LEIDSCÏÏ DAGBLAD. J\'°. 6838. Zaterdag 3 Juni. A0. 1882. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Dese Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 rebels 1.05. Iedere regel meer 0.17*. Groolere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- rea baiten da stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 2 Juni. Heden is aan de universiteit alhier de heer J. W. Barkey, geb. te Zoetorwoude, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met acad. proefschrift, get. „De Nederlandscho wetgeving op het Notaris-ambt." Ook dr. "W. Pleyte alhier is benoemd tot lid ^er Koninklijke Academie van "Wetenschappen. Gedurende de afgeloopen maand zijn por Rijn- landschen Stoomtram vervoerd 36,331 personen mot eene totaal-opbrengst van ƒ5100.55, of ƒ19 per dag en per K M. Sedert 1 Januari dezes jaars zijn vervoerd 128,104 reizigers met eene totaal-opbrengst van 16,580.18, zijnde 12.77 per dag en per KM. De Leidscbe paardenspoor vervoerde gedurende de maand Mei 32,276 personen. Naar aanleiding der mededeeling dat op de verkooping der planten van wijlen mevr. de douair. Backer voor een Chamaerops Hystrix, 1.80 M. hoog, 410 werd besteed, schrijft Siéboldia„Wij kunnen er nog bijvoegen dat do Chamaergps Hystrix aan gekocht werd voör 's rijks academietuin te Leiden. Onder de talrijke aanwezige Nederlandsche deskun digen wekte dit groote tevredenheid, daar anders dit unieke exemplaar naar België zou zijn gegaan en dus alweder tot sieraad zon hebben gestrekt van de eene of andere buitenlandsche verzameling, hetwelk in dit geval te meer jammer zou zijn ge weest, daar het een der zeer weinige palmen is, dio uit de collectie van Z. M. Koning Willem II hier te lande nog aanwezig zijn." In eene te Hillegom opnieuw gebonden alge- meene vergadering van aandeelhouders in de Noord- Zuid-IIollandsche Stoomtramweg-maatschappij bracht de in de vorige vergadering benoemde commissie tot het nazien van balans en boeken uitvoerig ver slag uit van hare bevindingen, welk verslag advi seerde tot niet-goedkeuring van balans en boeken, tot het vragen van nadere inlichtingen aan het bestuur, omtrent zijn gehouden beheer, en bij ge breke daarvan aan commissarissen te verzoeken bun mandaat ter beschikking van de vergadering te stellen; voorts een commissie te benoemen om uit te maken welke schade aan aandeelhouders is toegebracht, en die schade, hetzij in der minne hetzij in rechten, te doen vergoeden. Vertegen woordigd waren 216 stemmen. Aangezien de gege ven inlichtingen niet voldoende werden geacht, werd de genoemde conclusie met overgroote meer derheid aangenomen. Ingevolge de Statuten worden commissarissen uitgenoodigd tot aan do volgende vergadering, welke morgen over veertien dagen zal plaats hebben, het beheer te blijven voeren. Door den Raad der gemeente Zoeterwonde is benoemd tot onderwijzer aan de school in de Heerenstraat, nabij Leiden, de heer S. P. Van der Hoogt, thans onderwijzer te Alblasserdam. Tot onderwijzeres aan de meisjesschool te Alkmaar is benoemd mej. W. Smitz te Haarlem mermeer. De graven der Gorkumscbe martelaars bij Den Briel zullen o. a. bezocht worden door bedevaart gangers uit Gouda op 14, uit Alpben op 15, uit Alphen (parochie) op 22 Juni, uit Leiden op 17 en 24, uit Zoeterwoude op 25 Juli en uit Wassenaar op 3 Augustus. De Piins van Oranje heeft 1000 geschonken aan de Diaconessen-inrichting te 's-Hage. De heer H. W. F. Ligtenberg, notaris te 'a-Hage, is door den Koning benoemd tot ridder van den Gouden Leeuw van Nassau. Onze minister-resident te Washington, mr. W. Von Weckherlin, vroeger die betrekking be kleed hebbende in Japan, is door den keizer van dat rijk begiftigd met do orde van de Rijzende Zon. De 's-Gravenhaagscho Tninbonwvereeniging heoft eene algemeeno vergadering gehouden, onder praesidinm van den heer A. A. Vorsterman Van Oyen, waarin deze verslag uitbracht omtrent de onlangs door de Vereeniging gehouden voorjaars tentoonstelling, die in alle opzichten als volkomen geslaagd mocht worden beschouwd. Hierna kwam de oprichting aldaar van een plantenbeurs ter sprake. De vergadering besloot tot de oprichting dezer beqrs en droeg de samenstelling der statuten op aan een commissie, bestaande uit de boeren H. Westbroek en J. Voortman, te 's-Hage, en P. Oost hoek Van Nes, te Boskoop. Door de jury der gedurende de maanden April en Mei te Berlijn gehouden tentoonstelling voor heraldiek, sphragistiek en genealogie zijn zes Nederlandsche inzenders bekroond: de heeren dr. W. J. baron d'Ablaing van Giessenburg, te 's-Hage, J. A. Koopmans, te Nijmegen, P. A. De Graaff, te Arnhem, J. Lion, te 's-Hage, C. W. H. Verster, te Amsterdam, on Heerke Wenning, te Leeuwarden. Het zesde internationaal letterkundig congres zal te Amsterdam worden gehouden. Bij de te Rotterdam gehouden eerste trekking der premieleening van de Rotterdamsche Schouw- burg-Vereeniging viel de hoofdprijs van 25,000 op serie 495 No. 22, de prijs van 5000 op serie 3432 No. 7 en de prijs van 2500 op serie 678 No. 61. De Rotterdamsche gemeenteraad heeft benoemd tot conrector bij het Erasm. Gymnasium dr. J. Polak aldaar en tot gemeente-ontvanger don heer Nichot, controleur der dir. bel. aldaar. Het stoomschip „Maas" is Woensdag van Nieuw-York naar Rotterdam vertrokken; de „Noord- Holland", van Java naar Rotterdam, vertrok gister- namiddag van Port-Saïd. Z. M. heeft den Ned. con9ul-generaal te Lon den J. W. May met zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen in den Nederland- schen adel verheven- pensioen verleend aan J. G. Kobus, hoofd eener school te Nijmegen (Gelderland), ten bedrage van 1000; - den 2den luitenant J. A. Kleynenberg, van het lste reg. huzaren, op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; - den tijd van duur der detacheoring bij het leger in Ned.-Indië voor den lsten luitenant A. W. H. K. VanRothnia Andreae, van het wapen der cavalerie hier te lande, welke tijd van duur bij Koninklijk besluit van 9 Mei 1877, op vijf jaren werd bepaald, voor ge noemden officier met twee jaren verlengd; - H. Plato, commies der posterijen 3de kl., van 17 Mei af uit 's Rijks dienst ontslagen. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag omstreeks tweeurenkad de koetsier v. d. Y. het ongeluk buiten de Morsch- poort van een vigilante te vallen, ten gevolge waar van hij een been brak. Voor het gerechtshof te 's-Hage ver scheen eon jongmensch, L. D. v. P., oud 17 jaren, zonder beroep, wonende aldaar. Deze jongeling, die reeds vroeger met de justitie in aanraking kwam, schreef op 27 Maart jl. aan den goudsmid 't H. een brief, waarin hij vroeg om eenige gouden rin gen, maar welk schrijven hij voorzag van de hand- toekening van zijn gewezen patroon, bij wien hij als klerk was werkzaam geweest. De verlangde af gifte volgde echter bij de aanbieding van den brief niet, maar wel kwam al spoedig de valschheid van het schrijven aan het licht. De beschuldigde bo- kende, dat 't hem slechts om één ring was te doen geweest en hij voornemens was dien te betalen. Adv.-gen. mr. Bijleveld requireerdo een veroordee ling tot 7 maanden celstraf. De verdediger, mr. Sa8se, wees het hof op z. i. aanwezige verzachtende omstandigheden. De uitspraak is op morgen bepaald. Tevens stond terecht L. H., oud 55 jaren, koop man te Klaaswaal, beschuldigd van in den ochtend van 31 Jan. jl. in zijne woning aan den Stougjosdijk te Klaaswaal brand te hebben gesticht in afval van vlas, dat op den zolder lag boven de keet, waarover de zolder zich ook uitstrekt. Later werd ook ont dekt dat in de woonkamer, waarboven de brand niet had gewoed, twee bedsteden waren in brand ge weest, zonder dat aan toevallig ontstaan van brand kon gedacht worden. Er waren zelfs getuigen, die onder eede verklaarden dat zij besch. op den zolder hadden werkzaam gezien aan het werpen van brand bare stoffen op en het roeren in vlammende vlas- 8cheeren. Besch. van zijn kant gaf toe dat er in zijne woning brand was geweest, maar hoe hij was ontstaan wist hij niet te verklaren. Hij ontkende ten stelligste aan het stichten van den brand schuldig té zijn en deed het voorkomen alsof hij al het mogelijke had aangewend om de verbreiding er van te voorkomen. Het bleek echter dat zoowel de woning als de meubelen van den beschuldigde vrij hoog waren geassureerd en dat hij de betaling eener schuld van ongeveer 200 tot ultimo Januari had uitgesteld. Adv.-gen. mr. Bijleveld requireerde de schuldigverklaring en veroordeeling van besch. tot vijf jaren tuchthuisstraf. De verdediger, jhr. mr. A. Yan den Bergh, oordeelde de schuld van zijn cliënt niet wettig bewezen en concludeerde tot vrij spraak. Uitspraak aanst. Donderdag. Door het kantongerecht te 's-Hage is Johannes Yisser, matroos te Scheveningen, tot eene gevangenisstraf van 14 dagen veroordeeld, ter zake van het, na als schepeling wettig te zijn aan gemonsterd op een Nederlandsch zeevisschersvaar- tuig, opzettelijk en wederrechtelijk niet medemaken van de reis ter schrobnet visscherij. Door den agent van politie P. v. d.Berg, te Delft, is proces-verbaal opgemaakt tegen een jongen wegens het dooden eener muscb, mot een steen geworpen door middel van een zoogenaam- den catapult. (Overtreding der wet van 25 Mei 1880 (Staatsblad no. 89.) Haute nouveauté! Te 's-Graven hage is een doodkisten-magazijn geopend. Of het „entrée libre" of „vrij entrée" is in dezen laatste-woningen- win kei wordt niet gemeld. Hedenmorgen is te Woerden het lijkje opgehaald van een pasgeboren kind van het mannelijk geslacht; het was gewikkeld in doeken, terwijl zich daarin ook vier zware steenen bevonden om het lijkje te doen zinken. Omtrent den dader of de daderes is nog niets bekend. Gisternamiddag is op den Rijnspoorweg in de nabijheid van Rotterdam, door een goederen trein overreden een ongeveer 17-jarige knaap, wonende in de Prinsenstraat to Rotterdam. De onge lukkige was terstond een lijk. Een passagier van Rotterdam naar Harwich is in zee gesprongen van de stoomboot „Lady Tyler". De bemanning deed nog moeite hest» te redden, maar vruchteloos. Do rechtbank te Zutfen heoft iemand te Twelloo, die opzettelijk het kenmerk had weg genomen dat in een woning een besmettelijke ziekte heerschte, veroordeeld tot f 10 boete. Maandag-avond omstreeks bien uren arriveerde te Groningen op den gewonen tijd de trein van Nieuwescbans, onder meer met sïch voe rende ongeveer 400 Duitscbo grasmaaiers, ffie plaats biljetten hadden genomen tot LBeuwarden, welke plaats zij meenden nog donzelfden avond te kmaaen bereiken. Toen hun bij aankomst te Groningen te kennen werd gegeven, dat zij nïot verder konden komen en den trein moesten verlaten, verzetten zij zich daartegen e>n dreigden met hunne zeisen, en

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1