LEIDSCH DAGBLAD. l\u. (5820. Donderdag 11 Mei. A0. 1882. Avond-editie. PEIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze öourant wordt dagelijks, met uitzonden^ van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$ Groolere letters naar plaatsrnimte. Voor het incassee» ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. Ofïïciëele Kennisgeringen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van G. PIESAAR, koopman, wonende alhier, houdende verzoek om vergunning tot het houden en mesten van varkens, op het erf grenzende aan het perceel in de Haverzaklaan No. 11; Gelet op art. 152 der Algemeene Politieverordening van 6 November 1879; Doen te weten dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naastbijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatièn de eommodo et xncommodo, door Borgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den loden Mei aanst., 's voormiddags te elf uren; zullende de belangheb benden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daar- vaB, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 9 Mei 1882. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gelet op het adres van J. VAN DER PLAS, koopman, wonende alhier, houdende verzoek tot het in eigendom bekomen van een gedeelte openbaren gemeentegrond, gelegen in de Fabiaanspoort aan de Steenstraat, bij het kadaster dezer gemeente bekend onder Sectie B, No. 1277, en zulks ter grootte van drie centiaren; Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden dat bezwaren tegen dat verzoek kunnen worden ingebracht ter Secretarie dezer gemeente, van den lOdcn tot en met den 15den Mei, uitgezonderd den Zondag, van des morgens raegen tot des namiddags vier uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 9 Mei 1882. E. KIST, Secretaris. LEIDEN^ ÏO Wci. Het College van Notabelen der Nederd.-Herv. gemeente alhier heeft de heeren mr. M. H. A. Lisman en M. S. Reyst, die als leden der gemeente-commissie zouden aftreden, opnieuw als zoodanig benoemd, welke benoeming door hen is aangenomen. In eene nog bestaande vacature zal weldra voorzien worden. Yolgens het "Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman en Honders werden gedurende de afgeloopen week de oprichters-aan- deelen Rjjnl. stoomtram aangeboden tot f 180; de aandeelen spoorweg Leiden-Woerden aangeboden tot 80y2 pet.; de aand. Rijnl. stoomtram aangeboden iot 102V2 pet.; de aand. Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden gevraagd tot 1031/, pet.; de aand.Leidsche Duinwatormaatschappij gevraagd tot 115 pet. en aangeboden tot 125 pet. In de maand April 11. bedroeg het aantal reizigers op de lijn LeidenWoerden 13,271, met een opbrengst van f 7240.80; het aantal tonnen der bagage 17, met een opbrengst van f 108.98; het aantal tonnen der bestel-, ijl- en vrachtgoe deren 2284, met een opbrengst van f 1770.64; de opbrengst der vervoerde levende dieren en rij tuigen bedroeg f 242.92; makende dus te zamen een ontvangst van f 9363.34. De totale ontvangst van af 1 Januari 1882 bedraagt f 32,185.73, tegen f 33,533.245 in 1881, zijnde per dagkilometer f 7.45, tegen f 7.76 in Maart 1881. Door den luit.-kolonel Yan Hille is thans het commando over het lste bataljon 4de regiment infanterie te Delft overgenomen. Tot leden van het bestuur van den Noord- Zijderpolder onder Bodegraven zijn met algemeene stemmen herkozen de heeren P. Yan Dam Kz. en W. Yerwoerd. Yan de drie tapperijen, die vóór 1 Mei j.l. in de gemeente Yalkeuburg bestonden, is met ingang van dien datnm ééne opgeheven, zoodat aldaar het minimum, door de drankwet bepaald, reeds is bereikt. De heer A. Jongejan, hoofd der openbare school te Goudswaard, heeft als zoodanig zijn eervol ontslag aangevraagd. De door ons per Engelsche mail ontvangen Indi sche bladen loopen van 30 Maart tot en met 6 April. D8. P. Bartstra te Wassenaar heeft voor het beroep naar Middelburg bedankt. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad te Alphen zijn uitgebracht 136 stem men. Gekozen is de heer C. Van Abshoven met 83 stemmen. Op den heer S. Yan Yelzen waren er 53 uitgebracht. Door een zestigtal heeren in verschillende steden van ons land is eene uitnoodiging gericht aan het Nederlandsche volk om zich aan te slniten bij een te vestigen Bond tot hervorming van ons kiesrecht. Do grondslag van die vereeniging is de afschaffing van den census als maatstaf van kies bevoegdheid en de toekenning van het kiesrecht aan alle loden der staatsgemeenschap, behoudens de uitzonderingen die het algemeen belang vordert. Het streven van het Bond is dus het daarheen te leiden, dat de bepalingen omtrent den census nit de Grondwet verdwijnen. Tot de onderteekenaars be hoort ook dr. G. J. Dozy alhier. De algemeene vergadering der Maatschappij tot bevordering van Welstand voornamelijk onder landlieden, gevestigd te Breda, wordt den 8sten Juni a. s. te 's-Hage in het hotel „het Bossche Veerhuis" gehouden; aan de beurt van aftreding zijn de volgende leden van het hoofdbestuur, de heeren: prof. J. J. Prins te Leiden, voorzitter; C. M. A. J. Vorstman te Breda, boekhouder; mr. J. G. Kist te 's-Hage, S. W. Middelkoop te Eind hoven en jhr. J. J. Lampsius Yan den Velden te Utrecht, die allen herkiesbaar zijn, terwijl in de plaats van den heer A. W. Yan Boven, die van Breda naar Rotterdam vertrokken is, zal moeten voorzien worden. Dezer dagen is door het bestuur der afdeeling Haarlem en omstreken van de Nederlandsche Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde eene circu laire verspreid, waarbij het voornemen wordt mede gedeeld van Zaterdag 22 Juli tot en mot Woensdag 26 Juli a. s. eene tentoonstelling van tuinbouw- voortbrengselen te houden in den Hertenkamp in den Haarlemmerhout, waarvan het noodige gedeelte, naar men hoopt, door den Haarlemschen Gemeente raad beschikbaar zal worden gesteld. „Reeds deze gunstige gelegenheid alleen", zegt het bestuur, „kan het succes der onderneming voor een groot deel verzekeren, maar in nog hooger mate vindt dat succes een waarborg in de uitmuntende platen verzamelingen, welke vooral bij liefhebbers en ook bij verscheidene kweekers in Haarlem em omstreken gevonden worden, daar men op de welwillende medewerking der eigenaars meent te mogen rekenen." Tijdens die tentoonstelling, en wel op Dinsdag 25 Juli, wenscht men de gewone jaarlijksche vriend schappelijke bijeenkomst van leden der Maatschappij, waarvoor dit jaar de afdeeling Haarlem is aange wezen, te doen plaats hebben. Op dien dag eerst wenscht men de afgesneden rozen en andere bloemen, bouquetten enz. te zien ingezonden, waardoor de tentoonstelling tevens een nieuw punt van aantrek king zal verkrijgen. Naar men verneemt, heeft de Koning het onderscheidingsteeken van Grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw verleend aan den hertog Yan Teek. Evenals in 1870 zal dit jaar, en wel Woensdag 5 Juli a. s., het Christelijk Nationaal Zendingsfeest worden gehouden te Heilo, op het buitengoed van jhr. Yan Foreest. Op den 24sten Mei a. s. zal aan het ministerie van waterstaat worden aanbesteed het maken van het hoofdgebouw op het centraal personen-station te Amsterdam op de daarvoor bestaande fundeering. De totale lengte van het gebouw, zoomede van het perron langs den achtergevel, zal zijn 306.47 meter. Het werk moet vóór of op 1 Mei 1885 voor do eerste maal als geheel voltooid kunnen worden op genomen en goedgekeurd. Het bedrag der begroo ting is f 1,326,000. Door de alhier zitting houdende ooramissio voor het geneeskundig staats-examen zijn heden toe gelaten voor het eerste gedeelte de hoeren C. Eyk- man Jr., doctorandus, en C. C. C. H. Möller, can- didaat-arts. Toen bedennamiddag omstreeks vier uren do van Katwijk komende stoomtram hier voorbij Zomer* zorg passeerde, waagde de 50-jarige Scheveningscho visscher Jacob De Jager het - omdat hij vóór het Holl. station den trein naar Den Haag, waarheen hij zich verder wilde begeven, gereed zag staan - van den wagen te springen, met hot gevolg dat hij door den sprong op den straatweg terechtkwam, zijn linkerbeen brak en, onder toezicht dor politie, per brancard naar het academisch ziekenhuis moest worden vervoerd. Het stoomschip „Amsterdam", van Batavia naar Amsterdam, is gisteren te Gibraltar aangekomen en heeft, na kolen te hebben ingenomen, de roia voortgezet. Naar men wil, staan jhr. mr. P. J. Teding Yan Berkhout, thans burgemeester van Baarn, en baron Van Heemstra, thans burgemeester van Har- lingen, op de voordracht voor het burgemeesterschap in Nieuwer-Am8tel. Op 19 en 20 Mei a. s. zal bij de Algemeene Rekenkamer een vergelijkend onderzoek plaats hobben naar de bekwaamheden van hen, die in aanmerking wenschen te komen voor eene benoeming tot tweeden klerk bij het College, aanvankelijk op eene bezoldiging van f 400 'sjaars. Tot het examen worden toegelaten zij, die op 1 Jan. 1882 hun 18de jaar zijn ingetreden en hun 30ste niet hebben vervuld.' De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's Rijks schatkist bij de Nederlandsche Bank, op 6 dezer en de som der betaalmiddelen op dat tijdstip bij de betaalmeesters aanwezig, te zamen een bedrag uitmaakten van f 15,100,418.77.1. Het nieuwe stoomschip „Prins Frederik'J vertrok heden van Amsterdam naar Batavia. Ter verkiezing van een lid voor do Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Hilversum, in de plaats van den heer Schimmelpenninck Yan der Oye, die zijn ontslag genomen heeft, zijn uitge bracht 1337 stemmen, waarvan geldig waren 1312. Gokozen is mr. T. P. baron Mackay met 728 stemmen. De heer J. F. H. Rekhuis verkreeg er 550. Bij de voorstelling in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen bij gelegenheid der Haag- sche kermis heeft gisteravond de equilibrist tijdens zijne kunstverrichtingen op het ijzerdraad, zijn even wicht verloren, ten gevolge waarvan hij op den grond viel en zich aan het hoofd en ledematen bezeerde. De kwetsuur was echter niet van ernstigen aard, zoodat de artist na afloop der voorstelling zich te voet huiswaarts kon begeven en zijne evolutiën op het ijzeren koord niet zal behoeven te staken. Z. M. heeft met 1 Juni a. s. bevorderd: tot kapt. ter zee, den kapt.-luit. ter zee N. MacLeod; tot kapt.-luit. ter zee, den luit. ter zee lste kï. W. J. A. Nolthenius; tot luit. ter zee lste kl., den luit. ter zee 2de kl., C. J. De Jong Pzn.; tot lo.it. ter zee 2de kl., den adelborst lste kl., J. C. P. Kraaijenhoff van de Leur; aan mr. Ch: Strens, op verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arrondissement Roermond, eo tot schoolopzieners benoemdin het arr. Roermond dr. J. L. Herten, thans in gelijke betrekking in het arr. Weert, en in het arr. Weert mr. F. P. J. De Sain; - jhr. mr. A. L. E. De Steurs, Zr. Ma.' minister-resident te Madrid, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1