vuurgloed zagen een vreeselijk schouwspel. De zolders waren meerendeels gevuld met graan, lijnzaad, tabak, cocosmatten en stroo, alles dus om goed te branden. Spoedig was de eerste spuit, die de premie behaalde, op het terrein en gaf ook weldra water. Het was echter weinig zaaks wat deze vermocht tegen het woedend element en eerst toen de stoom spuiten en het havendienstbootje water gaven, be gon het vuur te verminderen. De Herderinnestraat was dadelijk in een waren stroom herschapenmen liep tot aan de enkels in het water, dat vermengd met lijnzaad een alles behalve gemakkelijke wande ling opleverde. Hoewel er weinig kans bestond dat de brand naar de perceelen in de Eenhoornstraat zou overslaan, achtten de bewoners dier perceelen het raadzaam om hun have in veiligheid te brengen. Een vijftiental handspuiten, twee stoomspuiten en de havenboot hebben water gegeven en door de krachtige pogingen der brandweer bleef het vuur bij de twee pakhuizen bepaald, wat niet wegneemt dat de omliggende perceelen en de goederen die daarin geborgen waren nogal waterschade hebben. Wat de oorzaqj: van het onheil is, is men nog niet te weten kunnen komen. Natuurlijk liepen allerlei praatjes, zooals dit bij eiken brand geschiedt en waarvan er vaak sommige te flauw zijn om aan te hooren. De te Amsterdam gearresteerde be diende der Kasvereeniging was ongeveer zes jaren tegen een loon van f 10.50 per week aldaar werk zaam. Achttien maanden geleden begon hij met oneerlijke operation. Tijdens hij aan een politie- bureel in bewaring was, bleek ook nog dat hij van een ander, voor wien hij ook gelden ontving, p. m. f 200 verduisterd had. De man had zijne bedrieg lijke handelingen zoo lang geheim weten te houden, door het eene postje met het andere te dekken. Te Amsterdam is in den nachtvanZon- dag op Maandag een 18jarige dienstbode door haar vrijer, een schoorsteenveger (geen Italiaan), in een aanval van jaloezie op een eenzaam ge deelte van de Prinsengracht te water gesmeten, waarna de onverlaat, niettegenstaande het angstig gegil van zijne beminde, zich in allerijl uit de voe ten maakte. Een Friesche schipper, door het angst- geschrei van de ongelukkige, welke zich aan den achtersteven van zijn vaartuig hield vastgeklemd, uit den slaap gewekt, heeft haar gered en, naar het Gasthuis overgebracht zijnde, bleek haar toe stand zoo bedenkelijk te zjjn, dat men haar het sacrament der stervenden heeft doen toedienen. De dader van dit misdrijf werd Dinsdag-morgen vroeg door den commissaris van politie in de 2de sectie van zijn bed gelicht en ter beschikking gesteld van de justitie. Bij de afzending van dit bericht was de toestand van hot meisje minder zorgwekkend. Te Amsterdam is opgericht de eerste Nederlandsche Electriciteit-Maatschappij. Een achtjarig jongetje te Heemstede dat naar school was gezonden, is in eene watering bij eene zanderij gaan baden en daarbij jammerlijk verdronken. Een onlangs te Terneuzen in 9 7-j arigen ouderdom overleden landbouwer, F. De Feyter Lz. laat het respectabele getal van 150 kinderen, klein kinderen en achterkleinkinderen na. Een jaloersch echtgenoot te Arn- hem sloeg gistermorgen zijne vrouw, die bezig was met goed te spoelen en een ander persoon naar zijn zin te vriendelijk groette, zoodanig met een klomp op het hoofd dat de vrouw een diepe wond be kwam en bewusteloos nederzeeg. - Een smidsgezel aldaar, de kostwinner zijner moeder, die dien mor gen in den Rijn, onderlangs ging baden, is door den stroom medegesleept en verdronken. Uren nadat hij zich te water had begeven, zijn zijne kleederen aan den oever gevonden. Door den krijgsraad te 's-B o s c h is L. A. H., Boldaat-militien bij het 3de reg. inf., veroordeeld tot een halfjaar cellulaire militaire ge vangenisstraf, met ontzegging voor den tijd van drie jaren van het recht om bij de gewapende macht of als militaire geëmployeerde te dienen, wegens diefstal ten nadeele van eenen kameraad in de chambree. Uit Raamsdonksveer wordt gemelddat zekere A. v. d. P. onverhoeds is aangevallen door P. K., die hem met een mes een steek in den hals toebracht, welke levensgevaarlijk wordt geacht. P. K. werd onmiddellijk in arrest genomen en naar Breda vervoerd. Naar men verneemt, heeft minnenijd aan leiding tot deze daad gegeven. Op een der Pinksterdagen is te Zutfen op een vaartuig, terwijl de schipper afwezig was, ingebroken en zijn f 350 aan bankpapier, eenig zilver en goudgeld gestolen, alsmede een zilveren tabaks doos, een zilveren ankerhorloge en een gouden horlogeketting. Men heeft vermoeden op een persoon. Misbruik van sterken drank was de vermoedelijke oorzaak van een treurig ongeval dat gisternacht te Dordrecht plaats vond. Toen een nachtwacht te omstreeks twee uren de Wijnstraat passeerde, zag hij voor een pand eene vrouw met eene hevig bloedende hoofdwonde op de straat lig gen. Bij onderzoek bleek dat het was de 75-jarige huisvrouw van C. v. A., aldaar woonachtig, welke sedert geruimen tijd met haren man in onmin leefde en zich herhaaldelijk aan drank te buiten ging. Bedoelde vrouw had des avonds in beschonken toe stand voor het opgeschoven raam gezeten en is daar waarschijnlijk ingesluimerd en zoo er uit op de straat gevallen. De onmiddellijk te hulp geroepen geneeskundige kon slechts den dood der vrouw constateeren. Het aantal gekwetsten bij het onder de telegrammen vermelde spoorwegongeluk te Heidel- berg bedraagt omstreeks 50. Onder de 8 personen, die onmiddellijk dood waren, behoort de machinist van een der twee treinen. De wisselwachter, aan wien het ongeluk te wijten is, bevindt zich in hechtenis. Een hartstochtelijk loterij speler, maar iemand wien het geluk niet meeliep, overleed dezer dagen te Glogau. De man speelde twintig jaren in alle mogelijke staats-, nijverheids-, paarden- en weldadigheids-loterijen en had kasten vol pakketten met allerhande soort van loten. Hij hield nauw keurig boek van zijn winst en verlies, en uit zijne opgaven bleek dat hij in twintig jaren 14,000 mark aan loten uitgegeven en in het geheel slechts acht prijzen gewonnen had, die te zamen 500 mark be droegen. Te Parijs maakte een werkman ge bruik van het oogenblik dat zijn schoonmoeder een dutje deed, om haar kleeren en andere voorwerpen mee te nemen en te verkoopen. Toen de schoon moeder wakker werd, had zij zelfs geen kousen om aan te trokken. De schoonzoon had zich gehaast het geld dat hij voor zijn buit had gekregen, in de kroeg te verteren. Men vond hem daar dronken zitten; hij bekende zijn schuld, maar voerde tot zijn verontschuldiging aan, „dat hij moest drinken om zijn schoonmoeder te vergeten, en dat het dus billijk was dat zij het gelag betaalde." Te Barbezieux heeft een 73-jarig man een einde aan zijn leven gemaakt door zich op het landgoed van zijn zoon in een put te werpen. Toen hij er uitgehaald werd, was hij geheel gestikt. Aan de „Figaro" wordt geschreven dat een moeder, wier kind aan de kroep leed en door de doctoren was opgegeven, op het denkbeeld kwam haar mond op dien van het kind te drukken en met al haar macht de lucht op te zuigen. De vlie zen, die de lucht in de longen van het kind tegen hielden, werden aldus losgemaakt en het kind bleef behouden. Volgens „Veritas" zijn in April ver ongelukt 131 zeilschepen en 15 stoorabooten, waar onder 4 zeilschepen en één boot uit Nederland. Uit Londen wordt aan de N. R. C. ge seind dat het stads- en het havenbestuur te Dover eene onderhandeling met de „Chatham-Dover-Com pany" hebben geopend, ten einde te Dover eene permanente vestiging van den dienst op Vlissingen te verkrijgen. De genoemde besturen zijn bereid, in de hiertoe noodige inrichtingen te voorzien. BUITENLAND. FrankrSjk. Volgens te Parijs ontvangen bericht uit Londen heeft de Porte nog niet officiëel het zenden van een commissaris naar Egypte voorgesteld. De Kabi netten van Parijs en Londen ontvingen nog slechts officieus kennis van het voornemen der Porte om dat te doen. Zij wisselen nu van gedachten over zoodanige zending, over de bevoegdheid van den commissaris en het nauwkeurig omschreven doel zijner zending. Er heerscht volkomen overeenstem ming tusschen Frankrijk en Engeland en de overige mogendheden. Weder heeft een tweegevecht plaats gehad, ditmaal met de pistool, tusschen den heer Span- dony en een aide-de-camp van don sultan van Turkije, Izzet-bey. De heeren hadden woorden gekregen bij de wedrennen var. Auteuil. Geen van beiden is gekwetst. Een der studenten, Gueret, is gestorven aan de gevolgen van de wonden die hij in het gevecht in het Parijsche „Quartier Latin" met de politie bekwam. Ook een agent is gestorven. De heer Clémenceau heeft aan de studenten beloofd de regeering te zullen interpelleeren en Tves Guyot zal in den gemeenteraad den prefect van politie ophelderingen vragen omtrent de houding der agentei. In de mondelinge mededeeling aan de Porte, van 29 dezer, hebben lord Dufiferin en de markies De Noailles den sultan verzocht eene verklaring te doen lo. ten gunste van den khedive, 2o. om te consta teeren dat door het wegzenden zijner ministers en het volgen der politieke gedragslijn, door de En- gelsche en Fransche diplomatieke vertegenwoordi gers aanbevolen, de khedive niet gehandeld heeft in strijd met de wenschen dos sultans, 3o. dat de sultan Arabi-pacha en de andere militaire chef* naar Konstantinopel ontbiede om hun gedrag ta rechtvaardigen. Gisteren hebben de vertegenwoor digers van de andere mogendheden den sultan den raad gegeven het verlangen van lord Dufiferin en den markies De Noailles in te willigen. Zuid>Afrika. De rechtstreeksche berichten uit Kaapstad aan het Hbl. loopen tot 9 Mei en melden dat vriend schappelijke schikkingen zijn getroffen met de goud delvers te Pelgrimsrust. De Transvaalsche staats- procureur Jorissen is als scheidsrechter opgetreden. David Benjamin heeft alle rechten van eigenaar* van goudhoudende kwartsaders gekocht. De delver* naar alluviaal goud blijven op den ouden voet werken, maar moeten 21 pet. der fondsen aan de regeering betalen. De rijkdom der goudvelden wordt zeer geprezen. De Volksraad is bijeengekomen. Het Kaapsche Volksblad waarschuwt tegen teleurstellingen bij emigratie uit Holland naar de Transvaal en ont kent dat de Zuid-Afrikanen thans tegen de Engel- schen vijandig zouden zijn en den Hollanders de voorkeur schenken. Het blad wijdt die opvattingen aan totaal verkeerde inlichtingen. Dr. Hahns' voor lezing tegen de Hollanders en hun letterkunde blijft van alle zijden tegenspraak uitlokken. De vrijspraak door oen Hollandsche jury te Graaff Reinet van twee Boeren maakt veel sensatie, om dat, volgens geruchten, de juryleden reeds vooraf zouden zijn overeengekomen de beschuldigden als blanken vrij te spreken. De bladen achtten het schande, dat het publiek de uitspraak toejuichte. Telegrammen. ISMAILIA, 30 Mei. Een groote ontsteltenis heerscht langs het Suezkanaal. Volgens gerucht uit Port- Saïd heeft een Egyptisch oorlogsschip in den afge- loopen nacht torpedo's gelegd, om de ankerplaats van de Engelsche, Fransche en Italiaansche oor logsbodems. Deze veranderden van positie en bewa ken thans nauwkeurig de bewegingen der Egypti sche schepen. ROME, 31 Mei. Het officiëele blad kondigt het besluit af tot verlenging van het tractaat van handel en scheepvaart met België tot 31 December 1882. BERLIJN, 31 Mei. (R. N.) Over den aankoop van het hier bestaande Nederlandsche paleis, voort komende uit de nalatenschap van prins Frederib, worden nog steeds onderhandelingen gevoerd. Den keizer komt de prijs van één millioen driehonderd duizend mark te hoog voor. De landgoederen in Silozië zullen ook voor tien millioen mark verkocht worden. Hier baart het gerucht dat de Russische ge zant te Parijs, prins Orlofif, zal aftreden, groot opzien. Orloff is de vriend van Bismarck en de tegenstander van Ignatieff. Hij schijnt dan ook als het ofifervan den laatste te vallen. St.-PETERSBURG, 31 Mei. De stad Gorki, in het gouvernement Mohilew, is een prooi der vlam men geworden. PARIJS, 31 Mei. Gambetta's „République Fran- Qaise" valt De Froycinet heftig aan en noemt hem het ongeluk van Frankrijk, dat door hem achteruit gegaan is tot de laatste der groote mogendheden van Europa. De heer Camercasse is als prefect van politie ontslagen. LONDEN, 1 Juni. De „Times" meldt: „Gisteren heeft Frankrijk aan Engeland voorgesteld een ge zanten-conferentie te Konstantinopel te beleggen, tot oplossing van het Egyptische vraagstuk op de grondslagen van het status quo. Engeland heeft dit voorstel aangenomen en verklaarde zich bereid het bij de andere mogendheden en bij Turkije aan te bevelen."

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2