deele van gewicht ontbloot zijn, en de plaatsing van de school in een ander deel der gemeente ook, hnns inziens, zonde zijn te verkiezen, meenen zij toch dat, nu geon andere geschikte plaats kan worden aangewezen, er termen bestaan aan het voorgesteld plan gevolg te geven. Het valt toch niet te ont kennen dat de tegen de buurt bestaande bezwareD, al is het niet geheel, evenwel voor een groot deel znllen worden opgeheven door de afsluiting van do Kerksteeg, ten gevolge waarvan de groote meerder heid der leerlingen den weg zal volgen van de Mare of de Oude Yest. Do stafmnziek van het 4de reg. infanterie zal Dinsdag-avond in het café „Toor" te Alphen een concert geven. Naar het Yad. verneemt, zal Dinsdag 13 Juni a. s. de commissie der Tweede Kamer voor het verslag over de militie- en schutterij-ontwerpen bijeenkomen tot het vaststellen van de punten van het voorloopig verslag. Yan de heeren "Werthoim Gompertz en Jolles Co. te Amsterdam ontvingen wij de vol gende verblijdende tijding: „Wij hebben het genoe gen u medo te deelen dat de Maandelijksche West-In dische Maildienst tot stand komt, terwijl de oprichters voortgaan het benoodigde kapitaal zooveel mogelijk in aandeelen bijeen te breDgen." Het stoomschip „Prinses Amalia," uitgeleid door Sonneman's kapel, vertrok hedenmorgen van Amsterdam naar Batavia; de vaart door het IJ was voorspoedig; de Conrad," van Batavia naar Amsterdam, vertrok heden van Marseille; de „P. Caland" arriveerde gisteren van Botterdam te Nieuw-York in 12 dagen reis; do „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, vertrok heden van Suez. KOLONIËN. BATAYIA, 5 Mei. "Wij vernemen dat gisteren hier vijf cholerageval len bij inlanders op Sawa Besaar zijn geconstateerd met doodelijkon afloop. Ook in het Stadsverband komen reeds menige gevallen van cholera met doode- lijken afloop voor. Behalve deze verschrikkelijke ziekte heerschen hier ter plaatse ook de pokken. Gelukkig tot dusverre nog niet epidemisch. En verder ie heel Batavia verpest door kwaden droes en sterven de paarden hier bij tien- en hondertallen. Dat en de veepest en ons droezig regeeringstelsel "Wij kunnen het er voorloopig mee doen. lava-Bode Sedert 1 Mei worden geen varkens meer geslacht en is alzoo geon varkensvleesch te koop, daar hier een zeer hevige ziekte onder die dieren is uit gebroken. De veepest in kampongs Tjipinang, Doearatoes, Kali Bata en Karang Tengah, allen onder Mr. Cornelis, is sedert geweken en in verband daar mede zijn de kringen van afsluiting aldaar opge heven. Daarentegen is opnieuw veepest geconstateerd in kampong Lebok Beeloes (SimplicitaB). Gistermiddag is do inland6che wijkmeester Ta- bie-Ie van kampong Noordwijk in arrest genomen, omdat hij de door hem geïnde belastinggelden, be dragende ruim duizend gulden, verduisterd had. Op verschillende plaatsen van Java, o. a. te Soerabaia, hehben zich weder cholera-gevallen van zeer hevig karakter voorgedaan. In de Yor8tenlandon heeft weder een brutale ketjoe-partij plaats gehad. Door den gouverneur-geDeraal van Ned.-Indié zijn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. V e r 1 e e n dEen 2-jarig verlof naar Earopa, w. ziekte, aan den ing. 1ste kl. van den waterstaat en '«lands bnrg. op. werken W. G. Malock Van der Vlies, aan den off. van jnstitie te Samarang mr. G. H. Lowe, aan dtn secretaris der res. Pasoeroean H. C. A. Van Eldik Thieme, aan de raadsheeren in het boog gerechtshof van Ned.-Indie mr. J. H. Bergsma en mr. W. A. Eogelbrecht, aan wie eervol ontslag ia verleend. Benoemd: Tot onderwijzeres 2de kl. bij het op. lag. ond. voor Enr. enz. M. A. C. Tijdeman; tot secretaris der res. Pa soeroean, G. J. P. Valette; tot off. van jnstitie te Batavia, mr. J. C. Mulock Houwer; tot raadsheer in het hooggerechtshof van Ned.-Indie, mr. W. J. Essers en mr. A. Stibbe Lzn.; tot adv.- gen. bij het hooggerechtshof van Ned.Indie, mr. A. L. Clignett. Gesteld: Ter beschikking van den directeur van binnen- landsch bestuur, de ambtenaren voor den burgerlijken dienst H. Buisman, D. De Boer, H. G. Heyting, J. BosmaD, G. J. Oudemans, C. P. Rivière, A. J. W. Vermandei, J. Ballot, jhr. J. De Serière, M. Van der Ent, C. F. De Haan, C. C. M. Henny, E. L. Kruseman, J. D. It. H. Pillard, R. A. J. Van Delden, D. Borger, G. L. Hofland, H. C. Itzig Heine, L. A. Van Oosterzee, W. J. Coenen, J. De Grnyter, O. L. Helfrich, C. E. P. Van Kerckhoff, W. L. Van Troostenbnrg De Bruyn en C. JV|m de Velde, en de burgerlijke ambtenaren A. H. H. S. Her- mens," J* L ^rouwer> W. P. Qoartero, E. J. Gerrits, G. G L. Freyburg en W. H. C. Lammerde; - ter beschik king van den J.'Wteui van financiën, de burgerlijke ambtenaren W P. C. Penninck K J- K. Neumann, allen ten einde deel te nemen aan den cor^ afdeeling A der Landbouwschool te Buitenzorg. Verleend: Een 2-jang verhJf naar Europa, w. ziekte, aan den predikant bij dc Evangelische gemeente te Batavia C. A. L, y%ü Tfwstenbaxg de Brojoj den ejchifaris talgemeene secretarie F. C. M. Simonis en aan den ingenieur 1ste kl. hij den dienst der staatsspoorwegen op Java R. A. J. Snethlage. Benoemd: Tot archivaris ter algemecne secretarie A. L.T. "Welter; tot assistent-resident van Banda (Amboina), tevens ven dumeester aldaar, J. P. G. Kruyt. Goedgekeurd: Dat het college van curatoren van het gymnasium Willem III zich als secretaris heeft toegevoegd F. W. Boes Lutjens, gepensioDeerd iospectenr van financiën. Departement van Oorlog. Ontslagen: Op verzoek eervol nit Zr. Ms. mil. diecst, w. volbr. diensttijd, met behoud van recht op pen* eioeD, de kapt. der inf. D. A. Flier. V ergnnd: Aan den van hot leger in Nederland bij dat in Ned.-Indië gedetacheerden sedert tot lsten lnitcnant bevorderden 2den lnit. der inf. P. Wiersma, op zijn verzoek, na 1 Jali 1882 naar Nederlaud terug te keeren. Aan den van het leger in Nederland bjj dat iu Ned.-Indie gedetacheerden lsten luit. der inf. W. C. Hoogkamer, op zijn verzoek, na 1 Augustus 1882, naar Nederland terug te keeren. V erleend: Een 2-jarig verlof naar Earopa, w. ziekte, aan den 2den luit. der iof. M. H. A. Braining. Overgeplaatst: De lste luits.-kwartierra. J. J. Kluys- kens naar Weltevreden, L. Maorer naar Magelang, H. P. E. E. Van dor Smissen naar Ngawic, L. Nanta naar Willem I; de 2de Init.-kwartierm. J. B. Koopman naar Samarang; de off. van gez. 2de kl. F. J. M. Fiebig naar Weltevreden, met intrekking zijner overplaatsing naar Willem I; de off. van gez. lste kl. J. G. E. Machik Daar AmboiDB; de lste luit. der inf. A. K. Eicbholtz naar Aojer; de 2de luits. der inf. F. C. Van Baar van SlaDgenbnrgh en P. H. Bodemeyer naar Atjeh, en deluit.- kol. der inf. J. H. Lubeck naar Samarang als plaatselijk com mandant. Departement van Marine. Benoemd: Tot gezaghebber lste kl. bij de Gouvernements-Marine G. Broer Van Dijk. Ontslagen: Eervol uit 's lands dienst, de onderbaas blokken maker bij de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaia J. F. De la Fontaine Mittelsdorffer. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten van Ned.-Indië. GEHUWD: A. J. A. Kollmann en H. M. Ovink, Sama rang. F. H. Ladan en C. G. Hofland, Soerabaia. J. H. Mnlder met de moeder zijner kinderen, Batavia. II. F. Le- deboer en H. A. M. Van Tetz, Buitenzorg. OVERLEDEN-- Mevr. Van Halle geboren Gecrtskamp, 58 jaar, Mr. Cornelis. Mr. P. J. RoosegaardeJ Bisschop m. 57 j., Batavia. H. Th. Von Hemert, m. 58 j., JSoerahaia. Mevr. de wed. H. Franc. Hoffman geboren Van IIsaseD, 84 j. Pasoeroean. Fr. H. Van Vnurden geboren Winter, 54 j. Ambarana. A. M. Bonsqnet, ra. Maglang. P. Ch. Wijs man, j., d. 23 j. Batavia. P. Nijhoff, k. 8 d. Batavia. L. E. Drège, k. 3 j., Batavia. J. P. Wintersteyn, m. Ke- dirie. W. C. Leyfeldt, k. Blitar. J. M. Couvée, m. 61 j., Batavia. BEVALLEN. W. G. H. Warnas geb. Van Sluiters, Batavia, Z. B. L. A. Pluim Mentz geb. Van der Star, id. Z. H. C. Fock geb. Van der Cbijs, Kendal, D. C. A. Artzenius geb. Hasteriog, Sidho-Ardjo, D. E. Eschanzier geb. Van Oven, GeDpolkrep, D. J. Visser geb. Phepass, Soerabaia, Z. J. C. Van Wijk geb. Hagenzieker, Atjeh, Z. B. H. M. Koomeman geb. Vaessen, Boelecombo, D. Mevr. J. H. Niels, Makassar, Z. J. Maagdenberg geb. Bottellho, Padatg, D. Mevr. G. Willems, Cheribon, D. F. L. Jaspers geb. Schnltz, Soerakarta, Z. Movr. Bergmann, Batavia, D. D. v. de Swaagh geb. Groeneveld, Koetoe-Ardjo, Z. Mevr. Varkevisser, Pati, Z. F. C. Pijnacker Hordijk geb. Wiseman, Djokdja, Z. Vertrelikende passagiers van Batavia op 6 Meiy per stoomschip „Noord-Holland", naar Rotterdam. De H. H. lnit.-kol. gen. staf Gey van Pittins; Raadsheer Mr. Engelbrecht, eebtg. cn kind; ass. res. Honig, echtg. en 9 kinderen; magazijnmeester Bloeminck, echtg. ea 4 kinderen; mej. Tarner, 2 landeren van den heer Henderson; postkommie3 Alting Sibsrg, echtg. en kind; J. H. Veeckens-, rechercheambt. J. KraanJ. J. Von Stein, echtg. en 3 kinderen, 2 inl. be dienden, Zr. Ms. troepen en schepelingen en pelgrims. Telegrammen. MADDALENA, 8 Juni. Het stoffelijk overschot van Garibaldi werd hedennamiddag op de begraaf plaats van het eiland Caprera ter aarde besteld. (Yan lijkverbranding wordt niets gemeld.) De plech tigheid duurdo van kwart voor vieren tot vijf uren, en gedurende al dien tijd woedde een storm met regenvlagen. De lijkkist, met kransen en bloemen getooid, werd gedragen door mannon die tot de „duizend van Marsala" hadden behoord, en gevolgd door den hertog van Genua, do ministers van openbare werken en van oorlog, leden van den Senaat en van de Kamer van Afgevaardigden, en van gede legeerden van driehonderd maatschappijen, ver- eenigingen en genootschappen. Bij het graf voerden het woord de voorzitter van den Senaat, de voorzitter der Kamer, de twee ministers en de heer Crispi. Toen de kist in de groeve was neergelaten, losten de „Washington" en de „Cariddi" saluutschoten. De bemanning van laatstgenoemden bodem houdt de eerewacht bij het graf. CAIRO, 9 Juni. Al de consuls-generaal hebben heden Derwisch-pacha bezocht. De heeren Malet en Sinkiewicz (Engeland en Frankrijk) gingen te zamen. Daarna ontving hij Sultan-pacha, den voor zitter der Kamer van Notabelen en de meeste leden der Kamer. Hij verklaarde dat hij besloten heeft de orde te herstellen, zoo noodig met mede werking van den minister van oorlog. De politie alhier heeft eene manifestatie ten voordeele der Turksohe zending gelast. Eenige officieren hebben zich gewelddadigheden tegen Euro peanen veroorloofd. BUDAPEST, 9 Juni. In het Volkshuis werd heden de discussie over de emigratie van Russische Joden voortgezet. Eenige uitdrukkingen van den heer Wahr.mann hadden ten gevolge, dat Istoczy, hartstochtelijk antisemiet, hem tot een tweegevecht uitdaagde. Warhmann weigerde te duelleeren, en hierover werd hij door Istoczy beschimpt. De om standers beletten hem tot feitelijkheden over te gaan. Istoezy heeft ontslag genomen als lid der liberale partij. De voorzitter schorste de openbare zitting; het Huis vergaderde met gesloten deuren. Na de hervatting van de openbare zitting, sprak het Huis, bij monde van den president, zijne afkeu ring over hot gebeurde uit. LONDEN, 10 Juni. De houding, door den khe- dive aangenomen, werd gisteravond in het Lager huis door den woordvoerder der regeering geprezen» Sir Ch. Dilke zeide dat Tewfik-pacba volkomen oprecht en moedig gehandeld heeft en dus de be scherming van Engeland, Europa en de Porte ver dient. Het zou zeer te betreuren zijn, indien eene daad van persoonlijk geweld tegen hem gepleegd wierde, maar de regeering heeft daarvoor geene vrees. ingezonden7 Straatgezang. Ieder zal het met mij wel eens zijn dat het straatgezang in de laatste paar jaren 2 eer is achter uitgegaan, niettegenstaande er zooveel moeite gedaan wordt, het volk goed te leeren zingen. Hetgeen men zoo al op straat door oud en jong hoort zingen of beter gezegd, schreeuwen, is doorgaans liederlijk en het zal niet noodig zijn en het zon ook niet passen, in dit blad te noemen wat men zoo al hoort. Ik heb er dikwijls over gedacht, wat toch de oor zaak hiervan is, daar de straatliedjes van vroeger wel zeer onbeduidend van inhoud waren, maar toch niet onzedelijk. Men hoorde b. v. Wij gaan (ganen) naar Amerika, Het schip ligt (leit) op de ree, O, moeder! die zeemaD, Wij gaan nog niet naar huis, Hop, hop, hop, zeven centen een schapckop. Je hebt gaten in je laarzen als een vnist joo groot. De inbond van deze straatliedjes is flauw, maar niet zedenbedervend. Nog vroeger hoordo men ze, waarvan de inhoud iets beter was, b. v.; Als de bloemen bniten bloeien, En de leliën heerlijk staan, Dan komt gij mijo hart enz. Van de mode wil ik zingen Das hoort mij nu aan, enz. In mijne jeugd zelfs geheele romances; zooals: Toen ik op Ncerlands bergen stond, Keek ik het zeegat in. Wat is toch de oorzaak, dat ons 1 aatgezang nu zoo gemeen is? Mijns inziens in hei; veren van de menigte orgeldraaiers, die vroeger raet hunne liedjes op de kermis kwamen. Zij verkochten die voor één of twee cents en zongen ze liet volk voor terwijl zij hun orgel bespeelden. Elk jaar was er wat nieuws; was de inhoud dikwijls weinig betee- kenend, zij was toch niet zedenbedervend, daar voor kan de politie zorgen. Waarom weert men die orgeldraaiers van de kermis? Omdat men het volk welluidende muziek wil laten hooren en daarom worden slechts enkele toegelaten, vooral zij, die een piano-orgel hebben. Het is waar, het geluid van die orgels is veel zui verder, maar de orgeldraaiers hebben geen liedjes bij zich, en zingen het volk niet voor. De melo dieën van de piano-orgels zijn niet geschikt voor straatliedjes; het zijn meestal aria's of fragmenten uit opera's. De laatste paar jaar hebben ons wel eenige Duitsche muzikanten een liedje ten beste gegeven, doch wat heeft het Nederlandsche volk aan Duitsche liedjes! Mijn wensch is dat de orgeldraaiers van vroeger weder spoedig terugkeeren, want al hindert het geknars van sommige hunner orgels ons gedurende de kermisweek, de zedenlooze liedjes, die het volk al meer dan een jaar uitschreeuwt op straat, hin deren ons veel meer. Iemand die van goed straatgezang houdt. Leiden, 10 Juni. Heden aangevoerdTarwe 10 hectoliter. Win tertarwe lste qaal. /T2.a ƒ13.2de qual. f 7.a ƒ7.50. Zomertarwe 9.— a 11.—. Rogge 8H.L. Winterrogge 7,a 7.50. Zomerrogge f 6.a f 6.50. Gerat 6 H. L. Zomergerst 5.50 a f 6.—. Chevalier-gerat f 7.— a 7.50. Haver 10 H. L. Zware Haver./"5.a ƒ5.5®. Lichte Haver 4.25 a f 4.50. Duivenboonen 5 hectol. ƒ8. a 8.50. Paardenboonen 6 hectol. 7.50 a 8.25. Boter 12370 kilogr., lste qnalit. vat 52.— a 60.— 2de qualit. 1/4 vat f 44.— a f 50.— Boter late qualit. per kilogr. f 1.30 a 1.50, 2de qualit. per kilogr. f 1.10 a 1.25. Lange Zwarte Turf 10.000 dnhb. hectol., 0.22 a ƒ0.25.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2