niet dan met veel moeite gelukte het der politie hen te verwijderen. Door bemiddeling van den commissaris van politie en den stationchef is hun in een veeloods nachtverblijf verschaft. Te Eralingen heerschen de mazelen epidemisch. Onder Niebert, prov. Groningen, is in een moddersloot het lijk gevonden van Pier Piers, uit Lucaswolde. De man was naar Leek ge weest om er een paar lammeren te koopen en kan f 10 bij zich gehad hebben. Ruim tweehonderd schreden verder werd een ledige geldbeurs gevonden. Men vermoedt dat de ongelukkige vermoord is. Te Hatkenscheid, onder Bochum, is weer een moord op een meisje gepleegd. Een 17- jarige dienstbode, die na een week te voren des Zondags ter kerke te zijn gegaan, niet in haar dienst was teruggekeerd, is op de onmenschelijkste wijze mishandeld en haar lijk is op dezelfde plaats ge vonden, waar indertijd een der drie slachtoffers van den opgehangen moordenaar Schiff werd ont dekt. Het blijkt dus nu, dat er meerdere schuldigen zjjn aan de acht moorden van dezen aard, die in drie jaren in de omstreken van Bochum zijn gepleegd. De uitvoeriger berichten omtrent het spoorwegongeluk te Heidelberg brengen eigenlijk niets nieuws. Beide treinen waren, gelijk men dat van de Pinksterdagen verwachten koD, zeer vol. De machi nist van den Heidelberger trein bemerkte zeer spoedig dat hij zich op een verkeerd spoor bevond en begon terug te stoomen; maar op hetzelfde oogenblik kwam de Mannheimer trein aangesneld en de botsing was niet meer te vermijden. De twee locomotieven waren geheel verbrijzeld, de tender van den Heidelber ger posttrein was over de locomotief van den Mann heimer sneltrein geworpen, vier of vijf wagens waren in elkander geperst. En te midden van die verwarring, nog verhoogd door de duisternis het was na middernacht hoorde men de jam merkreten der gekwetsten, terwijl er acht personen dadelijk dood waren. Van de 50 gekwetsten waren er 10 zoo ernstig gewond, dat er gevaar voor hun leven bestaat. Vier van de 8 dooden behooren tot het personeel der treinen, de twee machinisten en twee conducteurs. Geneeskundige hulp was zeer spoedig ter plaatse van het onheil; de bereidvaar digheid der Heidelberger medici zoowel als de wijze waarop het spoorweg-personeel, even bedaard als snel, hulp verleende, worden zeer geroemd. Iemand die de barakken in de kliniek aldaar bezocht, beschrijft den toestand der gekwetsten als hoogst ernstig en brengt hulde aan de geneesheeren die dag en nacht op hun post blijven; de meeste gewonden hebben arm- en beenbreuken bekomen of liggen met-gebroken ruggegraat; velen moeten ook amputaties ondergaan. Max Lederer uit Frankfort, die met familie in den voorsten wagen van den Heidelberger trein zat, had de catastrophe eenige seconden te voren zien aankomen; do hoofdconduc teur gaf nog tot tweemalen toe het noodsignaal, maar onmiddellijk daarop had de botsing onder ocrverdoovend geraas plaats. Lederer was tweemalen omvergeworpen en was ten slotte achter een hek naast den spoorweg terechtgekomen; hij was de eenige reiziger in den. eersten wagen die er met lichte verwondingen afkwam. De wisselwachter, aan wien de ramp wordt geweten, is gevlucht, doch achterhaald en gevangengenomen. Vóór de kliniek te Heidelberg verdringt zich een angstige menigte om de namen der overledenen en gekwetsten te lezen. Ook de „Strassb. Post" bevat eenige bijzonder heden omtrent de ramp. De zware gevaarten boor den na den ontzettenden schok krakend en gillend in olkander. Mergdoordringende kreten, hartver scheurend gejammer, akelig gerochel van sterven den, alles dooreen hoorde men op den eigen stond. De locomotieven vormen een ternauwernood herken bare massa stukken en splinters hout, ijzeren assen en raderen. "Welk beeld het vijftal verbrijzelde per sonenwagens aanbood, gaat elke verbeelding te boven. De verwoesting was verschrikkelijk; detoo- neelen van jammer en ellende zijn niet te beschrijven. Volgens berichten uit "Warschau was aan de politie aldaar kennis gegeven van het voor nemen oen anti-Semietische demonstratie op groote schaal te doen. Ter voorkoming van ongeregeld heden werden in één nacht honderdtwintig personen naar de gevangenis gebracht. Maandag-avond was Brody het tooneel eener hevige opschudding, veroorzaakt ffoor het nreHmitengewone onstuimigheid te kennen gegeven verlangen der Russisch© Joden naar brood en naar do middelen om verder to reizen. De overheid was genoopt maat regelen van geweld te nemen otn rust en orde te herstellen. Het gewestelijk bestuur heeft besloten een deputatie, met graaf Borkoviki aan het hoofd, naar Weenen te zenden, met la6t aan den keizer de noodzakelijkheid voor oogen te honden van het aanwijzen van een andere stad als plaats van samenkomst voor de Russische vluchtelingen. Onder de werklieden der ijzergieterijen te Nieuw-York is eene arbeidstaking uitgebroken. Zes fabrieken in Pennsylvanië zijn gesloten en ook in Ohio, West-Virginia, Missouri en Kentucky heb ben werkstakingen plaats. Het getal werkstakers wordt op 50,000 geschat, waarvan 18,000 in het district Pittsburg alleen. Met het oog op de vast beraden houding, zoo van de fabrikanten als van de werklieden, gelooft men dat de arbeidstaking van langen duur zal zijn. Op den tweeden Pinksterdag is Berlijn door een wolkbreuk letterlijk overstroomd. Het water stond een hal ven meter hoog in de straten; gedurende eenigen tijd was het verkeer geheel ge stremd; een aantal honden verdronken. In het dal van Entremont in Opper- Savoie is het dorp Dupont geheel door brand vernield. De vice-voorzitter van een wielrijders gezelschap te Lyon heeft met zijne vrouw op eene vélocipède van drie wielen met twee zitplaatsen de reis van Lyon naar Napels en terug afgelegd, een afstand van 3755 kilometer. De tocht ging: heen, over Marseille, Nizza, Genua, Pis a, en Rome; terug, over Bologna, Florence, den Cenis en Chambéry. Het paar legde gemiddeld tusschen de 80 en 100 kilometer af. Te Ropho, Lancaster, Ponnsylvanie, is een steiger voor een in aanbouw zijnd gebouw met zestig werklieden ingestort. Vier hunner bleven op de plaats dood, 48 anderen werden ernstig, 6 daar onder zelfs doodelijk gekwetst. Te Lyon zijn een zestal personen in hechtenis genomen, terwijl zij bezig waren valsche vijffranksstukken te vervaardigenzij boden hevigen tegenstand, in hun verzet geholpen door verscheiden meisjes van verdachte zeden. Tegen zes uren des avonds zageneenige soldaten van een fort bij St.-Dénis een jonge vrouw rustig aan den kant der gracht zitten, schijnbaar breiende. De militairen, vermoedende dat het hier een heimelijke bijeenkomst met een hunner kame raads gold, hielden de vrouw vau verre in het oog, toen er eensklaps vier revolverschoten weerklonken. De vrouw, die twee kogels in den rug had gekre gen, had echter nog kracht genoeg om den moor denaar het wapen uit de hand te rukken, waarop deze haar bij de keel greep en haar zeker zon heb ben vermoord, hadden de soldaten zich niet van hem meester gemaakt. De aanvaller bleek de man van zijn slachtoffer te zijn. Te recht of ten onrechte haar van ontrouw verdenkende, had hij besloten haar van het leven te berooven. Een belacholij kevergissing had te Green Bay, "Wisconson, plaats. Een heer gaf zijn knecht een brief van verontschuldiging, welke aan eene jonge dame moest bezorgd worden, die denzelfden avond in het huwelijk zoude treden, bij welke plechtig heid hij was uitgenoodigd, doch niet tegenwoordig kon zijn. Tegelijkertijd stelde hij den knecht een pakje ter hand met een broek er in, bestemd voor een heer van een tooneelgezelschap, en eene noot met de woorden„met genoegen wordt n deze broek geleend voor de rol die gij te vervullen hebt." De knecht raakte in zijne zending verward en bezorgde den brief aan den tooneelspeler en het pakje met den broek aan de jonge dame die huwen zon. Iemand die dezer dagen den verkoop van 20,000 Ned. pd. papier, afkomstig van de pos terijen, „bestemd voor papiermolens", aangekondigd zag, schrijft naar aanleiding daarvan dat in zijn bezit is een belangrijke verzameling officiëele stuk ken, die bij de toezending van winkelwaren als pak papier dienst hadden gedaan. BUITENLAND. Frankryk. In de Kamer heeft de minister-president De Frey- cinet, met nadruk over de aangelegenheden in Egypte geïnterpelleerd, gisteren geantwoord dat het gedrag der regeering eene bevestiging was van hare vroegere verklaringen. Met den steun van Engeland en met hulp eener conferentie met de overige mogendheden, zeide hjj, trachtte zij tot eene vreedzame oplossing te geraken. - Ten slotte werd met 298 tegen 70 stommen eene motie van vertrouwen aangenomen. De „Socióté Académique Indo-Chinoise" te Parijs heeft in hare laatste zitting twee harer le den, de heeren Henri de Yésine Larne, ingenieur voor kunst en nijverheid, en Maurice Geny, civiel ingenieur, gelast om de wetenschappelijke zending op te vatten, welke zij in 1879 toevertrouwd had aan de heeren Louis Wallon, Jules Gnillanme en Charles Conrret en welke den 30sten Maart 1880 zoo ongelukkig afgebroken werd door den moord van de heeren "Wallon en Gnillanme op Sumatra- De reizigers, die van de Westkust van Sumatra vertrekken, zullen zich naar een meer begeven, Poet8joet-Laoet, en na deze binnenzee onderzocht en de bevolking aan de oevers bestudeerd te hebben, zullen zij aan de Oostkust komen, van waar zij zich naar Pinang moeten inschepenvervolgens gaan zij van Qnedah naar Bangkok en trekken door de Siamee8che provinciën van het schiereiland Malaka. Te Parijs zal van 15 Sept.15 Nov. een internationale tentoonstelling van stenographie wor den gehouden. Groot-Brltamiiê. In het Lagerhuis heeft de heer Dilke gisteren verklaard dat Engeland op voorstel van Frank rijk er in heeft toegestemd de mogendheden en de Porte uit te noodigen tot eene conferentie te Kon stan tinopel over de Egyptische quaestie, met de handhaving van den tegenwoordigen staat van zaken tot grondslag en ter bepaling van de beste mid delen om de orde te herstellen. Die conferentie zal de snelstwerkende middelen verschaffen om de orde in Egypte te herstellen. De regeering heeft er den sultan opmerkzaam op gemaakt dat het wenschelijk zon zijn dat hij de souvereine vlag in de Egyptische wateren ontplooide. Iedere mond van het kanaal wordt bewaakt door Fransche en Engelsche schepen. De conferentie zal bepalen dat hare besluiten met kracht van wapenen zullen uitgevoerd worden. - De heer Gladstone zeide dat het hoofddoel, waarom de gepantserde schepen werden gezonden, is het leven en de eigendommen te beschermen. Er zijn geen troepen ontscheept en zij zullen niet ontscheept worden, tenzij het noodzakelijk is ter bescherming van het leven der vreemdelingen. Waarschijnlijk zal Arabi Halim als khedive installeereu, maar de regeering acht zich verbonden den tegenwoordige» khedive te handhaven. In het Hoogerhnis zei lord Granville dat de staat van zaken zeer ernstig is. Arabi regeert feitelijk. De overige mogendheden ondersteunen den raad, dien Engeland aan den sultan gaf om den khedive te handhaven, de beschuldigingen der ministers tegen den khedive af te wijzen, en naar Konstan- tinopel drie officieren, de hoofden der militaire be weging, te ontbieden. Telegrammen. WEENEN, 1 Juni. De keizer heeft heden aan dr. Löwenstoin, opperrabbijn te Lemberg, audiëntie verleend en hem verzekerd dat hij, voor zooveel hem mogelijk is, aan de uit Rusland gevluchte in nood verkeerende Israëlieten zijne hulp niet ont houden zal. BUDAPEST, 1 Juni. Het Hoogerhnis heeft, na een redevoering van den minister-president Tisza, het voor Bosnië en de Horzegowina gevraagd krediet verleend. PARIJS, 1 Juni. Rusland, Oostenrijk en Italië nemen, naar men verzekert, de gisteren per tele graaf aan de mogendheden voorgestelde conferentie aan. Van Duitschland is nog geen antwoord ont vangen. Gisternacht werd te Konstantinopel een minis terraad gehouden, ter hehandeling van de drie eischen der Westersche mogendhedenhandhaving van Tew- fik-pacha als khedive; bevordering van de kabinets- verandering; ontbieding van Arabi-pacha naar Kon stantinopel, om zich te verantwoorden. De uitslag der disca88ie is nog niet bekend. Men wil hier weten dat Arabi-pacha zich aan een Turksche interventie niet onderwerpen zal, en uit zekere toebereidselen maakt men op dat de Turksche vloot weldra n#sr Alexandrië zal vertrekken. CAIRO, 1 Juni. (middernacht). De Khedive heeft van zijn agent te Konstantinopel mededeeling ont vangen dat de Turksche commissaris morgenmid dag zal vertrekken, zonder de conferentie af te wachten. LEIDEN, 3 Juni. Door het postkantoor alhier is weder voor tien cents verkrijgbaar gesteld den bekenden en voor velen onmisbaren gids, aanwijzende de zomerdienst- regeling voor binnen- en buitenland en Nederlandsch

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2