LËIDSCÏÏ DAGBLAD. ÏSaaadag' 1 Kei. A°. 1882. K\ 68H PRIJS DEZER COURAST: To« Lsidea per 8 mamden1.19. Fiasco per post.1.40. 4fc>.;Javi»jije Nommen.O.OS. Oese Conrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het iacassee- ren buiten da stad wordt 0.10 berekend. Tweede Blad. Olficiëele Kennisgevingen. Vergadering van den Raad der gemeento Leiden, op Donderdag, den 4den Mei 1882. Gemengd Nieuws. Nadat hedenmorgen om acht uren de eerste wagens van den Engelsch-Amerikaanschen oircuB de voormalige Wittepoort hier binnenkwamen en naar de Ruïne trokken, begon men daar onmiddel lijk met het stellen van de linnen tent, waarvan omstreeks twaalf uren het eerste zeil werd opge- heschon, terwijl toen ook de meeste zitplaatsen reeds in orde waren. Alios was aan hot werk, toen opeens om halftwee de muziek het sein gaf dat de optocht een aanvang zou nemen. Van alle kanten zag men uit de tent de „artisten in hunne schoon© kostumes" - zooals de directeur Ginnett ze gelieft te noemen te voorschijn komen en hunne respectieve zitplaatsen op de mei bonte kleuren geverfde en van allerlei voorstellingen voorziene wagens innemen of hunne respectieve aarden bestijgen. Dadelijk toog men voort door eenige der voornaamste straten, welke met een aanzienlijke menigte gevuld waren. "Wel zegt het spreekwoord„lest hengt best", maar toch meenen we dat deze optocht verre bij de vroegere van Pinder, Meyer en Sanger achterstond. De be loofde olifanten schijnen slechts in de verbeelding te bestaan, althans deel van den stoet maakten zij niet uit. Door den marktdag was do drukte langs den weg er niet minder om. Kort nadat men weder 9 op de Ruïne was teruggekomen, kon de kinder voorstelling omstreeks drie uren een aanvang nemeü. Deze week zijn in de gemeente Oegst- geest 3 gevallen van pokken, doch in geringe mate, voorgekomen. Van Rotterdam naar Amsterdam zijn .gisteren vertrokken, om van daar heden met de boot der ederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart- Maatschappij naar Amerika te vortrekken, een 42- tal Russische Israëlieten, waaronder 8 kinderen. Het comité te Amsterdam zorgde daar dozen nacht voor hun nachtverblijf. Een "Woensdag te Haarlem gehuwd man kwam reeds des avonds van dien dag de hulp dor politic inroepen om zijne vrouw op te sporen, die de echtelijke woning was ontvlucht. A. B., ;nt Vlissingen, is gis.ter door het gerechtshof te 's-Gravenhage wegens diefstal van een zweep bij nacht op de aanhoorigheid van een bewoond ka's, veroordeeld tot 45 dagen celstraf. Kinderlijk naïef. - „Ma! trouwen de heeren nét zoo graag als de dames?" vraagt een kleine meid aan hare moedor. - „Hoe kom je daar na weèr aan - rWel made dames die hier op visite komen spreken altijd over trouwen, maar de heeren nooit Een beruchte strooper te Couillet, nabij Charleroi, tegen wien een vonnis was gewezen, had zich aah de uitvoering daarvan geruimen tijd weten te onttrekken door zich schuil te houden. Eindelijk krijgen do gendarmes het bericht dat hij zich in zijn woning bevindt, en met acht man omsingelen zij het huis. Nauwelijks is hun aanvoerder binnen getreden, of de strooper, die was gaan slapen, ont waakt, trekt inderhaast een enkel kleedingstuk aan, weet het dak van het naastgelegen huis cener modiste te bereiken, trapt er een opening in en verbergt zich óp 'd'6n zolder. Daar werd hij eindelijk door zijn vervolgers in hechtenis genomen. Door eene ontploffing in een steen kolenmijn bij Whitehaven zijn 4 man gedood en is 1 gevaarlijk gewond. Met de sardine-visschers ziet het er treurig uit, en dat is geen kleinigheid, want hun aantal bedraagt niet minder dan 15,000 en hun bedrijf vertegenwoordigt een kapitaal van ongeveer 15 raillioen franken. Het geheel© strand der Yendée 0. a. schijnt door die vischjes verlaten. De heer De Parville geeft daarvan de volgende verklaring. Evenals do luchtstroomingen schijnen ook de zee- stroomingen in den laatsten tijd een gewijzigde richting te hebben ondergaan. Dientengevolge hebben ook vele infusoriën en schelpdiertjes, waarvan de sardines loven, zich verplaatst en de vischjes hebben hun aas gevolgd. Wanneer de strooraingen haar gewonen loop hernomen, zullen ook de sardines terugkeeren. Heel verklaarbaar, maar niet minder onaangenaam voor de visschers! Bij een dame to Brussel, wier echtge noot den vorigen dag was overleden, vervoegde zich een persoon, die zeide vanwege de politie in last te hebben in de huizen, waar hot hoofd des gezins was overleden, een inventaris van don inboedel op te makeD. De bewoonster liet den man zijn gang gaan, maar toen hij Da afloop van het werk een som van 38 franken eischto, volgens tarief zooals hij zeide, was zij volstrekt niet genegen aan dat verzoek te voldoen en verwees hem naar een van hare buren. Deze, die lont rook, verwittigde de politie, maar de zoogenaamde officiëele boedelbeschrij ver was wel zoo verstandig niet terug te komen. Intus8chen is gebleken dat de man, een behendig oplichter, die reeds kennis maakte met de gevan- j genis, in een auder sterfhuis door dezelfde manoet> vre 25 franken machtig wist te worden. Het proces wegens den brand van het Ringtheater to Ween en is Maandag begonnen. De voorlezing der akte van beschuldiging nam het grootsto deel der eerste zitting in. Daarop begon het verhoor der beschuldigden, allereerst van den directeur Jauuer. Deze trachtte, in eene blijkbaar zorgvuldig bewerkte rede, zich zeiven en zijne mede beschuldigden, voor zoover zij bij het theater aan gesteld waren, vrij to pleiten en de schuld op andere leden van het theaterpersoneel te 6chuiven, vooral op den eersten machinist Wober, dio met tot de beschuldigden bohooren. Hetgeen van zijne mede- doeliDgen hot meeste indruk maakte, was zijne ver klaring dat hij don voorzitter van „het fonds tot uitbreiding der stad", dat eigenaar vau hot Ring theater was, indertijd had voorgesteld de vierde galerij weg te ruimen, maar zonder het door hem gewenschte gevolg. Het proces zal omstreeks half Mei afgeloopon kunnen zijD. Het verhoor der acht beschuldigden was Dinsdag afgeloopen en Woensdag begon het getuigenverhoor. Het publiek, dat reeds den eersten dag niet zoo talrijk was als men verwacht had, toont nu hoe langer hoe minder belangstelling, en de getuigen, die Woensdag en Donderdag verschonen, hadden ook werkelijk niet veel bijzonders te verklaren. Alleen werd daardoor bevestigd dat de directeur Jauner de vierde galerij had willen wegbreken, maar door do eigenaars van het gebouw daarin verhinderd was, hoewel hij had aangeboden de helft der kosten zelf to dragen. Hrj had dat alleen ge daan omdat hij de toegangen naar die gaanderij te nauw en daarom gevaarlijk vond; op zich zelf kon hem als directeur het behoud van do plaatsen op die gaanderij niet ander9 dan welkom zijn. Daarbij komt ten gunste van den heer Jauner nog in aan merking dat hij voor 40,000 gulden uit eigen mid- dolón verbeteringen in het Ringtheator liet aan brengen, die meerendeels de veiligheid der bezoe kers ten doel hadden, en bij de ramp een verlies van f 130,000 geleden heeft. Van de golden, die bij het comité van onderstand voor de gekwetsten en achtergebleven betrekkingen inkwamen, waren afkomstig: uit Weenen 725,990 gulden; uit de overige deelen van Oostenrijk onge veer 150,000 en uit Hongarije 40,000 gulden; uit bet buitenland: Duitschland 187,700; België 950; Bulgarije 143; Denemarken 538; Frankrijk 159,496; Groot-Brittannie 21,294; Griekenland 789; Italië 30,132; Luxemburg 23; Nederland 13,960; Portu gal 5,399; Rumenië 9474; Rusland 14,230; Zwe den 4041; Zwitserland 4549; Servië 1561; Spanje 29,185; Turkije 239; Afrika 4472; Amerika 14,078; Azië 740 gulden. In hot ziekenhuis te Brussel was een gehuwde vrouw van 26-jarigen leeftijd overleden. Op den dag der begrafenis waren de bloedverwan ten en vrienden der afgestorvene in de inrichting bijeengekomen om hot stoffelijk overschot de laat ste eer te bewijzen. Nog eenmaal wil men de over ledene zien; te midden van een plechtige stilte wordt het deksel van de kist genomen en men aanschouwt het lijk van een minstens 60-jarige vrouw! Dank zij de tusschenkomst van den direc teur, werd de verwisseling der lijken, die er bij vergissing had plaats gehad, hersteld. De verkoop van de meubels, dediaman- ten etc. van Mario Heilbron (mevrouw De la Panouse) is eergisteren te Parijs begonnen. De diamanten brachten 1,200,000 fr. op. BUITENLAND. Duitschland. De sluiting van den Pruisischen Landdag is thans definitief op 6 Mei a. s. vastgesteld. De rijkskanselier Von Bismarck wordt in hot begin dor volgende week van Friedrichsruh in do hoofdstad terugverwacht, om persoonlijk in den Rijks dag ten gnnste van het tabaksmonopolie op te treden. Een telegram uit Karlsruhe houdt in, dat de onderhandelingen tusschen de regeering en den Pauselijken Stoel, betreffende het weder bezetten van het aartsbisdom Freiburg, tot het gowenscht resultaat hebben geleid. De Rijksdag heeft gisteren den heer Cezetz- kow (conservatief) met 162 tegen 97, die op den heer Yon Stanffenberg werden uitgebracht, tot pre sident, en den heer Yan Frankenstein (clericaal) met 169 tegen 95 stemmen, die de heer Hanel ver kreeg, tot vice-presidont verkozen. Als tweede vice- president is de heer Ackermann herkozen. GrooOBritannië. Lord Granville heeft gisteren in het Hoogerhnis het gerucht ongegrond verklaard dat de Engelsche ambassadeur te Rome een protocol betreffende den afstand van de baai van Assab onderteekend zou hebben. De onderkoning van Ierland, lord Cowper, heeft zija ontslag genomen. Naar men zegt, zon graaf Spencer tot zijn opvolger zijij benoemd. De Raad van fondsenhouders te Londen heeft bericht uit Caracas ontvaDgen, dat op 9 April 4249 pd. st. verzonden zijn voor de geconsolideerde schuld. Rusland. Volgens sommige berichten uit St.-Petersburg zal een bijzondere commissie, aan welker hoofd de czaar graaf Kutaïsoff geplaatst heeft, Daar het zniden des Rijks gaan, om een onderzoek naar de Joden ver VÖ1- gingen in te stellen, die aldaar, vooral te Balta, deze maand zijn voorgekomen. Uit al wat men nader omtrent die gebeurtenissen hoort, blijkt dat het voorgevallene te Balta tot het ergste behoort, dat tot dusver in Rusland is voorgekomen. De berichten, die dienaangaande werden medegedeeld, waren vér van overdrevenintegendeel, het aantal doóden moét veel grootor zijn. De hoogste opgaaf loopt tot 40 dooden, waaronder vrouwen en kinderen, die levend in de vlammen hunner in brand gestoken woningen geworpen werden. Ergerlijk is het dat bij dit alles nog het bevel der regeering komt om den Joden bij tien- en honderdtallen te gelijk het verblijf in de steden te ontzeggen.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1