J. J. Schott, adjudant-on der officier van het regi ment veld-artillerie te 's-Hage, die in de waarne ming der betrekking zal worden bijgestaan door zijne echtgenoote. Omtrent den tijd van weder in dienst-stelling valt niets met zekerheid te melden, daar dit afhangt van te verrichten bezigheden in het gebouw. De tijd dat het badhuis buiten wer king zou zijn, zal zoo kort mogelijk gesteld worden. Op de buitenplaats „"Wi 1 d 1 ust" te Voorschoten vond men hedenochtend om acht uren aan een boom hangende het lijk van Cadee Jr., looper Tan die gemeente op Leiden; het was reeds koud. De ongelukkige was echter een paar uren te voren nog op den weg gezien. Onder Voorhout is een arbeider, die Tan zijn werk huiswaarts keerde, door den bliksem doodgeslagen. Van Egmond aan Zee zijn vier der bel- hamers gisternacht gevankelijk naar Alkmaar ver- Toerd. De officier van justitie deed ook gisteren opnieuw in loco onderzoek naar de voornaamste bedrijvers der verregaande baldadigheden. Wed er is door den waterschout to Scho- veningen proces-verbaal opgemaakt tegen drie Kat- wijksche matrozen, varende op een Scheveningsche schuit, als hebbende willekeurig hun vaartuig verlaten. De in den laatsten tijd in den handel gebrachte zeepblaadjes zijn door den fiscus achter haald. Die bekende blaadjes papier met geparfu meerde zeep belegd en doortrokken, die in den vorm van boekjes, scheurkalenders en dergelijke in galan teriewinkels te koop worden aangeboden, moeten voor de toepassing van het tarief worden gerang schikt onder den post kramerij, - aldus beveelt eene ministeriëele resolutie uit Den Haag. Te Sleeuwijk is de bliksem geslagen in een schuur van B. Schuurwater, die er met zijn zoon juist was ingegaan, met het ongelukkig gevolg dat Schuurwater benevens een daar aanwezig kalf doodelijk getroffen werden. Aan de ijverige nasporingen der politie moet het gelukt zijn om een der vermoe delijke daders te vinden, die in den nacht van 9 dezer bij den 82-jarigen v. Z. te 's-Gravendeel in- -bïaken en, na hem gebonden en een doek in den mond gestopt te hebben, eene som van f 50 ont vreemden. Althans een oud-matroos der Ned. marino, als van die misdaad verdacht, is gevankelijk naar de gevangenis te Dordrecht overgebracht. Toen de goederentrein van Kampen gis terochtend te Zwolle aankwam en langs het station reed om de locomotief op de draaischijf te doen keeren, sprong als naar gewoonte de wisselwachter Bos op de tredeplank van den bagagewagen. Hij had het ongeluk mis te stappen, viel op zijde en kwam met de beenen onder het achterste rad van den bagagewagen, waarna hem nog vier ledige goe derenwagens over de beonen en het onderlijf reden, welke lichaamsdeelen geheel verbrijzeld werden. Hij is naar het passantenhuis vervoerd, waar hem onmiddellijk geneeskundige hulp werd verstrekt. De ongelukkige jonge man is echter bezweken. In de buurtschap te Nieuwerbrug, onder Waarden, zijn twee kinderen en twee vol wassenen, in één gezin, aan pokken bezweken, ter wijl de jongste der kinderen daaraan mede lijdende is. Te Berlijn is iemand bij het biljart- spel plotseling dood gebleven. De man was in de wolken over zijn geluk in het spelen en vroeg een glas seltzerwater. Toen hij dit aan de lippen wilde brengen, viel hij achterover en was oogenblikkelijk een lijk. Als tegenhanger van de diefstallen op groote schaal aan de posterij te Parijs gepleegd, moge het volgende staaltje van eerlijkheid van een onderge schikt postbeambte te Brussel dienen. Deze, Waer- beecke geheeten en belast met het lichten der bussen, vond in een van deze een ongesloten enveloppe met 700 franken aan bankpapier, die er bij vergis sing door een handelsreiziger met eeDige brieven in was geworpen. Onmiddellijk overhandigde Waer- beecke de gevondene geldswaarden, die hij zonder eenig gevaar voor ontdekking had kunnen achter houden, aan den directeur van het postkantoor, die ze aan den rechtmatigen eigenaar deed toekomen. De Brusselsche politie doet onderzoek naar een persoon, waarschijnlijk Bumeniër van af komst, die zich prins M. noemde, zich uitgaf voor gezantschapsattaché en, dank zij al dien titels, een aantal winkeliers wist op te lichten en ook 1000 franken leende van zijn bediende. Bij Douai dreigde een bootje, waarin de eigenaar met rijn negenjarig zoontjo was gezeten, door een andere boot te worden aangevaren. Om beschadiging te voorkomen, wierp het knaapje.den daarvoor gebruikelijken touwen toestel tusschen de beide voertuigjes, doch had daarbij het ongeluk voorover te storten, zoodat hij met zijn hoofd tus schen de beide bootjes beklemd geraakte. Ofschoon men het kind terstond te hulp kwam, was het te laat om een deerlijke verwonding te voorkomen. De nachtvorsten in het midden dezer maand hebben aan de wijngaarden in Zwitserland veel kwaad godaan, vooral in het oosten en noorden des lands, waar de kans op eenigen oogst zoo goed als geheel vernield is. Men had door het bekende middel van rook te doen ontstaan de eerste nachten het gevaar nog afgewend, maar in den nacht van 17 op 18 dezer was de noordenwind te sterk, de rook werd uiteengejaagd en de planten bevroren. Ook groenten en vruchtboomen hebben veel geleden. Dezer dagen stond te Winchester, in Engeland, een knaap van vijftien jaar terecht, die den stuurman van het schip, waarop hij scheeps jongen was, vermoord had. Het bleek bij de be handeling der zaak dat de knaap langen tijd door den stuurman op de schandelijkste en meest wil lekeurige wijze mishandeld was. Hij werd dan ook slechts tot ééne maand tuchthuisstraf veroordeeld. De Engelsche bladen hopen dat er middelen zullen gevonden worden om tyrannieke en wreede han delingen als die, welke hierbij aan het licht geko men zijn, althans eenigszins tegen te gaan. BUITENLAND. Frankrijk. De heer De Freycinet moet het bed honden ten gevolge van een zeer pijnlijke zwelling zijner wang. De op gisteren bepaalde receptie van het corps diplomatique was daar afgezegd. Volgens berichten uit Londen, heerscht er voortdurend eene uitstekende overeenstemming tus schen de mogendheden aangaande de zaken van Egypte. Hen gelooft, dat, wanneer de maritieme demonstratie van Engeland en Frankrijk zonder uitwerking mocht blijven, Engeland en Frankrijk de quaestie aan de mogendheden zouden onder werpen, die dan zouden hebben te besluiten over afdoende middelen om orde en veiligheid in Egypte te herstellen. Rusland. Het Eegeeringsblad maakt de volgende vier pun ten ter voorloopige regeling der Joden-quaestie openbaar, zooals zij door den ministerraad vastge steld en door den keizer den 15den dezer bekrach tigd zijn1° den Joden is van nu af verboden, zich buiten de steden en dorpen te vestigen, be halve in reeds bestaande Joden-koloniën; 2" voor- loopig mogen met Joden goene koop- en pacht- contracten worden aangegaan; 3° den Joden is verboden, op zon- en foestdagen, wanneer de zaken der Christenen gesloten zijn, handel te drijven; 4° punt 1 en 3 zijn slechts toepassolijk in gouver nementen, waar Joden metterwoon gevestigd zijn. Hetzelfde blad maakt op bevel des keizers be kend, dat de regeering vast besloten is, alle geweld dadigheden jegens den persoon en den eigendom der Joden te straffen, die onder de bescherming van de voor oude onderdanen geldende wetten staan. Aan de overheden is het opgedragen onder hare persoonlijke verantwoordelijkheid tijdig maat regelen daartegen te nemen. Iedere nalatigheid van overheden te dezen opzichte zal met ontslag uit den dienst gestraft worden. Tui'Uye. Frankrijk en Engeland hebben van gedachten ge wisseld over het laatste verzoek van de Porte, om de eskaders terug te roepen. Zij zonden eene iden tieke instructie aan hunne gezanten, die daarop aan de Porte verklaard hebben dat de eskaders de Egyptische wateren zullen verlaten zoodra al daar de normale toestand zal hersteld zijn, ofschoon Frankrijk en Engeland nog meer dan de Porte wen- schen geene verdere uitbreiding aan de maritieme demonstratie te geven. Telegramincn. LONDEN, 25 Mei. De „Times" verneemt dat de ernstige wending, welke de Egyptische crisis genomen heeft, in de hoogste mate de aandacht van Engeland en Frankrijk trekt. Men mag onverwijld gewichtige besluiten verwachten. Hit Durban wordt onder dagteekening van gisteren aan de „Times" gemeld dat de Trans- vaalsche Volksraad het plan tot aanleg van een spoorweg naar de Delagoa-baai heeft aangenomen. ST.-PETERSBURG, 25 Mei. LoriB Melikoff heeft zich gisteren naar Peterhof begeven. De voormalige minister van oorlog, generaal Miljutinc-, zal naar St.-Petersburg terugkeeren. CAIRO, 24 Mei. De onderhandelingen leiden tot niets. De consuls van Engeland en Frankrijk heb ben aan hunne regeeringen nieuwe instructiën gevraagd. PARIJS, 24 Mei. Heden heeft tusschen de hee ren Pallain en Dreyfus een tweegevecht tnet den degen plaats gehad. Beiden werden licht gekwetst. WEENEN, 24 Mei. Het Heerenhuis heeft mat 68 tegen 53 stemmen het ontwerp van kiesrecht- hervorming aangenomen, gelijk het uit het Huis der Afgevaardigden gekomen was. De heer Taaffo bestreed het voorstel der minderheid om tot de orde van den dag over te gaan. Het Huis der Afgevaardigden keurde bet toltarief goed, overeenkomstig het door de Regeiring verde digde, door het Heerenhuis goedgekeurde ontwerp. ROME, 24 Mei. De Kamer der Afgevaardigden heeft het voorstel der regeering goedgekeurd, waarbij zij gemachtigd wordt het tractaat van koophandel en scheepvaart met België te verlengen tot 30 Juni. LEIDEN, 35 Mei. In de hedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heeren Do Kanter, voorzitter, De Fremery, Hartevelt, Van dor Zweep, Juta, Wilholmy Damsté, Zaayer, Van Dissel, Le Poole, Du Rieu, Knappert, Zaalberg, Quant, De Goeje en Bool. Afwezig met kennisgeving de heeren Land, Bredius, De Clercq en Verster. Door den voorzitter werd o. m. medegedeeld dat voor het gymnasium over dit jaar het rijkssubsidie is bepaald op f 9189 en dat door Ged. Staten is goedgekeurd het raadsbesluit tot het aangaan eener geldleening van f 450,000. In de commissie tot loting der nationale militie zullen zit ting hebben de heeren Van Wensen en Du Rieu en in de commissie van onderzoek de heeren Har tevelt en Van der Zweep, terwjjl al de overige raadsleden ingevolge het reglement als plaatsver vangers zijn aangewezen. Van commissarissen der Stads Bank van Leening is een voor- el ingeko men tot wyziging van het raadsbesluit ter vaststel ling van het traktement van de ambten-ren dier inrichting. Achtereenvolgens werden benoemd: 4 derden onderwijzer aan de school 3de kl. No. 3111. Schof- fer alhier en aan de school 4de kl. No. 2 H. W. De Koning te Lekkerkerk; tot onderw s belast met de leiding van het herhalingsonde? wijs aan genoemde scholen G. Gesink en G. B. Engeltjes, allen met 14 st. (1 bilj. in blanco); tor regent van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis dr. C. J. Van Ketwich met 14 stemmen (op dr. J. C. Kist was 1 stem uitgebracht.) Zonder hoofdelijke stemming werden da rna goed gekeurd of toegestaan: de voordracht tot uitbrei ding van het hulppersoneel aan de school 4de klasse No. 1, het verzoek van J. Rinkes Borger om een filtreertoestel te leggen in de Rijnburger- gelgracht, dat van J. Van der Plas ter bekoming van grond in de Fabiaanspoort, dat van de wed. Rijk en Zn. om een houten loods te plaatsen en dat van F. Bontz om een stoep te verlengen. Met algemeene stemmen werden goedgekeurd de suppletoire begrooting, dienst 1881, van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude-Mannen- en Vrouwenhuis; de voordracht tot het verleenen van ontheffing der betaling van schoolgeld ten behoeve van de kinderen van H. Kooy, W. S. Trouillart Hanssen, L. Scheltus van IJsseldijk, A. L. J. Alden- hoven en R. De Borst; de suppletoire staat van begrooting en staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1881, van het R.-K. Wees- en OudeliedenhuiB, en die van het R.-K. Armbestuur, alsmede de rekening van de Bank van Leening over 1881. Door de Leidsche studentenafdeeling van het Nederlandsch Tooneelverbond is besloten een prijs vraag uit te schrijven voor een nieuw tooneelstuk, in te zenden vóór 1 Februari 1883. De schrijver van het bekroonde stuk ontvangt een zilveren medaille. De mededingers moeten zijn leden van het Nederlandsch Tooneel, leden van Nederland- sche, met het Leidsche bevriende studentencorpsen. De drie Haagsche jongens, bedoeld in ons vorig nommor, zijn niet door den veldwachter van Zoeterwoude naar 's-Hage overgebracht, doch wel naar het commissariaat te Leiden, van waar zij per schuit naar 's-Gravenhage zijn vervoerd.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2