flTTilï IT" '""J*"''L "*l'fi'if'i' sfffftT.r- »=--»r»-rtVf-sjffti>'-i".fVS^M»i8CBBS die uit het kamp toeschoten, werden 5 geveld en 1 gewond. De kogels vlogen in het kamp, zoodat een inlander voor het huis van den kapitein der Chineozen aan het hoofd werd getroffen en dood neerviel. Den volgenden dag lag een compagnie infanterie buiten het hospitaal in hinderlaag, omdat een aanval werd verwacht; maar de roovers blevon uit. Vrijdag daarna 's nachts te halftwaalf rukten drie compagnieën nit met het geheele detachement cava lerie zij patrouilleerden om don Kraton tot twoe uren, doch troffen niets verdachts aan. In do 5Xn Moekims is de toestand zeer bedenke lijk. De benting Djerir wordt daar dag en nacht beschoten. De commandant - een luitenant - zal moeten afgelost worden, omdat door aanhoudend waken zijn zenuwgestel zwaar geschokt is. Te Pantej Karang, niet ver van daar, zijn op dón dag door de bezetting 1000 patronen op de Atjehers gelost; zoo lastig maakten deze het. De kolonel-commandant is nu met den civielen gouverneur op reis in de XXII Moekims om den staat van zaken op te nemen. De controleur, die er onlangs is geplaatst, schijnt te hebben berioht dat ons prestige er geheel dreigt verloren te gaan. Men acht het hier nogal vreemd dat de vorige controleur aldaar, de joDgste civiele ambtenaar, tot opvolger van den degelijken controleur Lange te Samalangan is benoemd. De overgeloopen soldaat Cohen, die zich nu Toekoe Alie noemt, is nog, met twee Belgen, bij do bende van Pak Saman in de XXII Moekims. Zij oefenen de bende, welke op 500 man wordt geschat, in Euro- peesche tactiek, maar worden zoo weinig vertrouwd dat zij op hunne wandelingen steeds door twee Atjehers met blanken klewang worden gevolgd. Do bende van Njak Hassan, ongeveer 300 man sterk, maakt nog de XVI Moekims onvoilig. Aan houdingen van koelies met handelswaren op don grooten weg, zijn er aan de orde van den dag. Vrijdag jl. werd een prauw met goederen tusschen Anagaloeng en Glé Kambing beschoten, waardoor een Chinees en een inlandsche vrouw gewond werden. Een sectie veld-artillerie staat gereed om bij de eerste oproeping naar Glé Kambing te trekken. "Waar echter de vereischte infanterie vandaan moet komen, begrijpt niemand, daar het incompleet zoo groot is dat reeds voor den wachtdienst in den Kraton het aan wezig getal bijna onvoldoende is. Eiken dag trekken 400 man op wacht. Voor de soldaten is die toestand onhoudbaar. Inderdaad mag de toestand niet zoo voortduren. Het opperbestuur behoort ernstig bedacht te zijn op krachtige maatregelen. Volgens het Vad. gaat in gewoonlijk goed onderrichte kringen het gerucht dat de Koning het verzoek om ontslag van het ministerie niet heeft ingewilligd. Het stoomschip „Rotterdam" is "Woensdag van Nieuw-Yorlc naar Rotterdam vertrokken met de mail voor Nederland on 25 passagiers; de „Utrecht", van Batavia naar Rotterdam, vertrok gisternamiddag van Suez. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag as. niet plaats hebben. Z. M. heeft met 1 Juni a. s. P. W. P. Tillaart, telegrafist 1ste kl., benoemd tot directeur van een der rijks-telegraafkantoren- bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, tot reserve-off. van gez. 2de kl., de burgergoneeskundigon dr. A. C. H. E. Van Riemsdijk, arts te Doesborgh, en N. Lansdorp Jzn., arts te Amsterdam; benoemd: in het bestuur van don polder Oost-IJselmonde, prov. Zuid-Holland, tot dijkgraaf M. Bichon van IJsselmonde en tot heemraad C. W. De Lijster; tot dijkgraaf van den polder Katendrecht, prov. Znid-Holland, B. Jungerius; tot dijkgraaf van den polder do Hille, prov. Zuid-Holland, J. Noordzij. Gemengd Nieuws. Voor hot gerechtshof te's-Gravenhage stond gisteren terecht N. II. H. Nz., oud 32jaren, zonder beroep, wononde te Drimmelen, onder be schuldiging van in den avond van 7 Febr. jl. op zijn zwager L. De B., veearts te Oud-Alblas, met een revolver twee schoten to hebben gelost, na hem in de nabijheid zijner woning te hebben opge wacht. Aanleiding tot dezo daad had beschuldigde gevonden in do omstandigheid dat zijne zuster door De B. van tijd tot tijd werd mishandeld cn hij tevergeefs eone schoiding had trachten to bewerken. Do door oen der schoten toegebrachte verw ondingen waren van geon ernstigen aard on binnen voortien dagen was de getroffene weder hersteld. De beschul digde legde oene gulle bekentenis af. Hij had go- weten dat de daad, welke hij op dien noodlottigen avond ging volvoeren, strafbaar was en hij in de gevangenis zou komen, maar om zich in zijne afzon dering te troosten had hij zijn bijbeltje medege- nomon. Na het gebeurde verkeerde hij in de meening dat hij een moord had gepleegd en begaf hij zich naar Dordrecht, alwaar hij zich aan de politie overgaf. Adv.-gen. mr. Bijleveld oordeelde het gepleegde feit van hoogst ernstigen aard te zijn, dat in eene wel- geordonde maatschappij niet mag worden toegelaten hij achtte daarom eene ernstige bestraffing nood zakelijk. Evenwel waren, naar de meening van het O. M., verzachtende omstandigheden aanwezig en mitsdien strekte het requisitoir tot 5 jaren gevan genisstraf. Do verdediger mr. Yan Gigch droeg de belangen van besch. voor en verzocht de oplegging van eene straf in eenzame opsluiting. Het hof wees nog dadelijk arrest en veroordeelde, met aanneming van verzachtende omstandigheden, den besch. tot 2 jaren celstraf. Naar men verneemt, heeft het Openb. Min. berust in het arrest door het gerechtshof te 's-Gravenhage gewezen in zake den predikant R. betreffende de eedsweigoring. In hot aan alle Haagsche kermisbezoe kers reeds overbekende spel op het Buitenhof, waar men „de leuning gaat pakken", had gisteravond het volgende plaats. Een juffrouw, die aan het bureel haar entree betaalde en recht lustig aan 't pakken wou gaan, kwam met haar hoed te dicht bij een gasvlam, die het hoofdsieraad in volle vlam zette. Flink aangepakt, was men de vlammen spoedig meester en onvervaard, met den halfverbranden hoed in de hand, pakte de juffrouw nog eventjes „de leuning." De uitslag van de door dijkgraaf en heemraden van den Haarlemmermeerpolder gehouden verpachting van vischwater is geweest, dat dit heeft opgebracht: in den polder 1636, in de ringvaart 2348, te zamen ƒ3984terwijl het in het jaar 1881 heeft opgebracht 3466. Gisternacht zijn te Haarlem door de politie drio matrozen aangehouden, die den dag te voren van het wachtschip de „Wassenaer" te Amster dam waren gedeserteerd. De brievengaarder C. v. A. te Vereis, na een ingesteld onderzoek te zijnen kantore, ge schorst en gisteren door de justitie in arrest genomen. Hij bevindt zich thans in de gevangenis te Middelburg. De gemeentereiniging te Alkmaar heeft het eerste jaar dat zij in werking kwam, blijkens het jaarverslag over 1881, ƒ54,522.155 meer geko6t dan opgebracht. Een der dieven, die bij don bejaarden landbouwer te 's-Gravendeel hebben ingebroken, moet reeds in handen der justitie zijn. In oen ellendig verblijf te Parijs heeft men eone oude vrouw gevonden, van honger ge storven, ofschoon zij in hare matras 10,000 fr. aan bankbiljotten, 20,000 fr. aan goud en twee obli gation verstopt had. Ze was in de buurt bekend als de „spekvrouw" en word als een toonbeeld van armoede beschouwd. De bestuurdor van het Nederlandsch Tooneel te Antwerpen voor 18821883 zal zijn de heer F. Van Doeselaar. De Russische ministerraad heeft eer gisteren de Siberische spoorweglijn goedgekeurd met de richting EkatermenburgTjumen. Vier Oostonrijksche officieren spraken over Munkacsy en Makart. Twee hunner prezen Makart hemelhoog en lieten zich verachtelijk over Munkacsy uit; de twoe anderen deden het omge keerde. Het gevolg was een twist en een duel, waarbij een van de Makartianen doodelijk, en de tweede ernstig gewond werd. De bijbel, waarop in den Senaat der Yereenigde Staten door de loden de eed werd afgelegd en die reeds 53 jaar dienst deed, is gestolen. De politie te Napels heeft beslag ge legd op 40 waaiers, in do stokken waarvan dolkjes waren verborgen. De gezagvoerdor der „Surrey" van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij is te Nieuw-York in hechtenis genomen en tegon een borgtocht van 5000 doll, weer op vrije voeten gestold. De havenpolitie aldaar beweert dat hij 254 personen meer aan boord had, dan de Amerikaan3che wet vergunt. Volgons de „Golos" zijn bij deJoden- vervolging to Balta in de Paaschweek vornield 976 woonhuizen, 253 winkels on 34 kroogen; de schade bedraagt 11 millioen roebels. Verwond werden 211 personen, waaronder 39 zeer ernstig. Aan hunne wonden zijn overleden 8 personen; eenigevrouwen zijn krankzinnig geworden. BUITENLAND. Frankrijk. Er is sprake van een nieuwe vergaderzaal voor de Fransche afgevaardigden. De verbouwing van het Palais-Bourbon zou volgens de raming van den architect Jolly 5,552,000 fr. kosten en in 4884 zijn voltooid. De nieuwe zaal zou ingericht worden voor 629 leden. In de Kamer heeft do minister Freycinet gis teren gezegd dat Frankrijk er aan hecht, do onaf hankelijkheid van Egypte te handhaven volgens den firman, die door de mogendheden bekrachtigd is. De regeling der zaak komt aanEuropatoe. (Toejuichingen.) De Senaat heeft het handelstractaat met België aangenomen, en de Kamer het ontwerp der com missie tot uitzetting van vreemdelingen, die wegens vergrijpen tegen het gemeene recht veroordeeld zijn, uitgenomen hen, die meer dan drie jaron hun domicilie in Frankrijk hebben. Deze zullen alleen ten govolge van een besluit der regeering kunnen uitgezet worden. Du.4tsohla.ncl. De toestand van prinses Wilhelm en den jong geboren prins laat niets te wensohen over. De zorg voor moeder en zoon is aan twee Engelsche dames opgedragen, miss Rottwell en miss Hinch, die koningin Victoria had aanbevolen. Het is niet de eerste maal in het Hnis Hohen- zollern dat het regeerende hoofd van het geslacht drie zijner troonopvolgers in de rechte nederdalende linie ziet. De keurvorst Johann Georg zag in 1595 zijn achterkleinzoon geboren worden, prins Georg Wilhelm, die in 1619 aan de regeering kwam;het merkwaardigste daarbij is, dat de overgrootvader twee jaren later zelf nog een zoon kreeg; hot vol gende jaar, in 1598, stierf hij en zijne weduwe beviel zeven maanden later nogmaals van een zoon. Gistermiddag is de gezamenlijke zitting der beide Huizen van den Landdag door den minister Von Puttkamer gesloten. Hij motiveerde dat door er op te wijzen dat het -Verwenduugsgesetz" in het Huis van Afgevaardigden geenszins de ge- wenschte degelijke behandeling gevonden had en dat de regeering zich daarom van de verdere behandeling der andere ontwerpen geen goeden uitslag beloofde. <3root>Bi-Ita.nniê. De bedrijvers van den moord zijn nog niet ont dekt en zullen misschien niet ontdekt wordeD, want in Ierland is de vrees van het volk voor de wraak der fenians niet minder groot dan in Rusland die voor do wraak der nihilisten. De personen, die iets weten of meenen te weten, durven er niet mede voor den dag komen. Niets wordt echter onbeproefd gelaten om de misdadigers aan den arm der ge rechtigheid te kunnen overleveren, en de pogingen daartoe worden ook in Amerika verdubbeld. Zoo hebben John Boyle O'Reilly, uitgovor van de „tos ton Pilot", en Patrick Collins, gewezen voorzittir van de „Landleaguo" in Amerika, eon premie van 5000 dollars, ten bate van de Ieren te Boston, met dit doel uitgeloofd. Gelijke belooning is toegezegd door het Landleague-departemont in San-Francisco. Omtrent den gehoimzinnigen wagen waarop de moordenaars verdwenen, worden natuurlijk allerlei verhalen gedaan. Tal van personen meenen dien te hebben gezien, maar veel licht kunnen ze niet geven. De rivier Liffey zal van Kingsbridge tot Lucon worden gedregd, in de hoop do wapens te vinden, waarmede de daad werd volbracht. Al de koetsiers van Dublin, meer dan 2000, moes ten voor de getuigen defileeren, die den wagen had den gezien; geen hunner werd gearresteerd. Later op den dag werd een koetsier door het volk aan gehouden; hij reed op een wagen, die van achte ren rood was en waarvan het nummer half was uitgewischt. Na onderzoek werd hij echter losge laten. Iu den omtrek van Dublin arresteerde de politie iemand, die er verdacht uitzag; hij werd op een kar en geboeid naar de stad gebracht. Niet alleen in Ierland, maar ook in Engeland, b. v. te Chester, to Carmarthen, to Crewe, zijn personen gearresteerd. Twee andere velocipedisten dan die, van welke reeds molding gemaakt is en die de lijken van de heeren Cavendish en Burke het eerst hebben ge vonden, zjjn volgens de laatste berichten van nabij ooggetuigen van den moord geweest. Zjj zagen een man met een groot mes lord Cavendish neervellen en hoorden dozen, vallende, roepen: „O ellendige

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2