LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6829. Dmsd&g 23 Ziei. A0. 1882. Avond-editie. PBIJ8 DEZEB COUBANT: Toor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deie Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regele 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lettera naar plaatsraimte. Voor het incassee- ren baiten da stad wordt 0.10 berekend. LEIDER 22 We 1. Heden is aan de universiteit alhier de heer G. T. Lamoraal Yan Geusau, geb. te Maastricht, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Over de gevoegde civiele partij." Heden h^ïLten Raadhuïze alhier de openbare aanbesteding plaats van het vernieuwen der brug over het Levendaal bij de Plantage en van het over dek der Pauwbrug, in twee perceelen. Yan het eerste perceel zijn als minste inschrijvers aanne mers geworden de heeren M. Langezaal Zn. alhier voor ƒ569 en van het tweede perceel de heer C. Yan Diest te Koudekerk voor 425. Daarna had de openbare aanbesteding plaats van het verrichten van eenige waterwerken en het ver nieuwen van sluisdeuren enz., in twee perceefeD, waarvan door afmijning aannemers zijn geworden: van het eerste perceel de heer M. Kapteyn den Bouw meester te Leiderdorp voor 770 en van het tweede perceel de heer P. Planjer alhier voor ƒ810. Om trent het leveren van eene ballastpraam werd de gunning aangehouden. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hec toliters waren de hoogste prijzen 33, 16.00, 3.60 en 1.80; de laagste 32, 15.50, ƒ3.50 en 4.80. Na des morgens bevestigd te zijn door den consulent den heer N. Osti, predikant te Warmond, hield do naar Sasseuheim overgekomen leeraar, ds. A. Yan de Water, gistermiddag voor eeno talrijke schare zijne intreerede, naar aanleiding van 2 Cor. 4 vers 5. Den 30sten Mei a. s. hoopt de heer K. N. Hengeveld, notaris te Hazerswoudo, zijne 25-jarige ambtsbediening te vieren. Yoor de a. 8. Nederlandsche Noordpool-expe- ditie in verbinding met de internationale zijn door don heer Louis Yarossieau te Alphen aan den Rijn 48 flesschen bessensap ten geschenke gegeven. Jkr. J. F. Yan Yredenburch, oud-dijkgraaf van Delfland, oud-lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland, is te Rijswijk overleden. Er zal eono inschrijving worden opengesteld voor een naamlooze Yennootschap tot vestiging van een Westindischen maildienst. Onze zeilschepen, die nog op de West varen, worden allengs door vreemde stoomschepen uit die vaart geheel verdron gen. Willen wij dus een belangrijk deel in de vaart behouden en tot ons trekken, dan behoort zonder dralen een geregelde rechtstreeksche stoombootdienst naar Curasao en Suriname te worden opgericht. Onze regeering heeft zich gaarne bereid verklaard de onderneming te steunen, door haar het vervoer van de mail, de gouvernementspassagiers en goede ren op te dragen, en bovendien verschillende voor- deelen toe te kenneD, die de exploitatiekosten der onderneming zullen verminderen. Het voornemen bestaat 3 ijzeron lste-klasse-stoom- schepen, ieder groot ruim 1000 tonnen, in de vaart te brengen. Deze booten zullen hier te lande ge bouwd worden. De machines zullen 750 P.K. effec tief bezitten en de passagiers-inrichtingen, ruim en gemakkeljjk, doch zonder overdreven weelde, onge veer gelijkstaan met die op de Fransche lijnen. De schepen zullen te zamen ongeveer 1 millioen galden kosten, zoodat voor inrichtingen hier te lande en in de koloniën, alsmede voor bedrijfskapitaal en kos ten van oprichting, de som van 200,000 beschik baar blijft. Iedere maand zal ééne stoomboot van Amsterdam en ééne van de West-Indiën vertrekken. De reis naar Paramaribo zal, evenals de terugreis, in ongeveer 20 dagen worden volbracht. Uit de renten van een daarvoor bestemd fonds is dezer dagen aan een achttal meisjes, eervol ont slagen leerliügen van de openbare werk- en leer school te Amsterdam, een kerkboek met zilveren slot uitgereikt. - De raads-commissie aldaar voor de strafverordeningen heeft aan don gemeenteraad voor gesteld in de algemeene politieverordening eene be paling op te nemen, waarbij het hebben van honten gebouwen, ook op particulieren grond, zonder ver gunning van B. en Ws., verboden is en deze onmiddellijk zullen moeten worden opgeruimd. Te Bohward is na een korte ongesteldheid bezweken mr. B. J. De Kok, kantonrechter aldaar. De minister van biünenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de commissie, belast met het examineeren van hen, die voldoende bewijzen wenschen te leveren van genoegzame voor bereiding tot de beoefening der natuurkundige wetenschappen, om te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuurkundig examen, vermeld in art. 4 der wet van 25 December 1878, zal zitting houden op Woensdag 31 Mei a. s. en volgende dagen, te Amsterdam. Blijkens een bij bet departement van marine ontvangen telegram, heeft Zr. Ms. schroefstoomschip „Aruba", laatst gestationneerd geweest te Suriname, onder bevel van den luit. ter zee lsto kl. D. G. Brand, 29 April jl. de terugreis naar Nederland aanvaard. Het stoomschip „Madura", van Amsterdam naar Batavia, vertrok Yrijdag van Marseille; do „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, vertrok dien dag van Port-Saïd en heeft 1£ dag oponthoud gehad in het Suez-kanaal door het aan den grond zitten van een ander stoomschip; de „Gelderland", van Rotterdam naar Java, arriveerde denzelfden dag te Batavia; de „Drente", van Rot terdam naar Java, vertrok Zaterdag-namiddag van Aden, en de „Prins Alexander" van Batavia naar Nederland; de „Colebes", van Amsterdam, arri veerde dien dag te Batavia, do „Prins Frederik", van Amsterdam naar Batavia, te Marseille en de „Utrecht", van Rotterdam, ook te Marseille. De gewoüe audiëntie van den minister van justitie op 23 en die van den minister van oorlog op 25 Mei a. s. zullen niet plaats hebben. Z. M. heeft aan de Oost-Indische hoofdamb tenaren H. J. Bool, laatstelijk directeur der burger lijke openb. werken in Ned.-Indië, en W. M. Visser, laatstelijk inspecteur van stoomvaartdienst bij het Departement der Marine aldaar, beiden thans met verlof hier te lande, op hun verzoek, met ingang van 1 Jnni a. s., eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toekenning van pensioen, zoomede aan den Oost-Indischen ambtenaar P. G. Haver kamp, laatstelijk adjunct-inspecteur der spoorweg diensten in Ned.-Indië, thans ook met verlof hier te lande. Gemengd Nieuws. Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt togen den koloniaal D. v. d. B., E. V. en H. R., die, in den nacht van jl. Zaterdag op Zondag, zich in veroeniging hebben schuldig gemaakt aan vergrijp tegen den aan het kruithuis geplaatsten schildwacht, wien zelfs door den kolo niaal een slag in het aangezicht werd toegebracht. Naar aanleiding van een twist met zijn vrouw, waarbij het nogal warm toeging, werd de stads werker M. in de Boomgaardstraat door een agent van politie en een politieagent-brugwachter gister avond onder begeleiding van de Leidsche jeugd naar het commissariaat getransporteerd. Een jongen, die op het Levendaal „vliegerde", geraakte met het „uitlaten" of „inhalen" te water. Spoedig werd hij gered, doch zijn vlieger had hij niet in den steek gelaten. Dat het bellen van den tram - hetgeen wel is waar geen aangenaam gehoor is - niet over bodig is, blijkt uit hetgeen Zaterdag-avond omstreeks halfzes gebeurde. De tram kwam aan van hot Kort- Rapenburg, toen juist om den hoek der Breestraat een rijtuig aanreed, dat daardoor dadelijk moest wijken en in zijn draai een ladder omverwierp, waarop een verver zijn werk aan het uitoefenen was. Gelukkig pakte deze nog gauw hot kozijn en hield dit stevig vast totdat men den verschrikten schilder nog gauw ter hulp kon snellen en hem zoodoende weer op zijn ladder helpen. Men moest hem er echter afhalen, daar de schrik hem geheel bevangen had. Een elfjarige knaap, die met zijn kame raadje met een bootje ongevraagd in de Leede onder Warmond was gaan varen is door den eige naar, een ingezetene dier gemeonte, zoodanig mis handeld dat de jongen gevaarlijk ligt. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Zaterdag 11. is bijna de geheele vloot hier aange weest, allen kustvisschors, welke besomden van 90 tot 170 in 5 dagen. De vangst was zeer ruim; er werden veel scharren aangebracht. Besteed werd voor tarbot 1.50 a 6, tong 0.10 a 0.40, kabeljauw 1 a 2.50, schelvisch 0.15 a ƒ0.30 en bunschol 0.50 a 0.75 per stuk; binnenlek schol 4 a 6, scharren 3 a 4.50 en garnalen 1.50 a 2.50 per mand. de Badhuiscommissie te Schevenin- gen is door den badmeester, den heor Hogervorst, het ontwerp ingediend van een toestel, dat, in zee ge plaatst, strekbon moet om de veiligheid bij het baden te verzekeren. Naar de ontwerper meent, zal het toestel tegen de kracht van den golfslag bestand zijn, waarop in de eerste plaats diende ge let te worden. Tegen een matroos van een schuit van den reeder W. Groen te Scheveningen is proces verbaal opgemaakt wegens dosertio. Do matrozen van de bomschuit „Avontuur", beschuldigd van muiterij, zijn voor de instructie dier zaak voor den rechter reeds gedagvaard. Zaterdag-namiddag omstreeks 3.45 ont stond te Amsterdam brand in de bovenste verdieping van het specerijenpakhuis genaamd „Banda" van den heer Nieuwland, Heerengracht hoek Treefsteegde zolder waar de vlammen naar buiten sloegen was in gebruik als een meubelmakerswerkplaats. Dank der krachtige wijze waarop het vernielend element door de brandweer werd aangepakt, kon men tegen 4.40 den brand, die zeer moeiolijk was te bereikeD, beperkt beschouwen tot den zolder waar hot vuur uitbrak. De belendingen hebben weinig waterschade. Bij do benedenzolders was dit ernstiger, doch ter wijl het daar boven brandde, hield men zich be neden bezig met zooveel mogelijk te dekken. Door het hof te 's-Hertogenbosch is H. G. Moors, oud 29 jaar, landbouwer to Molsik- Herkenbosch, schuldig verklaard aan poging tofc manslag en veroordeeld tot een tuchthuisstraf voor don tijd van 5 jaren. - In een herberg in de Tol- brugstraat aldaar is een moord gopleegd. De kas telein Maréchal heeft een der bezoekers van zijn herberg, met wien hij over het betalen eener kruik bier hevige woorden kreeg, met de bewuste kruik een slag op het hoofd gegeveD, ten gevolge waar van die bezoeker (de 26-jarige Satter, van beroep metselaar) dood nederzeeg. Het lijk werd naar het gasthuis en de moordenaar naar het huis van verzekering overgebracht. Te Assen is een kindje gobnren, dat aan een der handen twee duimen heeft. Twee beambten zijn bij den brand der ladingsplaats te Queensborough oan het leven ge komen. Yoor de booten van en ftaar Ylissingen zal Sheerness-pier tijdelijk gebruikt worden.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1