Gemengd Nieuws. De dag vóór dien Tan Hemelvaart ken merkte zich hier door drie ongevallen, waarvan het eerste in de Bakkersteeg om ongeveer halfzes plaats had. Het zesjarige meisje F. G. viel nl. over een door een buurvrouw voor de deur barer woning geplaatsten emmer met kokend water, waardoor het eenige brandwonden bekwam, die door dr. R. met doeken met lijnolie werden verbonden. Om halfzeven had W. T., werkzaam in de fabriek van den heer D. aan de Langegracht, hetongelnk met het vliegrad in aanraking te komen, doordat hij er een riem van wilde aftrekken. Op twee plaatsen werd zijn arm gebroken, zoodat dr. K. zijn vervoer naar het ziekenhuis noodig achtte, waar zijn arm in een gipsverband werd gelegd. Om kwart voor twaalven liep de sjouwer J. S. in de Uiterstegraohthij werd echter door een agent van politie en een lantaarnopsteker door middel van diens ladder behouden op het droge gebraoht. Drankmisbruik speeldo hier geen onbelangrijke rol. Gistermiddag te twaalf nren is de zesjarige J. H., al spelende in een schuitje, te water geraaktdoor een voorbijganger werd ook hij spoedig gered. De heer Darcy was voornemens te 'g-Hage „Divorpons" nog eens te geven met mede- werkiog van Marie Aimée, maar Borg. en Weths. aldaar hebben de tweede opvoering van Sardous comédie verboden. Prof. Oudemans Bchrijft onder dagtee- kening van 17 Mei in het Utr. Dagblad: Hedennacht heb ik alle moeite gedaan om de komeet van "Wels met het bloots oog te zien, maar het is mij niet mogen gelukken, hoewel ik nauwkeurig met do plaats bekend was waar zij was te vinden. Met een tooneel- kijker daarentegen was zij zeer goed te onderscheiden. In den kometenzoeker was de Btaart ongeveer 40 minuten te vervolgen. Hij was te 12 u. 15 m. M. tijd gericht 29°,7 oostelijk van het noorden. Binnen weinige dagen moet de komeet wel voor het onge wapende oog ziohtbaar worden, maar het maanlicht zal daartoe niet bevorderlijk zijnmen zal dus, om haar te vinden, moeten wachten tot de maan onder is. Tot nu toe biedt de komeet geene bijzonderheden in haar uiterlijk aan. Aan de kern vertoont zich nog niets, dat aan de waaiervormige uitstralingen van andere kometen herinnert. Een tamboer van 16 jaar uit Breda, die wegens ontvreemding van een pistool voor den krijgsraad te 's-Bosch moest terecht staan, wist tweemaal zijn bewakers te ontsnappen, door tel kens door middel van braak uit de politiekamer of de provoost te ontvluchten. Uit eigen beweging teruggekeerd, schijnt hij bij zijn vervoer per cellu lair rijtuig weder tot andere gedachten gekomen. Zijn ijzeren boeien had hjj althans als een touwtje verbroken. Nu echter waren zijn geleiders hem te glad en leverden zij hem dan ook vrij en frank aan den militairen rechter over. De „drie gestrenge heeren" is de naam der oude heiligen Mamartus, Pankratins en Servatius, die van 11 tot 13 Mei den schepter zwaaien. Hoe zij aan dien naam komen P Wij weten dat Mamartus in het midden der vijfde eeuw bisschop in Frankrijk was en zich daar door zijne weldadigheid onderscheidde. Pankratius stierf den marteldood tijdens de Christenvervolgingen onder Diokletianus en Servatius stamt volgens de legende af van een broeder van EÜBabeth, do moeder van Johannes den Dooper, en moet als bisschop van Utrecht overleden zijn. Uit de gegevens is niets te putten dat den bijnaam van „streng" wettigt; toch zijn allo drie gevreesde gasten, vooral bij boer en tuinman en wel omdat hunne naamdagen zich in den regel onderscheiden door nachtvorsten, die plant en bloem veel schade doen. Immers de boer zegt: „Vóór Servatius mag 't geen zomer wezen, Eerst na hem is geen vorst te vreezen." En voor den tuinman luidt een oud kreupelrijmpje „Komen de heiligen niet zonder regen Dan brengt het wijn en vruchten zegen." Inderdaad hebben de nachtvorsten in Mei dan ook reeds menigmaal de hoop van den tninman in duigen doen vallen en aan de vruchtboomen groote schade toegebracht. In de gemeente Puygonzan (dep. Tarn) werd een kind van anderhalf jaar door zijn vader en grootvader vermoord. De daders zijn gearres teerd; men vermoedt dat zij zich vroeger aan een dergelijk misdrijf schuldig maakten. Het doodvonnis op Guiteau zal den 308ten Juni worden voltrokken. Bij een wisselagent te Parijs kwam een jonkman, die later bleek een Poolsche Israëliet te zijn, veertien Russische bankbiljetten inwisselen, ieder ter waarde van 25 roebels papier. Nadat men het slechts na langdurige besprekingen over de daar voor uit te betalen som eens was geworden, be merkte de wisselaar, toen hij de bankbiljetten aan nam, dat zjj valsch waren en hield den man zoo lang aan don praat, totdat hij hem kon doen arres teeren. Eenige nren later werden bij een anderen wisselagent onder gelijke omstandigheden twee uit Koerland afkomstige Israëlieten aangebonden, die voor ongeveer 750 fr. ter inwisseling aanboden. In de woning van laatstgenoemden werden de kope ren platen gevonden, waarop de biljetten gegraveerd waren. Voorts heeft de politie in een in aanbouw j zijnd huis op heeterdaad betrapt twee Franschen, die aldaar bezig waren bankbiljetten van 100 frank na te makon. Laatstgenoemde arrestatie had plaats op aanwijzing van den gouverneur der Fransche bank. Een bekend sportsman van Weenen, FranBko genaamd, heeft een weddenschap aangegaan, dat hij in vier en twintig dagen zich van daar te paard naar Madrid zal begeven, wel te verstaan steeds hetzelfde ros berijdende, want onder de voor waarden komt ook voor, dat het dier bij aankomst in Spanjes hoofdstad in zoo goeden staat moet ver- keeren dat het desnoods zijn weg nog zou kunnen vervolgen. De weg zal loopen over Villack, Pondeha, Pondenone, Treviso, Mantua, Plaisance, Savone, Brignoles, Lunel, Beziers, Perpignan, Barbastre en Saragossa. Op het Calumet-meer, bjj Chicago, is een pleiziervaartuig omgeslagen en zijn twaalf op varenden verdronken. Uit Catanzaro sohrijft men aan de „Ita lië" dat bij Planopoli het lijk gevonden was van zekeren priester Stefano Fovesta, met bijlslagen in stukkon gehouwen. Een neef van den vermoordo en een boer zijn in hechtenis genomen. Fovesta had deelgenomen aan de revolutie van 1848 en zich in dienst van Garibaldi ondersoheiden. Behalve de reeds v ermelde vier schil derijen blijken uit het koninklijk paleis te Brussel nog vijf kostbare kleinoodiën - broches en doekspel den - ontvreemd te zijn. Een jongen, die zich vermaakte met vischje8vangen in een boek nabij Laeken, zag een wit voorworp onder de oppervlakte van het water. Het bleek oon groot pak te zijn, in eenige damas- toa servetten gewikkeld. Bij hot onderzoek, dat nu door de politie werd ingesteld, vond men daar in niets meer of minder dan een kostbaar Japanseh 6ervies, dat met de servetten en nog andere voor werpen voor eenigsn tijd op een buitenplaats in den omtrek was gestolen. Bij een molenaar nabij Brussel iB oen knaapje van anderhalf jaar gestolen, althans zoo vermoedt men, daar het onderzoek van de langs de woning stroomende beek en van den geheelen omtrek niet het minste spoor van het kind heeft doen ontdekken, hoewel daarbij de tusschenkomst der politie was ingeroepen. In het Belgische plaatBjeMontaiguwaB hot feestde nieuwe burgemeester werd er ingehaald en onder andere ontvangen met salvo's uit een klein kanon. Eensklaps zag men op de plek, waar het vuurtuig was geplaatst, een geweldige rookkolom opstijgen, terwijl zich te gelijk hartverscheurende jammerkreten deden hooren. Op den grond lagen tal van dorpelingen, waaronder een aantal kinderen, allen met hevige brandwonden overdekt. Het kanon nl., door de al te snel op elkander volgende salvo's heet geworden, had de nieuwe lading, waarmee men het had willen vullen, vlam doen vatten, en daar door was het vuur ook overgeslagen op den geheelen in de nabijheid liggenden voorraad buskruit, onge veer 15 kilo. Een viertal personen, waaronder een werkman, die het stuk wilde laden, en de veld wachter der gemeente, verkeeren in bedenkelijken toestand. Sommigen waren terstond in de nabijgelegen ondiepe beek gesprongen, om daar verkoeling voor huH brandwonden te vinden. buitenland. Duitsehlaiicl. Een Duitsch officier, kapitein Von Ehrenbcrg, van de artillerie, die in een brochure over de leger- inrichting had aangetoond dat millioenen mark por jaar konden worden bespaard door een minder weel derige organisatie, is door den krijgsraad te Cassel veroordeeld tot drie maandon gevangenisstraf, de kosten van het proces en ontzetting uit den dienst, wegens beleediging van den minister van oorlogen van de keizerlijke garde, wier nut hij betwist had. De commissie voor het ontwerp op het tabaks- monopolie heeft artikel I van het ontwerp met 32 tegen 4 stemmen verworpen. Groot-Brltannii Tien personen, verdacht van den moord ie Dublin, zijn te Liverpool aan boord van de stoomboot „Egypt" in verzekerde bewaring genomen. Do stoom boot was op het punt om naar Nienw-Tork te vertrekken. Twee der verdachten schijnen Ameri kanen, twee komen voor Ieren te zijn, de zes andere personen zeelieden of brandspuitgasten. De politie hoeft den drukker van het socia listisch blad „die Freiheit" gevangengenomen. Er ia ook last gegeven, één der redacteurs in hechtenis te nemen, wegens een lasterlijk artikel betreffende lord Cavendish en Burke, alsmede wegens het aan zetten tot moord in het nummer van 13 Mei. Daarin worden de Ieren toegejuicht wegens het geweld dadig uit den weg raimen van lord Cavendish en Burke. De schrijver noemt dit „een kloeke helden daad der volkejustitie." Verder wordt gezegd dat de aanvoerders der Landliga verraders waren geworden* Door weltoegebrachte dolksteken op lord Civendish en Burke hebben de revolutionairen het commando aanvaard. De schrijver eindigt met te zeggen, dat er in de politiek geen moord bestaat; .st menalz zoodanig noemt, is enkel een opruiming ver, hinder palen. Spanje. Eene bende van tachtig gewapende ma men heeft zich in de nabijheid van Barcelona vertoond; zij deed den kreet hooren: „Leve de onaf ha: olijkheid van Catalonië!" Troepen zijn togen hen n szonden. Naar men meent, 6taat het feit op zich zeil en heeft geen groote beteekenis. De berichten uit Badajoz en Andaiusië, zoo schrijft do berichtgever der „Débat; ;3 Madrid, zijn zeer ongunstig. Eene langdurige droogte heeft den oogst doen mislukken en overal zijn werklie den ontslagen, die maar geene nieuwe ordienste kunnen vinden. Op verscheidene plaatsen hebben onlusten gedreigd en hebben de overheden de hoogst aangeslagenen belast met het onderhoud van een bepaald aantal personen. Over het alger en, gaat de berichtgever voort, wordt do toeBtand des lands verergerd door oeno financieele criait. Hei goud is sedert eenigen tijd zeer schaarsch err zilver be gint denzelfden weg op te gnan, ze. het dik wijls genoeg moeite kost bankbiljetten gewisseld te krijgen en men, om geene verliezen e lijden, queue moet maken voor het gebouw var, de Bank zelve. In de laatste jaren is veel goud 1/ tenslands gezonden en zoo de crisis vertraagd i: eworden, heeft men zulks te danken aan den leveadigen uit voer vooral van wijnen, welke geldzendingen dik werf onnoodig maakte. Thans echter zijn de om standigheden veranderd. De laatste oiieoogst was slecht, do wijnhandel is meer gedrukt men heeft meer buitenlandsch graan moeten koopen. Men raadt der Bank aan onverwijld metaa! e ontbieden en te doen munten, aangezien zij geemrlei voor zorgsmaatregelen genomen heeft om de crisis te voorkomen. Ook verwijt men der Bank. meer bil jetten uit te geven dan de Madrileensehe geldmarkt verdragen kan, en bovendien beperkend' maatrege len te nemen betreffende de inwisseling, wanneer de haudeU-traneactiën moeielijker worden. Teleur a m m c n. LONDEN, 19 Mei. De „Times" meldt uit Kon- stantinopel van gisteren„De Porte heeft een cir culaire verzonden, waarin tegen de manifestatie der Engelsch-Fransoho vloot in de Egyptische wateren, op grond dat zij inbreuk maakt op de souvereine rechten van den sultan in Egypte, geprotesteerd en het terugroepen van de schepen verlangd wordt." ALEXANDRIE, 18 Mei. Door den Nederland- schen gedelegeerde bij den internationalen gezond heidsraad is ter kennis van den raad gebracht een telegram uit Batavia, blijkens hetwelk te Padang, op het eiland Sumatra, de cholera heerscht. Dien tengevolge is bepaald dat de van daar komende schepen quarantaine moeten houden. MADEIRA, 18 Mei. Vice-admiraal Seymour, aan boord van de „Invincible", met de „Bittern" en de „Falcon", benevens admiraal Conrad met de „Galis- sonnière",de „Forbin" en de „Aspio", zijn gisteravond uit do baai van Suda naar Alexandria gestevend. MADRID, 18 Mei. In don Senaat heeft de minister van financiën verklaard dat door Spanje bij de schuldconversie alles is aangeboden wat het geven kan. Hij verzekerde dat het land in staat is de rente zijner schuld te betalen.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2