zeres op te dragen. Het hoofd der school zon alzoo gaarne in de gelegenheid gesteld worden, de be doelde klassen wat te verminderen door het vormen van eene nienwe,uit twee afdeelingen met die klassen parallel loopende, samengevoegd. Daartoe zon het noodig zijn dat het onderwijzend personeel, thans 12 onderwijzers of onderwijzeressen tellende, op 13 werd gebracht. De commissie van financiën heeft tegen de in hare handen gestelde rekening en verantwoording van de Stads Bank van Leening over 1881 geene bedenkingen en stelt voor die goed te kenren in ontvangst ad 292,926.52 en in uitgaaf ad 268,113.46Y2, alzoo opleverende een saldo van 24,513.05y2. Blijkens de statistiek van de sterfte in eenige groote gemeenten des lands in de maand Maart 11. was de verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar: Amsterdam 28.1, Arnhem 18.1, Dordrecht 36.9, 's-Gravenhage 27.9, Groningen 23.1, Haarlem 29.1, 's-Hertogenbosch 28.8, Leeuwarden 19.0, Leiden 30.8, Maastricht 25.7, Rotterdam 28.1, Utrecht 42.5. Do penningmeester van de Leidsche af deeling van het Algemeen Nederlandsch "Werkliedenverbond is niet Menke, maar Mark. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hec toliters waren de hoogste prijzen 39, 19.50, 3.90 en 2.05; de laagste 39, 19.50, 3.60 en 1.95. Ds. P. Bartstra te Wassenaar is naar Oosterend beroepen en ds. A. F. Kamp te Oudshoorn naar Heerenveen. Tot onderwijzer te Sassenheim is benoemd de heer W. De Groot, te Gouda. De Nederlandsche Harddraverij- en Renvereeni- ging hield Zaterdag-middag eene vergadering. De president, de heer Wafelbakker, deelde mede dat de Koning nog een prijs voor de harddraverij, den 15den Juni te Nijmegen te houden, heeft gegeven, nl. een bronzen ornament, benevens nog eene veld- cantine voor de rennen te Bussum, en hij stelde voor, Z. M. daarvoor hartelijken dank te betuigen. De Staatsspoorweg en de stad Nijmegen hebben verder ieder 500 gld. geschonken, en eene reductie van 50 pet. op de vracht voor de paarden is door de Exploitatie-Maatschappij en de Oosterspoorweg- Maatschappij welwillend toegestaan. De Ned. Rijn spoorweg-Maatschappij heeft die medewerking niet geschonken. Daarop werd een rapport voorgelezen, uitgebracht over eene nieuwe renbaan, tusschen Den Haag en Wassenaar gelegen en der Vereeniging gratis aan geboden. Het rapport luidt uiterst gunstig; de renbaan is, zoo niet beter, dan toch even goed als die te Bussum, dat voor de groote wed rennen eene soort „Longchamps" blijft en de onmiddellijke nabijheid van Don Haag maakt dat zij ongetwijfeld aan de schoonste verwachtingen zal kunnen beantwoorden. De kosten om het terrein geheel in orde te maken, nl. de demping van sloo- ten, de omrastering en het opslaan ecner tribune zullen ongeveer 12,000 bedragen, en hoewel de president toegeeft dat deze som nogal vrij hoog is, gelooft hij toch dat de groote toeloop, dien eene harddraverij in de nabijheid van de hofstad en van de grootste badplaats in Nederland zal trek ken, ruimschoots die kosten zal dekken. Daar enboven hebben eenige heeren reeds een waarborg kapitaal van 5000 gestort, zoodat de vereeniging ook bij onverhoopte ongelukken niet in moeielijk- heden zal geraken. De vergadering vereenigde zich daarop met het praeadvies van het bestuur, om het terrein aan te nemen, en, niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering gesloten. D© minister van oorlog heeft afwijzend be schikt op een adres der gemeente Gouda tot behoud van het garnizoen. De opbrengst van 's rijks middelen was op 30 April jl. nagenoeg een millioen hooger dan op ge lijk tijdstip van het vorige jaar. Die voordeelige uitkomst zou reeds op 31 Maart verkregen zijn, ware toen niet het recht van successie ten achter gebleven. Dat nadeelig verschil is thans niet alleen ingehaald, maar er is zelfs een vooruitgang van f 80,000. Overigens is sedert de vorige maand de toestand weinig veranderd. Alle accijnzen hebben meer opgebracht, met uitzondering ditmaal van het gedigölleerd, dat 72,000 gebleven is beneden het vorige jaar. De heer H. J. Kremer, med. doctor en arts te Groningen, heeft zich aangemeld voor de Neder landsche NoorJpool-expeditie (station Dick&onhaven). Naar men verneemt, hoopt pastoor Brouwer te Aarlanderveen op Donderdag a. s. den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaren tot het priester schap werd gewijd. De heer W. Yan Esveld, commies ter directie der Rijks-Postspaarbank te Amsterdam, is benoemd tot directeur-voorzitter der Surinaamsche Bank te Paramaribo. Het stoomschip „Prins Frederik", van Amster dam naar Batavia, vertrok Zaterdag van Southamp ton, en de „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, van Marseille; de „Utrecht", van Java naar Rotterdam, vertrok dien avond van Port-Said, en de „Schiedam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde gisterochtend Dover. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden dat voor twintig studenten in de medicijnen aan een der Nederlandsche universiteiten de gelegenheid bestaat, om tusschen 1 Augustus 1882 en ultimo Juni 1883 in opleiding te worden ge nomen voor de betrekking van officier van gezondheid 2de kl. bij het leger in Ned.-Indië, onder genot van een subsidie van 8000. Telegrammen. ATHENE, 14 Mei. De bevelhebber van het Fran- sche eskader, dat bij den Piraeus voor anker ligt, heeft bevel ontvangen zich gereed te houden, om op het eerste sein te kunnen vertrekken. ATHENE, 14 Mei ('s avonds). Het Fransche es kader is van den Piraeus naar Alexandrië vertrokken. KONSTANTINOPEL, 14 Mei. De overeenkomst betreffende de betaling door Turkije van de oor logsschadeloosstelling aan Rusland werd heden onder teekend. De gezant der Nederlanden heeft heden het Grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw aan den Sultan overhandigd. CAIRO, 14 Mei. De crisis is voor het oogenblik geëindigd. Mahmoud-pacha heeft ontslag genomen als voorzitter van het Kabinet en zal vervangen worden door Mustapha-pacha, thans minister van buitenlandsche zaken. De andere ministers blijven. CAIRO, 14 Mei. ('sAvoDds). Mustapha weigert vooralsnog als minister-president op te treden. De ontworpen schikking zal mogelijk niet tot stand komen en nu gelooft men in goed onderrichte krin gen dat do khedive de oplossing van het conflict zal aannemen zooals het door de heeren Malet en Sienkiowicz, consuls-generaal en diplomatieke agenten van Engeland en Frankrijk, wordt aanbevolen, om tijd te winnen. ROME, 14 Mei. De Senaat heeft met 90 tegen 15 stemmen het Fransch-Italiaansch handelstractaat goedgekeurd. LORDEN, 14 Mei. De bladen alhier melden dat verleden Donderdag-avond in Ierland twee belang rijke arrestatiëa hebben plaats gehad, welke met den moord op lord Frederick Cavendish in verband staan. De eerste der in hechtenis genomen personen heet "Wrangle; hij was reeds Dinsdag te voren door de politie ondervraagd en zijne antwoorden waren toen verdacht voorgekomen. Hij is te Southport gevat en naar Dublin overge bracht. De tweede, die te Belfast is aangehouden, schijnt een Amerikaan te zijn. Hij heet Forrest Walker en geeft als zijne woonplaats Edinburgh op. Zijn pantalon en zakdoek waren met bloed bedekt. LEIDEN, 15 Mei. Heden had ten Raadhuize alhier de openbare aan besteding plaats van het schoonmaken en invoegen, der gemetselde brugwerken enz. binnen de stad en langs de Singels. De inschrijvingen bedroegen 1130 949, 945 en 890. Bij afmijning is het werk gegund aan den heer W. H. Neuteboom alhier voor 850. Daarna vond de openbare aanbesteding plaats van het schoonmaken en herstellen van de gemetselde wallen binnen en buiten de stad, in 3 perceelen. Yoor het lste perceel waren de inschrijvingen 1225, ƒ1180, 1080, 1070, 1060 en ƒ991, voor het 2de 790, 700, 650 en 640, en voor het derde 1390, 1330, 1320, 1250, 1220 en 1198. Als minste inschrijver is het lste perceel gegund aan den heer H. J. De Nie alhier voor ƒ991, terwijl bij afmijning het werk is gegund van het 2de perceel aan den heer J. Verhoog alhier voor 600 en van het derde aan den heer P. L. Neuteboom voor 1080. Heden hield de Eijnlandsche Stoomtramweg maatschappij (Leiden-Katwijk) hare algemeene ver gadering. Volgens het jaarverslag geeft de exploi tatie redenen tot tevredenheid. Over negen maanden bedroeg de winst 6392. Hef dividend is bepaald op 21 per aandeel. Commissarissen werden gemachtigd eene wijziging der concessie-voorwaarden van de betrokken ge meentebesturen te verkrijgen, in dien zin dat minder ritten behoeven gedaan te worden. Tot commissarissen werden herbenoemd de heeren Godon, De Ridder en A. S. Fransen Van de Putte en gekozen de heeren De Graeff, Van Polsbroek en J. De Vogel. Plannen tot verandering der bochten tot voorko ming van ongelukken op de baan zijn aanhangige De Zaterdag door de Naamlooze Vennootschap Wester-Suikerraffinaderij te Amsterdam aanbestede bouw van de raffinaderij is opgedragen aan den heer J. Koster aldaar, voor 344,360, dus niet ge gund aan den laagsten inschrijver B. Van Bunren voor 340,900. Naar men verneemt, zal het nieuw opgerichte Aquariumgebouw van het Genootschap „Natura Artia Magistra" weldra voor het hooger onderwijs aldaar worden beschikbaar gesteld. Het stoomschip „Madura", van Amsterdam naar Batavia, passeerde gisteren Kaap St.-Vincent; de „Zuid-Holland", van Batavia naar Rotterdam, ligt heden voor Goeree geankerdde „Amsterdam" arriveerde gisteren van Amsterdam te Nieuw-York. Mr. T. M. C. Asser, hoogleeraar aan de Am8terdamsche universiteit, is door den koning van Italië beDoemd tot commandeur van de Kroonorde. Deze onderscheiding is den hoogleeraar verleend wegens zijn bekende geschriften en bemoeiingen op het gebied van bet internationaal recht. Gedurende het eerste kwartaal van 1882 werden aan het postkantoor alhier bezorgd de vol gende voor het buitenland bestemde brieven, die door onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden: België: W. De Heer (2 stuks), Sieger, Brussel. Duitschland: D. W. Hordijk, Hamburg; A. Berg- hoff, Keulen. EngelandMrs. Smith, Londen. Frank rijk: BarBse de Vos van Sfceenwijk, mad. Kleijn-Le Conge, NizzaS. Knijper van Harpen, Parijs (2 stuks). Prinses Hendrik heeft hedenochtend de residentie verlaten en zich naar Pyrmont begeven, vergezeld van H.D. Hofmaarschalk. Men verneemt dat na de verwerping ten tweeden male van het handelsverdrag tusschen Frank rijk en Nederland gesloten, dit tractaat bij besluit van den president der Fransche Republiek is in getrokken. Dientengevolge zal Nederland met in gang van heden zich moeten onderwerpen aan de toepassing van het algemeen toltarief van Frankrijk. Gisteren mocht de heer J. Kemps, stations chef der Ned. Rijnspoorwegmaatschappij te 's-Hage, zijn zilveren huwelijksfeest vieren. Hoewel deze heug lijke gebeurtenis uit den aard der zaak een huiselijk karakter droeg, zijn den jubilaris bij die gelegenheid van verschillende zijden, waaronder zeer hooggeplaat ste personen en autoriteiten, ook buitenslands, talrijke bewijzen van sympathie en vereering toegestroomd De meesten dezer betuigingen van belangstelling in 's mans geluk gingen vergezeld van fraaie en kost bare geschenken. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Zaterdag 11. zijn hier 50 schuiten aangekomen, meest kantvisschers, welke besomden van 40 tot 156 in 5 a 10 dagen. Er werd besteed voor tarbot 2 a 8, tong 0.10 a 0.60, kabeljauw 1.50 a 2.50, schelvisch 0.20 a 0.50, bunschol ƒ0.5# a 1 per stukbinnenlekschol 4 a 7 en schar ren 4 a 4.50 per mandgroote steur 18 per stuk; zeesterren 10 a 12 per kar. Met zekerheid kan thans worden mee gedeeld dat de stoomtram Gouda-Bodegraven aanst. "Woensdag, 17 Mei, feestelijk zal worden geopend, om den daarop volgenden dag voor het publiek te- worden opengesteld. Aanvankelijk zullen dagelijks zeven treinen heen en weer rijden. Zoowel te Bode graven als te Reeuwijk zal a. s. Woensdag de eerste trein feestelijk worden ontvangen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN, Eerste huwelijksafkondiging van 14 Mei. P. F. Roll and et jm. 35 j. en H. M. Wichers jd. 26 j. J. Zwetsloot jm. 28 j. en K. C. Bosman jd. 23 j. J. W. Bonnet jro. 23 j. en D. De Blaanw jd. 23 j. C. H. Van Vene- tien jm. 22 j. en S. W. Oostvecn jd. 22 j. J. Van Gemert jm. 22 j. en M. F. Pauw jd. 25 j. A. Laman jm. 25 j. en W. M. Schip aan Boord jd. 23 j. J. Warners jm. 24 j. en S. Van der Linden jd. 24 j. P. Van Duaren jm. 24 j, en C. M. Dassy jd. 23 j. A. Arbontv jm. 22 j. en J. M. Flaman jd. 22 j. W. De Vrind jm. 23 j. en J. Blansjaar jd. 25 j. J- Staffelen jm. 19 j. en J. E. Dreef jd. 20 j. S. Van Erkel jm. 21 j. en M. J. Albert jd. 20 j. J. L. Sterke jm. 26 j. en C. Majoor jd. 26 j. A. J. Servaas jm. 28 j. en A. J. Voermans jd. 29 j. W. Vinkesteyn jm. 33 j. en E. De Vrind wed. 33 j. M. H. A. Sterrenburg jm. 24 j. en J. M. Hoppezek jd. 23 j.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2