LEIÜSCH DAGBLAD. A0. 6843. Vrijdag 9 Juni. A0. 1882. Avond-editie. PEWS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per port1.40. Aüocderlyke Nommcrs.M0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met nitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. l'EIJS DER AI) VERTEN TIEN: Tan 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$» Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasse ren buiten da stad wordt/0.10 berekend. Officieel© Kenuisgevingen. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN LEIDEN, Gezien art. 6 der Verordening van den lidcn November 1880 (Gemeenteblad N°. 4 van 1881); Brengen ter algemeene kennis dat tot het doen in schrijven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor voorbereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegenheid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onder wijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der lsle klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt der 1ste klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Boommarkt der 2de klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Pieterskerkstraat; der 2de klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Br eestraat en wel van den 5den tot en met den 17den Juni e. k. dagelijks (de Zondag uitgezonderd), van des voormiddags halfnegen lot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Don derdag en Vrijdag bovendien van halftwee tot twee uren des namiddags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 31 Mei 1882. E. KIST, Secretaris. LSSIttBN, 8 «Paai. Door de geneeskundige staatscommissie alhier zijn tot arts bevorderd de heeren R. M. Yan Steenbergen en C. J. De Bruyn Kops, doctorandi, en toegelaten tot bet eorste gedeelte de heeren C. Nolen, doctorandus, J. B. G. H. Yan Gruting en J. Keyzer, beiden candidaat-arts. Heden is het 40 jaren geleden dat de heer J. H. Yöllmar, directeur van de Koninklijke Mili taire Kapel vau het reg. grenadiers en jagers, als stafmuzikant bij dat corps in Nederlandschen mili tairen dienst trad. Aan den heer A. Kaptijn is door den gemeente raad van Gouda thans definitief de concessie ver leend voor den aanleg en de exploitatie van den stoomtram Gouda—Schoonhoven. Yoor de betrekking van hoofd aan de open bare school te Goudswaard, tegen eene jaarwedde van f 1000, hebben zich zestien sollicitanten aan- Namens de algemeene vergadering van het Algemeen Nederlandsch "Werklieden-Yorbond is aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin wordt gezegd dat die vergadering met ingenomenheid het wetsontwerp heeft bogreet tot het tegeDgaan van overmatigen arbeid en verwaarloozing van kinderen, door de Rogeering bij de Kamer ingezonden, maar tevens in het licht wordt gesteld dat zij onder die ingenomenheid geeno volkomen bevrediging wonscht te zien verstaan„dat veeleer dat ontwerp verre is gebleven beneden de behoeften, dio sedert jaren is gevoeld, en de verwachting, die, inzonderheid in deze kringen, 6teeds is gekoesterd en die vooral levendiger is geworden door de circulaire, inhou dende een elftal vrasgpunteD, den 20sten Februari -1877 door den toonmaligen minister van justitie, Zijne Excellentie mr. C. T. baron Yan Lijnden Yan SandeDburg, aan een aantal vereenigingen en licha men op het gebied van nijverheid en landbouw ter beantwoording gezonden, waarin, onder meer, ook beperking en regeling van den arbeid van vrouwen in het vooruitzicht werd gesteld." Yan ingenomen heid gewagende, bedoelt de vergadering dan ook alleen, „dat dót ontwerp, wet geworden, geacht mag wordon eon verdere goede stap te zijn, die in Nederland, in navolging van naburige rijken, op het gebied der arbeidswetgeving wordt gezet, - een stap, die, naar zij hoopt, spoedig door anderen zal worden gevolgd." Adressante verzoekt do Kamer, het ontwerp, wat de hoofdbepalingen betreft, onver anderd en binnen het in art. 29 aangegeven tijds bestek tot wet te verheffen, haar tevens in over- weging gevende om don werktijd, omschreven in art. 7, voor kinderen van twaalf tot zestien jaar, vast te stellen op ten hoogste acht uren daags, doch in elk geval onder dien verstande, 'dat die werktijd niet mag aanvangen vóór zes uren des morgens en moet eindigen uiterlijk te zes uren des avonds. De dames Weiman en Bos en de heeren Schwab en Ruys, allen leerlingen der hoogste klasse van de Amsterdamsche tooneelschool, legden eergisteravond in de door de Badhuiscommissio welwillend afgestane Kursaal to Scheveningen, uitsluitend voor de leden der Haagsche afdeeling van het Nederlandsch Too- neel verbond, proeven af van hun bekwaamheid. Naar deze eerste kennismaking te oordeelen beloven de jeugdige tooneelspelers veel, al wonnen het onbe twistbaar de dames van de heeron in losheid van spel, ongedwongenheid van houding en voordracht. Aan het einde der voorstelling, dio druk werd be zocht, werden de medewerkenden teruggeroepen eu werd tevens aan mevrouw Kleine, de bekwame leermeesteres van de Tooneelschool, door het bestuur der afdeeling een bloemruiker aangeboden. - De heer Wauthy, directeur van de Haagsche Tramwegmaatschappij, zal eerlang de residentie verlaten, daar hij aan het hoofd eenei* dergelijke onderneming in het buitenland is geplaatst. Het bestuur van hot Ned. Gymnastiekvor- bond heeft aan den minister van binnenlandsche zakon een uitvoerig adres gezonden, waariu het, op grond van een voortdurend ongunstigen uitslag der akte-examens, o. a. in overweging geeft om eere normaalschool voor gymnastiekonderwijzors te stichten te Amsterdam of elders, waar dit gevoeg lijk zal kunnen geschieden. Op 's lands werf te Amsterdam is met goed gevolg te water gelaten Zr. Ms. sehroofstoomschip lste kl. „Yan Speyk." Het stoomschip „Orestes," van Penang naar Amsterdam, is gisterochtend te zes uren van Port land vertrokken; het stoomschip „Zuid-Holland", van Rotterdam naar Java, vertrok gistern'amiddag van Southampton. De minister vaa waterstaat heeft bepaald dat de surnumerair der posterijen S. Reynders zijne functiën zal uitoefenen ten postkantore te Bergen op Zoom. Blijkens bij het departement van marine ont vangen telegram, is de oefeDingsdivisie, onder bevel van Zr. Ms. adjudaDt in buitongewonen dienst, den kapitein ter zee F. H. P. Yan Alphen, den 6den dezer te Tripoli aangekomen. Z. M. heeft aan A. A. "Weimar, met 1 Juni 11., behoudens aauspraak op wachtgeld, een eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van adj.-com mies bij het dep. van buitenl. zaken. Gemengd PiT eve. W Door een bewoner der Mare werd ons hedenmorgen toegezonden een flescbje met duin water, „zoooven uit de kraan getapt en dat risselt van de diertjes." Inderdaad stonden ook wij ver baasd over de beweeglijkheid welke zich in dat water vertoonde, terwijl het water uit de leiding onzer drukkerij zoo helder als kristal was. Bij een op ons verzoek iügesteld onderzoek bleek echter dat do witte massa uit zoogenaamde „cyclops vulgaris" bestond, een onschadelijk in alle bron- of putwater voorkomend waterdiertje, hetwelk alleen bij hooge temperatuur daarin gevonden wordt. Reeds verleden jaar werden in de zomermaanden dergelijke infusoriën in het duinwater opgemerkt en toen door dr. F. A. Jentink, conservator aan 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie, onderzoekt, die er toen een gelijkluidende mededeeling van deed. Boven dien kan hieraan nog worden toegevoegd dat bij nog hoogere temperatuur dan thans men zelfs „daphnia pulex", d. z. zoogenaamde watervlooien, in het duinwater zal kunnen vinden, welke evenmin schadelijk zijn en eveneens aantoonen dat het water niet „dood" is, zooals sommigen willen beweren. Door den heer Salva, den „wildedieren dresser", die „door zyne moed mag genoemd worden de ster van de temmers" en wiens „voorstellingen zoo groot zyn dat do mensohen blyven staan als geslagen van bewondering", heeft op do plaatsen die hij vóór Leiden met een bezoek vereerde behalve het reeds medegedeelde nóg een programma ver spreid, waarop aan do achterzijde een gravure voor komt, „dat de courage tokent van Salva Op do kermis van Nancy, toen hy de Panter Saïda uit de smoel vande leeuw Sultan rukte en waar al de kranten hebben van gesproken." Zieker [natuurlijk volgens datzelfde programma en in hetzelfde vermakelijke Holland8chj wat of: „Le Siecle" zecht: Dinsdag 26 Mei 1880, om 9 ure 1^2, Salva die goboren is in Lunéville, gaf eene voorstelling op de kermis van Nancy, net had hy aan zyn Panters een groot werk laten doen. Hy was klaar om met de Leeuwen te boginnen. In eens een leeuw „Sultan" breekt zyn hok. Eon leeuwin loopt hem na. Hy springt op een panter. De wilde dieren doen ver- schrikkelyke schreeuwen, het hok dreigt om te vallen, een man dio org sterk is houdt het tegen met een plank. Het public is bang. Men dauwt zich om weg te komen: de dames vallen in be- zewymiug. In dien tusschen tyd zien de helpers het gevecht to eindigen door de beesten met yzeren stokken te slaan. Een panter is opgepakt door eon leeuw dio hem weg brengt als oen schaap. Het bloed stroomt. Salva doet do Hiénas en een auder hok gaan, en komt zich dan in het gevecht gooien. Hy gooit zich op de leeuw die los laat en de panter rolt neer. Do temmer doet een panter in zyn hok gaan en hy brengt zelf de gekwetste weg. Toen gaat hy in het leeuwen hok en begint ze goed te ranselen. Het publiek dat teruggekomen is schreeuwt: „Genoeg! Genoeg! Salva slaat nog alteyd: Men heoft zeidon gezien zoo een moed. De toeschouwers applaudisseren als wilde zy alles breken. Het aardigste is dat de leeuw en de leeuwin, toch hunne buiten gewone exercices volbracht hebben. Dit gevecht heeft de menschen rond do tent aangetrokken. S'nachts is er een groot geweld ind de galëryen geweest. De leeuwen waren erg geagiteerd. Sultan was het kwaadste. Saïda heeft ergo koorts gehad. Zaturdag morgen heeft men de veearts. M. Berbain, geroepen, hy durfde het niet te wagen om by de panter te gaan. Emdelyk heeft hy hot gewaagt en heeft met hem gedaan zoo als men met eene» hond doet terwyl dat de temmer hem streelde. Hy rlxeeft gezien dat Saïda de rechtorribben gebroken heeft. Als ergeen pleuris by komt zal het dier inudrie weken genezen zyn. t( Yerder meldt het programma nog dat „metmees- tera en juffrouwen wordt gehandelt." Een kindje, dat bij eenbrandindeLage Nieuwstraat te 's-Hage hevige brandwonden kroeg, is aan de gevolgen bezweken, alsmede een vracht rijder van Harderwijk op Arnhem, die ini-laatst genoemde plaats door een slag van een paardjvroe- selijk tegen de borst werd getroffen. r.-> In de Scheveningscheboschjes is(diclit bij de algemeene begraafplaats gevonden het Ujk vau een onbekenden man, naar gissing een Duiischer, circa 25 jaar oud. Bij onderzoek is geblekeu dat de onbekende door een pistoolschot een einde.aanzijn leven heeft gemaakt, waarschijnljjk weinige uren voor het lijk door een der boschwachters gevonden word.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1