LEIDSCH DAGBLAD. IV. 6837. Vrijdag 2 Juni. A0. 1882, Avond-editie. PBIJ8 DEZER COURANT: foor Lei des per 8 maanden,...,f 1.10. Frenco per poet1.40. Aixondcrlgke Nommer*.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES s Van 16 regelt 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Heden is een aanvang gemaakt met het innen der abonnementsgelden over het kwartaal MaartMei. Met het oog op het groote aantal abonné's zal het den uitgever aangenaam zijn, indien de quitanties op vertoon worden voldaan. Bij dit nommer van het Leidsch Dagblad behoort voor de inteekenaren daarop het officieel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: zitting van Donderdag 25 Mei, bladz. 33. Ofiiciëele Kennïsgevingeu. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6 der Verordening van den llden November 1880 (Gemeenteblad N°. 4 van 1881); Brengen ter algemeene kennis dat tot het doen in schrijven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor voorbereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegenheid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onder wijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der 1ste klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt der 1ste klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Boommarkt der 2de klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Pieterskerkstraat; der 2de klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Br eestraat en wel van den 5den tot en met den 17den Juni e. k. dagelijks (de Zondag uitgezonderd), van des voormiddags halfnegen tot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Don derdag en Vrijdag bovendien van halflwee tot twee uren des namiddags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 31 Mei 1882. E. KIST, Secretaris. LEISEL, 1 «Faal. Heden is aan de universiteit alhier de heer H. T. "Westenberg, gob. te Leeuwarden, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „De zoogenaamde Sententia Decla- ratoria", en dezelfde tot doctor in de staatsweten schap met stellingen. Naar wij vernemen, zal het Curatorium van de Thorbecke-Stichting Zaterdag a. s., 3 Juni, des middags te halfdrie, in de Senaatskamer van de universiteit eene plechtige openbare zitting houden en bij die gelegenheid aan onzen stadgenoot dr. P. J. Yeth den eerepenning uitreiken, welke hem onlangs werd toegekend. In de onlangs verschenen inleiding op het „Nederlandsch Woordenboek" is ter kennis gebracht dat de uitgave van het Hiddelnederlandsch Woorden boek van prof. M. De Vries, waarvan in 1861 de lste en 2de afl. verschenen, niet zal worden voort gezet. In plaats daarvan verschijnt thans een Mid- delnederlandsoh Woordenboek van wijlen dr. E. Ver wijs on dr. J. Yerdam, waarvan dezer dagen door den uitgever Mart. Nijhoff de lste afl. met prospec tus is verzonden. In het prospectus leest men dat prof. De Vries „zijne krachtige ondersteuning schonk aan dit woordenboek, waarvan hij het verschijnen met blijdschap begroet, daar het hem zelf ten ge volge van allerlei arbeid niet mogelijk zou zijn het door hem aangevangen woordenboek te vervolgen, veel minder te voltooien." Yoor de betrekking van leeraar in de oude talen aan het gymnasium te Maastricht zijn door curatoren voorgedragon de heeren W. Caland, can- dïdaat in de letteren aan de universiteit te Leiden, en L. I. Sicking aan die te Amsterdam. Op de voordracht voor hoofd der school te Schagen staan de heeren E. J. Van Sonsbeek te Leiden, G. A. Yan Eek te Zaandam en W. Kloeke te Vreeswijk. Dr. C. P. Tiele, hoogleeraar te Leiden, is benoemd tot lid der Koninklijke Academie van Wetenschappen. De bij het vierde reg. inf. nieuw benoemde kapitein C. W. Van Snchtelen, thans nog gedeta cheerd bij het leger in O. I., zal na aankomst in Nederland worden geplaatst bij het tweede bat. van genoemd corps in garnizoen te Leidon. Door den gemeenteraad van Katwijk is be sloten tot stichting eener school voor meer uitge breid lager onderwijs. Tot predikant bij de Chr.-Ger. gemeente te Waddings veen is beroepen ds. G. J. I. Engelbrechts te Middelhamis. Te Zegwaard is het telegraafkantoor der Rijnspoorwegmaatschappij van heden af geopend van '8 morgens 7 tot 's avonds 10 uren. Op 5 Juni a. s. wordt het tijdelijk post- en telegraafkantoor in het Stedelijk Badhuis te Sche- veningen, voor don duur van den badtijd, heropend. Dezer dagen is door het bestuur der afdee- ling Haarlem van de Algemeene Yereeniging voor Bloembollencultuur het programma bekend gemaakt eener tentoonstelling voor bloembolgewassen en plan ten, die men zich voorstelt te houden te Haarlem op 10, 11 en 12 Maart 1883. De mededinging staat open voor allo leden van de Algemeene Yereeniging voor Bloembollencultuur; er is echter eene afzonder lijke afdeeling in het programma (B) naar de vragen voor welke niet mag worden medegedongen door bloemisten of kweekers, die langer dan tien achter eenvolgende jaren gepatenteerd zijn, noch door deel- genooten in of eigenaars van eene langer dan tien jaren go vestigde zaak. Men wenscht blijkbaar daar door ook do jongere kweekers tot inzending aan te moedigen, door hen de gelegenheid te geven alleen met huns gelijken te concurreeren. De bol- en knolgewassen moeten in de potten, pannen of glazen, waarin ze gekweekt zijD, ten toongesteld worden. Er worden uitgeloofd verschil lende medailles, als: gouden, berekend tegen f50, zilver-vergulde tegen f 15, zilveren tegen f 10 en bronzen tegen f 5. Voorstanders van bloembollen cultuur worden beleefdelijk uitgenoodigd tot het schenken van medailles of dergelijke bijdragen. Nadere bijzonderheden, de tentoonstelling betreffende, zullen bijtijds aan de leden dor Algemeene Yereeniging voor Bloembollencultuur worden medegedeeld. Het programma bevat in de afdeeling A twaalf vragen, waarvoor 25 prijzen zijn uitgeloofd, als: ééne gouden, vijf zilver-vergulde, zeven zilveren en twaalf bronzen medailles. In de afdeeling B worden in vijf vragen beschikbaar gesteld tweo zilver-ver gulde, drie zilveren en vijf bronzen medailles, te zamen tien prijzen. Buitendien is ter beschikking der commissie van beoordeeling gesteld voor de fraaiste inzending buiten het programma ééne zilver- vergulde en ééne bronzen medaille. Het geheele aan tal uitgeloofde prijzen bedraagt dus zeven en dertig, vertegenwoordigende eene waarde van f 360. Voor zitter van het bestuur der afdeeling is de heer J. H. Kersten, secretaris de heer L. Do Breuk, beiden te Haarlem. Uit Arolsen wordt gemeld dat de Koning gis teren naar Wildungen is vertrokken. Wegens een lichte ongesteldheid van het prinsesje, zal de Ko ningin echter nog tot Zaterdag in hare geboorte plaats vertoeven. De minister van oorlog heeft bepaald dat indien in de militaire zieken-inrichtingen geen wo ningen voor militaire apothekers-bedienden kunnen worden beschikbaar gesteld, voor hen woningen kunnen worden gebouwd, zoo doenlijk in de nabij heid dier inrichtingen en tegen den gemiddelden prijs voor huren van woningen voor gehuwde mili tairen vastgesteld. De heer A. J. Servaas Yan Rooijen heeft aan den afgetreden burgemeester der residentie, Jhr. Mr. F. G. A. Gevers Deynoot, hulde gebracht in een oorkonde op perkament, behelzende een ge dicht, waarin de wensch wordt geuit dat Gevers Deynoot's naam worde vereeuwigd door dien aan een nieuwe straat te verbinden. Bij dat vers was een afschrift gevoegd van een adres aan den raad, waarin de heer Servaas Yan Reoijen verzocht dat de raad aan de in projectie bestaande straat, zul lende loopen van de Prinsenstraat naar het Kerk plein bij het Raadhuis, den naam geve van „Gevers Deynóot-8traat" en reeds nn de Prinsenstraat die volgens een stuk vroeger de „Verloren Bogerds- (Boomgaard-) straat" heette en waarvan de nieuwe straat de verlenging zal worden aldns herdoope. Het dividend der Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaatschappij is bepaald op 9 pet. De directie is gisteren door de algemeene vergadering gemachtigd het kapitaal van 2\ millioen te brengen op 5 millioen, als dit ter aanschaffing van booten voor de vaart op Amerika noodig blijkt. De heer J. Havelaar, die als commissaris wenschte af te treden, daar hij die betrekking nu onvereenigbaar achtte met die van de Ned. Amerikaansche Stoom vaartmaatschappij, werd vervangen door don heer J. M. Blankenheym. Het Utr. Dbl. bevat een oproeping van den heer P. Harting aan de vrouwen van Nederland, om de ongelukkige vervolgde Joden in Rusland te hulp te komen. Z. M. heeft dr. J. Letseisen, geneesheer te Heidelberg (Duitschland), tijdelijk, dat is voor vijf jaren, benoemd tot officier van gezondheid 2de kl. bij hot leger in Ned.-Indië; - den 2den luit. C. A. Poulus, van het wapen der inf. hier te lande, die o. a. bij kon. besluit van 1 Aug. 1879 voor vijf jaren werd gedetacheerd in Ned.-Indië, in zijn rang en ouderdom in dien rang overgeplaatst bij het wapen der infanterie van laatstgemeld leger, te rekenen van de dagteekening van het tegenwoor dig besluit. Gemengd. Nieuws, De Noord-Zuid-Holland8 che Stoom tramweg-Maatschappij (Leiden-Haarlom) vervoerde in de maand Mei 32,499 reizigers, met eene op brengst van ƒ7735.62. Yan den net gekleeden heer en dame, die alhier in den trein naar Rotterdam wilden stap pen, maar wegens den zeerkennelijken staat van dron kenschap, waarin ze na hun toeren door de stad verkeerden, door twee agenten onder een grooten toeloop naar het politiebureel werden gebracht, moet nog gebleken zijn dat de heer een matroos was, die on verwachts een erfenis had gekregen en daarna zich en zijne beminde eens fraai in do kleederen had Eenige Egmondsche matrozen, die voor Scheveningsche schuiten waren aangemonsterd, heb ben zich uit de voeten gemaakt. Bij onderzoek is het gebleken, dat zij betrokken zijn bij de ongere geldheden, die laatstelijk te Egmond plaats hadden. De pas geopende stoomtram Gouda-Bo- degraven vervoerde gedurende de Pinksterdagen 2573 personen. De inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht heeft afgekondigd dat de pokken epidemie te Gouda als geëindigd is te beschouwen. Gister namiddag barstte in het laatste pakhuis in de Herderinnestraat, nabij de Eenhoorn- straat, te Rotterdam, een ernstige brand uit, die weldra zoo in hevigheid toenam dat spoedig het tweede pakhuis ook vuur had gevat. Hoewel de vlammen steeds binnen bleven en men weinig meer dan rook op de Leuvehaven zag, was het voor hen I die voor de brandende perceelen stonden en den

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1