LEIDSCH gSSft DAGBLAD. N°. 6824. Dinsdag 16 Mei.A°- PRIJS DEZER COURANT! Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.8 0.05. Ticeede Blad. Gemengd Nieuws. Door de politie te Scheveningen is proces-verbaal opgemaakt tegen een visschersvrouw in de Weetstraat aldaar, die bij herhaling het huis van hare buurvrouw wist binnen te dringen om geldswaarden te ontvreemden. Haar laatste diefstal was een spaarpot met geld; de spaarpot werd in haar bezit gevonden en bracht ook de vorige dief stallen aan het licht. Het gestolen geld, een vrij aanzienlijk bedrag, werd besteed deels aan nuttige zaken, deels aan snoeperijen. Yoor het kantongerecht te Utrecht stond Zaterdag terecht mej. C. v. d. H., uit 's-Gra- venhage, beklaagd van waarzeggerij. Hoewel zij het feit ontkende, werd hare schuld voldoende bewezen geacht en eischte het Openb. Min. twee geldboeten, ieder van f 7.50, of 6 dagen gevangenisstraf. Te Haarlem is op de Gedempte Oude- gracht een jongmensch in bewnsteloozen toestand gevonden. Naar luid van bij hem gevonden papieren zou hij te Wijouki in Rusland zijn geboren, vijftien jaar oud zijn en heeten Norhem Goum Walkes. Hij was eerst kort te Amsterdam werkzaam bij een diamantslijper en had nu opzettelijk vitriool inge nomen. Hij is naar het gasthuis overgebracht, waar men hoop heeft dat hij zal herstellen. Te Ootmarsnm ontstond twist tusschen G. J. Haamberg en Leus, bijgenaamd de kapitein, beidon woonachtig te Lattrop, gemeente Denekamp, over het weiden van schapen. G. J. H. werd zoo driftig, dat hij gebruik maakte van zijn schop, waarmee hij Leus het oor afhieuw. Yan een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Ten huize van Armand Peltzer zijn in het riool o. a. gevonden een blonde pruik en een haarspeld. Armand Peltzer, wiens preventieve arres tatie door het hof van appèl wederom is bevestigd, scheen zeer terneergedrukt, toen hij voor dat hof verscheen. Hij is andermaal door den rechter Ketels lang in verhoor genomen. Naar men uit Lyon meldt, is aan het postkantoor der wijk des Terreaux aldaar een aan- geteekende brief met 50,000 fr. vermist en tevens een der beambten verdwenen. De postkar van Navan naar Drogheda werd door zekeren Thornton, die half dronken of half gek was, aangevallen. Hij hing aan de kar en was er niet van af te slaan, terwijl hij den koetsier bedreigde. De postmeester Boyton schoot hem dood. De klokkeluider van de Notre-Dame te Chalons-sur-Marne was op zekeren dag spoorloos verdwenen. Na twee dagen zoekens vond men hem eindelijk op het terrein zijner eigenlijke werkzaam heid, in den klokketoren, maar badende in zijn bloed. Men vermoedt dat de „hooggeplaatste" man in wat al te onzachte aanraking is gekomen met een door hem zelf in beweging gebrachte klok. Te Grimberghen nabij Yilvorde wilde een schoenlapper in beschonken toestand een esta- minet binnendringen. De eigenares wilde hem niet toelaten, doch gebruikte daarbij als verdedigings wapen een gloeiende braadpan, waarmee zij zoo geducht manoeuvreerde, dat de indringer aan de bekomen wonden overleed. De justitie heeft het dientengevolge noodig geacht haar eenige inlich tingen te vragen omtrent haar al te groote (on handigheid, waardoor haar slachtoffer zoo deerlijk „aan de pan likte." BUITENLAND. Frankryk. Het „Journal des Debats", een hoofdartikel wij dende aan de verschillende tot stand gekomen han- delstractaten, laat zich over de verwerping van dat Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. ~q met Nederland volgenderwijs uit: „De Tweede Kamer der Nederlanden heeft het door het ministerie des heeren Yan Lijnden met Frankrijk gesloten gewij zigd handelstractaat verworpen. Daarmede heeft zij tevens dit ministerie ten val gebracht. Maar het is hare zaak en wij behoeven er ons niet meer dan redelijk is over te bekommeren. Trouwens, de ver- werping van het tractaat moet ons niet uitermate verontrusten, al zou het ons aangenaam geweest zijn onze handelsbetrekking met een land, waar mede ons eene levendige sympathie sedert zoo lan gen tijd verbindt, op de hartelijkste wijze te zien voortduren." Groot^Britannlê. Uit Durban wordt gemeld dat president Brand den Volksraad van den Vrijstaat geopend heeft met eene redevoering, waarin hij een gunstig verslag geeft van den toestand des lands. Voorstellen zijn ingediend tot oprichting van eene dynamietfabriek on van kruitmolens. Tusschen sir Henry Bulwer en den heer Brand zijn verzekeringen van vriend schap en welwillendheid gewisseld. De handel in de Transvaal is loom, ten gevolge van de jongste fiscale maatregelen en het gemis aan een krachtig liberaal bewind. Het Driemanschap heeft den Volksraad geopend met eene redevoering, welke gematigd van toon is, maar zeer hoopvol luidt. De onlusten buiten de grenzen werden veroorzaakt door de onpractische grensregeling, waardoor de vriend schappelijk gezinde inboorlingen onbeschermd bleven. De betrekkingen tusschen de regeering en den Brit- schen resident zijn van zeer bevredigenden aard. Eene nieuwe schoolwet zal aangeboden worden. De belastin gen komen langzaam in. Van de wegen voor voertui gen zal die naar Delagoa-baai het eerst aangelegd worden. Door de Europeanen wordt sterk aangedron gen op de benoeming van den rechter Kotze tot president. Do „Observer" meent te kunnen verzekeren dat Engeland en Frankrijk het eindelijk eens zijn geworden over de maatregelen, welke ten opzichte van de in Egypte heerschende crisis genomen moeten worden, De benoeming van den heer Trevelyan tot opvolger van den vermoorden lord Frederick Caven dish als eerste secretaris van Ierland, vindt in Groot-Britannië algemeen goedkeuring. In het Lager huis werd zij niet slechts door liberalen en conser vatieven, maar ook door de Iersche leden met zicht bare blijken van tevredenheid vernomen. Zelfs de „Morning Post", die anders de regeering niet spaart, is er mede ingenomen. Van de Iersche bladen zegt het „Freemans Journal" dat de benoeming des heeren Trevelyan in Ierland genoegen zal doen. De „Irish Times" verklaart dat de heer Trevelyan een man is van onkreukbare trouw, rijpe onder vinding en groote vastberadenheid. Hij is in de kracht des levens en zoowel zijn moed als verstand worden hoog geprezen. De regeering schijnt dus eene goede keuze gedaan te hebben. Het stoffelijk overschot van lord Frederick Caven dish werd verleden Donderdag op het kerkhof van Edenson teraardebesteld. Het was een indrukwek kende plechtigheid. Er zullen ongeveer 50,000 per sonen aanwezig geweest zijn. De eerwaardige hertog van Devinshire, een zeventigjarig grijsaard, volgde de lijkkoets, gesteund door zijne beide zonen, den markies van Hartington en lord Edward Cavendish. Aan de „Times" wordt gemeld dat de politie overtuigd is, dat behalve de roode kar met de moor denaars nog eene cab met medeplichtigen in het Phoenixpark geweest is, die den moord hebben gadegeslagen. Het spoor der kar met de moorde naars toen zij uit het park terugkwamen is ontdekt tot midden in de staddaar zijn zij afgestegen. De politie had volgens dit bericht nog meer inlichtin gen, waarvan zij veel verwachtte. PRIJS DER ADVERTENTIENJ Vin 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters natr plaatsrnimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Duit sch land. De Dnitsche Rijksdag heeft by hoofdelijke stem ming, met 162 tegen 121 stemmen, besloten het wetsontwerp op het tabaksmonopolie naar eene commissie van 28 leden te verzenden. In eene Zaterdag te Berlijn gehouden buitenge wone algemeene vergadering der vereeniging van Duitsche spoorwegbestnren is, in de plaats van de Berlijn-Anhalt-Maatschappij, tot besturende Maat schappij gekozen de Berlijn-Hamburger Spoorweg- Maatschappij. Oosteur.-Hong. Monarchie. De kroonprins en de kroonprinses van Oostenrijk- Hongarije hebben aan het Weener comité ter onder steuning van de uit Rusland verdreven Joden 1000 gulden doen toekomen. De pleidooien in het Ring-theater-proces zijn afgeloopen; de uitspraak is bepaald op morgen, Dinsdag, te vier uren des namiddags. Te Belgrado had in den schouwburg een politieke demonstratie plaats. De koningin moest de zaal verlaten en gewapende macht moest wor den ontboden om de orde te herstellen. Rusland. Het „Journal do St.-Pétersbourg" zegt met het oog op het telegram, voorkomende in de Weener „Presse", waarin wordt meegedeeld dat Oostenrijk en Duitschland de Egyptische aangelegenheid als een Europeesche aangelegenheid beschouwen: Deze zienswijze strookt volkomen met die van het Rus sische Kabinet. Immers, de Russische regeering heeft voor alle andere Kabinetten het voorstel gedaan, om de Egyptische quaestie door de groote mogend heden te doen behandelen als ware het een Euro- pee8ch vraagstuk, ten einde op die wijze een over eenstemming in verzoenenden geest in de hand te werken. Het Engelsche Kabinet had daaraan zijn zegel ten volle gehecht. Het had daarbij tevens de belofte gevoegd dat, zoodra Engeland en Frankrijk met elkander tot overeenstemming waren gekomen, de overige mogendheden zouden worden geraad pleegd en dat zonder hare bewilliging geen defini tieve besluiten in de zaken zouden worden geno men. - Het „Journal" eindigt zijne beschouwingen met de volgende woordenWij verheugen ons over deze algemeene overeenstemming tusschen de groote mogendheden, en wij herhalen het opnieuw dat wij zulks beschouwen als de beste waarborg voor het behoud des vredes, onverschillig welke moeilijkheden de handhaving daarvan ook mogen bedreigen. Het keizerlijke gezin is van Gatchina naar Peterhof vertrokken, waar het thans gevestigd is. Effypte- Uit Caïro wordt geseindDe Engelsche en Fran- sche consuls brachten op 13 dezer den khedive een bezoek. De genoemde consuls zijn nog zonder in- structiën van hunne regeeringen, hoewel die spoe dig verwacht worden. De Circassische officieren be vinden zich nog steeds in hechtenis. De ministers en vele leden van de Kamer der Notabelen zijn ten huize van den voorzitter bijeengekomen, maar de uitslag hunner beraadslagingen is nog niet bekend. De khedive blijft weigeren aan de ministers toe te geven. Eene latere depeche uit Caïro luidt aldusNa de op 13 dezer des ochtends gehouden bijeenkomst, begaven de voorzitter en eene commissie uit de Kamer der Notabelen zich naar het paleis van Ismaël- pacha, om te trachten eene verzoening tusschen hem en het ministerie te bewerken. De khedive weigerde en verklaarde dat bij met de rebellen niets te maken wilde hebben. Volgens een gerucht komen de Beduïenen in groot aantal op verschillende pun ten van Neder-Egypte bijeen, maar men is zonder j eenig bericht over hunne bedoelingen en bewegingen,

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1