Thans is officiëel bekendgemaakt dat het badseizoen te Scheveningen op Maandag 5 Jnni zal worden geopend. - Op de beide Pinksterdagen zal er op het terraB aldaar des avonds muziek zijn van zeven uren tot ha'ftien. Sibrn schrijft in de Arnh. Crt.: De ko meet van Wells blijft nog flauw van licht en is slechts ternauwernood met het bloote oog zichtbaar. Zij is thans tosschen Cassiopeia en Giraffe geplaatst en beweegt zich in de richting van den Wagenman. In de eerste dagen van Juni zal zij tnsschen dit sterrenbeeld en Perseus in staan. Hare helderheid neemt toe, doch minder snel dan eerst verwacht werd, zeodat het minder waarschijnlijk dan vroeger is, dat zij bij vol daglicht in de nabijheid der zon zichtbaar zal kunnen worden; bovendien maakt thans de wassende maan de waarneming moeielijk. Hare standplaatsen aan den hemel voor de eerst volgende dagen zijn ongeveer deze: Rechte klimming. Noorderdeel. Mei 27. 59,4 56, i 29. 62,3 52,5 Zij verwijdert zich dns nu snel van de Noord pool des hemels en zal omstreeks 5 Juni opbon den, tot de circnmpolaire sterren te behooren. Op 7 Juni Btaat zij zeer nabij de ster (iota) van den Wagenman. Bij het uitgaan der kerk. - Heer: Jnffrouw Mathilde, mag ik u mijn arm aanbieden - Dame: „Och, wat wilt gij toch met uw arm, bied mij liever owe hand aan." De feestelijkheden ter gelegenheid van de opening der Gotthardlijn zijn te Milaan in de beste orde afgeloopen on waren niet minder luisterrijk dan die te Lucern. De hertog vanAosta heeft de genoodigdon toegesproken. Gisteren is de terugtocht naar Lucern ondernomen. Bij het feestmaal te Lncern gaf de Italiaansche minister van openbare werken Baccarini een over zicht van de geschiedenis van het grootsche werk. Daar hij lang van stof was, werden de Duitschers ongeduldig en riepen „genoeg 1" De Italianen pro testeerden en er volgde eenige opschudding; toen de rnst was hersteld, eindigde Baccarini zijn speech. De Dnitsche gezant dronk op Zwitserland, do pre sident van den Dnitschen Rijksdag op de eenheid der volken, de president van den Italiaanschen Senaat op Dnitschland-Zwitserland-Italië. Te Parijs schijnt tegenwoordig eene bende te bestaan, welke voorbijgangers des nachts aanvalt en worgt. Verscheidene mislukte pogingen zijn reeds voorgekomen en in den vroegeD ochtend van Maandag heeft men een lijk met een zakdoek om den hals in de passage Cepré gevonden. Naar men in het „Journal de Bruges" leest heeft een voornaam grondeigenaar te Gent, de heer Lippens, te Knocke bij Brugge eene groote fabriek van Hollandsche kaas opgericht, welke reeds in werking is en waarvan veel verwacht wordt. Een jonkman van 18 en een meisje van 17 jaar te Marseille wildon samen huwen. De ouders wilden hunne toestemming niet geven en de gelieven besloten een eind aan hun leven te maken. Zij wilden zich eerst verdrinken aan het Prado-strand, maar het was daar te ondiep. Dezer dagen vond men hot jonge paar dood in een kamer van een hötel garni. Ze hadden zich laten stikken. Te Gnben is weder een moord ge- pleegd in den nacht van 18 op 19 dezer. Den morgen van dion laatsten dag nl. vond men aan den oever van de Neisze, half uit het water stekende, het lijk eener jonge welgekleede vrouw. Zij had ver schillende wonden op het lichaam. Een werkman, die met haar verboden omgang had, wordt van den moord verdacht. Aan den Derby-wedren voorpaar- den van 3 jaren, afstand 2400 meter, te Epsom, namen 12 paarden deel. De winner was „Shotover" van den hertog van 'Westminster; No. 2 kwam lord Bradfords „Quicklime", No. 3 Lorillards „Sachem" (in Amerika opgevoed). De prijs bedroeg 5400 pd. st. (64,800 gulden). Dezer dagen zag zekere mme. Vin cent in de Seine bij ParijB een man op het punt van te verdrinken. Zij sprong in een bootje en greep den drenkeling, die zich echter loBworstelde, de boot wegstiet en in de diepte verdween. De wakkere vrouw Bprong hem echter na en slaagde er in hem zwemmende aan land te brengen. Men verneemt te Londen uit Weenen dat de Bosnische berichten spreken van een plot seling uitbreken van een geheimzinnige en kwaad aardige ziekte te Serajewo, door sommigen als pokken, door anderen als pest genoemd. Door het snelle verloop der ziekte en de verraderlijke noodlottig heid der verschijnselen Bterven er enkel in het stadshospitaal dagelijks een twintigtal. Geheele straten zijn uitgestorven. De regeering, een paniek dnchtend, zoekt geheimhouding en verbiedt de verzending van desbetreffende depechei. Het begra ven der lijken geschiedt heimelijk bij nacht. Als men varkens goed vet wil mes ten moet men ze vleeschmeel geven. Dit zeggen ten minste de fabrikanten van die prachtige meststof, die te Berlijn wonen en dat goedje voor 4 mark per vijftig kilo verkoopen. Zij vertellen echter niet wat de bestanddeelen zijn en dit is hun maar geraden ook, want anders liep er zeker niemand in den val. Uit het scheikundig onderzoek bleek dat dit heerlijke meel nit niets anders bestond dan nit fijngemalen handschoenen, alluin, zont en wat meel. Smakelijk eten voor varkens, van wie men bepaald wil hebben dat ze vet worden. Uit Bad-Eleef meldt men dat het seizoen daar veel belooft; door het fraaie weder nitgelokt, komen de reizigers reeds opdagen en sedert een paar wekon zijn de hotols reeds tamelijk bezocht en de etablissementen in de Eon. „Thiergarten" vooral zullen spoedig geheel bezet zijn. Bij de dege lijke inrichting en de comfort, die men daar vindt, maar bovenal door de allerliefste ligging van het zoo gezonde Bad-Clevo is dit succes op de onver moeide pogingen der bad-directie niet te verwonderen. BÜITENLAND. Groot^BrltannlS. In het Lagerhnis heeft sir. Ch. Dilke gisteren gezegd dat de Engelsche en Fransche regeeringen blijven golooven dat de politiek, waaromtrent zij voor toekomstige mogelijke gebeurtenissen in Egypte zijn overeengekomen, de goedkeuring van de groote mogendheden en de Porte zal verwerven. Het Lagerhuis gaat heden tot aanstaanden Donder dag niteen. Er is geen nieuws van de moordenaars van de heeren Cavendish en Bnrke. De gemeenteraad van Cork wilde 1000 pd. st. ter beschikking van lord Spencer stellen als extra-belooning voor de ontdekking, maar lord Spencer achtte het beter dat de stad dat onafhankelijk van de regeoring zou doen. - De Ier Finnigan, die te Philadelphia werd losgelaten, wordt toch nog door de detectives in het oog gehouden. Aan de „Daily News" wordt gemeld dat de „HesBische Zeitung" verzekert, dat prins Willem van Hessen, de zoon van den Landgraaf Frederik van Hessen, verloofd is met prinses Beatrice, de jongste dochter van koningin Victoria. De „Daily News" verzekert dat, zoo er troe pen noodig zijn om het gezag van den khedive in Egypte te handhaven, Turk6che troepen daarvoor zullen worden gebruikt en dat een der voornaamste punten, waarover Engeland en Frankrijk het eens zijn, is, aan Arabi-bey zijn gezag te ontnemen. Of er vordere conflicten in Egypte ten gevolge der interventie zullen voorkomen, zal voornamelijk af hangen van den tegenstand, dien hij zal kunnen bieden. Rusland. Volgons bericht van de bladen uit Eiew richtte de gouverneur-generaal Drenteln ten gevolge van het boosaardig uitstrooien van geruchten over aan staande nieuwe Jodenvervolgingen een proclamatie tot de bewoners van Balta, luidende dat allen, die Jodenvervolgingen in het leven roepen of daartoe ophitsen, door den krijgsraad zullen worden gestraft, en dat ingeval de maatregelen der politie onvol doende mochten zijn om aan de wanordelijkheden een einde te maken, gewapende macht zal worden gebruikt. Het hoofd der politie te Balta maant de Joden aan rustig te blijven; hij waarborgt hun dat alle wanordelijkheden dadelijk zullen worden onderdrukt. Uit St.-Petersburg wordt gemeld dat de Rus sische regeoring hoop schijnt te koesteren op eene hervatting der onderhandelingen over de uitlevering van moordenaars, die tot dusver wegens staatkun dige beweegredenen voor hun misdrijf onder de politieke misdadigers gerangschikt werden, tegen welker uitlevering vele Btaten bezwaar maakten. Die hoop zou hierop gegrond zijn, dat Engeland, nu de moordenaars der heeren Cavendish en Bnrke vermoedelijk naar het buitenland zijn gevlucht, misschien geneigd zou zijn de onderhandelingen, die Rusland verleden jaar wilde aanknoopen, weder op te nemen. De tentoonstelling te. Moskon wordt 1 Juni geopend. Zuid-Afrika. Rechtstreeksohe berichten uit Zuid-Afrika aan het Hbl. loopen tot 2 Mei. De wetgevende raad der Eaapkolonie is tot eene eindstemming over de zaak van Basntoland ge komen, die bij kabeltelegram reeds eenigszins bekend is. Het betreft een amendement van den heer Miller, dat met 14 tegen 6 stemmen is aangenomen, en aldus luidt: „Dat deze raad de bestaande gesteldheid van zaken in Basntoland vernederend beschouwt, en bepaald van oordeel is dat de akte n°. 12 van 1871, tot annexatie van Basntoland herroepen moet worden en dat dit aan de Rijksregeering be hoort te worden medegedeeld, opdat stappen wor den gedaan om de kolonie te ontslaan van alle verdere verantwoordelijkheid ten opzichte van dat land, en dat den Gouverneur verzocht worde dit besluit aan den Secretaris van Staat voor de ko loniën te zenden, ten einde door Hr. Ms. regeering in gunstige overweging te worden genomen." Men acht dit besluit echter als een loutere for maliteit, als een uiting van een gevoelen, dat op de regeling van de Basuto-zaken weinig invloed zal uitoefenen. Die regeling is toch werkelijk in gang en is, zooals men reeds uit vorige berichten weet, van vredelievenden aard. Uit Zoeloeland wordt gemeld dat het meerendeel der bevolking Cetewajo gaarne terug zou zien, doch dat John Dunn en nog een paar hoofden dit langs alle wegen zoeken te verhinderen. De staat van het land is allerellendigstbij den onderlingen moorddadigen strijd heeft zich hongersnood gevoegd, gevolg van felle droogte en gebrek aan bearbeiding der velden. De wetsvoordracht tot herziening van de consti tutie der Eaapkolonie, met oogmerk om 't gebruik van het Hollandsch in 't Parlement toe te laten, is voor de derde maal in de wetgevende vergade ring gelezen en aldaar dus aangenomen. ■Wellicht om den nltra-Engelscben te believen, die de toelating van 't Hollandsch in de wetgeving met leede oogeu zien, heeft dr. Theophilus Hahn, den 29sten April, in de jaarlijksche algemeene ver gadering der leden van de Zuid.-Afrik, bibliotheek, eene rede gehouden over de wetenschap der talen en hare studie met betrekking tot Zuid-Afrika. Hij heeft zich bij die gelegenheid op eene wijze uitge laten over hot Hollandsch en de Hollanders, die van volslagen onkunde of opzettelijke miskenning vaD den landraad, het karakter der taal en do tal rijke daarin geschreven werken getuigde. Gevoel noch geestkracht, smaak noch dichtgenie is bij Hol landsche schrijvers te vinden; hoogstens twee of drie dichters kan men aanwijzen. De heer Hutton heeft dadelijk na hethoorenvan die rede het ongepaste en onjuiste van den inhoud doen gevoelen, en werd daarin ondersteund door dr. J. H. De Tilliers, die van oordeel was dat dr. Hahn op onnoodige en onbehoorlijke wijze de per ken zijner lezing was te buitengegaan, door eene andere taal en een ander volk te beleedigen. Zijne onbekookte beweringen kwamon in zulk eene rede niet te pas. De heer J. Van der Tuuk, professor in de mo derne talen aan het Z.-Afr. college, hoeft dr. Hahn in een open brief terecht gewezen en de waarde van Neerlands taal en volk doen geldenvan een geleerde, die in Duitschland eene degelijke acade mische opleiding heeft genoten, had men onpartij diger, grondiger oordeel kunnen verwachten. De heer Van der Tuuk stipte maar eenige punten aan die het onjuiste van dr. Hahn's uitvallen doen zien: en is voornemens zijne wederlegging in Nederland en Duitschland te verbreiden, om het scheeve, gis ping verdienende van dr. Hahn's uitvallen te doen beseffen. Geveilde perccelen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Vrijdag 26 Mei, ten overstaan van den notaris ,P. Muller: Een strook boschgrond aan de Haar lemmer Trekvaart, tusschen de gemeenten Noord- wijkerhout en Lisse, Sectie B, No. 731, kooper baron Van Heemstra q.q., te SasBenheim voor ƒ234; een strook boschgrond onder de gemeente Voorhout, tot aan de Nagelbrng, Sectie A, No. 127, kooper mr. J. A. F. Coebergh q.q., voor f 752; een strook boschgrond van af den weg naar Poelgeest tot aan de Ewaakbrug, onder de gemeente Oegstgeest, Sectie C, No. 617, kooper J. Warnaar q.q., te Oegstgeest voor f 125. De overige perceelen zijn opgehouden.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2