LEIDSCH DAGBLAD. iV. 6834. Dinsdag 30 Hiel. A0. 1882. PRIJS DEZES COURANT: Toot Leiden per 3 maanden.f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.m 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DES ADVERTENTIE» Tan 10 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Dit Nommer liestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. Uithoofde van het Pinksterfeest zal deze conrsnt Maandag-avond niet vrorden uitgegeven. Bij dit nummer wordt onzen Abonné's binnen de stad een spoorweglijstje met de Zomerdienstregeling van de Hollandsche Spoorwegmaatschappij en der lijn Leiden- Woerden aangeboden. De dienst begintl Juni. Indische kinderen in Holland. Kazerneeriog voor militairen - uitstekend, onmis baar zelfs; zij geeft die eenheid, dat uniforme, zonder welke een leger nimmer een flink gediscipli neerd geheel zou kunnen uitmaken, bezield met den zoo onmisbaren esprit de corps. Daardoor wordt het mogelijk dat de troepen uit verschillende gar nizoensplaatsen, op een gegeven tijdstip geconcen treerd, zich zonder eenige mogelijkheid bij elkander aansluiten, als waren zij nooit gescheiden geweest. Kazerneering voor kinderen - zie dat wordt een heel ander geval. Bij hen is geen sprake van ge zamenlijke opleiding tot één geheel; hoofd en hart, karakter en denkwijze zijn bij hen nog niet gevormd en de ontwikkeling daarvan behoort eigenaardig thuis in het gezin. Vandaar de edelaardige poging, vóór jaren aan gevangen en tot dusver met Diet ODgunstig gevolg voortgezet, om voor die door het lot misdeelde kin deren, wier ouders hun door den dood ontvielen, terwijl het aan bloedverwanten of vrienden ontbrak, in staat of geschikt om bij de beklagenswaardige weezen hun plaats te vervangen, elders, hetzij met of zonder geldelijke vergoeding, verpleging in het gezin te zooken. Daaraan geven de vrienden der weezen, en zeker niet ten onrechte, de voorkeur boven het verblijf in gestichten, die, hoe onwaar deerbaar en onmisbaar ook, daar zij maar al te dikwijls de eenige toevlucht ziju voor verweesde kinderen, hun toch nimmer het verblijf in het ouder lijk huis of zelfs maar in het-gezin van liefhebbende nabestaanden of vrienden kunnen vergoeden. Doch er bestaat nog een ander soort van kinde ren, die zich wel iii hei bezit hunner ouders ver heugen, maar door den drang dor omstandigheden zich van dezen voor ettelijke jaren gescheiden zien, en dat juist op een tijdstip, waarop hun opvoeding de meeste zorg vereischt of, duidelijker gesproken, juist ter wille van die opvoeding. Het zijn de kin deren vau hen, die, in de koloniën in burgerlijke of militaire betrekkingen of wel in particuliere ondernemingen hun bestaan vindende, eindelijk tot hun schrik het tijdstip gekomen zien, dat hun zoons - want dezen vooral geldt hot - voor hun opvoeding naar Holland moeten. Tot hun schrik - of welke vader, maar vooral welke moeder zou zonder innig leedwezen de kin deren van zich zien gaan, die de vreugde van hun huis uitmaakten? Daarbij komen natuurlijk verschillende overwe gingen: de vrees of het middel wel aan het doel zal beantwoorden of, met andere woorden, hun kinderen in het moederland wel „klaar" zullen komeD, en ook het gevaar, dat zij, eenmaal na volbrachte maatschappelijke opvoeding in de kolo niën terugkeerende, geheel van hun ouders zullen vervreemd blijken te zijn, terwijl bij velen boven dien de niet onbelangrijke financiëele quaestie op den voorgrond treedt. Eén voorrecht evenwel genieten zij daarbij, dat zij in Holland gewoonlijk bloedverwanten of althans vrienden of bekenden bezitten, aan wie zij hun kin deren tegen billijke vergoeding gerust kunnen toe vertrouwen, bij wie die kinderen het tijdelijk ver loren ouderlijk tehuis zooveel mogelijk terugvinden en waar zij worden opgevoed in een richting, strokende met de zienswijze hunner ouders, moer dan dat uit den aard der zaak bij geheel vreemden het geval zou kunnen zijn. En zelfs waar de Indische ouders tot onbekende opvoeders hun toevlucht moeten nemen, zal dat toch in den regel geschieden op aan beveling van vrienden, die met dezen bekend zijn. Er bestaat, voor zoover wij weten, geen statistiek van de uitkomsten der opvoeding van naar Holland gezonden Indische kinderen. Bestond zij wel, wij twijfelen niet of zij zon het bewijs leveren dat de in de koloniën gevestigde ouders zich in het alge meen niet hebben te beklagen, vooral wanneer men sommige ongunstige verhoudingen in aanmerking neemt, waarin hun kinderen gewoonlijk verkeeron. Het is waar, „mislukkingen" komen zoo nu en dan voor, maar zijn die ook niet bij kinderen van Hol landsche ouders aan te wijzen? Het is dan ook als vrij zeker aan te nemen dat onze Indische stamgenooten voor hun kinderen steeds de voorkeur zullen blijven geven aan opvoeding in het gezin van bloedverwanten of bekenden, en daarom betwijfelen wij het ten zeerste of het plan om te Breda een inrichting tot stand te brengen voor de opvoeding van kinderen, wier ouders in Indië wonen, veel kans van slagen aanbiedt. De vermelding dat de inrichting zal bostaan uit afzonderlijke woon huizen, elk met tuin, speelplaats, badplaats en studeerkamer, voor iedere twintig kinderen, doet maar al te veel aan het kazerne-, het weeshuis achtige denken, en het paar gehuwde lieden nit den beschaafden stand, dat aan het hoofd van elke afdeelisg zal staan, zal al bijzonder veel takt en geschiktheid moeten bezitten, zal het de inrich ting tot een recht huiselijke maken, waarin de kweekelingen zich als in een gezin zullen bowegen. Intnsschen, voor Indische ouders, wien het wer kelijk aan een geschikte gelegenheid tot plaatsing hunner naar Holland vertrekkende kinderen ont breekt, zal de inrichting, zoo zij tot stand mocht komen, haar nat kunnen hebben. Of echter het aantal Indiërs, die zoo geheel van Holland ver vreemd zijn dat zij tot de Bredasche inrichting hun toevlucht zouden moeten nemen, zoo groot is dat die instelling kan geacht worden in een „bestaande behoefte te voorzien", is een andere vraag. Yooral voor onze gemeente, waar tal van Indiërs of met de opvoeding van Indische kinderen belaste ouders zich ter wille van het goede onderwijs en de niet al te dure levenswijze hebben gevestigd, is de hier kortelijk door ons besproken quaestie zeker van groot belang. LEIDËIV, 27 Mei. Heden is aan de universiteit alhier de heer J. A. Middelhof?, geb. te Purmerende, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „De beschrijving der roerende goederen bij huwelijksvoorwaarden." (Artt. 205 en 220 Bnrg. Wetboek.) Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4365 volwassen personen en van 310 kinderen. Tot hoofdingeland-plaatsvervanger van het Hoogheemraadschap van Rijnland in het 12de kies district, hoofdplaats Hazerswoude, is gekozen de heer W. Yan Driel, grondeigenaar in die gemeente. Eenigon tijd geleden werd ook in ons blad mededeeling gedaan van het bericht dat de „Vrije Universiteit" steeds winnende is in kweekelingen. Het eerste drietal klom weldra tot zeven, dat ver meerderde met acht, en nu reeds hebben zich voor den nieuwen cursus twaalf nieuwe studenten aan gemeld. - Yan bevoegde zijde wordt opgemerkt dat naar allo waarschijnlijkheid dit getal nog wel zal toenemen, terwijl het alleszins mogelijk is dat geene enkele universiteit voor het jaar 1882/83 zoovele nieuwe studenten zal kunnen aanwijzeD, ja, wellicht zij alle vier te zamen niet zoovele als de éóne „Vrije" verkrijgen zullen. De reden ligt eensdeels in den overgangstijd, dat de gymnasiale studietijd van vijf op zes jaren is gebracht. Er zijn thans op de hoogste klassen der gymnasia bijna geene leerlin gen de meest bezochte gymnasia, Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht, GroniDgeD, leveren dit jaar misschien één dozijn studenten af. - Daaren tegen, en dit is een tweede reden van gewicht, worden bij de „Yrije Universiteit" ook de zoodanigen aangenomen, die geen eindexamen hebben kunnen doen of het althans niet gedaan hebben. Zij wordt dus de toevlucht voor een groot aantal jongelieden, voor wie de overige universiteiten gesloten zijn, en hebben zij, op zijn minst genomen, in den eersten tijd gymnasiale oefeningen voort te zetten. HCrt.) Te Goudswaard is aan vier personen vergun ning verleend tot den verkoop van sterkon drank in het klein, onder welke één, die het lokaal van Zaterdag-avond tot Maandag-ochtend gesloten houdt. Aan de Amsterdamsche universiteit is voor het eerst het groot mathesis-examen met goed gevolg afgelegd door eene jonge damo, mej. M. Du Saar. De Amsterdamsche Duinwater-Maatschappij keert over 1881 een dividend uit van f 28.20. De Amsterdamsche Rij tuig vereeniging heeft in het afgeloopen jaar geene voordeelige zaken gedaan. In eene thans gehouden algomeene vergadering is besloten, door het uitgeven eener prioriteits-leening vau f 116,000 de schulden te dekken en met het overige kasgeld de exploitatie voort te zetten. Het bestuur, commissarissen en directie beloofden alle mogelijke bezuinigingen te zullen invoeren, om een beter financieel resultaat te verkrijgen dan het jaar 1881 had opgeleverd. De zaak - dit was de opinie van velen - stond niet hopeloos. De heer P. F. Uhlenbeek, gepensioneerd kapitein-luitenant ter zee, ridder van de beide Neder- landsche Orden, is te Haarlem overleden. Door de Maatschappij „Een Nationaal Belang" zijn 500 aandeelen geplaatst, waarvan de twee laatste Woensdag 24 Mei j.l. Over verschillende plaatsen zijn zij verdeeld als volgt: Utrecht 122; Amsterdam 59; Rotterdam 43; Middelburg 31; Groningen 29; Yelp 20; Leidon 17;'s-Gravenhage 13; Dordrecht en Oosterbeek ieder 12; Arnhem, Breukelen en Dieren ieder 10; Apeldoorn 9; Bus- sum 8; Boskoop 7; Zwolle 6; Leeuwarden 5; Groenekan, Leur, Naarden en Roosendaal ieder 4; Dalfsen, MaarseveeD, Maartensdijk en Oudekerk ieder 3; Aalten, Angerlo, Cromvoirt, Eerbeek, Grootegast, Goes, Hollevoetsluis, Koudekerke, KampeD, Lochem, Slochtoren, Wijk bij Duurstede,. Zoelen en Zalt-Bommel ieder 2, en in de navol gende plaatsen Assen, Brussel, Breda, Deventer, Frederiksoord, Finsterwolde, Geldermalsen, Geor- truidenberg, Haarlem, Loosdrecht, Maarsen, Oir- schot, Ravenstein, Rijsen, Tilburg, Ylieland, Vi- aneD, «Vroomshoop, Wormerveer, Woudenberg en WageniDgen ieder 1. De Raad der gemeente Klaaswaal heeft met eenparige stemmen besloten de jaarwedde van den gemeente-geneesheer, welke betrekking aldaar nog steeds vacant is en welke jaarwedde thans f 700 beloopt, voor de eerstvolgende drie jaren te ver- hoogen tot eene som van f 1000 per jaar. - Verder werd zonder eenige tegenspraak eenstemmig adhaesio verleend aan een voorstel van Ged. Staten, om, naar aanleiding van de jongste volkstelling, de jaarwedden van den burgemeester, de wethouders en den secretaris te verhoogen. Het doet zich herhaaldelijk voor dat de wijzi gingen, welke in de bestekken voor den bouw of verbouw van lagere scholen, bij aanwijzing aan ge-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1