LEIDSCH DAGBLAD. 6844. Zaterdag 10 Jani. A°. 1882. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 8 maasden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE!*: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseo- ren buiten da stad wordt 0.10 berekend. Voor de lnteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de No?. 88 tot 99 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. LEI9EN, 9 Jaal. Ter benoeming van een onderwijzer om belast te worden met het onderwijs in de Fransche taal aan de leerlingen van de openbare scholen der 3de en 4de klasse, op een jaarwedde van f 200, is de volgende voordracht opgemaakt: J. A. Buys, I. Korswagen en H. J. Oonk, de beide eersten 2de onderwijzers aan de school der 3de klasse No. 3 en do laatste 2de onderwijzer aan de school van de 4de klasse No. 1. In het verslag van den toestand der Stads bank van Leeniog gedurende het afgeloopen jaar wezen commissarissen op de noodzakelijkheid om de traktementen van de ambtenaren opnieuw te regelen. Immers daar de operatiën van do Bank in den laatsten tijd belangrijk verminderd zijn en dientengevolge het administratieloon, hetwelk ten deele in bet inkomen van de ambtenaren moet voor zien, allengs minder opbrengt, is de jaarwedde van elk dier ambtenaren nu ver gedaald beneden de som waarop indertijd bij de regeling gerekend was. "Voorziening in dien toestand mag niet langer achterwege blijven, en te liever zouden commissa rissen daartoe nu willen overgaan omdat de gelegen heid bestaat om het bestaande tekort althans ge deeltelijk te dekken zonder eenig geldelijk bezwaar voor de gemeentekas. Nog altijd vaceert namelijk bij de Bank de betrekking van tweeden klerk. Commissarissen hebben die geruimen tijd onvervuld gelaten, ton einde te onderzoeken of hot op den duur mogelijk zijn zou ook zonder de hulp van dien beambte in de behoefte van den dienst te voorzien. De resultaten van dat onderzoek verkregen zijn nu van dien aard, dat men zich volkomen onbe zwaard acht den gemeenteraad voor te stellen de betrekking van tweeden klerk te doen vervallen. Zelfs al mochten de werkzaamheden zich later weder belangrijk uitbreidoD, ook dan nog zou het moge lijk zijn met het tegenwoordige personeel to volstaan. Wel zou in dat geval de arbeid van eiken beambte in het bijzonder zeer kunnen toenemen, maar de wetenschap dat met den arbeid ook het loon ver meerdert, zou voor elk hunner zeker een spoorslag zijn om zich dien vermeerderden arbeid to laten welgevallen. Blijft nu de betrekking van tweeden klerk onver vuld, dan valt op het budget beschikbaar vooreerst een traktement van f 500 en vervolgens tien pet. in de opbrengst van het administratieloon. Èn dat traktement èn die percenten zouden commissarissen nu onder de overblijvende ambtenaren willen ver- deelen. Mocht dit voorstel de goedkeuring van den Raad wegdragen, dan zal nochtans geen van de ambtenaren het volle loon ontvangen waarop bij het maken der regeling van 1874 gerekend was, ofschoon het getal dier ambtenaren dan met twee zal verminderd zijn. De beambten zullen alsdan genieten als vaste jaarwedde: de controleur f 1750, de onderkassier f 975, do boekhouder f 825, de taxateur 875 en de klerk f G75. Van het administratieloon komt dan aan de Bank ten goede 25 pet., terwijl het overige in dezer voege wordt verdeeld onder de beambten: aan den controleur 20, den onderkassier 12, den boekhouder 134, den taxateur 18 en den klerk 114 pet., ingaande met 1 Januari 1882. Onder overlegging van de vereischte stukken geven B. en Ws. den Raad in overweging gunstig te beschikken op het verzoek van den heer J. Scheltema tot het doen aanplempen en het in eigen dom bekomen van een gedeelte van de Haarlem- merfcrekvaart in den Klaas ETennepoelpolder, gelegen tusschen de Kwaakbrng en de Warmonderbrug, onder de door de commissie van fabricage voor gestelde voorwaarden. Door het Hoogheemraadschap van Rijnland is wat de aaDplemping betreft, bereids vergunning verleend. Bij de opname der tienden voor den oog6t en jaar8chare dezes jaars onder de gemeente Lei derdorp te veld staande, is gebleken dat deze van te weinig belang zijn om daarvan eene openbare verpachting te houden, waarom B. on Ws. voor stellen ter vermijding van kosten, deze weder onder de hand, tegen taxatie van twee deskundigen, aan de tiendplichcigen af te staan, tenzij deze zich met de taxatie niet mochten vereenigen, in welk geval eone openbare verpachting daarvan het noodzake lijk gevolg zoude zijn. De commissie van fiuanciën kan zich met dat voorstel vereonigen. Ook wordt in overweging gegeven vergunning te verleenen dat eene duinwatorbuis gelegd worde door de gedempte Binnenvestgracht bij bet Plant soen ten behoeve van de vereeniging Musis Sacrum. Daartoe moet echter een strook gronds van twee meters breedte van het onverkochte perceel No. 8 op de Plantage aan dat perceel worden onttrokken en onbebouwd ter beschikking blijven, ten einde in onvoorziene gevallen de buisleiding te kunnen on derzoeken cf herstellen. De universiteit van Wurzburg viert in het begin van Augustus haar 300-jarig bestaan. Do Senaat der Leidscho hoogesohool zal bij dat feest door den rector en den secretaris worden vertegen woordigd. Aan het tweede gedeelte van het vergelijkend examen voor do betrekking van hoofd der lagere school te Loidschendam, gemeente Stompwijk, namen deel de hoeren: Schuddebeurs, uit Rotterdam; Do Ridder, Yan Haastert en Brinkman, uit Den Haag; Huibers, uit HoornWalstra, uit Drachten, on Yan Albada uit Oosterbierum. De heer Harters, mede uïtgenoodigd aan hot tweede gedeelte van dit ver gelijkend examen deel te nemen, is niet opgekomen, daar hij inmiddels tot hoofd eener openbare school te 's-Hago was benoemd. Het gemeentebestuur van Stompwijk ontviDg de sollicitanten op een uitstekende wijze en zorgde, evenals den eeVsten dag, vooreen royale ontvangst. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hollaüd hebben den heer P. Yisser, wethouder te Ilillegersberg en hoofdingeland van Scbïeland, voor het district Zoeter- moer benoemd tot lid van de commissie voor de herziening dor belastbare opbrengst van de onge bouwde eigendommen. Het beroep naar Nieuwland (Land van Arkol) is door den candidaat Wanrcoy aangenomen. De 1ste luitenant Winckel, gedetacheerd aan het ministerie van oorlog, zal bij de a. s. najaars manoeuvres als intendant optreden. Toen de heer Yöllmar, kapelmeester van de Kon. Mil. Kapel, gistermorgen de repetitiezaal in de kazerne binnentrad, werd lijj met fanfares ont vangen, werd bij door den tweeden kapelmeester, den heer Yan der Linden, namens het corps muzi kanten met zijn 40-jarig jubilé hartelijk gelukge- wenscht en werd hem namens hen als souvenir aangeboden een zilveren pièce de milieu uit de fabriek van de heeron Yan Kempen, waarin een bouquet kunstbloemen. Een album mot de namen der gevers, gecalligrapheerd door den sergeant Quarter, was bij dat fraaie cadeau gevoegd, waarvoor do heer Yöllmar zijn hartclijksten dank betuigde. Ook de kolonel van het reg. grenadiers en jagers wenschto namens de officieren den jubilaris geluk cn hoopte dat hij nog jaren lang de kapel zou dirigeeren. Binnen eenige dagen zullen de afgevaardig den uit de verschillende loges te 's-Gravenhage bijeenkomen, om een opvolger van prins Frederik als grootmeester-nationaal van de vrij metselaars- orde in Nederland te kiezen. Tot léden van het hoofdbestuur der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen zijn gekozen de heeren A. Moens, met 389, en dr. H. C. Rogge, met 406 stemmen. Aan deze verkiezing is door 123- departementen deelgenomen. Bij de te Schoonhoven gehouden harddraverij door paarden van zessen klaar, is de prijs, bestaande in een zilveren tafelmiddehtuk ter waarde van f 200, gewonnen door de brnine ruin „Viorno II", van de heeren Bax te Dordrecht on Barendregt te Baren- drecht, pikeur Jan De Boer, en de premie, een zilveren zuurstel ter waarde van f 75, door de bruine merrie „Snjjboon"? van den heer Brom te Utrecht, pikeur A. Bos. Yoor de harddraverij van paarden, die nog nooit een prijs hadden gewonnen, waren 15 deelnemers. De prijs, een prachtige pendule, werd behaald door „Flora", zwarte merrie van C. De Gier te Jaars veld, beredeD door C. De Gier; de lste premie, een compleet harddravershoofdstel, door „Cornelia", bruine merrie van P. J. Heyboer te Tienhoven^ bereden door M. Heyboerde 2de premie, een com pleet rijhoofdstel, door „Marie", zwarte merrie van L. Koetsier te Zoetermeer, bereden door H. Koetsier. De groote wedrennen, welke Donderdag 15 Juni a. s. te Nijmegen zullen gehouden wordoD, wekken ook in het buitenland belangstelling. Ver scheidene Duitsche bladen, vooral die uit de Rijn provincie, hebben eon artikel daaraan gewijd, waarin zij hunne lezers tot een bezoek opwekkeD, naar de stad „welke de „Heldengestalt" van Karei den Grooten zoo vaak aanschouwde." De gastvrijheid en gulheid der Nijmegenaars schijnt aldaar goed aan geschreven te staan, ten minste een der bladen meent op karakteristiek Duitsche wijze, dat de voorvaderen der tegenwoordige inwoners de beoefe ning dezer deugden van hunnen „Kaiserlichen Gönner" geloerd hebben. Naar aanleiding van de door Nederlansche bladen gemaakte opmerking, volgens welke Neder land na de verwerping van het handelstractaat met Frankrijk op deze mogendheid bij nieuwe onderhan delingen pressie zou kunnen uitoefenen met het oog op den nadruk van Fransche geschriften, welke thans weder geheel vrij h geworden, betoogt de Am- sterdamsche berichtgever der „Débata", dat „do troeven" in dezen volstrekt niet zoo ongelijk ver deeld zijn als die bladen meenen. Immers, zegt hij, kan Nederland Frankrijk benadeelen op literarisch gebied, Frankrijk kan Nederland niet minder af breuk doen ten aanzien van de fabrieksmerken. De Nederlandsche wet beschermt alle fabrieksmer ken zonder onderscheid en zonder wederkeerigheid to eischen; de Fransche wet daarentegen verleent die bescherming slechts krachtens tractaat. Thans bestaat er geen tractaat meer en de Nederlandsche merken mogen dus in Frankrijk straffeloos worden nagemaakt, terwijl do Fransche in Nederland wor den beschermd. Yoor de Hollandsche haring, kaas, stearine enz. is dit lang niet onverschillig, en de berichtgever is van oordeel dat Nederland bij eene bescherming zijner fabrieksmerken in Frankrijk ten minste evenveel belang heeft als Frankrijk bij eene bescherming tegen nadruk in Nederland. Uit goede bron verneemt de Utr. Crt. dat een kanaal ter verbinding van Amsterdam met de Merwede, voor zooveel betreft het gedeelte van de Lek te Vianen tot bij den spoorweg Dordrecht-Elst benoorden don Arkelschendam, zal verkregen wor den door verruiming van het bestaande Zederikka- naal. De stukxeu ter zak© van onteigening voor dien aanleg znllen eerstdaags op de secretarieën der

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1