LEIDSCH DAGBLAD. JV. 6836. Donderdag 1 Juni. A\ 1882. Avond-editie. PRIJS DEZER COURART: ▼oar Leiden per 8 maanden1.10. Femoo per poet.1.40. Afzonderlijke Kommer?,0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES s Van 16 regel® 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren bollen de stad wordt 0.10 berekend. Officieel© Kennisgevingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dagelijks, Zon- en Feestdagen uit gezonderd, des voormiddags van 9 tot 12 uren, de Pas poorten voor de miliciens dezer gemeente, behoorende tot de lichting van den jare '1877, en voor de zeemiliciens der lichting van 1878, verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, mits men zich in persoon en voorzien van zijn zakboekje daartoe aanmelde. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 27 Mei 1882. DE KANTER. LEIÖEN, 31 91ei. Op tweeden Pinksterdag had de plechtige be grafenis plaats van wijlen den heor J. C. Timmer mans, wonende onder Oegstgeest nabij Leiden. Ge- taigde een talrijke opkomst van vrienden op den doodenakker hoe de overledene gewaardeerd werd, diepen indruk maakte het toen de schoolkinderen der gemeente een lied zongen terwijl de overledene naar zijne laatste rustplaats gedragen werd. Toen de kist, bedekt met vele bloemkransen, aan de aarde was toevertrouwd, werd menig woord van troost en opbeuring tot de diep bedroefde moeder en den zoon gesproken, die beiden waren gekomen om de laatste eer aan hunnen echtgenoot en vader te bewijzen. De heer P. J. Groen, secretaris der vereeniging „Bouwkunst on Vriendschap'1 alhier, nam het eerst het woord en schetste met woorden, die getuigden van zijn achting jegens den overledene, hoe deze steeds een waardig lid der vereeniging was, hoe hij steeds raad wist te geven waar de meeningen uiteenliepen en bij al zijn werkzaamheden nog tijd vond om tal van inrichtingen en vereenigingen te steunen. Diep was het to betreuren dat het leven van dien kunstenaar reeds nu werd afgesneden, waar hij nog zooveel kon doen tot nut zijner mede- menschen en zeker ook nog zou hebben meege werkt tot instandbrenging der Practische Ambacht school. Spreker eindigde met de woorden: „Rust zacht, geliefde doode! Laat zijn dood ons leeren leven, opdat wij sterven zooals hijEn mogen een maal ook onze vrienden om onze doodsponde ge schaard, van ons zeggen, zooals wij in vollen nadruk van hem mogen getuigen: Hij heeft niet tevergeefs geleefd! Rust wel!" Toen de heer Groen zijne treffende woorden had uitgesproken, betuigde een lid der Scherpschutters- vereeniging, waarvan de overledene lid was, zijn leed met het vroegtijdig afsterven van haren ge- achten president. Daarna vertolkte een lid van den Kerkeraad van Oegstgeest de gevoelens van zijne medeleden en ook hij betreurde het dat zulk een nuttig leven reeds zoo vroeg was afgesneden. Eindelijk sprak nog de predikant der gemeente, de heer Ten Bosch, een woord tot opbeuring aan de talrijke familie die om de groeve geschaard stond; hij vond het een troost te kunnen zeggen: „Ziet te leven zooals hij, daar hij sterven kon met de gedachte: „Ik heb mijn plicht op aarde ver vuld." Het Godsgeloof, dat hij in zoo ruime mate bezat, gaf daar kracht toe." Diep getroffen verliet de talrijke schare het kerkhof, waar zij de laatste eer had bewezen aan een vriend, die zeker lang in de herinnering zal blijven voortleven. De Staatscourant van heden bevat hot besluit van B. en Ws. van Leiden, waarbij aan Pieter Erades, Johanna Wilhelmina Guillot, huisvrouw van Basti- aan Yan der Staag, Johanna Jacoba Dullemond, huisvrouw van Jacobus Yan KopereD, en "Willem Zwart, vergunning wordt verleend voor den ver koop van 6terken drank in het klein, respectievelijk in de perceelen Haven No. 40, Heerensteeg No. 4, 4de Binnenvestgracht No. 27 en Haarlemmerstraat No. 102. Gedurende de tweede helft der maand April zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: W. De Yink, Amstelveen; mej. R. DeMooy, wed. v. d. Lijken, J. Staltjes, A. Hondriks, Yan Stigt, H. A. Ras, A. D. Meintszen, P. Keizer, H. Jansens, Yan Gelder, H. Cramer, M. Braun, Amsterdam; mej. D. M. Rijnink, 's-Hertouenbosch; mevr. Nieuw koop, Lis8e; Herman Schuring, L. Boot, J. H. Kuher, Rotterdam; wed. Lasen, Utrecht; De Geef, Wassenaar; N. Reewijk, Zegwaard; mej. J. D. Ples- man, P. A. Roman, J. Thus, niet vermeld. Brief kaarten: A. Bollee, Amsterdam; mej. M. Brnnings, mej. E. Yan Hasselt,'s-Gravenhage; Ed. Heitmans, Haarlem; Yan Reemst, Leiden. De onderofficieren van den hoofdcursus te Kampen: Bijleveld, Yan Kappen en Yan Yloten, van het 4de reg. inf., hebben voldaan aan het over gangsexamen tot het 2de studiejaar ter opleiding tot 2den luit. der inf. De Commissaris des Koning6 in Zuid-Holland, mr. C. Fock, is gisteravond voor drie weken naar het buitenland vertrokken. Gedurende zijne afwezig heid zal mr. C. W. Hubrecht, lid van Gedeputeerde Staten, als Commissaris des Konings fangeeren. Den 23sten Juni wordt de heer Fock terugverwacht. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat met 1 Sept. de betrekking van leeraar in het Nederlandsch aan de rijks hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus te Utrecht te vervullen is. Jaarwedde f 2200. Men melde zich vóór of uiterlijk op 15 Juni aan bij den hoogleeraar-inspecteur van het middelbaar onder wijs, dr. M. Salverda, te 's-Hage. De Nederlandsch-Amerik&anscho Stoomvaart maatschappij hield gisteren te Rotterdam hare jaar lij ksche algemeene vergadering. Het verslag en de balans werden bij acclamatie goedgekeurd. Een aan deelhouder bracht het bestuur hulde voor de ruime afschrijving op rekeningstoomschepen. De commis sarissen de heeren Van Gennep, Reepmaker en Muntz werden herkozen, en gekozen do heeren Suermondt en Muller. Er werd medegedeeld dat eerstdaags hot negende schip in dienst komt; de vroegere „Nederland" is herdoopt in de „Leerdam." De hoofden van de Haagsche stedelijke brand weer hebben zich vereenigd om aan den afgetreden burgemeester een bewijs van hulde aan te bieden. Gistermiddag werd dit huldeblijk, een prachtig zil veren presenteerblad op vier voeten, door een com missie aangeboden aan mevrouw Gevers Deynoot, daar haar echtgenoot door een vrij ernstige onge steldheid niet in staat was de deputatie persoonlijk te ontvangen. Het geschenk, door eenvoud uitmun tende, is het werk van de heeren J. M. Yan Kempen Zonen te Voorschoten; het album werd in de ateliers van den heer Rinck met veel smaak ver vaardigd. Naar de „Midd. Crt." verneemt, heeft de maat schappij „Zeeland" in haar toenemend goederen vervoer naar Engeland voorzien, door twee atoom- booten in de vaart te brengen, die tusschen Viis- singen en Londen varen. Door den Prins van Oranje is een geldelijk bedrag beschikbaar gesteld tot het aanschaffen van een gouden medaille voor de -provinciale tentoon stelling te Goes. Hot stoomschip „Prins Frederik", van Amster dam naar Batavia, arriveerde Zondag te Port-Saïd en zette den volgenden dag de reis voort; de „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, pas seerde Zondag Kaap Roca; de „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, passeerde denzelfden dag Kaap St.-Yincent; de „Madura", van Amster dam naar Batavia, vertrok 27 Mei van Suez, en de „Zeeland", van Rotterdam naar Batavia, vau Marseille; de „Castor" vertrok 27 Mei van Nieuw- York naar Amsterdam. De gewone audiëntie van den minister van marine op Vrijdag en die van binnenlandsche zaken op Zaterdag a. b. zullen niet plaats hebben. Z. M. heeft aan den heer J. Scheltema, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als majoor commandant der dd. schutterij te Leiden; - den inspecteur van den geneeskundigen dienst der zee macht H. L. Oudenhoorn, ontheven van de betrek king van lid der directie van het weduwen- en weezenfonds der militaire officieren bij de zeemacht, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bowezen diensten, en die betrekking opgedragen aan den kapitein ter zee W. L. A. Gericke, inspecteur ovor de artillerie der marine. Gemengd Nieu-ws. Gedurende de beide Pinksterdagen zijn per Leidschen paardentramweg vervoerd 5214 per sonen, en per Rijnlandschen stoomtram 7763, waar van op den 2den Pinksterdag alleen 5457, met eene totaal-opbrengst van f 1202.40. Door de politie alhier is tegen A. H., metselaar, proces-verbaal opgemaakt, wegens het in beschonken toestand toebrengen van slagen aan politiebeambten in de uitoefening hunner fanctie. Uit de Zijl is gisternamiddag opgehaald het lijk van een schippersknecht, die Zaterdag-na middag aldaar van de pakschuit van Rotterdam op Amsterdam overboord was gevallen. Do heor en dame, die gisteren terzake van „kennelijken staat" in politiebewariDg werden gesteld, zijn genaamd H. N. IC. en zijne huisvrouw L. M. H., te Rotterdam te huis behoorende. Heden wordt de derde zwem- en bad inrichting te Amsterdam geopend. De zwom- en bad plaats „Rhynzigt" alhier aan den Morschweg ge legen, die in doelmatigheid, billijkheid van prijs, netheid en behoorlijk toezicht op de zweramenden en baders met de Amsterdamsche inrichtingen kan wedijveren, werd in de afgeloopen week door meer dan zevenhonderd personen bezocht. Hoe kon het anders! Het heerlijke weder toch lokte iedereen, die daartoe lust gevoelt, uit, om zich door een bad te verfrisschen of de zwemkunst, in ons waterrijk vaderland zoo hoogst nuttig, aan te leeren of zich daarin bij voortduring te oefenen. En toch, hoe klein is dit getal in vergelijking met do bevolking van Leiden en omstrekenhoeveol grooter kon dit getal zijn en zon het ongetwijfeld zijn, indien men meer doordrongen was van de heilzaamheid van het baden en zwemmen om zijne gezondheid te verbeteren of te bevorderen. Met hoevele grootere en kleinere vooroordeelen echter heeft deze nuttige gymnastische oefening nog in dezen tijd te kampen. „Naar de Zwemschool!" is de titel van de bekroonde prijsvraag door de Amsterdamsche Zwem- club in 1S31 uitgegeven. Lees dit kleine geschrift van den heer O. H. Den Hertog en begeef u te water. De Fransche weervoorspellers kondigen in de „Illustration een warmen zomer aan. Wat wil men meer in dit opzicht! De Woensdag-avond-muziekuitvoerin gen in het Haagsche Bosch nemen heden een aanvang. In de week van 21 tot 27 Mei zijn in Zuid-Holland door de pokken aangetast te Woerden 4 pers., te Rotterdam 2, Berkenwoude éón en Goud* óón persoon. In laatstgenoemde plaats zijn nu nog slechts twee aangetasten, zoodat de epidemie ge weken mag heeien. De stafmuziek van het 4de reg. inf. uit Leiden mocht er echter nog niet komen om een concert te geven. Door de Haarlemsche Tramweg-Maat schappij zijn gedurende do Pinksterdagen vervoerd

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1