N°. 6823. Maandag 25 Mei. A0. 1882. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COUR AST: ▼oer Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. V.B PRIJS DER ADVERTENTIES: 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.!7|> Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hel iacassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Tweede Blad. Officieel© Kennisgevingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gelet op de besluiten van den heer Commissaris des Kouings van den lsten April jl., betreffende de beschrij ving der personeele belasting en van het patentrecht voor het dienstjaar 1882/83; Brengen ter kennis van de ingezetenen dat op den loden blei a. s. vanwege den ontvanger der directe belastingen, een aanvang zal worden gemaakt met de inzameling der uitgereikt1 beschrijvingsbiljetten van de personeele belas ting en het patentrecht voor het dienstjaar 1882/83, van de Wijken I, II, III en IY. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 13 Mei 1882. E. KIST, Secretaris. Gemengd Nienws. Deze eerste week na de opening van het zwemseizoen werden op „Rhynzigt" 84 zwem baden door heeren genomen. Het water bereikte echter nog geen hoogere temperatuur dan 15° a 16° Celsius, hetgeen voor het jongere volkje deze anders zoo gezonde oefening nog ODgeraden maakt. Even als het vorige jaar zijn de bassins van des morgens 8 uren precies tot 12 uren voor dames beschikbaar. Hedennamiddag om halfdrie is J. J. B., oud 41 jaren en wonende in de Brandowijnspoort, ten gevolge van een zenuwtoeval, waaraan hij lijdende was, in den Stillen Rijn geraakt. Zekere C. Brogget, wonende in het Kloosterhof, sprong, na zich van zijn jas te hebben ontdaan, to water om hem te helpen, doch daar de drenkeling hem in de zijde vastgreep, moest hij dezen loslaten, omdat hij ander3 gevaar liep zelf te verdrinken. Kort daarna werd de drenkeling opgevischt. Volgens deskundigen bleken de levensgeesten toen echter reeds te zijn gebluscht, zoodat het lijk naar de woning der weduwe werd gebracht. Bij den landbouwer J. Intveld, IJ weg to Haarlemmermeer, zijn weder twee paarden als lijdende aan kwade droes onteigend, afgemaakt en begraven. De bekende dief J. F. Van Gunst, die 14 April jl. te Haarlem is gearresteerd wegens diefstal van een zilveren horloge nit een stal in de Lange Margarethastraat, is door de arr.-rechtbank te dier zake veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. De arr.-rechtbank te Amsterdam heeft gisteren in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak tegen den heer Oscar Carré) betreffende over treding van de wot op den kinderarbeid. De recht bank besliste dat de officier van justitie zeer ten onrechte door den kantonrechter niet ontvankelijk was verklaard in zijn vordering, daar in strafzaken de rechter sloebts de keuze heeft tusschen vrij spraak en ontslag van rechtsvervolging. Wat de zaak zelve betrof, oordeelde de rechtbank dat de kinderen Martineck onderscheidene malen in den circus waren opgetreden. Wel had beklaagde be weerd dat die kinderen niet bij hem in dienst waren en hun optreden geheel vrijwillig geschiedde, doch zonder toestemming van beklaagde had die mede werking niet kunnen geschieden, terwijl toch in ieder geval de heer Martineck zelf in dienst was van beklaagde. Do wet moest hier eenigszins ruim worden geïnterpreteerd en dienvolgens werd de heer Oscar Carré veroordeeld tot betaling eener geldboete van f 10 en in de kosten. Uit Alkmaar werd gemeld dat de ge- meontereiniging in 1881 f 54,522 heeft gekost. Het blijkt echter dat daaronder begrepen is f 49,574 voor kosten van aanleg en gebouwen en materieel. Ook is de zaak nog slechts 5 maanden geëx ploiteerd. Ten gevolge van een door dejustitie in gesteld onderzoek naar de oorzaak van den dezer dagen te nerwijnen plaats gehad hebbenden brand is thans de landbouwer J. K. aldaar gevankelijk naar Dordrecht overgebracht en ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Afkoeling: - Ik bezit een aangenaam karakter, ik ben zeer rijk en, n kan het overal informeeren, ik leefde met mijn eerste vrouw 35 jaren lang in eendracht en vrede, mag ik thans om uwe hand verzoeken' - Jongedame: „Oja. ik stem toe, doch op ééne voorwaarde." - „En die is?" Jonge dame: „Dat gij mijne hand aan uw zoon schenkt." Uit Berlijn wordt gemeld dat gister avond te zeven uren in de hygiëne-tentoonstelling bij Moabit een brand uitbrak, die, door den sterken wind aangewakkerd, zich snel uitbreidde en de gezamenlijke uit hout opgetrokken gebouwen in asch legde. De gebouwen zijn geheel door de vlam men vernield. Zeer vele voorwerpen, bestemd om tentoongesteld te worden, waren reeds aanwezig, daar de opening der tentoon stelling Dinsdag zou plaats hebben. Ook die voorwerpen zijn verbrand. De keizer begaf zich mede naar de plaats van den brand, waarvan de oorzaak nog niet geconstateerd is. Een gerucht spreekt van eene gasontploffing. De brand is begonnen aan de zuidzijde in de nabij heid van het restauratielokaal der tentoonstelling. Een afzonderlijk tentoonstellingspaviljoen, alsmede de tentoonstellingslokalen, die zich onder de bogen der stad8spoorwegbaan bevinden, waren op het oogenblik dat dit bericht werd afgezonden, nog niet door het vuur aangetast en het was ook nog niot gebleken of er persoonlijke ODgelukken hebben plaats gehad. Kader vorueemt men dat sommige tentoongestelde voorwerpen gered zijn. De mij nontpl offin g, waarvan een tele gram uit Bochum melding maakte, heeft aan 60 mijnwerkers het leven gekost; 27 der omgekome nen waren gehuwd, zij laten 90 kinderen achter. De meesten schijnen niet zoozeer rechtstreeks door de ontploffing om het leven gekomen te zijn als wel door de giftige gassen, die met groote snelheid in de hooger gelegen gangen doordrongen. Een der werklieden, die zich beijverden hunne verongelukte kameraden zoo mogelijk nog te redden, is het slacht offer van zijn edel pogen geworden; ook hij werd door die gassen bedwelmd. BUITENLAND. Fraukryk. De ministerraad heeft gisterochtend de ten opzichte van Egypte te nemen besluiten overwogen. Na afloop der zitting had de heer De Freycinet een onderhoud met lord Lyons. Volgens gerucht zouden woldra Engelsche en Fransche schepen naar de Egyptische wateren worden afgezonden. Uit Konstantinopel ontvangen berichten bevestigen het gerucht betreffende het zenden van Turkscho troepen naar Egypte niet, maar stellen het als waarschijnlijk voor dat Turkije aan de zedelijke pressie, op het Egyptische Kabinet, zal medewerken. Luidens berichten uit Caïro zal de Kamer van Notabelen heden bijeenkomen, en is de openbare meening zeer getroffen door de overeenstemming der mogendheden, welke aan Frankrijk en Engeland het bestuur over de Europeesche tusschenkomst in Egypte overlaten. Intusschen schijnt do openbare meening gunstig voor de handhaving van den onderkoniDg. Duitschlaad. De Rijksdag heeft gisteren de behandeling van het tabaksmonopolie voortgezet. De heeren "Windt- horst (van het centrum), Mayr (democraat), Von Stauffenberg (secessionist), Vollmar (socialist), Von Arnswaldt (welf), bestreden het; alleen de beer Leuschner (van de rijkspartij) verdedigde het. Do minister Schulz bestreed de aangevoerde bezwaren. De ondervinding bij andere regieën, zeide hij, had geleerd dat zoodanig monopolie voor de onafhanke lijkheid der kiezers geen gevaar opleverde. Uit de beraadslagingen bleek dat de meerderheid wel do behoefte aan vermeerderde inkomsten erkende, maar het monopolie niet wildeechter was het niet duide lijk voor welke positieve hervorming op de meerder heid zou kunnen worden staat gemaakt. Voor eene bestendiging van den tegenwoordigen toestand moeht de Rijksdag de verantwoordelijkheid aanvaarden, - de regeering, zeide de minister, wierp die van zich. Groot-Britannlë. De hoofdbepalingen van de nieuwe regeerings- voordracht voor Ierland komen neder op het vol gende: lo. De regeering wordt gemaohtigd in do districten waar de orde gestoord is, speciale recht banken in te stellen, bestaande elk uit drie rechters en welke zitting houden zonder bijstand van de jury. 2o. De politie is bevoogd huiszoekingen te doen tot het opsporen van moordtuig on tot het in hechtenis nomen van personen, wier gedragingen aanleiding tot verdenking geven. 3o. Vreemdelingen, wier tegenwoordigheid nadeelig is voor den vrede in Ierland, kunnen uitgezet worden. 4o. Do onder koning heeft de macht onmiddellijk te handelen, wanneer hij het noodig acht geheime genootschappen en onwettige bijeenkomsten te ontbinden en opruiende dagbladen te verbieden. 5o. De wet is voorloopig drie jaren van kracht. In het Lagerhuis kondigde de heer O'Donnell gisteren aan dat hij bij de tweede lezing van de dwangwet zal vooratellen te verklaren: dat de ge welddadigheden en de ontevredenheid in Ierland toe te schrijven zijn aan het gruwzaam bestuur van Forstor en de nalatigheid van de politie; dat de moord op twee leden der Iersche regeering ge pleegd geen verontschuldiging is voor het berooven der Ieren van hunne vrijheden, en dat daarom do voorgestelde wet slechts don vrede kan verstoren en een noodlottigen hinderpaal in den weg leggen voor een goed bestuur en voor de rust in Ierland. - Op eene vraag van den heer Northcote antwoordde de heer Gladstone dat hij Maandag de wet tot rege ling der achterstallige pacht hoopt in te dienen. De „Times" behelst een telegram uit Alexan- drië, meldende dat de leden der Kamer van Nota belen, welke morgen, Zondag, te Cairo bijeenkomt, worden aangezet om een verzoekschrift te teekenen ten gunste van een troonsafstand des onderkonings en de benoeming van zijn zoon Abbas-pacha tot zijn opvolger, met den minister-president tot regent en Arabi-bey tot gouverneur gedurende zijne min derjarigheid. - De onderkoning weigert alle gemeen schap met de ministers. Onder do te Caïro verblijf- houdende Europeanen heerscht groote ongerustheid en vele gezinnen verlaten de stad. Te Bringhouse in het westen van Yorkshire zijn Maandag-avond de huizen van een aantal Iersche inwonera van die stad door eene groote menigte, die woedend was over den Dubtinschen moord, bijna geheel vernield. Onderscheidene Ieren werden deerlijk mishandeld; vele-hunner zijn uit Brighouse gevlucht. Oostenr.-Hong. Momirohle. Het aantal studenten in hei Sanskriet aan dö universiteit te "Weenen is in zesr korten tijd zoozeer toegenomen, dat curatoren een tweeden hoogleeraar daarvoor hebben benoemd. D^ kenze is gevallen op dr. Hultsch, die den hoogleeraar Buhler ter zijde zal staan in het onderwijzea. van de beginselen van het Sanskriet en college, geeft in het Pali, het Prakriet en het Hindi. Het Huis van Afgevaardigden heeft het krediet voor het herstel der Tust in de Herzegowina en het soheepvaartverdrag met Servië gisteren goedgekeurd. Het Volkshuis heeft het toltarief onveranderd goedgekeurd.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1