Tan f 25 tot f 32; - 103 lammeren, waarvoor werd tea teed van 8 tot 12; - 169 biggen, waarvoor werd betaald van f 10 tot f 18; - 3 geiten, prijs f 8; 2 nuchtere kalveren, prijs f 8. - Overigens eenige uitstallingen hoofdzakelijk met artikelen voor den landbouw, benevens een aantal potten met bloe men. De haBdel in kaas, boter en schapen was vlug, die in koeien en lammeren traag, terwijl die in biggen redelijk kan genoemd worden. Op de gisteren gehouden tentoonstelling en keu ring van twee- en éénjarige stieren door de afdeeling Bodegraven en omstreken der Hollandsche Maat schappij van Landbouw is voor de tweejarige stieren de eerste prijs toegekend aan den heer A. Yanden Akker te Hazerswoude, de tweede prijs aan den heer J. T. Beyen Gz. te Bodegraven en de derde prijs aan den heer Jansen te Gonda. Voor de éénjarige stieren is de eerste prijs uitgereikt aan den heer H. Van Elten Jr. en de 2de prjjs aan den heer L. Boer, beiden te Bodegraven. Tot Rijksveldwachter, opziener der jacht en vissoherij, standplaats Zoetermeer, is aangesteld P. Baggerman, in plaats van den ijverigen en aldaar zeer beminden opzichter Branderhorst, die als zoodanig naar Rijswijk is verplaatst. Tot onderwijzer to Zevenhuizen is benoemd de heer J. Kooh te Smilde. Te Lemmer is in den ouderdom van 74 jaren overleden jhr. mr. C. L. Van Beijma thoe Kingma, burgemeester van Lémsterland, schoolopziener in het arrondissement Lemmer, voorzitter van de Frie- sche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt. Hedenochtend te zes nren vertrok de konink lijke familie van het Loo naar Arolsen, om eenige dagen later zich naar Wilduogen te begeven. De Prins van Oranje heeft aan het R.-K. kerkbestuur te Gorknm een prachtig canapékussen geschonken, als prijs in de verloting ten behoeve van de restauratie van het kerkgebouw aldaar. De door B. en Ws. van Den Haag ontworpen voorloopige financiëele regeling van de koopsom enz. der Tan den Koning over te nemen terreinen met opstallen werd gisteren met 31 tegen 4 stemmen door den Raad bekrachtigd. - De heeren jhr. mr. Laman Trip c. s. hebben hun verzoek van het vorige jaar herhaald om de nachtpolitie aan de gewone politie toe te vertrouwen. Thans kwam juist een voorstel van den burgemeester in om den bestaan- den toestand te handhaven. De minister van binnenlandsohe zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat in den loop der maanden Juni en Juli a. b. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, ter verkrijging van een getuigschrift als apothekersbediende, en in den loop der maand Juli tot het afleggen der examens, ter verkrijging van een getuigschrift als vroedvrouw. De Staatscourant van heden bevat het ver slag der Rijkscommissie voor graadmeting en water passing, aangaande hare werkzaamheden gedurende het jaar 1881, uitgebracht door de heeren H. G Van de Sande Bakhuyzen als voorzitter en Ch. M. Schols als secretaris. Het stoomschip „Zeeland", van Rotterdam naar Java, arriveerde gisteren te Southampton. De gewone audiëntie van den minister van marine op 19 en die van binnenlandsohe zaken op 20 Mei a. s., zullen niet plaats hobben. Z. M. heeft den lsten luit. J. C. Jansen, van het 4de reg. inf., op pensioen gesteld, en het be drag van dat pensioen bepaald op f 1065 's jaars. Gemengd Nieaws. Onder de opgenomenen in het werkhuis alhier zijn er twee die weldra een heuglijken dag ber denken, nl. A. W. Van Leeuwen en A. Pont, wonende in de Looierstraat n'. 12; zij traden véér 50jaren in het huwelijk. Mag de man zich steeds in een goede gezondheid verheugen, de vrouw is ziekelijk, waardoor het den man soms hard valt zijn dagelijksch brood te verdienen. Hij is leerlooier van beroep en heeft gedurende zijn leven slechts drie patroons ge had, hetgeen zeker pleit voor 's mans werkzaam heid en ijver. Verschil in godsdienst is reden waarom de oudjes niet in een gesticht zijn opgenomen en de liefdadigheid zich voor hen slechts bepaalt tot het werkhuis, dat hij al sedert 10 jaar bezoekt. Waar het hun dus aan middelen ontbreekt om den dag van 22 Mei a. e. eens recht goed en prettig te vieren, verwachten wij dat ook in deze de lief dadigheid der stadgenooten zich in stoffelijke bijdra gen zal openbaren. Zeker verdienen ze het wel. De 75-jarige gouden bruigom is protestant en zijne aan rheumatiek lijdende 74-jarige bruid katholiek, De roomsch-katholieke gemeente op de Haarlemmerstraat bij de Haven zal zeker met leed wezen vernomen hebben dat M. Van Oyen geb. Kuipers wegens voortdurende ongesteldheid haar ontslag tegen het einde dezer maand heeft aange vraagd. Gedurende 22 jaren was zij als stoelenzet- ster een voorbeeld van nauwe plichtsbetrachting; haar heengaan zal zoowel door heeren geestelijken als door de gemeente zeer betreurd worden. Hedenmorgen om negen uren is dewar- moezier G. v. d. B., bij ongeluk, in den Ouden Rijn gevallen, doch onmiddellijk door een voorbij ganger op het droge gebracht, zonder letsel te heb ben bekomen. Gisteren zijn te Scheveningen 3 s oh ui ten aangekomen, die van f 32 tot f 80 besomden; bovendien kwamen 4 Katwijksche schuiten, omdat zij Katwijk moeilijk bereiken konden, te Scheveningen haar visch brengen, waarvoor ze van 30 tot/80 maakten. Twee loggers kwamen te Vlaardingen binnen; hun visch werd te Scheringen verkochten bracht op f 570 en 260. Van Engeland werden aangevoerd 120 vaten droogvisch, prijs per vat f 10.80 a f 15.60. Het badseizoen te Scheveningen zal op 5 of op 12 Juni a. s. geopend worden. Het personeel en de paarden van den circus Carré vertrokken hedennacht te twee nren van de Haagsche kermis naar Antwerpen, waar hedenavond reeds een voorstelling gegeven wordt. De brievengaarder te Vere is Zaterdag weder door de justitie vrijgelaten. Een jeugdig kind van schipper Masten broek, die met zijn tjalkschip in de Scheer (Tessel) ten anker lag, heeft in een onbewaakt oogenblik uit een ketel met kokende koffie gedronken, met het noodlottig gevolg dat het kind eenige oogenblikken later op een smartelijke wijze stierf. Buitengewoon brutaal is de diefstal, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. in het koninklijk paleis te Brussel heeft plaats gehad. Zaterdag-morgen bemerkte men dat vier schilderijen ;n de vertrekken van de koningin uit hare lijsten gesneden en verdwenen waren. Het zijn: „Detwist in de herberg", een bekend en keurig doek van Madou; „Een Arabisch koffiehuis in Boven-Egypte", van Robie; „Een grijsaard en eene jonge dochter een papagaai houdende", van Van Regemortel, en eindelijk „Een gezicht op Asouan", eveneens van Robie. Het prachtig doek van Madou versierde de witte zaal van het paleisde twee schilderjjen van Robie bevonden zich in de kamer, belendende het slaapvertrek der vorstinhet werk van Van Rege mortel hing op de trap, genaamd „dn khedive." De dief heeft dus, gebruik makende van de afwe zigheid der vorstelijke familie, die haar intrek op het kasteel van Laeken heeft genomen, een wan deling door de verschillende appartementen gemaakt, met do ligging waarvan hij volkomen vertrouwd moet zijn geweest. Vrijdag-namiddag bevonden zich de doeken nog in hunne lijsten. Onmiddellijk is een gedeelte van het dienstdoend personeel onder vraagd en heeft do justitie onderscheidene huiszoe kingen gedaan, echter voorloopig zonder resultaat. Een merkwaardig blijk van de beteeke- nis der „rechtspraak van gezworenen" bevat het geval dat zich in de vorige week te Parijs heeft voorgedaan. Een jonge man, die een onde vrouw op wreede wijze had vermoord om haar te bestelen, werd door de jury schuldig verklaard zonder verzachtende om standigheden. Het hof sprak daarop de doodstraf nit. En wat dedon daarop do leden derjnry? Zjj onder teekenden dadelijk een verzoekschrift om gratie aan den president der republiek, - zij die even te voren hadden uitgesproken, dat geen verzachtende omstan digheden aanwezig waren! Het oppergerechtBhof van het district Columbia heeft de exception in de zaak van Guiteau niet ontvankelijk verklaard, eene nieuwe behandeling daarvan geweigerd en het over den moordenaar gestreken doodvonnis bekrachtigd. Door eene ontploffing in een kruitma gazijn te Barcarena bij Lissabon werden 5 personen gewond en 4 gedood. Een bewoner uit Reuchenau had door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. Het lijk zou naar de snijkamer te Leipzig worden ge bracht, toon de echtgonoote zich aanbood om voor het bepaalde loon het lijk zelf naar het station te rijden. Op een kar op twee wielen bracht de lieve echtgenoote haar man naar het station en gaf hem daar als ijlgoed voor Leipzig af. Dat is nu eerst trouw tot in den dood! Wel practisch, maar toch wat Amerikaansch. BUITENLAND. Grooï-Bntannlê. De heer Gladstone heeft in antwoord op don heer Northcote in het Lagerhuis gezegd dat de vrijlating der Iersche verdachten een plicht der rogeering was. De heer Balfour, met dat antwoord niot tevre den, stoldo de verdaging van het Huis voor; hij achtte het buiten twijfel dat de regeeriag eene overeenkomst met den heer Parnell hadaaugegaaH en noemde zulks eene transactie zonder voorbeeld en infaam. De heer Gladstone zeide dat er geon woord waar was van het beweren, als zou er eene over eenkomst bestaan; hij sprak alle ingebrachte be schuldigingen zoo stellig mogelijk tegen. Volgens den heer Northcote waren nadere in lichtingen noodig om te toonen dat men zich niet aan de macht der Landloague had onderworpen. De khedive heeft formeel geprotesteerd tegen de handelwijze der Porte, die eene depeche rechtstreeks aan het Egyptische ministerie zond. De betrekkingen tusschen den khedive en de ministers znu weder opgevat; zij werden eergisteravond door den khedive in audiëntie ontvangen. Het Fransch-Engelsche eskader wordt heden te Alexandria verwacht. Arabi- pacha moet, op het bericht van het zonden van het eskader, bevel hebben gegeven de reserve binnen drie dagen onder de wapenen te roepen. Hij is onder de Arabische bevolking zeer impopulair geworden. Eene circulaire van den Britschen con nl-generaal Malet brengt ter kennis van de Britsche consuls dat de maritime expeditie een vriendschappelijk karakter draagt en er niets te vreezen is, indien de openbare veiligheid gehandhaafd blijft en de onderhaudelingen tusschen de Egyptische regeering en de mog .udhede» een bevredigenden uitslag opleveren. Luidens een nader bericht uit Cairo hebben op de audiëntie bij den khedive de ministers eergisteren betuigd zich volkomen te onderwerpen. Zij kusten de handen en kleederen van den khedive en meekten om vergiffenis, terwijl zij verklaringen van loyauteit aflegden. De khedive ontving hen koel, ..eggende dat hij voor het oogenblik hun geschil zou laten rusten en met hen zon arbeiden om het land te redden. De ministers waren bij het heengaan zeer deemoedig gestemd. In diplomatieke kringen loopt het gerucht dat Engeland en Frankrijk, jen zij de Porte konnis gaven van het uitzenden dc< expeditie naar Alexandrië, tegelijk verzekerden dat geen bevelen waren gegeven om de troepen te i. tschepen en dat, ingeval de nood daartoe drong, men zich zou wenden tot de Porta om de noodige roepen te verkrijgen. Telegrammen. BERLIJN, 17 Mei. Loris Melikoff s, op zijn terugreis naar St.-Petersbnrg, uit Baden nier aange komen en zal hier eenige dagen vertoeven. LONDEN, 17 Mei. De heer Holms is tot secre taris bij het departement van koophandel benoemd. WEENEN, 16 Mei. Het gerechtshof heeft, uit spraak doende in het Ringtheaterproces, den direc teur Jauner, den machinist Nitsche en den huis meester Geringer schuldig verklaard en de overige beschuldigden vrijgesproken. Jauner is veroordeeld tot vier maanden eenvoudig arrestGeringer tot vier maanden streng arrest en Nitsche tot acht maanden streng arrest, voor de twee laatstge noemden verscherpt met één dag per maand vasten. BERLIJN, 16 Mei. Prins Bismarcks ongesteldheid bestaat in eene aangezichtsneuralgie, die hevige pijnen veroorzaakt. KONSTANTINOPEL, 16 Mei. Da Sultan heeft gelast dat, ter eere vau de bemanning van het Nederlandsche oorlogsschip, een feest in het keizer lijk paleis aan den Bosporus zal gegeven worden, bij te wonen door de keizerlijke prinsen. De loden van het gozantschap hebben ridderorden ontvangen. MADRID, 16 Mei. De Senaat heeft het conversie wetsontwerp aangenomen met S3 tcgon 24 stemmen. LONDEN, 16 Mei. De meeste der personen, die in hechtenis genomen waren als verdacht van mede plichtigheid aan den moord van Cavendish en Burke, zijn, zoo meldt de „Daily News", weder op vrije voeten gesteld. Volgons een algemeen loopend gerucht, heeft de rogeering kennis gekregen van het bestaan van een complot, dat ten doel heeft vele hooggeplaatste personen te vermoorden. Dientengevolge zouden geheime politie-agenton bepaald in last gekregen hebben te waken voor de voiligheid van den prins van Wales en van de ministers. PARIJS, 16 Mei. De oproerlingen, die aan het

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2