DAGBLAD. A0. 6S26. Vrijdag 19 Mei. A0. 1882. Avond-editie. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Twr Leiden per f maaiden1.10. Fresco per post.1.40. AfectAsrlijke Nonunera.0.05. Deze Oonraat wordt dagelijks, met aitzonderiag van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. FHIJS DEE ADVERTENTIES Vai 10 regels 1.05. Iedere regel meer 0.47$. Greotere lettere naar plaatsruimte. Voer het incasseer ren bnitei da stad wordt 0.10 berekend. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer Tan het Leidsch Dagblad de Nos. 78 tot 83 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. Een Request in zake de Ruïne. Tegen het bestaande voornemen om de Ruïne met een Gymnasium en een Hoogere Burgerschool voor Meisjes te bebouwen, zjjn reeds van verschillende zijden stemmen opgegaan en ook de Redactie van het Leidsch Dagblad heeft bereids in enkele artikelen hare bezwaren daartegen in hot midden gebracht, welke van vele zijden volkomen instemming mochten ondervindon. Eenige ingezetenen opperden zelfs het denkbeeld een adros bij den Gemeenteraad in te dienen, en aan diens wensch gehoor gevende hebben wij het hier volgende verzoekschrift ontworpen, dat ter teekening zal worden nedergelegd in de sociëteiten „Amicitia", „Concordia", de „Nieuwe Sociëteit" en „Musis Sacrum". Yoor hen, van die gelegenheid geen gebruik wenschende of kunnende makeD, maar toch van hunno instemming verlangende te doen blijken, bevindt zich daartoe in dit Dommer een biljet, dat Vrijdag-avond door den couranten-om- brenger, natuurlijk geteekend, weder zal worden teruggevraagd. Do handteekeningen zullen dan onder het volgende in te dienen request worden vereenigd. Aan den Edel-Achtbaren Raad der gemeente Leiden. Geven mot verschuldigde gevoelens te kennen de ondergetekenden, allen ingezetenen dezer gemeente Dat zij met ingenomenheid hebben keuni3 ge nomen van de beraadslagingen, gevoerd in Uwe vergadering van 13 April 11., omdat daarbij omtrent het tweede gedeelte der voorgestelde geldleening het voorbehoud werd gemaakt, dat zij slechts zou worden uitgeschreven tot zoodanig bedrag als nader zou worden bepaald, doch in geen geval meer dan 200,000, een voorbehoud, voortvloeiende uit de bij vele ledon van Uw achtbaar College geldende over weging, dat het nog verre van uitgemaakt en aller minst door een raadsbesluit vastgesteld was, dat er nieuwe gobouwon voor een gymnasium en een hoo gere burgerschool voor meisjes moesten worden ge sticht, en du3 evenmin dat de daarvoor aanvankelijk geraamde sommen van 55,000 of, na aftrek der van het Rijk terug te ontvangen remunerate, van f 40,000 voor eerstgenoemd# en 80,000 voor laatstgenoemde inrichting onvermijdelijk benoodigd waren dat de ondergeteekenden, hoewel ton volle over fuigd dat alle uitgaven, tot verbetering of uitbrei ding van het onderwijs besteed, vruchtdragende uitgaven zijn, toch met eerbied maar vooral met niet minder ernst er bij UEdolAchtbaren op meenen to mogen aandringen, dat bij die uitgaven de meest mogelijke spaarzaamheid worde in acht genomen, met Let oog op de hooge lasten, welke thans reeds op de belastingschuldigen dezer wel bloeiende, maar toch niet vermogende gemeente drukken, - lasten, wolke eerlang wedor aanzienlijk 6taan vermeerderd te worden door de reeds uitgeschreven geldleeniDg ten bedrage van f 250,000, vermeerderd met het geen nog volgens het tweede gedeelte van hot leeningsplan zal benoodigd zijn; dat het ondergeteekenden daarom wenschelijk voorkomt, dat, zoo mogelijk, in de behoefte aan bovengenoemde inrichtingen worde voorzien zonder dat daarvoor nieuwe gebouwen worden opgetrokken, wat het gymnasium betreft door verbetering en, zoo noodig, uitbreiding van het bestaande gebouw of door aankoop van eeu andere geschikte of ge schikt te maken localiteit; wat do hoogere burger. school voor meisjes aangaat door, volgens het ge waardeerd advies van Uw gewezen roedelid, den heer P. A. Van der Lith, daartoe te bezigen het thans door den heer J. A. Van Dijk bewoonde huis op de Oude Vest, of in het algemeen op zoodanige wijze als Uw College, op welks wjjsheid de ingezetenen zich verlaten, bestaanbaar zal achten met de financiëele belangen der gemeente en in overeenstemming met dien geest van gepaste zuinigheid ook in onderwijs zaken, welke ook bij het Rijk, in tegenstelling met de vroeger gevolgde, maar onhoudbaar gebleken zucht naar weelde, meer en meer voorzit; dat, mocht in het uiterste geval de oprichting van nieuwe gebouwen onvermijdelijk noodzakelijk blijken, de Ruïne daartoe aan ondergeteekenden allerminst de geschikte plaats voorkomt voor het gymnasium, omdat het miudor wenschelijk schijnt een inrichting voor toekomstige studeerenden te plaatsen in de i onmiddellijke nabijheid van een eventueel op to j richten academiegebouw; voor de hoogere burger school voor meisjes, omdat het vrij onwaarschijnlijk mag worden geacht dat de belanghebbende ouders voor hunne dochters de voorkeur zullen geven aan een leerinrichting, in de onmiddellijke nabjjheid van academische gebouwen gevestigd; dat hot voorts ook in het belang van hygiène en verfraaiing der gemeente zeer ongewenscht voor- komt de door haar liggiDg en uPge3trektheid in beide opzichten zoo onwaardeerbare vlakte te ont sieren en voor een regelmatige bebouwing of be planting ten eenenmale onbruikbaar te maken, door daarop zondor eenig blijkbaar vast plan, of regel- maat de twee bedoelde onderwijsgebouwen teplaatseD, in de onmiddellijke nabijheid van de door den minister van binnonlandsche zaken bedoelde nni- ver8iteit9gobouwen, met wolke laatste - adressanten merken dit terloops op - zij van harto hopen dat bedoeld zij het grootsche academiegebouw, tot welks stichting de gemeente eenmaal de Ruïne afstond, en niet slechts eenige ontbrekende academische inrich tingen, in wolk laatste geval ondergeteekenden van oordeel zijn, dat het veeleer op den weg van den Gemeenteraad of althans van hot Dagelijksch Be stuur zou liggeu zich tot bovengonoemden minister te wenden met het verzoek dat op de Ruïne geen andere academische localiteiton worden geplaatst dan het grootsche universiteitsgebouw, waarvoor de j gemeente eenmaal die vlakte belangeloos afstond en nog steeds beschikbaar heeft gehouden. Redenen, waarom ondergeteekenden zich tot U i Edelachtbaren wenden met eerbiedig, maar dringend j verzoek, dat in de behoefte aan localiteiten voor gymnasium en hoogere burgerschool voor meisjes op I de minst kostbare wijze en zonder oprichting van nieuwe gebouwen worde voorzien en dat, zoo de j stichting van deze laatste onvermijdelijk mocht I blijken te zijn, zij althans niet op de Ruïne wor den geplaatst. Leiden, Mei 1882. Hetwelk doende enz. LBI9SN, Biel. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „"W. A. Scholten", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is be paald op Vrijdag den I9den Mei a. s., des avonds te tien uren. Tea postkantore alhier moeten de brieven enz. du3 uiterlijk des namiddags te vier uren bezorgd zijn. De heer M. C. J. Wanrooy, candidaat tot don H. Dienst van de Leidsche universiteit, is beroepen tot predikant bij de Ned. Hervormde gemeente te Nieuwland. Naar van hier aan het ïïaagscho Dagblad wordt bericht, zal onder goedkeuring van den ge- meenteraad het standbeeld voor den burgemeester Pieter Adriaensz. Van der Werff (gedenkteeken van het beleg en ontzet van Leiden in 1574) geplaatst worden in het park van de Plantage of het Plant soen, in de bnurt der aldaar nieuw gebouwde huizen. Volgens het Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman en Honders werden gedurende de afgeloopon week de oprichters-aan- deelen Rijnl. stoomtram aangeboden tot f 180; de aandeelen spoorweg Leiden-Woerden aangeboden tot 801/2 pet.; de aand. Rijnl. stoomtram aangeboden tot 102% pet.; de aand. Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden gevraagd tot 103% pet.; de aand.Leidsche Duinwatermaatschappij gevraagd tot 115 pet. en aangeboden tot 125 pet. Ten gevolge van de toeneming van het aantal jongens bij de Kweekschool voor Zeevaart alhier zal aan deze inrichting weldra eene uitbreiding gegeven worden, namelijk door de plaatsing daarbij van twee luitenants ter zee der 2de klasse. Door den Koning zijn benoemd tot lid en voorzitter der commissie, die gedurende één jaar, met 1 Aug. a. s., bela3t zal zijn met het afnemen van de practische examens van arts en tandmeester, dr. J. W. R. Tilanus, hoogleeraar te Arasterdam; tot lid en secretaris M. R. Timmerman, dirigeerend officier van gez. 2de kl. te Amsterdam; tot leden: dr. G. D. L. Huet, boogleoraar te Leiden; dr. H. Hertz, hoogl. te Amsterdam; dr. H. J. Ranke, hoogl. te Groningen; dr. W. M. Gunning, hoogl. te Amsterdamdr. T. Halbertsma, hoogl. te Utrecht; dr. G. H. Van der Mey Jr., hoogl. te Amsterdamdr. Th. Dentz, lector aan 's rijks-universiteit te Utrecht; W. Stoeder, hoogl. te Amsterdam; tot plaatsverv. leden: dr. S. Talma, hoogl. te Utrecht; dr. P. K. Pel, lector aan do universiteit te Amsterdam; dr. C. L. Wurfbain, hoogl. te Amsterdam; dr. J. E. Van der Meulen, lector aan de rijks universiteit te Utrecht; dr. M. E. Mulder, lector aan de rijks-nniversiteit te Groningen; dr. W. M. H. Siinger, hoogl. te Groningen; dr. P. J. Barnonw, te Amsterdam; J. E Grevers, tandmeester te Amsterdam; dr. E. A. Van der Burg, hoogl. to Leiden; - tot lid en voor zitter dor commissie, die godurende één jaar, met ingang van 1 Aug. a. s., belast zal zijn met het afnemen van de practische examens van apotheker, dr. E. A. Van der Burg, hoogl. te Leiden; tot lid en secretaris J. Agema, apotheker van het univer- siteits-ziekenhuis te Leiden tot lodendr. W. F. R. Suringar, hoogl. te Leiden; dr. H. Wefers Bettink, hoogl. te Utrecht; tot plaatsvervangende leden: dr. J. W. Gunning, hoogl. te Amsterdamdr. C. A. J. A. Oudemans, hoogl. te AmsterdamW. Stoeder, hoogl. te Amsterdam; J. Van Rijn Van Alkemade, dirigeerend militair-apotheker te 's-Gravenhage. Door de studenten der Amsterdamsche stede lijke universiteit zal oerstdaags een request aan den gemeenteraad aldaar worden aangeboden, ten einde, evenals de studenten der Rijksuniversiteiten, met een bedrag van f 800 collegegeld voor hunnen geheelen studietijd te kunnen volstaan. Zooals de toestand nu is, zijn de medici en philosophen aan bovengenoemde hoogeschool, door hunnen langen studietijd, gedwongen p. m. f 1400 a f 1600 te be talen, waardoor zij dus bij do studenten der rijks universiteiten financieel ver ten achteren staan. Herkozen zijn met algemeene stemmen tot voorzitter de heer F. Boer en tot lid de heer P. Van der Maat van het bestuur van den Meye Polder onder Bodegraven. Op de markt aldaar werden aangevoerd: 116 wagens met kaas met 5400 stuks, wegende 27,000 kilogram, waaronder waren 3 partijen derbykaas; do 4 ste qualiteit werd verkocht van f 26 tot en met 29.50 en de 2de qualiteit van f 20 tot ƒ25, do derbykaas voor ƒ27; - 105 stukjes boter, we gende 52^ kilogram, waarvan de prijs beliep van 1 tot 1.20 het kilo- 20 stuks koeien, welke werden verkocht van 140 tot 280; - 18 schapen, prijs

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1