere werkman, die boven zijn makker gevallen was, bekwam geen letsel. Uit Bochum wordt nader gemeld dat een letterzettor van daar, Wendenbnrg genaamd, Zondag-avond op heeterdaad betrapt is, toen hij een 20-jarig meisje aangreep en naar een roggeveld wilde sleepen. Of men in hem een der daders van de beruchte meisjeamoorden heeft gevonden, zal spoedig aan het licht komen. Deze week zijn te Zwijndrecht de eerste komkommers van den kouden grond, ge kweekt door den tuinman D. Los Gzu., geplukt. Dit is ruim eene maand vroeger dan gewoonlijk. Bij vonnis der rechtbank te Middel- burg is de logementhouder Bruggeman, vroeger te Ter Nenzen gewoond hebbende en zich thans te Antwerpen bevindende, bij verstek schuldig ver klaard aan het afleggen van een valschen eed in een burgerlijk rechtsgeding en veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 183 dagen, benevens in de kosten. Eenige knapen, die bij Chateandun op het veld spoelden, vonden bij het graven in den grond eenige muntstukken. Terwijl zij bezig waren die op te zamelen, naderde er een vrouw, die, be- goerig zich van de vondst meester te maken, den knapen beduidde dat de] muntstukken vergiftigd waren. Allen wierpen zij het gevondene weg, op één jongen na, die het geld aan zijn vader liet zien. Deze spitte daarop den grond om, doch vond nage noeg niets meer, waarop hij zich naar de vrouw begaf en haar overreedde den schat met hem te deelen. Al die besprekingen hadden ten gevolge dat do zaak ook den eigenaar van het land ter oören kwam, die nu zijn rechten deed gelden en dienten gevolge in het bezit kwam van 24 goud- en 700 zilverstukken, alle nit den tijd van Karei VI en VIT. De pagoden der Indische volken zijnj zooals men weet, versierd met tal van klokken en klokjes; minder bekend is het wellicht, dat zich daaronder reusachtige bevinden, die met de grootste uit Europa kunnen wedijveren, zoo o. a. die welke te Mongoon te zien is, op den rechteroever der Iraouaddy, eenige mijlen ten noorden van Mandalay. Volgens de „Times of India" is die klok meer dan 20 Engelsche voet hoog en in doorsnede, de bui tenrand meegerekend 16 voet 3 duim, het gewicht 80 ton. Aanvankolijk hing het gevaarte aan drie kolossale bakken, met ijzer beslagen on rustende op hardsteenen murenmaar de zwaarte deed de balken buigen en thans is de klok op dwarsbalken ge plaatst, die tnsschen den rand en den grond ruimte genoeg overlaten om er onderdoor te kruipen, zoo dat men het voorwerp van binnen kan bezichtigen. Die reusachtige klok was bestemd voor een kolos sale pagode, waarvan de bonw werd aangevangen door den Birmahschen koning Men-Taragyi, overleden in 1810. Tot het bouwen van dien reusachtigen tempel werden de onderdanen eenvoudig genood zaakt zonder andere vergoeding dan stokslagen bij gebrek aan ijver. Na twintig jaren had men slechts het ondergedeelte van het gebouw gereed gekregen, ter hoogte van 100 voet, en sinds dien tijd is het werk in dien toestand gebleven, zoodat hier en daar zelfs nog de besteigering aanwezig is, alles behoudens een paar scheuren en spleten, door de aardbeving van 1830 teweeggebracht. De reusachtige steen massa, die de onafgewerkte tempel thans vertoont, wordt op 6n 7 millioen kubieke voet geschat.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1