DAGBLAD. iS°. 6839. Maandag 5 Juni. A0. 1882. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Atzoüdcrlyke Nommers.0.05. Dew Oourant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. Een onmisbare inrichting. Dezer dagen werd te Utrecht de jaarlijksche al- gemeene vergadering der Yereeniging van inrichtin gen tot bevordering der koepok-inenting gebonden onder voorzitterschap van dr. Ali Cohen. In die bijeenkomst werd Leiden, de eerste aca demiestad des rijks, de eer eener afzonderlijke ver melding waardig gekeurd. Doch laat ons eerst aanstippen, dat vertegenwoor digd waren: het genootschap tot bevordering der koepok-inenting te Amsterdam, de 's-Gravenhaagsche yereeniging voor koepok-inentiDg, de directie van het pare vaccinogène te Utrecht, de bureaux voor vac cinatie en pares vaccinogènes te Haarlem, Groningen en '8-Hortogenbosch. Alle steden, waar rijks- of stedelijke universitei ten ziju gevestigd, waren dus vertegenwoordigd, be halve onze aloude veste. Et pour cause. De oor der bijzondere vermelding, waarin de stad onzer inwoning mocht deelen, was dan ook slechts een negatieve eer; zij bestond hierin, dat de wen- schelijkheid werd uitgedrukt, dat eindelijk toch te Leiden, een universiteitsstad met meer dan 40,000 inwoners, een gelegenheid voor animale vaccinatie zon worden in hot leven geroepen. De redenen, daarvoor opgegeven, waren tweele dig. Zulk een instelling werd vereischt, lo. in het belang van de koepok-inenting in de gemeente en haar omtrek; 2o. in dat van het onderwijs. Beide redenen spreken zoo duidelijk voor zich zelf dat zij ternauwernood nader behoeven te worden aangetoond, al valt er genoeg over te zeggen. "Wat de eerste betreft, het belang der koepok-inenting in de gemeente en haar omtrek, leert de ervaring, dat, hoe meer gelegenheid tot inenting er bestaat en hoe dichter men bij de bron is, waaruit men kan putten, des te veelvuldiger de aanvraag en het gebruik zijn. Wordt daarentegen de gelegenheid den belanghebbenden niet zeer gemakkelijk gemaakt, zij zullen slechts door den nood gedrongen er zich van bedienen. Men zal van de waarheid dier be wering zich kunnen overtuigen door kennis te nemen van hetgeen op dit punt vermeld wordt zelfs uit plaatsen, waar een inrichting voor animale vacci natie bestaat. In het verslag omtrent den staat der 's-Gravenhaagsche Yereeniging voor koepok-inenting over 1881 lezen wij: „Ook dit jaar gaf de behoefte aan bewijzen van vaccinatie om op bewaar-of lagere school te worden toegelaten, als aanleiding om tot de inenting over te gaan, den grootsten doorslag." Hoeveel te grooter, vragen wij, zal dan niet het verzuim zijn in gemeenten als de onze, waar in het geheel geen inrichting bestaat? En het zal toch zeker geen betoog vereischen dat al dio kinderen, welke tot het tijdstip dat zij tot een inrichting van onderwijs worden toegelaten, ongevaccineerd blijven, bij eventneele epidemie de voortplanting der be smetting in hooge mate zullen bevorderen. Dat hier ter stede menigvuldiger zou worden ingeënt, indien er een inrichting voor animale vacci natie bestond, valt overigens gemakkelijk aan te toonen. Uit meergemeld verslag der Haagsche Yer eeniging toch blijkt, dat in 1881 door 14 onzer mede-ingezetenen van de inrichting in de hofstad werd gebruik gemaakt. Zij behoorden hoogstwaar schijnlijk tot den gegoeden stand, tot hen, die zich kosten, tijd en moeite knnnen getroosten om zich elders te verschaffen wat in hun eigen gemeente niet te verkrijgen is dan uit de tweede hand en dus niet zelden van minder hoedanigheid. Immers de deskundigen zijn het er over eens dat bij verzen ding der koepokstof de animale vaccine in kracht verliest. PRIJS DEB ADVERTENTIES: 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters na» plaatsruimte. Voor het ïacasseo- ren boiten da stad wordt 0.10 borekend. Bovendien is onze stad op die wijze altijd af han- kelijk van elders gevestigde inrichtingen, die bij de grootste welwillendheid niet altoos aan alle aan vragen zullen kunnen voldoen; of wel men moet de toevlucht nemen tot de zoogenaamde humane vaccinatie, die van den eenen monsch op den ande ren, waaraan de meeste belanghebbenden om maar al te geldige redenen zich liever niet onderwerpen. Leiden verkeert dns, wat de animale vaccine be treft, in het minder gelukkige geval dat het teert op hetgeen men elders bezit, in stede dat het op zijn beurt andere plaatsen kan te hulp komen, wat soms noodig is zelfs voor steden, waar een pare vaccinogène bestaat. Het is toch meermalen gebeurt dat bij minder gunstig voorkomende koepokken op het ingeënte kalf eener inrichting, deze zich ge noodzaakt zag een beroep te doen op do welwil lende tusschenkom8t eener elders gevestigde zuster vereniging. In plaats daarvan zou onze stad bij een voor komende epidemie - waarvoor zij intnsscben nog lang moge gespaard blijven! - zich genoopt zien hetzelfde te doen als Gouda, welks gemeentebestuur bij het ontstaan der epidemie aldaar tot de Haag sche vereeniging het verzoek richtte een ingeënt kalf ter beschikking van do Goudsche gemeente geneeskundigen te stellen. Maar zelfs met zulk een gewaardeerde hulp is men dan nog niet altoos in dezelfde mate gebaat als bij het bezit eener eigen inrichting. Want ook bij de toepassing der inenting onmiddellijk van het kalf zijn, gelijk bij zoovele zaken, oefening en onder vinding lang geen te verwerpen voordeelon. Van hoeveel te meer gewicht - en hier komen wij tot het tweede punt, het belaüg van het onder wijs - moet het dan niet zijn voor de eerste acade miestad des lands, dat zij zoo spoedig mogelijk in het bezit kome van een eigen inrichting voor ani male vaccinatie, die tevens dienstbaar kan worden gemaakt aan de opleiding der toekomstige, aan onze academie studeerende geneeskundigen, die eenmaal op verschillende standplaatsen door het geheole land verspreid, geroepen zullen zijn op hun beurt de vaccinatie toe te passen. Niet te verwonderen is het voorzeker, dat in de vergadering te Utrecht de wenschelijkheid werd uitgesproken dat er te Leiden een gelegenheid voor animale vaccinatie word in het leven geroepen. LEIOjBüK} 3 Juni. Wederom mocht de Nederlandsche overwinte- rings-expeditie naar Dicksonhaven in Siberië, zich in verschillende blijken van belangstelling verheugen. Deze blijken bestonden in de volgende, met erkente lijkheid ontvangen cadeaux: van eenige belangstel lende dames in 's-Gravenhage en Arnhem, een fraaie collectie lectuur; van de wed. J. Gerber Zoon te Amsterdam, een reusachtige Gruyère kaas; van de dames N. N. te Utrecht, een schoone hoeveelheid boeken; van de heeren Van Hoytema Co. te Culenborg, tien bussen gecomprimeerde gedroogde soepgroenten; van de firma Van Stralen, Monsieur Ei-kelens te Rotterdam, twee dozijn flesschen Moezel wijnvan de firma Gebrs. Caminada te 's-Gra venhage, een sloeps-vloeistof kompas; van doctor Blom Coster te 's-Gravenhage, tien respirators voor mond en neusvan de firma Utermöhlen Co. te Amsterdam, een flinke hoeveelheid verband- stoffen; van den heer N. te Rotterdam, een partij hoofdkaas in blik; van de Koninklijke Stoomboot maatschappij te Feyenoord, een stel gymnastiek- gewichten en haltersvan de firma gebrs. Belinfante te 's-Gravenhage, een partij interessante lectuur; uit Haarlem van den heer J. N. Scheltema, mevr. Scheltema en mevr. Cramerus een schoone hoeveel heid lectuurvan den heer P. Scheltema een domino spel van den heer P, Lugt een pot gembervan den heer Wiselius een schaakspel en een pot gembervan den heer J. Peelen een revolver; van mevr. Wer- nink een fiches-doos en van den heer E. T. Feen- stra Kuiper een dam- en schaakbord. Bovendien brengt de expeditie dank aan den hoer P. A. Mottu te Amsterdam voor de moeite en zorgen, die hij zich getroost hoeft bij het aanschaffen en opstellen, benevens het onderrichten in de behandeling van de photographische instrumenten voor het station. Bovengenoemde geschenken zijn gedeeltelijk ont vangen bij prof. Buy8 Ballot, deels bij de leden der expeditie en voor het overige bij don heer Volck, administrateur der Poolfondsen to Utrecht. Het vertrek uit Amsterdam van het stoomschip „Varna", waarmede men den tocht naar Dickson haven zal ondernemen, blijft bepaald op een der eerste dagen van Juli a. s. De kapt. W. J. Arriëns van het 4de bat. 7de reg. inf. te Helder is overgeplaatst bij het 2de bat. 4de regiment to Leiden. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 3763 volwassen personen en van 48 kinderen. Op Dinsdag 6 Jnni znllen te Rijnsaterwonde vanwege de afd. aldaar der Holl. Maatschappij van Landbouw worden gehoudenlo. eene keuring van éénjarige stieren, in gebruik bij loden der afd., waarvoor uitgeloofd worden prijzen van f 30, f 20 en f 10; 2o. eene harddraverij met paarden, die aan een lid der afd. in eigendom toebehooren en nog nooit een prijs hebben gewonnen. De prijzen, die daarvoor finaal zullen worden vereerd, bestaan uit een pendnle, een kristallen inktkoker en een paardendek en zweep. De Algemeene Synodale Commissie derNed.- Hervormde Kerk heeft zich, blijkens missive van B. en Ws. aan den gemeenteraad van Amsterdam, zeer ingenomen verklaard met het besluit om aan de universiteit aldaar twee kerkelijke hoogleeraren te benoemen en zich, behoudens enkele wijzigingen in de voorwaarden, met dat besluit vereenigd. Men mag das binnen een niet te lang tijdsverloop de benoeming dier hoogleeraren tegemoetzien, indien de gemeenteraad zich met enkele wijzigingen, door de Synode in de voorwaarden voorgesteld, kan vereenigen. De opbrengst van de voorstelling, door de Vereeniging „Het Ned. Tooneel" tot sluiting van haar tooneeljaar te 's-Hage ten behoeve der in Rusland vervolgde Joden gegeven, bedroeg p. m. f 800, met inbegrip van de gelden, door eenige dames welwillend ingezameld. Omtrent de nalatenschap van prins Frederik deelt de Haagsche correspondent van het Z. D. mede dat al de landgoederen in Silezië, alsook hei- paleis te Berlijn, zullen worden verkocht. Alleen voor de genoemde landgoederen wordt 10 millioen mark gevraagd. Het paleis te Berlijn zou 800,00® gulden moeten opbrengen. De realisatie van een ge deelte van het vaste goed (de goederen onder Was senaar en Voorschoten, alsmede het paleis in Den Haag, zullen niet worden verkocht), heeft plaats omdat er geen roerend kapitaal genoeg aanwezig is, waaruit de vele pensioenen (bij het leven van den prins aan zijne dienaren verleend) zouden kun nen worden uitbetaald. In de Staatscourant van heden wordt de aan dacht van Nederlandsche geneeskundigen gevestigd op de gelegenheid die er voor hen bestaat om onder genot eener toelage van 200 's maands, vrij van contributie ten behoeve der burgerlijke pensioenen, belast te worden met de uitoefening van den bur gerlijken geneeskundigen dienst in een of ander door den gouverneur-generaal aan te wijzen gedeelte van Nederlandsch-Indië, terwijl zij daar tevens particuliere praktijk kunnen waarnemen. Aan hen, die voor gezegd doel ter beschikking van den Gouv,-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1