LEIDSCH DAGBLAD. N\ 6832. Vrijdag 26 Mei. A0. 1882. Avond-editie. PBIJS DEZEB COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.e 1.40, Al?c-oderlyke Nommers,0.05. Deze Oonrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER ABTERTENTKN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee» rea baiten de stad wordt 0.10 berekeid. LEIDEN, 25 Mei. Blijkens het verslag van den toestand der Kweek school voor Zeevaart alhier over 1881 bleef het getal der leden nagenoeg hetzelfde, n. 1. 270. Het bestuur onderging geene veranderingenalleen werden in Zutfen de heeren L. A. P. H. baron Van Heeckeren en Jhr. Mr. P. E. Von Weiier tot Poel wijk respectievelijk president en secretaris der sub-commissie. Te 's-Hertogenbosch vestigde zich een nieuwe sub-commissie, waaraan de heeren F. E. Bake als voorzitter, A. Rutgers v. d. Loeif en J. v. d. Schuijt als leden verbonden zijn. De comm. te Amsterdam en Rotterdam steunden de Kweek school elk met 300 en die te 's-Hage met 200. Ook had er eene algemeene vergadering plaats waarop de meeste commissiën vertegenwoordigd waren en die tot veel goeds geleid heeft. De open gevallen plaats door het overlijden van den heer G. Kolft bleef onvervuld. Tijdelijk werd ze vervuld door dr. C. J. Van Ketwich. De heer Roest ver vulde de taak van penningmeester. Aan de inrichting zjjn thans voor het onderwijs verbonden 9 onderofficieren benevens, 28 korporaals en mindere schepelingen. Een woord van hnlde wordt gebracht aan den opperschipper J. De Smit, over wien het bestuur in het bijzonder tevreden is. 581 jongens ontvingen hunne eerste opleiding aan de inrichting, een cijfer grooter dan ooit te voren; in 1880 bedroeg het 357. Hoe nuttig een proeftijd voor de jeugdige schepelingen is, blijkt uit het geval dat 15 jongens na afloop er van naar huis keerden omdat het zeeleven hun niet beviel. Waren zij dadelijk gedwongen geweest zich voor een vasten tijd te verbinden, dan zouden zij waar schijnlijk een mislukte carrière gemaakt hebben. Het onderhoud wordt steeds betaald uit de bij dragen en sterk dringt het bestuur er op aan toch vooral te zorgen dat die niet minder worden. Na de eind-examens vertrokken 332 leerlingen naar de opleidingschepen, terwijl er 9 voor lichaams gebreken werden afgekeurd. Over het gedrag der jongens valt - op enkele uitzonderingen na - niet te klagen en als bewijs hunner eerlijkheid wordt vermeld dat een brief van den burgemeester van Oostburg (prov. Zeeland) door het bestuur ontvan gen werd, waarin bericht werd dat een verlofganger daar ter plaatse een nieuw cylinder-horloge gevon den had, hetwelk hij, zonder belooning te vragen, aan het gemeentebestuur ter hand stelde. De brief werd in het bijzijn van al zijne makkers voorgele zen, voornamelijk ter aanmoediging voor de ande ren. Zij kunnen daaruit zien dat eerlijkheid een eerste veroischte voor Janmaat is. De eigendommen der inrichting zijn niet veel ver anderd; alleen werd een gebouw aangekocht dat grensde aan de woning van den directeur en dat alleon gekocht werd om de waarde der bestaande gebouwen niet te doen verminderen, daar het allicht tot minder gewenschte doeleinden gebruikt had kunnen worden. De bouwvallige toestand van den exercitie-mast en van het oude bastion maakte de opruiming noodig, doch een grootere ruimte voor beweging der jongens werd tot stand gebracht en wijlen prins Frederik der Nederlanden steunde ook dit met geldelijke middelen. Prinses Marianne schonk den leerlingen een kegel baan ter herinnering aan het bezoek met hare klein zonen prins Frederik Hendrik en en prins Joachim Albert van Pruisen aan de Kweekschool gebracht. De schade door den October-storm aangebracht maakte groote uitgaven noodzakelijk, daar de som voor het herstellen van daken enz. ruim 900 be liep. Verschillende giften kwamen der commissie echter te hulp. Toch moet de noodige spaarzaam heid dit jaar in acht genomen worden. Verschillende dames schonken bij het 25-jarig bestaan der inrichting een vlag, bestemd om te wapperen aan do gaffel van het exercitietuig, ter wijl een onbekende weldoener uit Amsterdam zorgde voor bibliotheek en recreatie-zaal. Beiden zijn daar door veel verbeterd. De minister van koloniën stelde, als gewoonlijk, een 30-tal hangmatten ter beschikking van het bestuur, waardoor groote onkosten gespaard konden worden. Ten laatste rest nog dat de jongens ook weer dit jaar door studenten, leden van Njord, werden uitgenoodigd tot een roeiwedstrijd, waardoor de overwinnaars ieder met een gevulden sigarenkoker huiswaarts keerden, terwijl voor allen een prijs en premie in geld werd beschikbaar gesteld. Uit het verslag blijkt in alles, dat de inrichting steeds vooruitgaat en dat alles wordt gedaan wat tot verbetering van de Kweekschool noodig is. Naar men verneemt, komt dr. A. A. W. Hubrecht alhier zeer in aanmerking voor het pro fessoraat in de zoölogie aan de rijks-universiteit te Utrecht. Ten gevolge van een vervroegd vertrek uit Parijs van den mailtrein naar Brindisi, zal, te rekenen van Vrijdag 2 Juni a. s., de verzending van brieven en andere stukken naar Nederlandscb Oost-Indië langs den weg van Brindisi, des Vrijdags om de veertien dagen voortaan plaats vinden met den trein die te 11.50 's morgens van Amsterdam, 12.13 Ts middags van Haarlem, 12.44 's middags van LeideD, 1.4 's middags van Den Haag, 1.50 's middags van Rotterdam, naar Parijs vertrekt. Op de te Utrecht gehouden jaarlijksche al gemeene vergadering der Vereeniging van inrich tingen tot bevordering der Koepok-inenting in Ne derland, onder voorzitterschap van dr. Ali Cohen, werd met belangstelling vernomen dat te Leeu warden pogingen worden in het werk gesteld tot het oprichten van een Parc-vaccinogène, terwijl te vens de wenschelijkheid werd besproken dat te Leiden, eene universiteitsstad met meer dan 40,000 inwoners, eene gelegenheid voor animale vaccinatie worde opengesteld, zoowel in het belang van de Koepok-inenting in die gemeente en haren omtrek als van het onderwijs. Het maken van een gashouder aan de gas fabriek te Zaandam is bij openbare aanbesteding gegund aan den heer D. A. Schrotlen, te LeideD, voor 7858. Naar aanleiding van de ontdekking dat het herhaaldelijk voorkomt dat ambtenaren der belas tingen in deze hnnne hoedanigheid bij een herinne ringsfeest of andere dergelijke gelegenheid geschon ken ontvangen, voor wier aanneming niet altijd ver gunning gevraagd wordt, heeft het ministerie van financiën eene resolutie aan de ambtenaren van het corps gericht. Daarbij wordt herhaald eene vroegere opmerking dat het aanbieden van dergelijke geschen ken door minderen in rang aan hoofd-ambtenaren onder wier bevelen zij staan, niet in het belang van den dienst is. Wat geschenken van particulie ren betreft, wordt herinnerd aan art. 318 der alge meene wet van 26 Augustus 1822 (Stbl. no. 38), volgens hetwelk de ambtenaren „volstrekt niets meer der ontvangen mogen dan hun legaal is toegekend, ofschoon vrijwillig aangeboden of onder welk pre tekst ook." Het aanvaarden van geschenken in geld of geldswaardig papier door in dienst zijnde amb tenaren is hierdoor uitgesloten en zal, wanneer het in den vervolge mocht voorkomen, naar bevind van zaken worden gestraft. Het aanbieden van een meu belstuk of ander dergelijk voorwerp, als bewijs van achting en sympathie, heeft de wetgever niet be paald willen verbieden, en bij het verlaten van den dienst of andere omstandigheden, te beoordeelen door den minister, bestaat daartegen ook geen be zwaar. Tenzij dus de goedkeuring van het hoofd bestuur reeds vooraf mocht zijn gevraagd en verkre gen, mogen ambtenaren der belastingen, bij aan bieding van dergelijke geschenken, die niet aan vaarden dan onder voorbehoud van hoogere mach tiging. Deurwaarders-betrekkingen bij de directe be lastingen zijn vacant te Harlingen tegen eene jaar lijksche belooning van 1360; te Leek, tegen eene van 700; te Charlois, tegen eene van 800, en te Haarlemmermeer, tegen eene van 1300. Het te Amsterdam gehouden mondeling ge deelte van het vergelijkend examen ter benoeming van drie hoofden aan openbare lagere scholen is gisteren geëindigd. Daaraan is deelgenomen door de onderwijzers: P. Yan Leenwensteyn van Am sterdam, S. Baert van Oosterblokker, G. A. Geer- ligs van Zegwaard, W. Den Hollander van Nieu- werkerk a/d. IJsel, F. Berckenhoff van Lisse en W. Meerwaldt van Amsterdam. De administratie der belastingen heeft bepaald dat castor- of ricinus-olie onderworpen is aan een invoerrecht van 55 cents do 100 kilogram. De vraag of betrokken gemeentebesturen aan sprakelijk zijn voor de kosten wegens plaatsing in de Staatscourant van besluiten, waarbij vergunning is verleend tot het verkoopen van sterken drank in het klein, is door den minister van binnenlandsche zaken in bevestigenden zin beantwoord, onder op merking dat die kosten op belanghebbenden kunnen worden verhaald. De internationale landbouwtentoonstelling te Amsterdam der Hollandsche Maatschappij van Land bouw, zal niet in 1883, maar een jaar later plaats hebben, wegens de in 1883 aldaar te honden koloniale tentoonstelling. Gisteren is te Rotterdam de algemeene ver gadering gehouden van de Nieuwe Afrikaansche Handelsvereeniging onder het praesidium van den heer Muller Sz. Het verslag deelt mede dat niet tegenstaande de oogst en de omzet minder dan het vorig jaar bedroegen, de toestand bevredigend is. Koopers werden grif gevondende prijzen waren echter lager, behalve voor ivoor en orseille. Een stoomboot werd voor de Maatschappij gebouwd, welke in 1882 met succes de reis volbracht. In credit assurantie-rekening werd gebracht 15,107,67, op eigendommen en kustvaartuigen werd afgeschre ven ƒ32,000 en op stoomboot en schepen ter kuste ƒ16,000. Het winstcijfer bedraagt 475,428 en het dividend 17 pCt. Het verslag werd bij accla matie goedgekeurd. Tot controleur werd herbenoemd de heer Yan IJsselstein en benoemd tot lid der commissie voor het nazien der rekening, de heer D. H. A. Kolff en tot plaatsvervanger de heer J. C. Reepmaker. Het stoomschip „Rotterdam," van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde gisteravond Dover. De minister van financiën heeft de gemeente Utrecht mede aangewezen als plaats voor de veri ficatie van eetwaren en dranken en andere artikelen, welke bestemd zijn om onder genot van teruggaaf van suiker-accijns te worden uitgevoerd. Gemengd Nieuws. Uit goede bronnen vernemen wij een en ander betreffende de toekomst, van het badhuis op do Aalmarkt alhier. Het werd aangekocht met het dool om de inrichting te bestendigen. Yoor zooveel de beperkte ruimte het toelaat, zal men trachten op de eerste verdieping voor dames drie badkamers met wachtkamers in te richten. Ook de bestaande badkamers worden van nieuwe zinken badkuipen voorzien. Voorloopig zouden de prijzen der baden dezelfde blijven als die tot heden waren, doch de abonnementen zouden gesteld worden op naam en slechts geldig zijn voor het loopende jaar. Aan het hoofd der inrichting zal staan de heer

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1