LEIDSCH DAGBLAD. Dinsdag 9 Mei. A0. 1882. Avond-editie. N°. 6818. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post......1.40. Afzonderlyke Nommers.9 0.05. Deze Coniant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DES ADVERTENTIES: Van 10 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^.' Grootere letters naar plaatsrnimte. Voor het incassee- ren bmten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 8 Wel. Heden is aan de universiteit alhier de heer L. H. Browne, geb. te VGravenhage, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Het rocht van Retentie." Bij gelegenheid dat de heer Heykoop heden zijn zilveren huwelijksfeest viert en tegelijk 40 jaren bp de firma CI09 Leembruggen als directeur werk zaam is, is de fabriek toepasselijk versierd en wer den hem door patroon, kantoorpersoneel en werk lieden verschillende geschenken vereerd als zoovele blijken van achting en belangstelling in dezen voor den jnbilari8 zoo gewichtigen dag. Er bestaat gelegenheid tot verzending de-r cor respondentie naar Ned.-Iodie en Padang door middel van het stoomschip „Zeeland", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is be paald op Zaterdag den lSden Mei a. 8., des morgens te acht uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrijdag-nacht te twaalf uren bezorgd zijn. In een particuliere correspondentie uit Londen aan de Haarl. Crt. wordt gezegd dat prof. Kuenen verl. Vrijdag aldaar de reeks zijner voordrachten over den vooruitgang van den godsdienst eindigde, die alle door een talrijk publiek met groote belang stelling werden gevolgd. Toen hij zijne voordracht had geëindigd, stond de heer Adama van Scheltema, predikant van de Hollandsche gemeente aldaar, op ea zeide den beheerders van het legaat Hibbert als landgenoot en godsdienstleeraar dank, dat zij prof. KueDen hadden uitgenoodigd om deze lezingen te honden. Hij wees er op dat mannen als dr. Koenen wel is waar altijd en overal eene uitzondering zijD, maar dat ons land toch niet alleen rijk aan geld, doch ook aan intellect is. "Wanneer deze eeuw een maal de eeuw van Darwin mocht genoemd worden, dan zouden toch zeker ook de namen van de Engel- schon Max Muller, Stanley en Martineau en van de Hollanders Kuenen, Scholten en Tiele genoemd worden als behoorende tot hen, die de eenw bij het nageslacht hebben doen voortleven. Hij vestigde in de laatste plaats vooral de aandacht op den naam van prof. Tiele voor lezingen voor volgende jaren en vertrouwde dat diens klein, maar zoo zaakrijk boek over godsdienstgeschiedenis zeker in do handen of althans in de boekerijen van velen der aanwezigen was. Een der beheerders van het Hibbert-legaat stond daarna op om den heer Schel tema dank te zeggen voor zijne woorden en hield vervolgens eene welverdiende lofrede op den heer KueneD. Behalve de heeren H. Kleyn Yan de Poll en J. Spanjaard zijn door den minister van koloniën nog benoemd tot leden der commissie voor het zoo genaamd groot O.-I. ambtenaars-examen in dit jaar, de heeren: dr. H. Kern en mr. P. A. Yan der Lith, hoogleeraren aan de rijks-universiteit te Lei den; J. J. Meinsma, J. R. P. F. Gonggrijp en G. K. Niemann, hoogl. aan de instelling van onder wijs in de taal-, land- en volkenkunde van Ned.- Indie, te Delft; J. A. Yan den Broek, lector aan de instelling voor onderwijs in de taal-, land- en volkenk. van N.-I., te Delft; dr. W. G. C. Bijvanck, H. C. Humme, G. A. Wilken en dr. C. Snouck HurgoDje, lectoren aan de gemeente-inrichting voor de opleiding van O.-I. ambtenaren te LeidenN. D. Lammers Yan Toorenburg, oud-resident op Java; mr. G. Van der Jagt, laatstelijk voorzitter van den landraad te Buitenzorg, thans met verlof hier te lande; dr. B. F. Matthes, laatstelijk directeur van de kweekschool voor inlandsche onderwijzers te Makasser, allen te 's-Hago; H. J. Oosting, ambte naar voor de beoefening der Soenuaneesche taal op Java, thans met verlof hier te lande, te Zwolle, en R. Yan Eek, leeraar aan de Kon. Mil. Academie te Breda. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald: dat de examens ter verkrijging van do akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer en hoofdonderwijzeres voor 1882 zullen aanvangen op 19 Juni a. s., en dat de commissiën, belast met het afnemen dier examens, zitting zullen houden te Leeuwarden, Zwolle, Arnhem, Breda, Arasterdam en 'a-Gravenhage. De minister heeft voorts in de commissie te 's-Gravenhage benoemd tot voorzitter den heer A. Moens, inspecteur lager onderwijs; tot leden de heerenG. Blokhuis, schoolopziener in het district Dordrecht; W. J. Wendel, directeur Rijks kweekschool, Middelburg; L. Gerhardt, hoofdond. te Utrecht; C. A. HofmaD, id. te 's-Hage; J. M. Elshout, id. te Gorkum; J. A. Yan Dijk, dir. der Kweekschool te LeidenC. Kamerbeek, hoofdonderw. te RotterdamJ. M. Schmidt Crans, leeraar in het teekenen te 's-Hage; tot plaatsvervangers de heeren J. Rovers, hoofdond. te Delft, en J. M. Keen, id. te Scheven in gen. In de commissio te Amsterdam heeft o. a. zitting de heer A. Yan der Harst, hoofd onderwijzer te Leiden. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hec toliters waren de hoogste prijzen f 32, f 17.50, f 3.80 en f 1.90; de laagste f 32, f 17.50, ƒ3.50 en f 1.85. Door den gemeenteraad van Zevenhuizen is benoemd tot onderwijzer aan do school No. 1 (jaar wedde f 650) de heer F. J. Yan Driesten, thans te Nieuwerkerk a/d. IJsel. De heer J. Ikkink, onderwijzer te Zevenhuizen, is als zoodanig benoemd te Eist bij Arnhem. De gemeenteraad van Koudekerk heeft aan den veldwachter H. W. Optenberg een jaarlijksch pensioen van 100 verleend. Met den 15den dezer zullen de nieuwe patronen, waarvoor de vizieren reeds sedert langen tijd ver anderd zijn, bij de infanterie in gebruik worden gesteld. Ongeveer 18 millioen patronen, oud model, zullen nu door de schutterijen, voor zoover deze van Beaumont-geweren voorzien zijn, verschoten moeten worden. De voorwaarden, door den Koning gesteld voor de eigendomsoverdracht van het paleis aan den Kneuterdijk, te 's-Hage, zijn do volgende: lo. dat de betaling der kooppenningen en aanvaarding zal plaats hebben 1 Juni a. s.; 2o. dat worde geëer biedigd de door Z. M. verleende vergunning aan Z. K. H. Willem Alexander Karei Hendrik Frederik, Prins van Oranje, tot bergiDg in het Paleis aan den Kneuterdijk tot 1 Aug. a. s. van onderscheidene aan Z. K. H. toebehoorende voorwerpen; 3o. dat evenzeer worde geëerbiedigd de door Z. M. tot 45 Juli a. 8. gecontracteerde huur van het huis aan het Noordeinde op den hoek der Heulstraat, waarvan de huurpenningen tot dien datum ten bate van Z. M. blijven4o. dat do grond- en andere lasten van 1 Juni a. s. af voor rekening komen der ge meente 's-Gravenhage; 5o. dat de Gothische Zaal, als reeds door Z. M. tot dat doel afgestaan, beschik baar moot blijven voor de expositie van Aquarellen, in de maanden Juli, Augustus en September a. s. 6o. dat alle rechten en kosten van den koop en verkoop en der levering van het verkochte, zoomede al de kosten, reeds gemaakt ter zake van den voor genomen publieken verkoop, zonder eenige uitzonde ringten laste zullen worden genomen van de gemeente 's-Gravenhage. De Koning zal heden een bezoek brengen aan „OraDje-Nassau" bij WageniDgen. In het huis n°. 25 op de Leliegracht bij de Keizersgracht te Amsterdam, thans bewoond door den heer Carl Gantsch, werden Zaterdag de gedenk steen en de buste geplaatst van Potgieter, die in dat hni8 gedurende bijna twintig jaren heeft gewoond. Dat feit staat met gouden letteren op de zwart marmeren tafel vermeld. De buste zelve, levensgroot en van wit marmer, rustende op een voetstuk, gevormd door boeken, is het werk van den ver dienstelijken jeugdigen Amsterdamschen beeldhouwer Teixeira de Mattos. De steenhouwers van denzelfden naam leverden de zwarte plaat. De bisschop van Roermond heeft benoemd tot professor aan het bisschoppelijk ooilego aldaar den heer H. Bartels, uit het seminarie. Het jaarverslag der Ned.-Zuid-Afrikaansche YereenigÏDg meldt dat 314 leden zijn toegetreden. Te Zwolle is eene afdeeliDg tot stand gekomen, t© Groningen wordt er een voorbereid. De kas steeg, door uitkcering van het saldo bij het Transvaal-comite aanwezig, tot f 16,900. Slechts enkele malen kon daaruit in het belang der Z.-A. Republiek worden geput. Zoo is in Maart op verzoek der Z.-A£r. regeering een stel schoolliteratuur gezonden; voor nog geen f 1200 was die verzameling, welke een winkelwaarde van f 2000 heeft, aangeschaft, dank zij der welwillendheid van vele uitgevers. Yerder is aan de commissie voor emigratie- en stoomvaart- plannen een krediet van f 500 geopend. Om volkomen op de hoogte te komen van de behoefte, richtte het bestuur in October 1881 een uitvoerig schrijven aan den president der Z.-Afr. Republiek, met verzoek om inlichtingen over den toestand en over de middelen tot verbetering. Tot dusver bleef die brief onbeantwoord. Een telegram van 20 Jan. jl. evenzeer. Er ontbreekt dus directe verbinding met het bestuur der Z.-A. Republiek. Daarom wenscht het bestuur dat de Alg. Verga dering ernstig overlegge, of niet een geschikt per soon naar de Transvaal behoort te worden gezonden, om persoonlijke betrekkingen aan te knoopen en tevens als consul op te treden, daar de minister van buitenlandsche zaken in beginsel zeer geneigd is ons land in de Transvaal door een uitgezonden consul te doen vertegenwoordigen. Het stoomschip Conrad" vertrok Zaterdag van Batavia via Padang naar Amsterdam. Den 6den Mei heeft te 's-Gravenhage de onder- teekening plaats gehad eener overeen komst tusschen Nederland, België, Groot-Brifanniö en Ierland, Denemarken, Duitschland en Frankrijk, tot regeling van een internationaal toezicht op do visscherij in de Noordzee. De gewone audiëntie van den minister van oor log zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot bewaarder der hy potheken, het kadaster en de scheepbewijzen te Appingadam P. Yan der Mark, thans ontranger der registratie en domeinen aldaar; den heer J. Key- ser, arts te Hellevoetsluis, met 16 Mei benoemd tot off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht; benoemd bij het perceel van den geneeskundigeu dienst der landmacht, tot officier van gez. der 2de kl. den arts J. A. Van "Weel, geboren te Den Bommel; mr. B. O. T. H. "Westenberg, Zr. Ms. minister resident, met den persoonlijken titel van buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister, bij het Italiaan8che hof, benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij dat hof; G. J. De Wit, thans adsistent ten postkantore te Franoker, benoemd tot direct, van het postkantoor te De Rijp; - H. A. Essers, ontv. der dir. bel. en acc. te Alk maar, buitengemeenten, benoemd tot ontv. derzelfde middelen te Sliedrocht c. a.; met 1 Juli aan B. Wijnhoff, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arrondissement Tiel; be noemd, met 15 Mei, tot burgemeester van Lisse* H. C. Schnyt Yan Castricum, secretaris dier gemeente

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1