Te Rijsel had zich een maatschappij gevestigd, die, onder den naam ran „Prudence", zich ten doel stelde de eigenaars van huizen te verzekeren tegen de kosten van het uitzetten van niet betalende huurders. Men assureerde zich voor 7 fr. het eerste jaar en 4 fr. elk volgend. Nu, ▼oor het inkasseeren van die gelden droeg de di recteur, zekere heer Vlam, de stiptste zorg bij zijn zeer talrijke cliënteele, doch de kwade betalers werden van zijnentwege in het minst niet lastig gevallen. Lang kon dat natuurlijk niet duren; de misleide huisheeren, die zich niet bij herhaling aan die „vlam" verkozen te branden, dienden tal van aanklachten in met dit gevolg dat de groote „vlam" en de kleine „vlammetjes", dat wil zeggen de directeur en zijn geheele personeel, in hechte nis werden genomen om zich voor den rechter te verantwoorden. In verband met den diefstal op het postkantoor te Parijs is gearresteerd de 19-jarige beambte Debon; hij had Carry vervangen en had postwissels vervalscht. Hij is de vijfde postbeambte, die thans in hechtenis is. Te Lyon is brand uitgebroken in de groote werven van La Buire. Door don noorden wind breidden zich de vlammen uit over een lengte van 400 meter; de werkplaatsen, magazijnen en alle aangrenzende huizen van de rue Crémieux werden in de asch gelegd. De schade is zeer aan zienlijk. Van de 3000 werklieden zullen 1800 door den brand van werk zijn beroofd. - Drie vierden van het dorp Marcilly (dep. Haute-Marne) zijn door brand vernield; 77 huizen, de kerk en het raad huis werden een prooi der vlammen300 menschen zijn van alles beroofd. De regeering zond 5000 Ir. om in de eerste behoeften te voorzien. - Uit Kopenhagen wordt gemeld dat het kruithuis in de lucht gevlogen is, waar do Deensche vloot zich van ammunitie pleegt te voorzien. Zes menschen verloren daarbij het loven en verscheidene werden gekwetst. Dr. Hermes, directeur van het aquarium te Berlijn, heeft zijn gezin on eenigo vrienden Zon dag op een ontbijt onthaald, zooals te Berlijn zeker nog nooit, en wellicht ook nergens elders nog, is opgedïscht. De slangen, waarmede het aquarium thans verrijkt is, hebben 55 eieren gelegd. Van eenige dier eieren heeft dr. Hermes een schotel ge roerde eieren laten maken, daar de te Berlijn aan wezige slangen niet giftig zijn. Een bevriend natuur onderzoeker, de zonen van dr. Hermes, zijn doch tertje, en een lid van den raad van toezicht op het aquarium, waren op deze zeldzame smulpartij ge- noodigd. - Dat men eene slang aan zijn boezem koesteren kaD, is sedert lang bekend, maar dat men zijn maag met slangeneieren kan vullen, dat is zeker wat nieuws. Dr. Herraes heeft het zeldzame gerecht in bijzijn zijner gasten gereed laten maken; de groote eieren werden stuk geslagen en met ge smolten boter in de pan omgeroerd. De eieren hebben geen dooier, maar zijn met een grijsachtig wit vocht gevuld. De schalen zijn niet hard en broos als vogel eieren, maar geleken, nadat zij van hun inhoud ontdaan waren, op stukken leer. Het gerecht smaakte als aardappelpap. Al de aanwezigen - op één na - lieten zich het gerecht goed smaken, waarbij zeker in aanmerking dient genomen te worden dat twee er van natuurvorschers en de overigen kinderen van een natuurvorscher waren. Allen is het goed bekomen. Een photograaf, die op een onbebouwd terrein te Parijs een groote houten tent had opge slagen om er zijn bedrijf uit te oefenen, had zich des avonds met zijn vrouw en zijn oudste kind naar een naburig wijnhuis begeven, nadat de vijf jongste kinderen te bed waren gebracht. Eenigen tijd later brak er in de tent brand uit. Spoedig was er hulp aanwezig, maar niet minder snellen voortgang maak ten de vlammen in de houten woning. Daar ver spreidde zich onder de menigte op eens het gerucht, dat er zich vijf kinderen in het brandende gebouw tje bevonden. Een kreet van ontzetting stijgt op, maar wordt spoedig gevolgd door gejuich, toen drie onverschrokken mannen, zich in den vuurpoel wa gende, weldra ieder met een kind terugkeeron. Voor de redding van de twee laatsten was het, helaas! te laat. Toen de niet van zorgeloosheid vrij te pleiten vader op het tooneel der ramp verscheen, deed hij nog een wanhopige pogiDg om de twee kleinen te redden. Met brandwonden overdekt, werd hij met gewold teruggehouden door de menigte, die begreep dat do arme kinderen toch reeds moesten zijn omgekomen door verstikking. Hun verkoolde lijkjes kwamen weldra uit de rookende overblijfse len te voorschijn en werden naar een naburige apotheek overgebracht, waar zich, ongelukkig ge noeg, op dat tijdstip ook do beklagenswaardige vader bevond om zijn brandwonden te laten ver binden. Het tooneel, dat hier volgde, was inderdaad hartverscheurend. De Fransche astronomen, die de zon eclips in Egypte waarnamen, hebben een kolos sale komeet ontdekt naast de zon, die zij onmiddel lijk hebben gephotographeerd. De komeet zal volgens Flammarion den Dden, lOden en llden Juni mis schien op klaarlichten dag zichtbaar zijn naast de zon. De astronomen hebben verder het bestaan van een dampkring om de maan geconstateerd. Een Pruisisch gendarme te Montreux- Vieux, in Elzas-Lotharingen, hoeft onder de vol gende omstandigheden een Fransch burger doodge schoten. Deze, een jonkman, commissionair in bijou terieën uit Belfort, kreeg oneenigheid in een koffiehuis, waarom de gendarme hem ia heohtenis nam. Onderweg verklaarde de jonkman dat hij zich noodzakelijk moest verwijderen ter zijde van den weg, maar maakte van die gelegenheid gebruik om over een sloot te springen en zich achter eenig struikgewas te verbergen. Eenige oogenblikken later wilde hij zich uit de voeten maken, doch de gendarme, die zich nog steeds in de nabijheid bevond, begon hem te vervolgen, doch had daarbij het ongeluk in een sloot te tuimelen. Weder op de been gekomen, waarschuwde hij den vluchteling te blijven staan, en daar deze aan dat herhaald bevel niet voldeed, gaf hij vuur en trof den ongelukkige in den rug, van waar de kogel tot in de maag doordrong. De dood volgde onmiddellijk. GeveiLle perccelciL Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 20 Mei ten overstaan van den notaris A. Van Leeuwen: Een huis en erf aan de zuidzijde van het Levendaal No. 97, Sectie E, No. 698, kooper N. Van der Mark q.q., voor f 2690; twee huizen en erven aan de oostzijde van de Waard- gracht, Nos. 85 en 87, Sectie C, Nos. 374 en 376, gecombineerd, kooper J. Vogelozang voor f 1716; een huis en erf aan de westzijde van de Waard- gracht, No. 6, Sectie C, No. 599, kooper J. H. Rozier Sr. voor f 528; een dito aan de oostzijde aldaar, No. 139, Sectie C, No. 411, kooper J. H. Rozier Sr. voor f 738; een huis en erf aan de west zijde aldaar, No. 32, Sectio C, No. 575, kooper P. Goddijn voor 760; oen dito aldaar O.Z., No. 99, Sectie C, No. 382, kooper J. Vogelezang voor 668; een huis in de Oosterpoort, No. 1, aan de oost zijde van de Oranjegracht, Sectie C, No. 861, kooper L. Ouwerkerk voor f 341een huis aan de noordzijde van hot Vrouwenkerkhof, No. 8, Sectie II, No. 1620, kooper A. La Court q.q., voor 730. Ten overstaan van den notaris mr. J. A. F. Coebergh: Het heerenhuis aan de westzijde van het Rapenburg of het Steonschuur, No. 3, Sectie G, No. 296, opgehouden op f 12,208; het huis en erf aan de noordzijde van den Ouden Rijn, No. 42, Sectie H, No. 591, kooper J. N. v. d. Reyden voor f 2900; het huis en erf aan de westzijde van de Paradijssteeg, No. 27, Sectie H, No. 1351, kooper A. T. Van Erp voor f 700. Ten overstaan van den notaris mr. II. L. A. Obreen: Een heerenhuis met tuin aan de Noord zijde van de Haarlemmerstraat, No. 82, alsmede het winkelhuis aan de oostzijde van de Brandewijn- steeg, No. 1, gecombineerd, opgehouden op ƒ9700. BUITENLAND. Fronkryk. Luidens berichten uit Parijs heeft prins Bismarck, wiens gezondheidstoestand verbeterd is, de Engelsch- Fransche mededeeling betreffende do vlootdemon- stratie in Egypte zeer gunstig opgenomen. Hij ver klaarde verder nadere mededeelingen van Frankrijk en Engeland af te wachten. Al de andere mogendheden hebben de mededeelingen evenzeer gunstig ontvan gen. Het gerucht dat prins Bismarck eene Euro- peesche conferentie over het Egyptische vraagstuk voorstelt, wordt tegengesproken. De sultan heeft laten weten dat hij zich van alle wapeningen en het zenden van schepen naar Egypte zal onthouden. De Engelsche en Fransche eskaders zijn te Alexandrië aangekomen en hebben salvo's met de forten gewisseld. De voornaamste punten van het kanaal worden door Fransche kanonneerbooten be waakt. Do Circassische officieren worden met vreemdo schepen buiten het land gebracht. Peter Lavroff, do Rus, die onlangs uit Frank rijk werd verdreven, heeft vergunning gekregen weer daar terug te keeren. Groot-Britannlê. Het „Freemans Journal" meldt dat uit Londen, gedateerd 17 Mei, een brief ontvangen is door wien wordt niet gezegd dat tot den Dublinschen moord door een geheim genootschap besloten was, dat zijne vertakkingen over geheel Ierland heeft. Bepaaldelijk was besloten lord Cavendish te ver moorden. De heer Burke zou niet vermoord worden dan zoo hij lord Cavendish bijsprong. De laatste woorden des ministers zouden geweest zijn: „ik vergeef u, vrede en voorspoed zij met Ierland!" Na den moord zouden de moordenaars zich op de kar naar eene bijeenkomst begeven hebben, waar een plechtige dronk aan de vermoorden gewijd was. Eenige der moordenaars zouden de begrafenis van den heer Burke en zelfs die van lord Cavendish hebben bijgewoond. Zij waren als doctoren, pries ters en officieren vermomd ontsnapt. In het geheel zouden 24 personen, behalve de eigenlijke moor denaars, als spionnen aan de daad deelgenomen hebben. De politie houdt het geheele berioht voor verzonnen. Rusland. Met betrekking van het artikel der Temps" over het zenden der vloot zegt het „Journal de St.-Pétersbourg" dat het uitzenden eener vloot tot het recht van iederen Staat behoort. De verstand houding der Europeesche mogendheden ten opzichte der Oostersche aangelegenheden zou echter groot gevaar loopen indien de kabinetten door soortge lijke argumenten de internationale rechts-quaestiën oplosten. Zulk een dagbladartikel is gelukkig voor de regeeringen niet verbindend en kan niet als richt snoer voor de beoordeeling van den toestand en de houding der regeeringen gelden. De St.-Peter8burgsche correspondent der „Daily News" seint dat de kroning van den czaar te Moskou is bepaald op 24 Augustus a. s., en de feestelijkheden twee weken zullen daren. De 24ste Augustus was de dag der kroning van keizer Nicolaas. Telegramm en. LONDEN, 22 Mei. De „Times" meldt uit Parijs van gisteren dat Engeland en Frankrijk met hunne vloten-domon8tratie ten doel hebben: herstel van het gezag van den Khedive; ontbinding van de Kamer van Notabelen; herstel van den overwegenden invloed der twee mogendheden; Arabï-pacha to dwingen van het politieke tooneel te verdwijnen. ST.-PETERSBURG, 22 Mei. De „Regeerings- bode" meldt dat bij den brand te Kowno 105 huizen, alle van Israëlieten, vernield werden. Zij waren .verzekerd. De schade bedraagt 600,000 roebels. ALEXANDRIE, 21 Maart. Naar het schijnt, zijn tot dusverre geene maatregelen genomen ter bescher ming van het Suez-kanaal tegen incidenten, welke het gevolg kunnen zijn van de komst der Engelsch- Fransche vloot in de Egyptische wateren. LONDEN, 21 Mei. Uit Rangoon, in Britsch-Indië, wordt aan de „Daily News" gemeld dat te Man- dalay, hoofdstad van het Rijk Birmah, nieuwe wreedheden gepleegd zijn. Zeer veel personen wor den daar op bevel van den afschuwelijken koning Theebau ter dood gebracht, en onder de slachtoffers bevonden zich twee zijnor nichten. Al die gruwelen worden aan niets anders toegeschreven dan aan de woeste begeerte van den souverein ombloed te zien stroomen. De berichtgever voegt er bij dat nog vijftig doodvonnissen voltrokken moeten worden. LEIDEN, 3S Mei. Woensdag 31 Mei a. s., des namiddags te twee uren, zal mr. W. M. d'Ablaing het hoogleeraars- ambt bij de rechtsgeleerde faculteit aan de rijks universiteit alhier aanvaarden met hot houden eener redevoering in het groot auditorium. De 8-jarige C. N. viel gisternamiddag al spelende aan de Oude Yest te water, doch werd onmiddellijk door den tamboer J. N., alhier in garnizoen, op het droge gebracht; daar het meisje tusschen den wal en een schip viel, had het een kleine ontvel ling aan het voorhoofd bekomen. Bij arresten heden door den Hoogen Raad gewezen, werd o. a. verworpen do cassatievoor ziening van C. J. N. K., door het gerechtshof te 's-Gravenhage veroordeeld tot 10 jaren tuchthuis straf, ter zake van moedwilligen doodslag te Lei den gepleegd op zijne bijzit. De enquête-commissie uit de Tweede Kamer omtrent de spoorweg-exploitatie, heeft heden hare zittingen wederom hervat en als getuige o. a. gehoord den heer J. Groll, directeur der Ned.-In- dische spoorwegmaatschappij te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2