LEIDSCÏÏ lÉSi DAGBLAD. Avond-editie. N°. 6813. Woensdag 3 Mei. A% 1882. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommera.0.05. Deze Oovant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ABVERTEHT1EH: Van 1ft regel. 1.05. Iedere regel meer 0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hel iocassee* ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Morgenochtend worden voor de inteeke- naren daarop verzonden Nos. 67 en 68 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. 0e eerste Meidag. Hei, 't was in de Mei! klinkt het nitLeidens toren. „De Mei wordt ingeluid." Stralen lerend duinwater spuiten op uit Leidens fontein en de jeugd jubelt. Yeld en bosch zijn groen en weer berolkt. Alle vogels, die ons in den herfst verlieten, zijn weergekeerd; de eerste kerkzwaluwen zeilen weer door het luchtruim. Vraag het den lijder, den ouden van dagen, den zwakke, die met angstig hart den winter te gemoet ging en in den slapeloozen nacht stemmen hoorde als uit verre gewesten, den verwijderden roep van de scharen, die boven in de lucht over zijne woning trokken naar milder lucht streek. Vraag hem of zijn hart niet meetrok met die reizigers langs den ongebaanden weg, zoo zeker leidende naar het beloofde land. In den droom sloot hij zich bij hen aan op den tocht naar dat geheim zinnige „onbekende Zuiden", waar zonneschijn is en zoele wind. En als hij mot het ontwaken het bewustzijn kreeg dat hij was achtergebleven, riep hij den reizigers met het goede reis het tot weerziens toe. De afscheidsgroet aan destreken waar zij hun nest bouwden, was reeds verstomd; zij waren al ver wegZou hij ze weerzien Zouden zij hem, den afgetobde, weerzien? Op de reis naar het Zuiden strijken onze kleine trekvogels, vermoeid van den tocht, neer aan de oevers der rivieren in het zniden van Frankrijk, in Italië en op Sicilië. De bewoners begroeten ze met vreugde, want nu komen de vette dagen. De Itali- aansche straatjongen treft do vogels in de vlucht langs wegen en straten, met de zweep, en van de zweep tot het groote slagnet, waaronder hun bij honderdon de kop wordt ingeknepen, zijn de moord tuigen velen. Het getal kleine vogels: nachtegalen, leeuwrikken, zwaluwen, dat onder de moordende handen der bewoners van het Zuiden valt, is niet bij benadering te gissen. Op óón dag worden op ééne baan soms duizenden gevangen. Vóór het over trekken van de Middellandsche Zee gemest met de miriaden muggen aan de moerassige oevers geboren, worden de zwaluwen met zakken vol aan de markt gebracht. Dan gaat heel Italië te gast aan onze lievelingen, die met polenta bereid, als een begeerde «chotel op alle tafels verschijnen. Vroeg, als de lente dit jaar is gekomen, zijn ook de trekvogels weergekeerd; maar de scharen zijn gedund: daar zorgde Italië voor. Velen die hun groet uit de verte bij het heengaan hoorden, zijn van ons weggenomendaar zorgde de dood voor. Toch begroeten wij weer blijde de weergekeerde boden van de lente en de ouden van dagen en de zwakken verheugen zich, dat zij nog leven, als zij zich koesteren in het Meizonnetje en de zwaluwea zien zwieren om den kerktoren, waarop het haantje Zniden wijst. C. H. D. LEIDEÏ, 2 Mei. Ter voldoening aan het Raadsbesluit van 2 Maart j.l. leggen B. en "Ws. aan den gemeenteraad over hot concept-contract in zake de spoorwegverbinding van de Gasfabriek met den Hollandschen Spoorweg, terwijl de adviezen van den gemeente-advocaat en de met den raad van adminietratie der Hollandsche IJzeren-Spoorweg-Maatschappij gevoerde correspon dentie in de Leeskamer ter inzage van de leden zijn nedergelegd. Uit die stukken blijkt dat bij het opmaken van het gewijzigd concept-contract aan de meeste opmerkingen van den gemeente-advocaat is gevolg gegeven, terwijl eikele voorgestelde wij zigingen, waartegen bij den raad van administratie bezwaar bestond, niet zijn overgenomen, aangezien bij het opmaken van overeenkomsten, waarbij beide partijen verplichtingen op zioh nemen, uit den aard der zaak niet uitsluitend aan het verlangen van éóne partij kan worden toegegeven. Onder verwij zing naar eene vroegere voordracht geven B. en "Ws. alsnu in overweging: 1°. toestemming te ver- leenen veor het maken van de werken als door commissarissen der gasfabriek is voorgesteld; 2°. het nu overgelegd concept-contract vast te stellen; 3°. aan de directie der Nederl. Rijnspoorweg-Maat schappij, in antwoord op haar adres, te kennen te geven dat in het ter zake met de Holl. Spoorweg- Maatschappij te sluiten contract eene bepaling is opgenomen, waarbij deze verplicht wordt op billijke voorwaarden op de verbindingsbaan ook vervoer toe te laten van wagens van af naar de fabriek bestemd voor of afkomstig van andere spoorwegen en 4°. aan Ge'or. Van Hoeken te Leiden en J. Van Hoeken te Leiderdorp in antwoord op de door hen ingediende adressen te kennen te geven, dat zij zich met hunne bezwaarschriften hebben te richten tot den raad van administratie der Holl. IJzeren- Spoorweg-Maatschappij, door wie eventueel de weg zal worden aangelegd. Door B. en V/s. is aan den gemeenteraad het verzoek overgelegd van Matthijs Spruyt, wonende onder Leiderdorp, tot het rooien van een boom, staande voor de door hem van mevrouw de wed. Hartevelt gehuurde hofstede aan de Haarlemmer vaart; alsmede een van A. J. Voermans tot het rooien van 2 boomen aan het Delftsche trekpad. Na ingewonnen advies van de commissie van fabri cage, die de rooiing onnoodig vindt, stellen zij voor afwijzend op het laatste verzoek te beschikken. Tegen dat van den heer J. Van Schravendijk om ontslag als regent van het II. G. of Arme Wees- en Kinder huis, bestaat bij hen geen bezwaar en daarom stellen zij voor het eervol te verleenen, met dankzegging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan de gemeente bewezen. De afdeeling der „Kwartguldensvereeniging", ten behoeve van de scholen in de Minahassa en de meisjesschool te Tomohon, onlangs te dezer stede opgericht, heeft door samenwerking der jonge dames voor dit jaar niet minder bijeengebracht dan/"116, waarvan, na aftrek van onkosten, f 25 bestemd zijn voor gezegde meisjesschool en de overige f 86.55 voor de scholen in de Minahassa. Gedurende de maand Maart zijn per Leid- schen paardentram 26,712 personen vervoerd. Bij de Herv. gemeente te Leiderdorp is be roepen ds. Van Hoogenhuyze, te Dordrecht. Aan de op te richten Christelijke School op den Singel (gem. Leiderdorp) is tot hoofdonder wijzer benoemd de heer A. Willemse, thans aan een dergelijke inrichting als zoodanig werkzaam te Antwerpen. Op de prijsvraag uit het vak der Dichtkunde, door Teylers Tweede Genootschap voor het jaar 1880 uitgeschreven: „Een tooneelstuk, genomen uit Hollandsche toestanden, dat de uitgave en op voering wordt waardig gekeurd", zijn voor den gestelden termijn ingekomen drie proeven van be antwoording. De titels en motto's dezer proeven luiden als volgt: a. „De lotgevallen van Jacoba van Beijeren," onder het motto: „De legende is de natuur lijke zuster van de geschiedenis"; b. „Kwaadspreken," onder het motto„C'est un móchant mótier, que celui de módire"; c. „Wat zij niet zeggen kon," onder het motto„Une idee dramatique est une sorte d'équation philosophique, dont il s'agit de dógager l'inconnue" van welke stukken het eerste in verzen, de beide andere in proza geschreven zijn. Op grond van het gevoelen, dat een drama door zijne eigenaardigheid als van zelve kan gerekend worden tot de dichterlijke voortbrengselen, daar gelaten of het in gebonden of ongebonden stijl ge schreven is, en evenzeer op grond van de overwe ging, dat een tooneelstuk in gewone taal bij de opvoering des te natuurlijker kan worden gespeeld, heeft het Genootschap gemeend, bij deze sobere inzending de beide prozastukken niet te mogen ter zijde leggen. Geen der drie ingekomen antwoorden kon bei echter de bekroning waardig kenren. Ofschoon niet geheel zonder verdienste, vooral het onder No. 8 genoemde, dat zich onderscheidt door een vrij boei- enden gang en door losheid van samenspraak, zijn de gebreken in alle drie te groot dan dat een der stokken door Teylers Genootschap ter uitgaaf en opvoering zou kunnen worden aanbevolen. Geen van allen kan aanspraak doen gelden op den ernst en de studie, die bij het samenstellen van een degelgk Hollandsch tooneelstuk dienen in acht genomen te worden. Wil onze schouwburg opnieuw worden wat bij eenmaal was en meer dan ooit wezen kan: een kweekschool voor kunst en goede zeden, waar de schrijver of dichter de werken zijner kunst in levende beelden kan zien weergeven, waar de speler vol doening kan vinden voor de karakterrollen, waarin hij zich met studie en inspanning heeft verplaatst, en waar het publiek opgewekt wordt tot het besef van wat waarlijk schoon is en goed, dan is er meer noodig dan wat er gegeven wordt in dramatische opstellen als de ingekomene, die bovendien ook wat vorm van taal en stijl betreft heel wat te wenschen overlaten. De Koning heeft gistermiddag te Londen den lord-mayor en de aldermen ontvangen, die hem in een gedreven gouden kistje het diploma van het eere-burgerschap der City aanboden. De Koning en de Koningin worden heden- namiddag te 'drie uren op het Loo terugverwacht. De Kamerheer-Ceremoniemeester maakt, inge volge de bevelen des Konings, bekend dat het hof voor den tijd van twaalf weken den rouw heeft aangenomen wegens het overlijden van Mevrouw de Prinses van Wurtemberg, geboren Prinses van Waldeck-Pyrmont, verdeeld in zes weken middel baren en zes weken lichten rouw. In de te Haarlem gehouden algemeene ver gadering der Haarlemsche Brandverzekering-Maat schappij, onder directie der heeren mr. Willekes Macdonald en jhr. mr. A. V. Teding van Berkhout (agent voor Leiden de heer H. J. Toorens), werd verslag uitgebracht over het jaar 1881, waaruit de gunstige toestand der maatschappij bleek. De reke ning over het genoemde boekjaar (het 35ste) is goed gekeurd en overeenkomstig het voorstel der directie is uit de gemaakte winst een dividend van 7 pet. voor de aandeelhouders beschikbaar gesteld, waarbij uit de rente der reservekas 5 pet. wordt gevoegd. Voorts is de heer S. J. graaf Van Limburg Stirnm benoemd tot procuratie-houder der maatschappij. De Rotterdamsche Diergaarde bestond gisteren 25 jaren. Hoewel de eigenlijke viering van het zilveren jubiló eerst in 1883 zal plaats hebbeB, werd deze gebeurtenis toch gisteren gevierd met een diner, aangeboden door den president van het bestuur der Diergaarde. Op dat diner was ook de Haagsche Dierentuin door zijn directeur vertegen woordigd. De heer Van Ogten was de overbrenger van een gouden medaille, welke het bestuur van dien tuin als herinneringspenning aan de Rotterdamsche Diergaarde vereerde. Als persoonlijk bewijs van sympathie schonk de heer Van Ogten den directeur der Rotterdamsche Diergaarde een lauwerkrans. Het stoomschip „Celebes", van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Suez; de „Voor waarts", van Batavia naar Amsterdam, laatst 7an

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1