command, rokeuing 122,633,46; command, reserve rekening 74,011.09; speciale roserve-rekoning ƒ347,367.62; reserve-rekening 48,083,06s; dividend pro 1881 257,080. - De balans sluit in debet en credit met 14,264,241.27. Op de winst- en verliesrekening komen aan de debet-zijde voor: Salarissen 78,809.16; onkosten 43,015.91; afschrijving pand enz. 14,720.605; uitkeering van command, provisie aan de comm. reserve-rekening 34,448.30; afschrijving dubieuze debiteuren ƒ43,448.30; winst per saldo ƒ480,830.655. Aan de creditzijde: Winst per saldo op rente, ope- ratiën in wissels enz. 305,845.58; winst op saldo provisie-rekening 207,624.20; winst op effecten en aandeelen in diverse ondernemingen 182,256.84. De winst- en verlies-rekening sluit alzoo in debet en credit met 695,726.62. De directie stelt voor het dividend te bepalen op 5 pet. en op de speciale reserve-rekening eene som over te brengen van 169,086.51. - Het verslag bevat verder uitvoerige mededeelingen omtrent de afwikkeling van de processen met de Duitsch-Hol- landsche Bouw-Maatschappij te Berlijn. Voor de aanstaande studenten-feesten, in Juni te Amsterdam te houden, zal door eenige dames aan het studenten-muziekgezelschap „Jan Pieterszoon Sweelinck" een banier, en aan het Litterarisch dis puutgezelschap „V. O. N. D. E. L." een vliegend vaandel aangeboden wordon. Volgens de „Berlijnsche Post" spreekt het van zelf dat Duitschland aan de koloniale tentoon stelling te Amsterdam zal deelnemen. Vooral moeten de nauwe handelsbetrekkingen, die reeds sinds lang met de Nederlanders zijn aangeknoopt, daartoe leiden. Ofschoon Engeland door directen uitvoer en door zijne tusschenkom8t nog meer den wereldhandel voorziet, zal toch Holland voor ons - zegt het orgaan - het land blijven, voor hetwelk wij de meeste sympathieën gevoelen. Het is als aangewezen voor een belangrijken transitohandel, bezit rijke koloniën en wij vinden er talrijke coulante, goed betalende kooplieden, die gaarne een levendig ver keer met ons Duitschers onderhouden. Voor het examen in kunst-naaldwerk, door de vereeniging „Tesselschade" uitgeschreven, hadden zich vijftien candidaten aangemeld. Op den 24, 25 en 26 April is het gehouden te Amsterdam in het lokaal „De Eensgezindheid." Er zijn tien candidaten opgekomen, waarvan aan drie het diploma is toe gekend, zijnde de dames A. Knol uit Middelburg, F. B. Mundhenk te Amsterdam en P. H. Prins te Den nelder. Het volgend examen zal in April 1883 worden afgenomen. Inlichtingen worden door de bestuurderesson der vereeniging verstrekt. De minister van marine maakt bekend dat bij hem ontvangen is een bedrag van 16.65 door een onbekende, onder couvert, ten behoeve van het „Fonds voor oude en gebrekkige Zeelieden", ter secretarie van het gemeld departement afgegeven. Jhr. Sandberg tot Essenburg, intendant van hot paleis en domein „het Loo", heeft gedurende de afwezigheid van HH. MM. en nadat de kleine prinses op „het Loo" is aangekomen, aldaar ook zijn intrek genomen. Ingevolge koninklijk besluit is de minister van oorlog gemachtigd aan de predikanten en roomsch katholieke geestelijken, die tot het waarnemen van de godsdienst-oefeningen vcor kampcerende troepen op do kampplaats worden uitgenoodigd, voor elke godsdienstoefening door hen verricht, tot bestrijding van alle kosten, eene som van 50 toe te kennen. Het stoomschip „Celebes", van Amsterdam naar Batavia, vertrok Zaterdag van Suez. Volgens bij de „Vereeniging van Assuradeuren" te Amster dam ontvangen tolegram was het stoomschip „Voor waarts" dien dag met mooi weor van Messina naar Malta vertrokken. Do gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft C. A. Kuipers benoemd tot leer- aar aan de rijks hoogere burgerschool te Leeuwarden, en hem tevens eervol ontslag verleend uit den militairen dienst als lsten luit. van het 4de reg. inf. Gemengd IN lenws. Do storm, welko Zaterdag-avond en in don daaropvolgenden nacht wcedde, heeft hier ter stede en in den omtrek bij sommigen be langrijke schade veroorzaakt. In do Boomgaardsteeg is een tuinmuur tot de fundamenten omgewaaid en op een koepel terechtgekomen, welke daardoor ook grootendeels vernield werd, welk lot mede onder ging een muur van op den Zijlsingel in aanbouw zijnde huizen. In vele tu.\nen is het loof der pas ontluikende boomen zvart en bruin verschroeid en verdroogd, en ook de vruchtboomen vertoonen hier en daar do treurige gevolgen er van. De linnen tent van den Engelsch-Amerikaanschen circus [hedenmorgen vroeg voorgoed verdwenen en waarvan gisteren in den loop van den dag wegens vechtpartijen door de politie een paar artiston werden ingerekend] had men kort na de voorstelling, toen enkele palen er reeds wankelbaar begonnen bij te staan, veiligheids halve geheel naar beneden gelaten. Yan enkele woningen zijn opnieuw pannen naar beneden of glazen stuk gewaaid en aan don Morschweg tegenover Rbynzigt is zelfs een geheele rij der bijna voltooide woningen van de daken beroofd. De schade aan de hyacinten-velden enz. bij Haarlem veroorzaakt moet vooral aanzienlijk zijn. De telegraaf draad van den stoomtram Leiden-Katwijk lag even voorbij Rijnsburg gedeeltelijk in de sloot. De Noord-Zuid-Hollandsche Stoom- tramweg-Maatschappij (LeidenHaarlem) vervoerde in de maand April 34,699 reizigers met eene op brengst van 7012.05. Men schrijft ons van heden uit Katwijk aan Zee: Den 28 en 29sten dezer zijn alhier 34 schuiten aangekomen, welke beaomden van ƒ20 tot 85 in 4 a 5 dagen. Do verdiensten met de visscheiij voor readers en visschers zijn nog zeer gering. Er werd besteed voor tarbot 3 a 8, tong 0.30 a 0.60, kabeljauw 1.50 a 2.50 en bunschol 0.50 a 0.75 per stuk; binnenlekschol 5aƒ8 en scharren 4 a 5.25 per mand; zeestorren 13 a 14 per kar. Nog 21 schuiten zijn afwezig, welke Zaterdag-nacht met zwaar stormweer en hooge zee in groot gevaar zullen verkeerd hebben. Belang stellend ziet men hier hunne terugkomst te gemoet. Een koopman, onder Bodegraven woonachtig, verkocht Zaterdag op de markt te Utrecht eene koe voor 180. De kooper gaf zijn naam op, alsook dien van den stalhouder, bij wien hij de koe tijdelijk zou brengen. Toen de koopman zich daar later vervoegde, om zijn geld te ontvan gen, vond hij noch den kooper, noch de koe, en bleek hij met een bedrieger te doen gehad te hebben. In het krankzinnigengesticht „Coude- water" te Rosmalen werd verpleegd een onderwijzer uit Rotterdam, die, wegens verduistering van gelden veroordeeld, in de gevangenis aldaar krankzinnig was geworden en toen naar bovengenoemd gesticht werd overgebracht. Thans hersteld, is hij daaruit met den celwagen teruggehaald en naar Rotterdam opgezonden om aldaar zijne verdere strafte ondergaan. Voor de derde maal in 6 maanden heeft zich iemand van de Vendöme-zuil te Parijs laten vallen. Hij draaide vijfmaal om en kwam toen terecht op een uitstekende pont van het voetstuk. De ongelukkige was een jongmensch; hij wasgoed gekleed; men vond geen papieren of geld bij hem, alleen een gouden horloge. Uit Londen wordt geseind datoenjong- mensch, Young genaamd, te Doncaster in verzekerde bewaring is genomenhij wordt beschuldigd aan de koningin een brief geschreven te hebben, waarin hij dreigt haar te zullen dooden. Hij werd naar Londen overgebracht, waar hij voor den rechter verscheen, om voorloopig verhoord te worden; de verdere behandeling der zaak is tot deze week uitgesteld. In bedoelden brief stond dat de schrijver een katholiek Iersch priester was; hij vroeg 2000 pd. st., ten einde vijftig leden zijner gemeente in de gelegenheid te stellen naar Amerika te gaan. Bij weigering van de gevraagde som zou hij de koningin vermoorden. Het is echter gebleken dat de beschul digde geen priester is, maar een beambte op een spoorwegkantoor in de nabijheid van Doncaster. Te Marseille neemt het gebruik van paarden-, ezels- en muilezelsvleesch steeds toe. In 1881 zijn geslacht 630 paarden, 510 muilezels en 320 ezels, welke echter niet alle te Marseille zelf verbruikt zijn. In de eerste drie maanden dezes jaars zijn er reeds 184 paarden, 140 muilezels en 113 ezels geslacht. Op den dag van den diefstal in het post kantoor te Parijs werd te zeven uren 's morgens een brief bezorgd bij den prefect van politie, ge schreven met een verdraaide hand, waarin een wijn handelaar van do rue Saint-Honoré van den diefstal werd beschuldigd. De brief moest dus geschreven zijn weinige uren na den diefstal, toen nog niemand er van wist. En in Cary's bureel vond men een schrijfportefeuille, waarin een blad papier ontbreekt, volkomen overeenkomende met dat, waarop de ano nymus zijn aanklacht bij de politie had geschreven. De tweede gearresteerde, André Grelay, schijnt niet, zooals men eerst dacht, medeplichtig te zijn aan den diefstal; hij woonde met Cary samen en had wol bemerkt dat deze groote verteringen maakte, maar hij had daarover verder niet nagedacht. Lamson, die Vrijdag ter dood gebracht is, heeft den vorigen dag aan een vriend een brief" geschreven, waarin hij verklaart dat het hem, zoo hij niet door het lang voortgezet gebruik van opium gedemoraliseerd geworden was, nooit mogelijk zou geweest zijn, de misdaad, die hij erkent begaan te hebben, te bedrijven. Hij hoopt dat God hot hem vergeven zal, dat hij zich aan zulke verkeerde ge woonten heeft overgegeven en dat zijn lot eene waarschuwing voor anderen zal zijn. De kerk van Bulskamp, nabij Fumes, is door brand vernield. Omstreeks halfelf had de geestelijke het gebouw verlaten en te twaalf uren had men als gewoonlijk het Angelus geluid, zonder iets bijzonders op te merken. Twee uren later kwam men den geestelijke meedeelen dat er een dikke rook uit het gebouw opsteeg. Het onheil wordt toege schreven aan de onvoorzichtigheid van een kerke- knecht, die nog walmende waskaarsen zou hebben neergelegd op het kleed, dat de treden van het altaar bedekte. Een eigenaardig verschijnsel op het gebied der natuur werd onlangs in Texas waarge nomen. 20 mijlen zuidwaarts van Marshall namelijk is de Sabine-rivier in den grond gezonken. Tijdens den burgeroorlog geraakte in die streek een kolen mijn, die zich onder den stroom uitstrekte, in brand». De dunne korst over de uitgebrande plek is thans doorgebroken en de gapende afgrond verzwelgt de watermassa. Men kan hot vallen van het water zes mijlen ver hooren. Uit St.-Petersburg wordt gemeld dat bij den brand te Mohilen-Podolsk (niet Kamenetz- Podolsk) meer dan 100 woningen van Israëlieten afgebrand zijn. Drie boerenknechts van Roulers, die zich wat lang hadden opgehouden in een her berg te Ingelmunster, werden, toen zij des nachts te één uur naar hun woonplaats terugkeerden, door twee met knuppels gewapende personen aange vallen, die een hunner een zoo hevigen slag op het hoofd toebrachten, dat hij korten tijd daarna aan de gevolgen bezweek. Twee inwoners van In gelmunster zijn als do vermoedelijke daders in hech tenis genomen. Do aanleiding tot den moord is onbekend. Te Gent boden twee personen aan een paardenkooper twee fraaie paarden, die min stens 1200 fr. waard waren, voor 350 fr. te koop aan. Daar dat lage aaDbod bij den man argwaan wekte, mengde bij de politie in de zaak, die alle reden vond om het tweetal in hechtenis te doen nemen. Ofschoon zij aanvankelijk ontkenden, ein digden zij, door de vragen van den politic-commis saris in het nauw gebracht, met te verklaren dat zij de paarden door middel van inbraak uit twee boerderijen te St.-Jansteen op Hollaudscn grondge bied hadden gestolen. Te Millau, in Frankrijk, heeft zekere Loulat, terwijl zijn vader sliep, een geweer van een wapenrek genomen en dat op den grijsaard afgeschoten. De lading trof den ouden man in de borst en weinige uren later overleed hij na een hevig lijden. De vadermoorder werd in hechtenis genomen. - Te Lyon is een vrouw door haar zoon uit haar eerste huwelijk zoo hevig geschopt en ge slagen dat de voorbijgangers haar voor dood op namen, want de booswicht had haar na zijn gru weldaad het huis uitgeworpen. Aanleiding: hij had bij zijn thuiskomst het avondeten niet gereed gevonden. BUITENLAND. Frankryk. Uit Oran wordt gemeld: Twee compagnieën van het vreemdenlegioen, die eene topographische ver kenning met een konvooi levensmiddelen escorteer den, zijn bij Tigris door 6000 man, van hunne vrouwen vergezeld, en 1800 ruiters aangevallen. Do soldaten streden heldhaftig, deden honderden aanvallers in het zand bijten en bleven meester van het slagveld, maar moesten het konvooi achterlaten, omdat de geleiders der wagens gevlucht waren. De troepen hadden 37 dooden en 30 gekwetsten. De nieuwe Duitsche consul te Tunis, de heer Nachtigall, heeft zich tot den Franschen resident gewend, ten einde zijne betrekkingen met de over heden des lands vrijelijk te kunnen uitoefenen. De resident zou hem aan den bey voorstellen. Leden der commissie, die het plan zal onder-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2