LEIDSCH DAGBLAD. Woensdag 24 Mei. N\ 6830. A0. 1882. Avond-editie. Adres aan den Gemeenteraad. PBIJS DEZEB COUBUÏT: foor Leiden per 8 maanden...;...;;;;;;.;1.10. Tmnoo per pest.t 1.40. Aftendariyke Nommers... .Mt 0.05. Dese Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB ADVERTENTIES Van 18 regela 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het incassee»- ren boitan da stad wordt 0.10 berekend. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 84 tot 87 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. Tot heden hebben 567 ingezetenen door hunne handteekening adhaesie ge schonken aan bovengenoemd adres in zake de bebouwing der Ruïne met een Gymna sium on een Hoogere Burgerschool voor Meisjes. Indien nog meer stadgenooten van hunne instemming wenschen te doen blijken, zal het ons aangenaam zijn deze zoo spoedig mogelijk te mogen ontvangen. Het adres ligt telken dage ook aan ons Bureel nog ter teekening. LEIDEN, 33 Hei. In dit nommer komt van de Rijnlandsche Stoom trammaatschappij eeno annonce voor betrekkelijk de in de dienstbiljetten aangekondigde extra-ritten op Zon- en feestdagen en bij gelegenheid van muziek uitvoeringen te Katwijk aan Zee. Zooals bekend is, beBtond ten vorigenjare bij velen de groote grief, dat juist op die dagen bij fraai weder, dus dagen waarop gaarna een ieder nitgant, vooral naar het strand, de meer deftige Leidsche families, door de groote drukte an de totale onmogelijkheid om op ordentelijke wijze plaats te bekomen, verstoken bleven om van dit middel van vervoer te profiteeren. De invoering nu der extra-treinen, met de daaraan verbonden bepaling dat daarvoor alleen plaatskaarten 1ste en 2de klasse tusscben Leiden en Katwijk aan Zee zullen worden afgegeven, zal, naar men vertrouwt, daarin oene belangrijke verbetering brengen en het Leidac'uo pnbliek ten goede komen. Aangezien door sommigen niet altijd jnist wordt geoordeeld en uit goede bedoelingen weieens vor keerde gevolgtrekkingen worden gemaakt, achtten we het niet overbodig hier eene nadere opheldering te geven van de redenen en het doel die tot het maken der bijzondere bepalingen bij de extra-ritten hebben geleid, nl. om aan Leidens ingezetenen eenen aan- genamon en behoorlijken overtocht naar en van Katwijks strand ook op genoemde dagen te kunnen verzekeren. De hedenmorgen door ons per Engelsche mail ontvangen Indische bladen ioopen van 13 tot en met 20 Mei. Naar men mededeelt, wordt de definitieve concessie tot het leggen van een stoomtramlijn van Utrecht op Woerden, op of langs den rijks grooten weg, eerstdaags te gemoot gezien. De heeren J. Pa ling Hzn. en A. J. F. Hofman hebben zichbereid3 gedurende geruimen tijd zeer veel moeite getroost en moeten hunnerzijds geene geldelijke uitgaven hebben ontzien om daartoe te geraken. De door hen met de technische ontwerpen belaste ingenieur wordt een specialiteit in dat vak genoemd. Alle desbetreffende ontwerpen zijn gereed en onlangs ter goedkeuring aan den minister van waterstaat, han del en nijverheid toegezonden. Inmiddels is men druk werkzaam met bet in kaart brengen der stoom tramlijn WoerdenLeiden, waarvoor door denbeer J. Paling Hzn. mede voorloopig concessie werd verkregen. Is ook deze lijn voorgoed geconcessio- neerd, dan zal eene der prachtigste stoomtramver bindingen, namelijk ArnhemHaarlem, dwars door Nederland, knnnen tot stand komen en de immer gunstig bekende Rijnstreek zal ook hierdoor tot meerderen bloei geraken. Zeker is het dat de stoomtram Utrecht—Leiden zal komen te rijden door een der meest welvarende en handeldrijvende streken, welker bijna aaneengeslotene bevolking de exploitatie dier maatschappij van een goede opbrengst en voortdurende levensvatbaarheid ver zekert. Zoodra de Bpoodig te verwachten concessie ia verleend, zullen de statuten der jeugdige Ne- derlandsche Rijnstoomtramweg-Maatscbappij aan den Koning ter goedkeuring worden aangeboden. De jaarlijksche algemeene vergadering van de afdeeling 's-Gravenhage der Maatschappij tot Nat der Israëlieten in Nederland opende de voorzitter, mr. A. Wm. Jacobson, met een woord van krach tige opwekking aan de jongeren, om op het voor beeld van mannen als prof. J. E. Gondsmit te Leiden en A. Bolinfante, die dit jaar der afdeeling door den dood waren ontvallen en aan wier ijver en goed hart voor de Maatschappij hij hulde bracht, mede te werken tot verheffing der mindergegoeden onder Israël. In het café Krasnapolski te Amsterdam heeft een bijeenkomst plaats gehad van afgevaardigden der winkel- en districtsbesturen van „Eigen Hnlp", tot bespreking van de oprichting eener Yereeniging tot gezamenlijken inkoop. Vertegenwoordigd waren de winkelbeatnren van Amsterdam, Bergen-op-Zoom, Breda, Grave, Haarlem, Den Haag, Helder, Leeuwar den, Naarden, Vlissingen en Zwolle, benevens de districtsbesturen van Arnhem, Leidon, Rotterdam en Wormervcer. Het Utrechtsche winkelbestnnr, dat niet vertegenwoordigd was, had schriftelijk te kennen gegeven, zich voorloopig niet bij ue combinatie te zullen aanslniten. De vergadering werd gepresideerd door den heer mr. A. E. Elias, voorzitter van bet Haagsche win kelbestnnr, dien do lieeron D. Konijnenburg, van Leeuwarden, als ondervoorzitter, en J. A. Kocb, te Amsterdam, als secretaris ter zijde stonden. De door laatstgenoemde drie heeren ontworpen over eenkomst strekte tot grondslag der beraadslaging, welker resultaat was, dat de nieuwe Yereeniging tot stand kwam. Elf winkelbestnren en het district Wormervcer traden als leden toe, terwijl de dis tricten Arnhem, Leiden en Rotterdam toetreding beloofden, zoodat ook in die districten coöperatieve winkels zullen bestaan. Do nieuwe Vereeniging, genaamd „Gezamenlijke inkoop van E. H.", staat onder beheer van het Amsterdamsche winkelbe stnnr. Hoewel vermoedelijk later tot de oprichting van een centraal-magazijn zal worden overgegaan, bepaalt zich de werkzaamheid der Vereeniging voorloopig tot het uitvoeren van de orders der leden. In de vorige week zijn te Gouda twee ge vallen van pokken voorgekomen en is niemand aan die ziekte overleden. Binnen weinige dagen wordt het besluit ver wacht, houdende inwilliging der ontslag-aanvrage van den burgemeester der residentie. De benoe ming van een opvolger van den heer Gevers Dey- noot zou, naar men verneemt, niet gelijktijdig, doch eerst later geschieden. Het comité dat het initiatief heeft genomen tot aanbieding van een hnldebewijs, heeft voorshands besloten den burge meester op den laatstcn dezer maand een huide adres aan te bieden, voorzien van de handteeke- ningon dor ingezetenen, tot welk einde inteoken- lijsten op verschillende plaatsen der stad zullen worden nedergelegd. De lijsten zullen in een prachtalbum worden vereenigd. De redactie van deze schriftelijke hulde werd opgedragen aan mrs. W. Wintgens, J. Kappeyne van de Coppello en M. Eyasell. Bij het dagelijksch bestuur en het technisch beheer van Amsterdam zijn plannen in voorberei ding voor den aanleg eener waterleiding van ge meentewege. Hot voornemen is het water uit de Yecht naar de stad te leiden en ook voor partion- lieren beschikbaar te Btellen. Een hooge toren ter opvoering van het water zon in de onmiddellijks nabijheid worden gebouwd. Yan de Duinwater- maatschappij is bij de regeering hangende een aan vraag om vergunning tot het maken eener duin waterleiding van Castricnm langs de Zaanstreek naar Amsterdam. Aan den Kloveniersburgwal aldaar is een gebonw in oud-Holland8chen stijl verrezen, dat van ge meentewege voor model-apotheek en laboratorium der gezondheidsleer is ingericht. Het bevat vijftien rnime kamers, waarin op uitstekende wijze voor licht en ventilatie is gezorgd. Het geheel ziet er flink en practisch ingericht uit. Men verneemt dat bij Koninklijk besluit het debiteeren van loten der tombola, verbonden aan da meer vermelde Nederlandsche tentoonstelling van weldadigheid te BruBsel, thans ook in Nederland is toegestaan en dat heeren boekhandelaren zioh welwillend met den verkoop belasten. In de maand November zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der poste rijen, waartoe vijftien plaatsen ter vervulling zjjn opengesteld. De adspiranten behooren zich vóér October aanstaande, bij een op zegel geschreven request, tot den Minister te wenden. De gewone andientie van den minister van marine zal Yrijdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht benoemd tot off. van gez. 2de kl., den student voor den genoemden dienst (arts) D. M. Pronk; aan A. P. Verhoeff, gewezen klerk 1ste kl. bij de Rijkstelegraaf, een pensioen toegekend van f 308 'sjaars. Gemengd Nienws. Een elfjarig jongetje, genaamd A. v. d. H., is gisternamiddag om halfvijf, zonder dat daartoe aanleiding bestond, in het been gebeten door een hond. Terwijl by ter behandeling naar een geneeskundige werd gezonden, is de hond tot onderzoek van den veearts in de daartoe bestemde bewaarplaats afgezonderd. Anderhalf uur later is al spelende in een sloot aan den Stationsweg te water geraakt een driejarig knaapje, genaamd G. S., doch zonder letsel te hebben bekomen daaruit gehaald door den elf jarigen J. Z. Twee jongens, genaamd C. C. en J. C., van 9-en 6-jarigen leeftijd, welke om halfzeven met een wagen speelden en daardoor in de Groenhazengracht vielen, werden eveneens zonder letsel te hebben bekomen gered, en wel door W. K. en J. v. N. Vervolgens ontstond om acht uren in de R.-K. kerk aan de Hartebrng een begin van brand door dien het groen, om een der beelden gehangen, met een brandende kaars in aanraking kwam. Het beeld is geschroeid, doch door daarop eenige emmers water te werpen, werden verdere onheilen voorko men, welke van zeer ernstigen aard hadden knnnen worden, daar er juist dienst was en er door den schrik reeds gedrang ontstond. Een paar nren later had, doch nu door het om vallen van een petroleumlampje, in de Rijnstraat, ten huize van zekeren V., eveneens een begin van brand plaats. Daar er slechts twee kinderen thuis waren, had het ongeval ernstiger gevolgen na zioh kunnen slepen dan thans het geval wasde jon go,, knaapjes hadden echter de tegenwoordigheid v geest om naar buiten te vluchten en hn' un anderen in te roepen, die er nog in mor* -"P Tan de reeds brandende voorwerpen te ~a en 8 aSen r oJnsschen. Toen gistermorgen f- een 2-wiel!,g voertuig lust'*™ nn r m 8 n van o e en weI met een vrachtje yan 3 heeren en 3 dames uit

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1