LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6815. Vrijdag 5 Mei. A0. 1882. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANTS Yoor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per posU 1.40. Afzonderlijke Nommere. 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Vin 1—8 regel, 1.08. Iedere regel meer 0.17J.' Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 4 Mei. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Maas", waarvan do laatste bus- lichting aan het postkantoor te Rotterdam is be paald op Vrijdag den 5den Mei a. s., des avonds te 10 uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz, dus uiterlijk des avonds te 5.30 uren bezorgd zijn. De lijst der hoogstaangeslagenen in deze provincie, door Gedeputeerde Staten vastgesteld, bevat 267 namen. De voornaamste laten we hier volgen: Jhr. J. N. J. Van Erffrenten Van Baby- loniënbroek te Dordrecht met eene som van f 17,692.18, O. baron Van Wassenaer Catwijck te 's-Gravenhage met f 9246.96J, A. N. J. M. baron Van Brienen Van do Groote Lindt te Wassenaar f 7526.72^, jhr. mr. H. A. Steengracht Van Duivenvoorde te Voorschoten f 5536.89£. Verder komen er o. a. op voor: C. J. Van der Oudermeulen te Wassenaar f 5069.74, C. A. A. baron Van Pallandt to Lisse f 4327.24, C. H. baron Van Pallandt te Wassenaar f 4223.20, rar. P. J. baron Van Pallandt ƒ3495.25, E. A. G. graaf Van Limburg Stirum Noordwijk te Noordwijk f 3119.80, J. D. graaf Van Rechteren van Anhem te Wassenaar met eone som van ƒ2722.941, T. P. Viruly te Leiden, f 2002.07J, L. graaf Van Limburg Stirum van Warmond te Warmond '1976.61 J, mr. C. Cock te Leiden 1910.12, jhr. J. H. Gevers te Noordwijk 1883.03, J. H. Willink te Oegstgeest 1659.29, K. v. d. Torren Kz. te Waddingsveen 1644.32, mr. J. D. Viruly te Stomp- wijk 1177.32, mr. J. C. V. D. Kasteele te Was senaar 1175.15, J Piek te Oudshoorn 1147.44^, C. Wilde te Katwijk f 1122.48, C. J. Leembrug gen te Leiden 983.66, L. Koetsier teZoetermeer 868.47, J. v. d. Breggen Az. te Waddingsveen f 822.99, D. A. Schretlen te Leiden 800.86. De laagstaangeslagene op do lijst is C. v. Rossem Pz. te Rotterdam 785.64. De aanslagen betreffen de grondbelasting, het personeel en het patent. De door prof. Kuenen gehouden „Hibbert lectures" worden, naar men verneemt, in den loop van deze maand te Londen uitgegeven bij Williams Norgate. Te gelijk daarmede of waarschijnlijk vroeger verschijnt bij den uitgever S. C. Van Does- burgh alhier de Hollandsche editie, welke reeds bijna geheel voor de pers gereed is. Tot onderwijzer aan do openbare lagere school te Sassenheim is benoemd de heer W. De Groot, van Gouda. Mede op de voordracht stonden do heeren Eeterman, van Haarlem, en Veenstra, van Makkum. De gemeenteraad heeft besloten dat voortaan aan genoemde school tweemaal per week onderwijs in de Fransche taal zal gegeven worden. Do gemeente Leimuiden heeft drie dagen in feestelijke stemming doorgebracht. Zondag 30 April was de dag, waarop vóór 25 jaren de heer en me vrouw Repelius zich in den echt verbonden. Aan dit huwelijksfeest knoopte tevens zich vast de her innering aan de 25-jarige vervulling der genees kundige praktijk van den heer Repelius. Het was dus met recht eene dubbele feestviering. En zulks hebben èn de familie R. èn de gemeente Leimuiden begrepen. Vanwege do ingezetenen werd den jubilarissen op Zondag een zilveren theeservies met blad aange boden. Door de jongelui uit de g'emeente werden hun een pièce de milieu met fruitschalen op zilveren voet, benevens eene prachtige hangfomp vereerd. Onder eone passende toespraak werd bun een en ander aangeboden, waarbij in herinnering werd ge bracht wat de heer R. gedurende 25 jaren in zijne gemeente geweest was en hoe dankbaar meiï zijn9 Iiït6t9kende diensten wist te waardeeren. Aan hartelijke wenschen ontbrak het de familie R. dan ook geenszins. De gemeentenaren hebben getoond dat zij met het gezin van hun dokter door meer dan gewone vriendschapsbanden verbonden zijn. Menige wensch sprak uit het hart tot het hart. En geen wonder! Menigeen toch is den heer R. buitengewone dankbaarheid verschuldigd. Menig patient door autoriteiten op het gebied der genees kunde als onherstelbaar afgewezen, is door de scherp zinnigheid en zorgzame behandeling van zijn dorps- geneesheer onder hoogeren zegen hersteld. Vaak ontbrak het den jubilarissen aan woorden om hunne erkentelijkheid te betuigen voor de liefde en genegenheid, waarvan zij zich omringd zagen. Aan de armen der beide gezindten is door hen een rijke gift geschonken. Van bijna alle woningen wap perde de driekleur. Het schoolgebouw der gemeente, waar de achtereenvolgende feesten gegeven werden, was smaakvol versierd. Het is de hartelijke wensch van de gemeente Leimuiden, dat het feestpaar met zijn gezin nog vele jaren moge terugzien op de afgeloopen dagen en dat hun huwelijk, wat thans zilver blonk, een maal de gouden kroon drage. Door de Holl. IJz.-Spoorwegmaatschappij is o. a. aanbesteed: het invoeren van metsel-, voeg-> wit-, saus- en pleister- en straatwerk in vier per- ceelen, waarvan de minste inschrijvers zijn: late pore. H. Jongenburger te Waddingsveen 467, 2de perc. P. II. Zier te Bennebroek f 1395, 3de perc. A. G. Niersman te Voorschoten 1935, 4de perc. C. H. Meyers te Delft 660- het uitvoeren van verschillende verf- en teerwerken, in vierper- ceelen, alles langs den spoorweg Amsterdam en Rotterdam, waarvan minste inschrijvers waren: lste perceel M. H. Eysvogel te Rotterdam 2433, 2de perceel Joh. Balkenende te Noordwijkerhout 3499, 3do perc. D. J. Van Amerom te Leiden 450, 4de perc. J. Poot, Amsterdam 485; - het uitvoeren van verschillende verf- en behang- werken, in 6 perc., alles langs den spoorweg tus- schen Amsterdam-Zutfen-Hilversum-Utrecht, minste inschrijver voor perceel 15 J. Sterk te Bodegraven 8600, perc. 6 A. Ten Ham te Barneveld 948. Het Vad. verneemt dat Gedeputeerde Staten Yan Zuid-Holland den koop van het Paleis op den Kneuterdijk mot toebehoorende gronden door de gemeente 's-Gravenhage voor den prijs van f 500,000 hebben goedgekeurd. Als orkest-directeur der kapel van de Ver- eenigde Toonkunstenaren te Amsterdam zal optreden de heer Hermann Thadewaldt uit Berlijn. Naar men verneemt, zal de Nieuwe Afrikaan- sche Handelsvennootschap to Rotterdam over het afgeloopen boekjaar een dividend van 17 percent uitkeeren. Men leest in een residentiebrief in het Z. D.: „Aan enkelen is bekend dat het slechts van den tegenwoordigen kroonprins had afgehangen, om het paleis van wijlen koning Willem II voor zijne be stemming te behouden. Als zeker toch kan ik u melden, dat reeds lang geleden door de koninklijke erven het paleis aan den Kroonprins ter bewoning was aangeboden. Het schijnt echter dat de prins het niet noodig heeft geoordeeld op deze vorstelijke aanbieding eenig antwoord te geven. Of hij gebruik zal maken van het hem aangeboden Huis ten Bosch, weet ik niet." Bij gelegenheid der reis van Z. M. den Koning met het stoomschip „De Valk", zijn de volgende onderscheidingen toegekend. De commandant kapt. ter zee J. W. Binkes is benoemd tot commandeur der orde van den Gouden Leeuw van Nassau; de officieren met kapiteinsrang, luit. ter zee lste kl., lste officier, jhr. H. M. Van der Wijk en officier van gezondheid lste klasse G. J. Van Stockum, Jot officieren der Orde van de Eikekroontot ridders der laatstgenoemde orde de overige officieren, zijnde de luits. ter zee 2de kl. J. H. L. J. baron Sweerts Do Landas Wijborgh, G. A. De Brauw en H. Backer, officier van administratie 2do kl., D. A. Van der Laan, officier-machinist 2de kl. A. J. Over De Linden en lste luit. der mariniers G. C. Mirandolle. Voor de bemanning is eene aanzienlijke som. gelds vanwege Z. M. beschikbaar geBteld. Na het vertrek der koninklijke familie werden te Vlissingen door comm. Binkes aan den Holland- schen zeeloods A. Adriaanse, namens Z. M., onder dankbetuiging voor zijn verleenden dienst ten ge schenke aangeboden twee manchetknoopen met robij- t nen. Door het veranderde reisplan had de heer Krom wijk, commandant der mailboot „Prins Hendrik", van de stoomvaartmaatschappij „Zeeland", bij de terugreis op de Theems als loods gefungeerd. De minister van koloniën heeft aan de Tweede Kamer aangeboden eene nota, houdende inlichting nopens de wijze waarop de regeering van het over lijden van Indische militairen kennis geeft aan hunne I nabestaanden. Daaruit blijkt dat het departement j van koloniën op vaste tijden nominatieve mutatie- I staten betreffende het leger in Nederl. Indië ont- vangt en wel maandelijks voor zooveel de officieren en driemaandelijks voor zooveel de Europeesehe I militairen beneden den rang van officier aangaat. In 1874 werden als tijdelijke maatregel afzonderlijke I lijsten van in Atjeh gesneuvelden en gewonden j ontboden. Deze afzonderlijke opgaven werden in de Staatscourant opgenomen. De toezending is echter sedert het begin van 1878 gestaakt. De minister geeft do redenen op die het departement beletten de naamsopgaven van overledenen in den regel met zekerheid te publiceeren, zoolang zij niet door hot stamboekbeheer te Batavia zijn gecontroleerd. Som- tijds wordt van enkele sterfgevallen of verwondingen afzonderlijk bericht ontvangen met zoo juiste per soonsaanduiding dat de nabestaanden onmiddellijk zijn op te sporen. In zulke gevallen wordt steeds onverwijld zorg gedragen voor een spoedig en zoo noodig omzichtig door derden overgebracht bericht aan betrekkingen of vrienden. Overigens is het niet gebruikelijk het overlijden van officieren en minderen aan de nabestaanden mede te deelen, tenzij het be paald aan het departement wordt verzocht. Yan regeeringswege wordt al het mogelijke gedaan, om hen die belangstellen in hot lot van eenig Indisch militair, op hun verzoek te kunnen inlichten omtrent diens wedervaren. Verlangen dezen meer, dan zullen zij naar het voorkomt moeten trachten den Indischen militair zei ven er toe te brengen om do noodige voorzieningen te hunnen behoeve te treffen. Ieder Indisch militair toch is wel in de gelegenheid om zich er van te verzekeren dat zijne omgeving, door inlichting zijnerzijds daartoe in staat gesteld, zijne bloedverwanten zal onderrichten van hetgeen hjj zelf niet in staat is te hunner kennis te brengen. Bij den uitgever H. W. Fischer te Amsterdam is verschenen het eerste nommer van „De Holland sche Afrikaan", Weekblad ter bevordering van kennis aangaande Zuid-Afrika. De uitgever zegt in een voorwoord dat hij bij zijne onderneming staat mag maken op den steun der commissiën, die zioh ten doel stellen, eensdeels gegevens te verzamelen voor de emigratie van Zuid-Afrika, anderdeels hot openen eener geregelde stoomvaart uit Nederland- sche havens op Zuid-Afrika voor te bereiden. Zonder yoor den verderen inhoud van het weekblad eenigs- zins aansprakelijk te zijo, zullen die commissiën alle opstellen, berichten, mededeelingen enz. in het weekblad doen plaatsen, die zij ter kennis van het publiek wenschen te brengen. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is de oefenings-divisie, onder bevel van Zr. Ms. adjudant in buitengewonen dienst, den kapt. ter zee F. H. P. Yan Alphen, in den

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1