Het corps diplomatique te Parijs telt op het oogenblik Diet minder dan twee gezanten van Peru, nl. Torobio LaDz, welke die waardigheid onder den vroegeren president Pierola bekleedde, en Rosas, die vanwege den nieuwen president Calderon werd gezonden met zijn eigen geloofsbrieven en brieven van terugroeping voor Torobio. Daar echter het Fransche gouvernement tot dusver geweigerd heeft het bestuur van Calderon te erkennen, heeft Rosas die documenten nog niet officiëel kunnen overhandigen. Twee Italianen, die te Montevideo waren gevangengenomen, maar door tusschenkomst van den Italiaanschen gezant weder in vrijheid werden gesteld, hebben volgens de „Anglo-Bresilian Times" tijdens hunne gevangenschap de gruwelijkste pijni gingen ondergaan. De vingers werden hun achter overgebogen; men vulde hun den mond met zand ©n trok hun eenige tanden uit. Ook liet men hen haring en andere dorst verwekkende voedingsmid delen eten, maar belette hun vervolgens water te drinken, dat buiten hun bereik voor hunne oogen werd neergezet; hunne voeten werden geschroeid; met de armen hing men hen aan een dak op, ter wijl aan hunne voeten zware kettingen werden be vestigd, en zoo liet men hen heen en weer slinge ren, totdat zij het bewustzijn verloren. Beiden, Volpi en Patroni geheeten, leden bij hun ontslag uit do gevangenis aan verlamming. Geen wonder! Uit Djjon wordt gemeld dat aldaar een gerechtelijk onderzoek is aangevangen in zake een duel, dat aan een der partijen, Albert Champion, het leven koztte. Het tweegevecht had plaats tus- schen twee jongelieden uit Djjon, in het Bosch van Fixin en na een in losbandigheid doorgebrachten nacht, terwijl men verre van nuchteren was. Een der strijders zou minderjarig zijn, maar van zijn vader de schriftelijke vergunning hebben verkregen om het duel aan te gaan. Voorts wordt nog als een bijzonderheid vermeld dat de wondheeler, die op het terrein aanwezig was, daar zijn hulp niet zou heb ben kunnen verleenen, omdat hij verzuimd had de noodige instrumenten mee te nemen, en eindelijk dat de politie, ofschoon met het voornemen tot het tweegevecht bekend, geen enkele poging zou hebben aangewend om het te verhinderen. Het laatste al thans mag vrij onwaarschijnlijk heeten. Te Dinant verscheen op zekeren dag -een persoon van het type der kleurlingen, die zich van het station naar het hoofdplein der stad liet brengen en daar opmetingen begon te doeD. Natuurlijk zag hij zich spoedig omriDgd door een aantal nieuws gierigen, aan wien hij met den noodigen ophef ver klaarde dat hij regisseur was van een cirque, dat zich op het oogenblik te Namen bevond, maar thans Dinant zou bezoeken. Toen dat nieuws zich als een loopend vuur had verspreid, volgden belangrijke bestellingen, zooals vleesch voor vijftien leeuwen, fourrage voor vijftig paarden; er werden kamers gehuurd voor de artisten, in het kort een aantal tontraefcen gesloten, waarbij de slimme vogel ook een aardig sommetje gelds wist machtig te worden, waarmee hij zich uit de voeten maakte. Slimmer echter was de politie, die hem den volgenden dag in hechtenis nam te Givet, waar hij hetzelfde spel was begonnen. De lijken van twee visschers te Saint- Valóry-sur-Somme, die waren omgekomen bij hun menschlievende pogingen om tijdens den jongsten storm van schipbreukelingen het leven te redden, zijn op kosten der gemeente en in tegenwoordigheid van den onderprefect en het gemeentebestuur op plechtige wijze ter aarde besteld, in tegenwoordig heid van bijna de geheele bevolking, als gold het een algemeenen rouw. buitenland. Franhr^jli. Den lOden dezer zal te Parijs een eigenaardig banket gehouden worden ter eere van zekeren Grisel, een spoorweg-machinist, die dertig jaar van zijn leven op de locomotief heeft doorgebracht en reeds lang geleden aanbevolen werd voor het Legioen van Eer, wegens de tegenwoordigheid van geest, waarmede hij eenmaal, door in strijd te handelen met zijne instructiën, 120 menschen het leven redde. Den 238ten Nov. 1857 namelijk kwam hij met oen trein te Mid-le-Comte in het departement Allier aan. Toen het sein gegeven werd om verder te 6toornen, weigerde Grisel, daar hij uit een bijzonder gebruis in de rivier opmaakte, dat de brug niet te vertrouwen was. Vruchteloos dreigde de chef met ontslag, en eenige oogenblikken later werd de ge heele brug weggeslagen. Sedert heeft Grisel trouw zijn plicht gedaan, en onder het ministerie van den heer Gambetta werd hem eindelijk de orde van het Legioen van Eer geschonken. Om dit te vieren, zal nu het banket plaats hebben, waarvoor 250 sena toren en afgevaardigden van verschillende groepen hebben geteekend. Victor Hugo heeft verzocht voor zitter te mogen zijn en de heer Gambetta zal mede aanzitten. Het vermelde bericht uit Hongkong, als zouden de Franschen Hanoï, aan de Roode-rivier, hebben beschoten en ingenomen, blijkt eone vergissing te zijn. Genoemde sterkte is sedert jaren door een detachement, behoorende tot de troepen van Cochin- china, bezet geweest en juist dit garnizoen heeft van Hanoï uit op Chineesche zee- of rivierroovers geschoten. Gpoot-BritanniS. De verandering van Gladstones politiek betreffende Ierland is natuurlijk bet onderwerp van beschou wingen in de Lendensche bladen. Volgens de „Tri bune" is do premier thans tot de erkentenis geko men dat Ierland niet opnieuw gerogeerd kan worden zonder de hulp der Iersche leiders. Voor Parnell i8 Gladstones ommekeer een grooto overwinning. Hoe zal hij er gebruik van maken? De „Herald" laakt zeer scherp de handelwijze van den premier en zegt dat niets hem meer in diskrediet kan bren gen dan hetgeen hij nu gedaan heeft. De „Eveniüg Post" verklaart dat er niet te twijfelen valt of de Parnellisten hebben hunne zaak gewonnen. Evenwel gaan er stemmen van wantrouwen op. Een voornaam lid van het uitvoerend bewind der „National Land- gelooft niet in Gladstones oprechtheid, en houdt zich overtuigd dat, althans wat Amerika be treft, de wederstand van dien kant niet zal verzwak ken, daar het hooge einddoel, waarnaar men streeft, nog niet is bereikt. Na de redevoering des heeren Forster ver klaarde gisteren de heer Gladstone in het Lager huis dat er tusschen den heer Parnell en de regee ring geenerlei afspraak was gemaakt. Vóór de vrij lating des hoeren Parnell c.*s. had de regeering be sloten eene wet tot kwijtscholding van achterstal lige pacht in te dieneD, en had zij van vertrouwbare zijde vernomen dat indien de quaestie der achter stallige pacht op den grondslag van des heeren Redmonds wotsontwerp werd beslist, de heeren Parnell c. s. er geen bezwaar meer in zouden zien om zich aan de zijde dor wettelijke orde te scharen. - De heer Parnell bevestigde dat hij zich in dien zin had uitgelaten. Naar men verzekert, is gisteren in eoue ver gadering der conservatieve partij met algomeene stemmen besloten, de verdere uiteenzetting van hot programma der regeering ten aanzien van Ierland af te wachten. Indien de antwoorden der regeering op de vragen der conservatieve afgevaardigden ten dezen niet bevredigend zijn, zal eene motie van afkeuring worden voorgesteld. Vereenigde Staten. De Amerikaansche troepen, die in Arizona de Apache-Indianen vervolgden, hebben hen over de Mexicaansche grens teruggedroven. Dinsdag 11. zijn zij daarop door Mexicaansche troepen aangevallen, die 78 hunner deden sneuvelen en 33 gevangen namen. Omstreeks 100 der Indiaansche stroopers zjjn het ontkomen en zwerven nog langs de grens. Het Huis van Volksvertegenwoordigers heeft de veranderingen, door den Senaat in het wetsontwerp tot wering van de immigratie van Chineezen gebracht, goedgekeurd, zoodat het ontwerp ter bekrachtiging aan den president is opgezonden. Pan CBasses-PyrénéeO» 20 April 1882. Notre cródulité fait toute leur science, is een woord van den Franschen romanschrijver uit de vorige eeuw die dartel en driest de litateur schreef. Hij meende daarmee een ernstigen aanval te doen op zaken die sedert veel ernstiger aan vallen hebben doorstaan, en die in deze dagen van onderwijs- en eed-quaestiën overal aan de orde zijn zonder de wereld in rep en roer te brengen, zooals zij doen zouden wanneer niet tegelijkertijd vele andere zaken van groot gewicht de vooruitstrevende menschheid bezighielden. Zoolang menschen menschen blijven, hebben zij geloof noodig en zal het geloof een onmisbaar element zijn om het leven met meer of minder gemak te dragen. Wanneer men hoort verhalen dat de groote Cesar aan de bronnen van Cauteret herstel te danken had, wie zal dan beweren dat men bij historie geen geloof noodig heeft. Wie die te Lourdes honderde krukken van herstelde lammen en kreupelen aan de rots ziet hangen, gevoelt niet dat geloof noodig is in deze geneeskunst, vooral wanneer hjj let op de uitgebreide ver f.meling van gebrekkige en ziekelijke stervelingen die om en bij die zoogenaamde grot gehouden word on, naar het schijnt, om hot geloof op de proef te stellen, want die ellendigen herstellen nooit van hunne kwalen, waarvan zij een kapitaal maken dat hun altijd honderd percent daags opbrengt. Is er iets ter wereld dat gedoien kan wanneer wij het zonder geloof ondernemen De kracht die het geloof ons geeft, is zijne heiliging, al zijn sommige soorten van geloof ontstaan door een zeker contagium dat de mode verbreidt, gelijk het geval is met het geloof aan milde of zachte klimaten ter genezing van teringlijders. De climatologi8che beschrijvingen van, Pau door b. v. de doctoren Casenave (waar in het zuiden zijn geen doctoren en apothekers die Cazenave heeten?) en Louis, met ware doctors-tact gesteld, zijn er op berekend, volstrekt niet om Nice of Hyères of Montpellier in kwaden reuk te brengen maar Casenave zegt dat ware Pau niet ton westen en noordwesten beschermd, het aan denzolfden nood- lottigen wind (mistral) zou zijn blootgesteld als die plaatsen. In zjjn brief aan dr. Taylor schrijft de beroemde dr. Louis: „Gij ziet, zeer geëerde heer en confrater, dat ik van Pan niets weot dan het geen gij er mij van zegt; maar al ken ik de voor dooien van Pan's climaat niet ten volle, zoo weet ik toch iets van de nadeelon die andero oorden in dit opzicht aankleven, en zonder tut schade van Rome of Nice te willen spreken, zoo zon ik, had ik raad te geven aan zieken die een strengen winter willen ontgaan, ze naar Pau zendeu zooals ik het al menigmaal deed, omdat de temperatuur er zacht ïb; de lucht is er kalm,, zelden door sterken wind bewogeD, prachtige wandelingen en alle hulpmid delen en afleidingen waaraan rijke menschen ge wend zijn, on een massa knappe doctoren." Daarop gaat men naar Pan, want men gelooft in dr. Cazenave en dr. Louis en dr. Taylor en dr. Clark en nog 32 andoro doctoren die geen van allen afbreuk willen doen aan andere climatorijen waar zij niet zjjn. Men moet aan 's menschen geloof geen afbreuk doen en er niet over strjjden zooals de jood meende die door Frederik den Grooten op straat te Berlijn gevraagd werd waarom hij zoo lachte. „Wel," antwoordt de jood, „ik lach over die twee daar voor mjj, die bjina vechten over roomsch en protes tant." Yan welk geloof zjjfc gij dan," vroeg Frede rik. „Ik," zei de jood, „bori van 't geloof van mijn kleermaker wien ik tien thaler schuldig ben." „En wat gelooft uw snijder"? „Dat ik hom die tien thaler niet betalen zal en dat geloof ik ook." J) Naar algemeen zoggen is de winter hier buiten gewoon zacht geweest. Ook in ons Noorden was dat hot geval. Hier aankomende in 't laatst van Maart was het eerste groen niet zoo ontwikkeld als ik het te Brussel en Parijs verlaten had. Dit komt, zeide men hier, omdat er weinig regen gevallen is, en dat het nog al gewaaid heeft. Dus droogte en wat winderig, ik wil niet overdrijven, wat win derig en wat stofferig. Dat nu de stof boven de hoogste huizen in wolken weg ging, is eenvoudig omdat die stof zoo licht is, volstrekt niet omdat de wind sterk is. Aan fraaie wandelingen en vele zaken die voor geld verkrijgbaar zjjn, hapert het hier niet, en sy- barieten kunnen zich hier het leven heel aangenaam maken. Men kan er een beetje ziek bij zjjn en 't dan hier nog redelijk wel hebben. Eene lieve dame zeide mij onlangs toen ik klaagde dat de thermo meter niet boven tien en elf centigraden ging: „Ce n'est pas le Midi ici, ce n'est que le Nord corrigó." Men geloove wat men wil. Opnieuw heb ik hier voor oogen een aandoenljjk ziektegeval, dat de hemel weet hoe zal afloopen. Naar mijn inzien is dit geval ter bevestiging Yan mijne overtuiging dat men wel doet met ernstige zieken thuis te blijven, waar alles wat liefde en kunst vermogen verschaft kan worden, zonder de vele vermoeienissen, ont beringen en ergernissen te beloopen die aan een reis naar verre landen en een verblijf in den vreemde onvermijdeljjk verbonden zijn. Orermorgen verlaat ik Pau om eenige scboone plekjes in de Pyreneeën te gaan bekjjken. Ik zal u daar echter niet meer van vertellen, want ik heb al te veel gebruik gemaakt van de gastvrijheid mij verleend door het Leidsche Dagblad, waarvoor ik mijn oprechten dank betuig. D. H. 1) Anekdote aan de table d'höte opgedisebt door een te Parijs rijk geworden Duitschen jood, die zich na 1848 in Frankrijk liet natoralisceren, maar dat maakt hem niet andere.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2